Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Gryfinie za 2013 rok

Załącznik nr 1
do Uchwały Nr XLI/355/14
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 28 stycznia 2014 r.

 

SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI REWIZYJNEJ
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
ZA ROK 2013

Komisja Rewizyjna pracowała w następującym składzie:

  1. Zenon Trzepacz – Przewodniczący Komisji
  2. Ewa De La Torre – Z-ca Przewodniczącego Komisji
  3. Figas Tadeusz – członek komisji
  4. Kasprzyk Elżbieta – członek komisji
  5. Nikitińska Janina –członek komisji
  6. Namieciński Tomasz – członek komisji
  7. Witowska Jolanta – członek komisji

w oparciu o plan pracy na 2013 r. przyjęty uchwałą Rady Miejskiej Nr XXIX/245/12 dnia 28grudnia2012r.
W wyniku analiz i badań sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z wykonania budżetu za 2012 rok. Komisja Rewizyjna zaopiniowała wykonanie budżetu Gminy Gryfino za 2012 rok negatywnie oraz wypracowała wniosek w sprawie nieudzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

W okresie objętym sprawozdaniem Komisja odbyła 21 posiedzeń. Poza wypracowaniem stanowisk do projektów uchwał Komisja zrealizowała następujące zadania:

  1. Przygotowała sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za 2013r.
  2. Przeprowadziła kontrolę realizacji funduszu sołeckiego w latach 2009 – 2012 na terenie Gminy Gryfino, wypracowała wnioski i zalecenia pokontrolne.
  3. Przeprowadziła kontrolę delegacji krajowych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Gryfino w jednostkach organizacyjnych gminy, samorządowych osobach prawnych oraz radnych Rady Miejskiej w Gryfinie w latach 2009 – 2012. Wypracowała wnioski i zalecenia pokontrolne.
  4. Dokonała analizy środków finansowych przeznaczonych na sport, rekreację i promocję Gminy w latach 2011 – 2012.
  5. Dokonała kontroli świetlic wiejskich i remizy strażackiej pod kątem stanu technicznego budynków. Komisja wyjazdowa.
  6. Przeprowadziła kontrolę nagród wypłacanych Z-cy Burmistrza, Skarbnikowi Gminy, Sekretarz Gminy, Naczelnikom i Kierownikom Jednostek Organizacyjnych Gminy w latach 2009 – 2012. Wypracowała wnioski i zalecenia pokontrolne.
  7. Rozpoczęła kontrolę środków przeznaczonych na prace modernizacyjne i remontowe w Bibliotece Publicznej w latach 2010 – 2012.
  8. Rozpoczęła kontrolę procedur związanych z przygotowaniem, podjęciem oraz realizacją uchwał w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Łużycka/Czechosłowacka.
  9. Przygotowała Plan Pracy Komisji na 2014 rok

Wnioski komisji wypracowane do Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

  • Komisja wnioskowała o udostępnienie analizy wariantów przekształceń zakładu budżetowego Gminy Gryfino Centrum Wodnego „Laguna” dokonanej w 2012 roku.
  • Komisja wnioskowała o uzupełnienie informacji w sprawie wykupu działek pod drogi publiczne oraz inne elementy infrastruktury od osób fizycznych i prawnych o wykaz imienny osób fizycznych, od których wykupiono nieruchomości przeznaczone pod drogi i inne elementy infrastruktury oraz wykaz imienny osób, które otrzymały odszkodowania za nieruchomości przejęte z mocy prawa pod drogi publiczne gminne.
  • Komisja wnioskowała o przedstawienie informacji: - kiedy nastąpiło przeniesienie OPS na dworzec, -kiedy nastąpiła zmiana statutu, - jakie są koszty relokacji i utrzymania nowego obiektu (wszystkie koszty), -czy agendy OPS spod Platana zostaną przeniesione, jeśli nie to, jaki jest koszt utrzymania dwóch obiektów, - co z obiektem na ulicy Łużyckiej, - czy w projekcie budżetu na 2013 rok są przewidziane środki na dzierżawę budynku, - jaka jest powierzchnia opuszczanego budynku na ul. Łużyckiej, a jaka jest nowa powierzchnia na dworcu PKP.
  • Komisja wnioskowała o przedstawienie wszystkim radnym prognozowanej dotacji na poszczególne kluby sportowe w 2013 roku oraz wysokości stypendium sportowych przyznawanych przez kluby.
  • Komisja wnioskowała o przedstawienie materiałów koncepcji programowo- przestrzennej zagospodarowania Bramy Bańskiej w Gryfinie z 2002 roku.
  • Komisja wnioskowała o wyjaśnienia, w jakim okresie czasu i z jakich środków, przez kogo został wykonany monitoring w Bibliotece Publicznej w Gryfinie.
  • Komisja wnioskowała o przeszkolenie opiekunów sołectw z zakresu funduszu sołeckiego i zobowiązania ich do udziału przy uchwalaniu funduszu na zebraniach wiejskich.
  • Komisja wnioskowała o zmianę kierunków wydatkowania środków finansowych i przeznaczenie znacznej części na wsparcie środowisk zagrożonych alkoholizmem i narkomanią, zwiększając działania profilaktyczne na terenach wiejskich i miejskich jak również o przedstawienie informacji nt. osób zatrudnionych, ich kwalifikacji oraz zakres obowiązków tzw. „pracowników pierwszego kontaktu”.
  • Komisja wnioskowała o przygotowanie przez Dyrektora Biblioteki i Gryfińskiego Domu Kultury informacji nt. wpływu redukcji zatrudnienia w filiach Biblioteki i w świetlicach wiejskich na poprawę kondycji finansowej w każdej z tych instytucji.
  • Komisja wnioskowała o pełne zestawienie wydatków, kierunki i strukturę wydatków przy realizacji zadań zleconych przez Gminę.
  • Komisja wnioskowała o udzielenie odpowiedzi, którzy rzeczoznawcy majątkowi działają na rzecz Gminy we wszystkich sprawach dotyczących zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nabywania lub sprzedaży nieruchomości, w jakim trybie są wyłaniani i jakie są koszty roczne ponoszone przez Gminę na ich usługi od początku obecnej kadencji.
  • Komisja wnioskowała o przeprowadzenie publicznej debaty na sesji Rady Miejskiej w miesiącu sierpniu ws. przekształceń CW „Laguna”.
  • Komisja wnioskowała do Rady Miejskiej o skierowanie do Kolegium Regionalnych Izb Obrachunkowych w Warszawie: - Sprawozdania Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z wykonania budżetu Gminy Gryfino za 2012 rok wraz z informacja o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego, - sprawozdania finansowego Gminy Gryfino za 2012r., - opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu Gminy Gryfino za rok 2012 wraz z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino, - Uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie nr CIX.296.2013, - protokoły z posiedzeń Komisji Rewizyjnej z dnia 27.05.13,10.06.13, 12.06.13, 14.06.13 - w celu oceny prawidłowości przeprowadzenia procedury absolutoryjnej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Gryfinie w kontekście Uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie nr CIX.296.2013 z dnia 18 czerwca 2013 roku i ocen tam zawartych.
  • Komisja wnioskowała o uchwały Rady Miejskiej w Gryfinie podjęte w ostatnich 10 latach, których tematem był wykup działek pod drogi publiczne gminne lub inne obiekty użyteczności publicznej.
  • Komisja wnioskowała o podanie składów osobowych Rad Nadzorczych powołanych przez Zgromadzenie Wspólników w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Sp. z o. o i w Gryfińskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Komisja wniosła również o podanie informacji na temat: wysokości diet członów Rad Nadzorczych, kosztów utrzymania i funkcjonowania Rad Nadzorczych, wynagrodzenia zarządów spółek komunalnych.
  • Komisja wnioskowała o przedstawienie tego, co zostało zrobione od stycznia 2011 roku do października 2013 roku, co zostało poprawione w ramach napraw gwarancyjnych lub jakie nakłady zostały poniesione na utrzymanie w dobrym stanie technicznym następujących świetlic wiejskich: świetlica w Chwarstnicy, świetlica w Sobieradzu, świetlica w Daleszewie oraz remiza strażacka w Sobieradzu.
  • Komisja wnioskowała o uzasadnienia do nagród przyznawanych w latach 2009 – 2010 – 2011 – 2012: Dyrektorowi OSIR, Zastępcy Burmistrza, Skarbnik, Sekretarz, Dyrektorowi OPS, Dyrektorowi CW Laguna, Dyrektorowi SP w Żabnicy, Dyrektorowi SP1 w Gryfinie, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Gryfinie.
  • Komisja wnioskowała o udostępnienie Instrukcji Obiegu Dokumentów Finansowo –Księgowych oraz o Zarządzenie dotyczące rozliczania delegacji służbowych.
  • Komisja w związku z prowadzoną kontrola procedur związanych z przygotowaniem, podjęciem oraz realizacja uchwał w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Łużycka/ Czechosłowacka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na wypracowane na posiedzeniu Komisji pytania.
  • Komisja wraz z Komisją Budżetu, Finansów, rolnictwa i Aktywności Gospodarczej wnioskowały o przedstawienie na najbliższej sesji Rady Miejskiej informacji o stanie realizacji funduszu sołeckiego, a w szczególności o realizacji zadań inwestycyjnych.
  • Komisja wnioskowała o zaproszenie pana Andrzeja Skrouby na posiedzenie Komisji Rewizyjnej.
  • Komisja wnioskowała o wykaz zakupionego sprzętu i wyposażenia w Bibliotece Publicznej od roku 2003, jak również o wykaz wydatków na remonty poniesione przez Bibliotekę w latach 2003 – 2012, będące wkładem własnym do wniosku o dofinansowanie z MK i DN.

Komisja Rewizyjna wyraża niezadowolenie w związku z niezrealizowaniem w m-c. sierpniu debaty w sprawie przekształcenia CW „Laguna”, jednocześnie Komisja Rewizyjna zwraca uwagę na brak reakcji Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino na formułowane wnioski oraz brak informacji o sposobie realizowania wniosków. Komisja Rewizyjna miała problemy z uzyskaniem pełnych informacji w związku ze swoimi działaniami. Informacje Burmistrza Miasta i Gminy były niewyczerpujące i lakoniczne.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino udzielił odpowiedzi na wszystkie wypracowane wnioski komisji.

Komisja rozpatrzyła 5 skarg na działanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino i wypracowała projekty uchwał.
Komisja Rewizyjna zwraca uwagę, że przyczyną niektórych skarg było nieterminowe rozpatrzenie tychże skarg przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

Przewodniczący Komisji
Zenon Trzepacz

 
 

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu