ZARZĄDZENIE Nr 0050.129.2012
Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta i Gminy Gryfino
z dnia 14 grudnia 2012 r.
w sprawie reorganizacji, tworzenia i przygotowania do działania formacji obrony cywilnej na terenie Miasta i Gminy Gryfino
Na podstawie art.17. ust.7 oraz art.138 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241 poz. 2416 ze zm.) oraz § 3 pkt.7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. z 2002 Nr 96,poz.850) zarządza się, co następuje:
§ 1
Dla zapewnienia ochrony ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowania i udzielania pomocy poszkodowanym w czasie wojny oraz współdziałania w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska jak również usuwania ich skutków, tworzy się na terenie gminy Gryfino następujące formacje obrony cywilnej:
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Ogólnego według zasad określonych w załączniku nr 1
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Przeciwpowodziowego – załącznik nr 2.
-
Formacja Obrony Cywilnej Wykrywania i Alarmowania – załącznik nr 3.
-
Formacja Obrony Cywilnej do Zadań Łączności – załącznik nr 4.
-
Formacja Obrony Cywilnej Odkażania Transportu Samochodowego – załącznik nr 5.
Zakładowe Formacje Obrony Cywilnej:
-
Formacja Obrony Cywilnej Zabiegów Sanitarnych – CW Laguna – załącznik nr 6.
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Komunalnego – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych – załącznik nr 7.
-
Formacja Obrony Cywilnej Schronowa – Gryfińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, – załącznik nr 8.
-
Formacja Obrony Cywilnej Odkażania Transportu Samochodowego – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych – załącznik nr 5.
§ 2
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Ogólnego jest formacja przeznaczoną do prowadzenia działań ratowniczych i ewakuacyjnych ludności w czasie zagrożenia i wojny oraz w razie wystąpienia klęski żywiołowej lub do usuwania jej skutków.
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Przeciwpowodziowego jest formacją o wyższym stopniu gotowości przeznaczoną do udzielania pomocy i ewakuacji ludności, zwierząt gospodarskich oraz mienia z rejonów zagrożonych zalaniem w wyniku powodzi lub zniszczenia urządzeń hydrotechnicznych.
-
Formacja Obrony Cywilnej Wykrywania i Alarmowania jest przeznaczona do wykonywania zadań w zakresie wykrywania zagrożeń związanych ze stosowaniem środków rażenia, klęskami żywiołowymi, awariami obiektów technicznych, skażeniami i zakażeniami, powodziami lub innymi podobnymi zdarzeniami lub wybuchem wojny.
-
Formacja Obrony Cywilnej do Zadań Łączności przeznaczona jest do utrzymywania stałej łączności z Formacją Obrony Cywilnej Wykrywania i Alarmowania, ustalonych sygnałów ostrzegania i alarmowania dla ludności cywilnej.
-
Formacja Obrony Cywilnej Odkażania Transportu Samochodowego i Zabiegów Sanitarnych przeznaczona jest do przeprowadzania zabiegów mających na celu likwidację skażeń i zakażeń powstałych w wyniku działań wojennych. Może być użyty do usuwania skutków klęsk żywiołowych, katastrof i awarii.
-
Formacja Obrony Cywilnej Ratownictwa Komunalnego przeznaczona do usuwania skutków w wyniku działań wojennych, klęsk żywiołowych, katastrof i awarii.
-
Formacja Obrony Cywilnej Schronowa przeznaczona jest do przygotowania i adaptacji ukryć i budowli ochronnych.
§ 3
Do jednostek organizacyjnych obrony cywilnej o wyższym stopniu gotowości do działania na terenie Miasta i Gminy Gryfino zaliczono:
-
Formację Obrony Cywilnej Ratownictwa Ogólnego.
-
Formację Obrony Cywilnej Ratownictwa Przeciwpowodziowego.
-
Formację Obrony Cywilnej Wykrywania i Alarmowania.
§ 4
Utrzymane zostają dotychczasowe struktury i zadania Formacji Obrony Cywilnej w Elektrowni Dolna Odra.
§ 5
Utrzymana zostaje dotychczasowa Formacja Obrony Cywilnej Drużyna Schronowa w Spółdzielni Mieszkaniowej „Regalica”.
§ 6
Za szkolenie i wyposażenie zakładowych formacji obrony cywilnej odpowiadają kierownicy zakładów, w których utworzono te formacje.
§ 7
Nadzór nad realizacją przedsięwzięć wynikających z zarządzenia oraz koordynację działań w tym zakresie, powierza się kierownikowi Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
§ 8
Traci moc Zarządzenie Nr 1/2000 Burmistrza – Szefa Obrony Cywilne Miasta i Gminy Gryfino z dnia 29 lutego 2000 r.
Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Henryk Piłat
Uzasadnienie:
Zarządzenie Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Miasta i Gminy Gryfino opracowano w związku ze zmianami strukturalnymi i ilościowymi Formacji Obrony Cywilnej na terenie Miasta i Gminy Gryfino.
Sporządził:
Jacenty Skwarzyński