Sesja nr XLIII

UCHWAŁA NR XLIII/460/09 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 27 sierpnia 2009 r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt.

UCHWAŁA NR XLIII/460/09
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 27 sierpnia 2009 r.


w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się  o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych  i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218; z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223, poz. 1458; z 2009 r. Nr 52, poz. 420), art. 7 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, Nr 180, poz. 1495; z 2006 r. Nr 144, poz. 1042; z 2008 r. Nr 223, poz. 1464; z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 79, poz. 666, Nr 92, poz. 753) oraz § 1-4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz. U. z 2006 r. Nr 5, poz. 33) uchwala się, co następuje:

§ 1. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości powinien:

  1. posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  2. zaświadczyć o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne;
  3. dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w:
    1. miejsce do postoju i serwisowania pojazdów, zabezpieczone przed dostępem osób postronnych,
    2. miejsce przeznaczone do magazynowania urządzeń do zbierania odpadów komunalnych,
    3. miejsce do mycia ww. urządzeń, pojazdów oraz innego sprzętu technicznego, używanego do prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem § 6;
  4. posiadać odpowiednie urządzenia do zbiórki odpadów komunalnych, tj. pojemniki, kontenery i worki, spełniające wymagania określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gryfino;
  5. posiadać urządzenia do mycia i dezynfekcji sprzętu technicznego, w tym środków transportu, urządzeń do zbiórki odpadów komunalnych, używanych do prowadzenia działalności;
  6. zorganizować dla swoich klientów system odbioru:
    1. surowców wtórnych,
    2. odpadów biodegradowalnych,
    3. odpadów niebezpiecznych,
    4. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
    5. odpadów wielkogabarytowych,
    6. odpadów resztowych;
  7. przekazywać za pokwitowaniem wszystkie odebrane od właścicieli nieruchomości odpady komunalne (karta przekazania odpadów);
  8. 8) posiadać technicznie sprawny przynajmniej jeden pojazd specjalistyczny do załadunku, transportu i wyładunku odpadów komunalnych:
    1. o konstrukcji uniemożliwiającej zanieczyszczenie środowiska, rozprzestrzenianie nieprzyjemnych zapachów oraz o odpowiednim standardzie bezpieczeństwa dla osób zatrudnionych przy świadczeniu usług,
    2. zarejestrowany i dopuszczony do ruchu oraz posiadający aktualny przegląd techniczny,
    3. oznakowany w sposób umożliwiający określenie podmiotu świadczącego usługi,
    4. zabezpieczony przed dostępem osób postronnych;
  9. posiadać aktualne dokumenty:
    1. zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów komunalnych, wydane przez właściwego starostę,
    2. umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
  10. prowadzić we własnym systemie komputerowym ewidencję w zakresie świadczonych usług;
  11. udokumentować możliwości realizacji obowiązku ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji, kierowanych na składowiska odpadów.

§ 2. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinien:

  1. posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  2. zaświadczyć o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne;
  3. dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w:
    1. miejsce do postoju i serwisowania pojazdów, zabezpieczone przed dostępem osób postronnych,
    2. miejsce do mycia pojazdów oraz innego sprzętu technicznego, używanego do prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem § 6;
  4. posiadać urządzenia do mycia i dezynfekcji środków transportu;
  5. posiadać technicznie sprawny przynajmniej jeden pojazd asenizacyjny, spełniający wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych oraz:
    1. zarejestrowany i dopuszczony do ruchu oraz posiadający aktualny przegląd techniczny,
    2. oznakowany w sposób umożliwiający określenie podmiotu świadczącego usługi,
    3. o odpowiednim standardzie bezpieczeństwa dla osób zatrudnionych przy świadczeniu usługi;
  6. prowadzić we własnym systemie komputerowym ewidencję w zakresie świadczonych usług;
  7. posiadać umowę lub pisemne zapewnienie stwierdzające gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną;
  8. przekazywać nieczystości ciekłe od właścicieli nieruchomości za pokwitowaniem.

§ 3. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami powinien:

  1. posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  2. dysponować nieruchomością, stanowiącą bazę transportową wyposażoną w obiekty budowlane i urządzenia do czasowego przetrzymywania zwierząt;
  3. dysponować pojazdem przystosowanym do przewozu zwierząt;
  4. posiadać odpowiedni sprzęt do wyłapywania i obezwładniania zwierząt, nie stwarzający zagrożenia dla ich zdrowia i życia oraz nie powodujący u nich cierpienia; klatki do przewozu zwierząt powinny być dostatecznie duże, aby zwierzęta mogły przyjąć swobodną pozycję;
  5. zapewnić bezpieczeństwo osób wyłapujących zwierzęta.

§ 4. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt powinien:

  1. posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  2. dysponować nieruchomością wyposażoną w obiekty budowlane i urządzenia techniczne do prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, spełniające wymagania budowlane, sanitarne, weterynaryjne oraz ochrony środowiska;
  3. posiadać pojazd przystosowany do przewozu zwierząt, nie powodujący u nich urazów;
  4. posiadać aktualną umowę lub pisemne zapewnienie odbioru zwłok zwierzęcych przez podmiot prowadzący usługi w zakresie grzebowiska lub spalarni zwłok zwierzęcych lub ich części.

§ 5. W przypadku zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości odpady komunalne winny być przekazywane do miejsc odzysku i unieszkodliwiania wskazanych w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego Regionu Południowo – Zachodniego.

§ 6. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia na terenie bazy transportowej mycia, dezynfekcji, serwisowania pojazdów oraz odbioru od właścicieli nieruchomości odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania umowy z podmiotem świadczącym usługi w powyższym zakresie.

§ 7. Pracownicy obsługujący sprzęt specjalistyczny powinni zostać przeszkoleni w jego obsłudze oraz przejść szkolenie z zakresu BHP i przepisów przeciwpożarowych.

§ 8. Przez dysponowanie nieruchomością, o której mowa w § 1 pkt 3, § 2 pkt 3, § 3 pkt 2, § 4 pkt 2 należy rozumieć wykazanie tytułu prawnego do nieruchomości, przez okazanie stosownego dokumentu bądź umowy.

§ 9. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwoleń określonych w § 1 oraz w § 2, powinien umożliwić organowi wydającemu zezwolenie lub wskazanym i uprawnionym przez ten organ przedstawicielom, przeprowadzenia kontroli posiadanych środków technicznych niezbędnych do wykonywania zezwolenia.

§ 10. Traci moc Zarządzenie Nr 0151-127/06 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 29 września 2006 r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Gryfino.

§ 11. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

§12.Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Woj. Zachodniopomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

WICEPRZEWODNICZĄCY RADY

Janusz Skrzypiński

 

Uzasadnienie

Niniejsza Uchwała określa wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt. W związku z wprowadzoną ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. z 2009 r. Nr 92, poz. 753) w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) w art. 7 ust. 3 i 3 a określono, iż to:
„3.Rada gminy określi, w drodze uchwały, wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
3a.Rada gminy określi, w drodze uchwały, wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględniając:

  1. opis wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji zadań;
  2. w przypadku zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - również wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami miejsca odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych, do których odpady mają być przekazywane”.

Wobec powyższego sporządzono projekt Uchwały, który przedłożono Radzie.

Sporządziła:
Janina Major

 
 

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu