UCHWAŁA NR III/26/06
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 28 grudnia 2006r.
w sprawie zaopiniowania poszerzenia granic obszaru specjalnej ochrony ptaków „Jeziora Wełtyńskie” powołanego do sieci Natura 2000.
Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880; z 2005r. Dz. U. Nr 113 poz. 954, Nr 130 poz. 1087) uchwala się, co następuje:
§ 1. Opiniuje się negatywnie poszerzenie granic obszaru specjalnej ochrony ptaków „Jeziora Wełtyńskie” powołanego do sieci Natura 2000.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY
Janusz Skrzypiński
Uzasadnienie
Ministerstwo Środowiska pismem z dnia 23 listopada 2006r. (data wpływu: 27 listopada 2006r.) zwróciło się do Rady Miejskiej w Gryfinie o zaopiniowanie nowych obszarów które miałyby być włączone do istniejącego już obszaru specjalnej ochrony ptaków „Jeziora Wełtyńskie” w ramach sieci Natura 2000. Obecnie funkcjonujący obszar „Jeziora Wełtyńskie” zajmuje powierzchnię 1305,2 ha terenu gminy Gryfino. Zaproponowane poszerzenie granic obszaru zwiększyłoby areał do 3009,42 ha., czyli o 1704,22 ha. W wyniku analizy załączników mapowych nowych granic obszaru ochrony pojawiły się miejsca możliwych konfliktów na styku z infrastrukturą i budownictwem mieszkaniowym.
Miejscowości Chlebowo i Stare Brynki
Na projektowanych do włączenia do sieci Natura 2000 terenach położonych w obrębach Chlebowo i Stare Brynki występują obszary istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej i usługowej a także tereny infrastruktury, które w szczególności mogą być przyczyną konfliktów. W obszarze obrębu Chlebowo miejscami konfliktowymi mogą stać się działki nr 126 i 33. Problem rozwiązałoby ograniczenie wskazanego obszaru do terenów stanowiących nieużytek – wody stojące położone na ww. działkach. W obszarze obrębu Stare Brynki projektowane do włączenia do sieci Natura 2000 obszary obejmują swoim zasięgiem również tereny istniejącej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej i usługowej. Proponujemy ograniczyć zasięg projektowanego terenu, pozostawiając wolny przy drodze gminnej w działce nr 5/1 pas terenu o szerokości ok. 50 m. Ponadto w obrębie Stare Brynki, w granicach projektowanego do włączenia do sieci Natura 2000 znajdują się tereny, dla których wyznaczony został przebieg projektowanej drogi ekspresowej S3 oraz napowietrznej linii 110 kV wraz z lokalizacją słupów.
Obręb Wełtyń, gmina Gryfino:
Zgodnie z przedłożonym do zaopiniowania projektem obszar potencjalny obejmuje swoim zasięgiem działkę nr 278 w obrębie Wełtyń na której zlokalizowany jest zakład produkcji styropianu. W dniu 06.10.2006 r., Burmistrz Miasta i Gminy w Gryfinie, decyzją Nr 72/06 ustalił na rzecz Spółki z o.o. WKI ISOLIERTECHNIK warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na: budowie hal produkcyjno – magazynowych w dwóch etapach: rozbudowa istniejącej hali produkcyjno – magazynowej, budowa budynku socjalnego oraz dwóch wież chłodniczych ekstrudera wraz z infrastrukturą techniczną położoną na działce nr 278 w obrębie Wełtyń, gmina Gryfino. Biorąc pod uwagę powyższy fakt, jest to działanie mogące w znaczący sposób pogarszać stan siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w znaczący sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000”. Ponadto, już częściowo zainwestowana wschodnia część miejscowości Wełtyń – rejon ul. Polnej i Grunwaldzkiej byłaby położona w centralnej części obszaru proponowanego do objęcia ochroną. A także, obszar potencjalny objąłby odcinek drogi na trasie Gardno –Wełtyń. Jest to droga Nr 120 (wojewódzka), łącząca przejście graniczne Mescherin/Gryfino z pozostałą częścią gminy położoną na wschód od Gryfina. Ruch samochodowy jest na tyle uciążliwy, że Gmina Gryfino czyni starania o budowę obejścia drogowego m. Wełtyń.
Dlatego, naszym zdaniem, objęcie ochroną trasy drogi wojewódzkiej nie spełni roli dla której miałoby został powołany potencjalny obszar ochrony.
Obręb Gardno, gmina Gryfino:
Planowany do objęcia ochroną obszar bezpośrednio przylega do terenów zainwestowanych, tj. zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, obiekty produkcyjno-usługowe pozostałe po Państwowym Gospodarstwie Rolnym Gardno. Sposób w jaki są użytkowane, nie gwarantuje na styku z tymi terenami zapewnienia dostatecznych warunków ochrony.
Obręb Chwarstnica, gmina Gryfino:
W zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfino, wskazany do objęcia obszar w południowej części (poniżej linii kolejowej) zakłada tereny przemysłowe, tereny usług, budowę stacji paliw. Kolizja dotyczy także styku potencjalnego obszaru ochrony z zabudową mieszkaniową oraz istniejącą i projektowaną infrastrukturą.
Obręb Wirów, gmina Gryfino:
Kolizja dotyczy styku potencjalnego obszaru ochrony z zabudową mieszkaniową i istniejącą oraz projektowaną infrastrukturą.
Biorąc pod uwagę powyższe kolizje negatywnie opiniuje się przedłożoną propozycję.
Sporządzili:
Krzysztof Czosnowski,
Janina Major.