UCHWAŁA NR XLV/488/09 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 12 listopada 2009 roku w sprawie zwolnień z podatków: od nieruchomości, od środków transportowych oraz rolnego.
Na podstawie art. 7 ust. 3 oraz art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U z 2006 roku Nr 121 poz. 844: Dz. U. z 2005 roku Nr 143 poz. 1199; Dz. U z 2006 roku Nr 220 poz. 1601, Nr 225 poz. 1635, Nr 245 poz. 1775, Nr 249 poz. 1828, Nr 251 poz. 1847; Dz. U. z 2008 roku Nr 93 poz. 585, Nr 116 poz. 730, Nr 223 poz. 1463; Dz. U. z 2009 roku Nr 56 poz. 458), art. 13e ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 roku Nr 136 poz. 969; Dz. U. z 2005 roku Nr 143 poz. 1199; Dz. U. z 2006 roku Nr 191 poz. 1412, Nr 245 poz. 1775, Nr 249 poz. 1825; Dz. U. z 2007 roku Nr 109 poz. 747; Dz. U. z 2008 roku Nr 116 poz. 730, Nr 237 poz. 1655; Dz. U. z 2009 roku Nr 56 poz. 458) uchwala się, co następuje: § 1. Z podatku od nieruchomości zwalnia się powierzchnie: - Budynków lub ich części zajętych przez domy pomocy społecznej i domy dziecka, z wyjątkiem tych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza;
- Nieruchomości lub ich części będących w posiadaniu gminnych instytucji kultury, z wyjątkiem tych części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza;
- Nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Gryfino, o ile nie zostały oddane w posiadanie zależne, posiadanie samoistne i użytkowanie wieczyste;
- Gruntów zajętych na cmentarze oraz budynków i budowli znajdujących się na tych gruntach, z wyjątkiem nieruchomości służących prowadzeniu działalności gospodarczej;
- Nieruchomości przekazanych w zarząd gminnym jednostkom budżetowym w trybie określonym przepisami ustawy o finansach publicznych.
- Budynków mieszkalnych oraz gruntów pozostałych zajętych przez osoby, co do których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2005 roku Nr 14 poz. 92 ze zmianami), jeżeli zamieszkują one samotnie lub z osobami, które również posiadają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Zwolnienie nie przysługuje jeżeli w powyższej nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza;
- Nieruchomości lub ich części zajętych przez osoby, które ukończyły 70 rok życia i zamieszkują samotnie lub z osobami, które również spełniają powyższy warunek. Zwolnienie nie przysługuje, jeżeli w danej nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza.
§ 2. - Warunkiem przyznania zwolnień, o których mowa w § 1 jest złożenie przez podatnika oświadczenia o przysługującym mu prawie do uzyskania zwolnienia podatkowego w danym roku podatkowym, a w przypadku osób prawnych złożenie załącznika do deklaracji na podatek od nieruchomości zawierającego dane do zwolnienia podatkowego.
- Oświadczenie, w którym mowa w ust. 1 podatnik winien złożyć wraz z żądanymi przez organ podatkowy dokumentami potwierdzającymi informacje zawarte w oświadczeniu w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku podatkowego.
- Osoby prawne składają załączniki z danymi o zwolnieniu podatkowym w terminie składania deklaracji na podatek od nieruchomości lub w momencie składania deklaracji na podatek od nieruchomości.
- Podatnik, u którego prawo do zwolnienia następuje po terminie określonym w ust. 2 może skorzystać ze zwolnienia pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 w terminie 30 dni od dnia wystąpienia okoliczności uprawniających do skorzystania ze zwolnienia. Zwolnienie w tym przypadku przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wyżej wymienione oświadczenie.
- Podatnik jest zobowiązany do zgłoszenia faktu wygaśnięcia uprawnienia do zwolnienia podatkowego w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.
- Podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie niniejszej uchwały są zobowiązani do przedkładania wszelkich informacji żądanych przez organ podatkowy w zakresie uregulowanym przepisami ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Niezłożenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 w terminach określonych w niniejszym paragrafie powoduje utratę możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego w danym roku podatkowym.
§ 3. Z podatku od środków transportowych zwalnia się: - Pojazdy wyprodukowane przed 1 stycznia 1976 roku będące w użytkowaniu osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, za wyjątkiem pojazdów, o których mowa w art. 8 pkt. 2,4 i 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Pojazdy służące publicznej służbie zdrowia, opiece społecznej, publicznym placówkom oświatowym oraz gminnym instytucjom kulturalnym za wyjątkiem pojazdów, o których mowa w art. 8 pkt. 2,4 i 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
§ 4. - Warunkiem udzielenia zwolnienia podatkowego, o którym mowa w § 3 jest złożenie przez podatnika w danym roku podatkowym oświadczenia, w którym wskazany zostanie tytuł zwolnienia .
- Oświadczenie o prawie do korzystania ze zwolnienia składa się wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej.
- Jeżeli uprawnienie do zwolnienia powstanie w ciągu roku podatkowego podatnik składa oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 w terminie 30 dni po wystąpieniu okoliczności powodującej powstanie powyższego uprawnienia. Zwolnienie w takim przypadku przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone powyższe oświadczenie i tylko w danym roku podatkowym.
- Podatnik ma obowiązek zgłosić w ciągu 14 dni fakt wygaśnięcia uprawnienia do zwolnienia podatkowego.
- Zgłoszenie o utracie zwolnienia następuje w formie oświadczenia.
- Podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie niniejszej uchwały są zobowiązani do przedkładania wszelkich informacji żądanych przez organ podatkowy zgodnie w zakresie uregulowanym przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa oraz ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
§ 5. Z podatku rolnego zwalnia się: - użytki rolne zajęte na potrzeby domów pomocy społecznej oraz domów dziecka, z wyjątkiem tych, na których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza;
- użytki rolne zajęte na potrzeby gminnych instytucji kulturalnych, z wyjątkiem tych, na których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza.
§ 6. - Warunkiem udzielenia zwolnienia podatkowego, o którym mowa w § 5 jest złożenie przez podatnika w danym roku podatkowym oświadczenia, w którym wskazany zostanie tytuł zwolnienia.
- Zgłoszenie prawa do zwolnienia nastąpić powinno w terminie nie późniejszym niż do 15 lutego roku danego podatkowego.
- Jeżeli uprawnienie do zwolnienia powstanie w ciągu roku podatkowego podatnik składa oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 w terminie 30 dni po wystąpieniu okoliczności, dzięki której powstanie powyższe uprawnienie. Zwolnienie wówczas przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało przez podatnika oświadczenie.
- Podatnik ma obowiązek zgłosić w ciągu 14 dni fakt wygaśnięcia uprawnienia do zwolnienia podatkowego.
- Zgłoszenie o utracie zwolnienia następuje w formie oświadczenia.
- Podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie niniejszej uchwały są zobowiązani do przedkładania wszelkich informacji żądanych przez organ podatkowy w zakresie uregulowanym przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa oraz ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
§ 7. - Jeżeli podatnik nie spełni obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 5, § 4 ust. 4 oraz § 6 ust. 4 traci prawo do zwolnienia i jest zobowiązany do zwrotu udzielonego zwolnienia wraz z odsetkami – w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej – liczonymi od dnia, który był terminem płatności podatku.
- Wszystkie zwolnienia, o których mowa w niniejszej uchwale mają charakter roczny i są udzielane na konkretny rok podatkowy.
§ 8. Traci moc Uchwała Nr XXIX/402/04 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 roku w sprawie zwolnień z podatków: od nieruchomości, od środków transportowych, rolnego oraz od posiadania psa (Dz.Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 roku Nr 3 poz. 53 ze zmianami opublikowanymi w Dz.Urz. Woj. Zacho.: z 2005 roku Nr 93 poz. 1900; z 2006 roku Nr 88 poz. 1605; z 2007 roku Nr 4 poz. 72 i Nr 124 poz. 2431; z 2008 roku Nr 99 poz. 2207; z 2009 roku Nr 13 poz. 522). § 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino. § 10. Uchwała wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2010 roku. PRZEWODNICZĄCY RADY Mieczysław Sawaryn UZASADNIENIE Art. 7 ust. 3 umożliwia Radzie Miejskiej w Gryfinie wprowadzanie zwolnień przedmiotowych z podatku od nieruchomości. Projektowana uchwała takie rozwiązanie przewiduje. Proponowane w projekcie zwolnienia podatkowe nie stanowią zagrożenia dla realizacji budżetu Gminy Gryfino. Sam projekt uchwały w części dotyczącej zwolnień z podatku od nieruchomości ma charakter porządkujący stan rzeczy, który ma miejsce w dotychczasowej uchwale o zwolnieniach wielokrotnie nowelizowanej w latach 2004-2009. Projektowana uchwała znosi niektóre zwolnienia podatkowe, których stosowanie okazało się niezwykle trudne a ich efekt nie ma odzwierciedlenia w ewidencji podatkowej podatku od nieruchomości. Należy zauważyć, iż ze znoszonych zwolnień skorzystało zaledwie 48 podatników ( na około 35.000) na łączną sumę 6.700 zł. Ponadto należy zauważyć, iż podobne ulgi podatkowe mogą być stosowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w postaci rozłożenia na raty, odroczenia lub umorzenia zaległości podatkowej. Nie ma więc zasadności aby utrzymywać powyższe zwolnienia. Pozostałe zwolnienia są utrzymane tak zarówno zwolnienia z podatku od środków transportowych oraz podatku rolnego. Powyższy projekt uściśla także zasady i procedury przyznawania zwolnień podatkowych oraz konsekwencje ich niespełnienia. Skutki finansowe: Podatek od nieruchomości = 21.000 zł Podatek rolny = 2.500 zł Podatek od środków transportowych = 8.000 zł Sporządził Krystian Kosiński
|