ZARZĄDZENIA Nr 133/03
Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
z dnia 26 września 203r.
w sprawie opracowania materiałów planistycznych do projektu budżetu gminy na rok 2004.
Na podstawie art. 30 ust. z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity) DZ. U. nr 142 poz. 1591 z 2001r. z późniejszymi zmianami oraz §1 uchwały Nr VIII/118/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 29 maja 2003r. – Burmistrz Miasta i Gminy uchwala co następuje:
§ 1 Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miasta i Gminy oraz dyrektorzy Gminnych jednostek organizacyjnych, zwani dalej „dysponentami” środków budżetowych w poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej opracowują materiały do projektu budżetu Gminy Gryfino na 2004 rok w szczególności określonym niniejszym zarządzeniem. Zaleca się w planowaniu wydatków przede wszystkim uwzględnić potrzeby pierwszego rzędu, tz. wydatki konieczne. Nie należy planować zadań, których wykonanie nie będzie realizowane w całości w roku 2004 lub których wykonanie uzależnia się od wielu czynników wewnętrznych lub zewnętrznych (np. środków pieniężnych).
§ 2 Projekt budżetu dysponenci opracowują na podstawie:
- uchwalonych kierunkowych założeń polityki budżetowej Gminy Gryfino na rok 2004 wraz z określeniem zadań priorytetowych w wydatkach budżetowych uchwała nr XII/176/03 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 25 września 2003r,
- stanu organizacyjnego, stawek podatkowych, taryf, marży i opłat obowiązujących w dniu 1 lipca 2003r. z uwzględnieniem zmian wchodzących w życie przed lub z dniem 1 stycznia 2004 roku oraz nowych zamierzeń,
- istniejącej w dniu 30 czerwca 2003r. sieci placówek finansowych z budżetu z uwzględnieniem przewidywanych zmian w roku 2004,
- przewidywanego wykonania wydatków do końca 2003r. w tym wynagrodzeń,
- aktualnego stanu prawnego dotyczącego zadań finansowych z budżetu gminy.
§ 3 Dysponenci opracowują projekty swoich budżetów w układzie klasyfikacji budżetowej ustalonej Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 marca 2003r. (DZ.U. Nr 68 poz. 634 z późniejszymi zmianami).
§ 4 Dysponenci ujmujący w projektach swoich budżetów wydatki na nowe zadania przewidziane do realizacji w 2004r. dołączają szczegółowy opis tych zadań wraz z kalkulacją wydatków i podaniem podstawy prawnej.
§ 5 Ustala się następujące wskaźniki do opracowania planów finansowych jednostek organizacyjnych gminy:
Dochody:
- dochody budżetowe (podatki i opłaty) szacować należy średnio wyżej o ok. 2,3% od planowanych w 2003 roku mając na uwadze bazę podatkową,
- pozostałe szacunki dochodów własnych każdy kierownik planuje wg obowiązujących przepisów prawa z zakresu zadań prowadzonych przez te wydziały, Jednostki organizacyjne.
Wydatki:
- wynagrodzenia osobowe pracowników należy doprowadzić do stanu rocznego łącznie z wszystkimi elementami (zasadnicze, wysługa lat, premia i dodatki),
- w tabelach kalkulacyjnych należy uwidocznić wynagrodzenia wg przewidywanego stanu zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2003r. plus wzrost wysługi lat i inne wynikające z przepisów zobowiązania pracodawcy wobec pracowników.
Natomiast planowane podwyżki płac należy sporządzić na oddzielnym arkuszu kalkulacyjnym, wzrost płac należy planować o 3,0% łącznie ze wszystkimi składnikami wynagrodzeń. Ustala się wysokość składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 17,23% a funduszu pracy – 2,45%,
- pozostałe wydatki bieżące planować należy stosując wzrost o 2,3% w stosunku do planowanych wydatków roku 2003. Wydatki w tytułu dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej planuje się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 1997r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DZ. U. Nr. 160 poz. 1080 z późniejszymi zmianami).
- przyjmuje się kwotę bazową do wyliczenia Funduszu Świadczeń Socjalnych na poziomie 1840 zł.
§ 6
I. Dysponenci w terminie do 21 października 2003 roku przedłożą Skarbnikowi Gminy projekty budżetów w danym dziale, który obejmuje:
- zestawienie dochodów – wg działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej
- zestawienie wydatków – wg działów, rozdziałów i paragrafów.
II. Za bazę analityczno – porównawczą do opracowania projektu budżetu na rok 2004 we wszystkich elementach kalkulacyjnych dochodów i wydatków z wyjątkiem inwestycyjnych i remontowych przyjmuje się dane:
- Plan na 2003 rok,
- Wykonanie za I półrocze 2003 roku,
- Przewidywane wykonanie do końca 2003 roku,
- Potrzeby na rok 2004 z uwzględnieniem zgłoszonych a nie uwzględnionych w budżecie 2003r.
III. Zakłady budżetowe środki specjalne, fundusze – projekty planów składają:
- Dysponenci zakładów budżetowych
- Dysponent funduszu celowego:
- Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
- Dysponenci środków specjalnych.
IV. Dysponenci złożą plany finansowe zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na 2004 rok z uwzględnieniem – przychodów i wpływów za udzielane pożyczki mieszkaniowe, remontowe, odsetki oraz rozchodów zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DZ. U. Nr 70, poz. 335 z 1996r. z późniejszymi zmianami).
§ 7 Ustala się wytyczne, do sporządzenia informacji o stanie mienia komunalnego gminy określające zasady, tryb i terminy opracowywania materiałów w przedmiotowym zakresie, stanowiące załączniki do niniejszego zarządzenia.
§ 8 Przedmiotem informacji o stanie mienia komunalnego są dane dotyczące:
- gruntów zestawionych wg tytułów władania i rodzajów użytkowania z wyszczególnieniem ich szacunkowej wartości;
- budynków i budowli zestawionych wg tytułów władania i rodzajów użytkowania wraz z ich szacunkową wyceną, a o ile jest to możliwe wg wartości księgowej netto (wartość początkowa pomniejszona o dotychczasowe umorzenie);
- innych składników mienia nie wymienionych w pkt. 1 i 2 z wyszczególnieniem ich wartości księgowej netto (tj. po uwzględnieniu dotychczasowego umorzenia);
- zmian w stanie mienia komunalnego w zakresie określonym w pkt. 1,2 i 3 od dnia złożenia poprzedniej informacji;
- wysokości dochodów uzyskanych z tytułu wykonywania prawa własności i innych praw majątkowych w okresie objętym informacją;
- innych danych o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia komunalnego.
§ 9 Informację o której mowa w § 8 sporządza się za okres od 1 listopada 2002r. do 30 października 2003r.
§ 10 Materiały w zakresie określonym § 8 opracowują:
- Wydział Działalności Gospodarczej, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami przy współudziale Wydziału Finansowo – Księgowego w odniesieniu do składników mienia komunalnego w stosunku do którego wykonuje funkcje właścicielskie (grunty, budynki i budowle);
- Wydział Organizacyjny przy współudziale Wydziału Finansowo – Księgowego w odniesieniu do składników ruchomych mienia gminy będących na stanie Urzędu Gminy;
- Gminne jednostki organizacyjne w odniesieniu do składników mienia komunalnego będącego w ich użytkowaniu.
§ 11 Wydziały i jednostki organizacyjne wyszczególnione w § 10 sporządzone w wymaganym zakresie informacje liczbowe i opisowe, przekażą do Wydziału Działalności Gospodarczej, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami w nieprzekraczalnym terminie do 9 października 2003r.
§ 12 Wydział wyszczególniony w §11 na podstawie przedłożonych materiałów opracuje wstępną informację zbiorczą o stanie mienia gminnego i przekaże do 21 października 2003r. do Wydziału Finansowego celem przedłożenia Radzie Gminy wraz z projektem uchwały budżetowej na 2004 rok.
§ 13 Zobowiązuje się naczelników wydziałów i kierowników jednostek organizacyjnych do uwzględnienia w budżecie roku 2004 wniosków jednostek nie zaliczonych do sektora finansów publicznych, w tym fundacji i stowarzyszeń, klubów sportowych, itp. na realizację zadań własnych gminy, którym mogą być udzielane dotacje ( załącznik nr 17) Procedury zgodne z Uchwałą nr III/46/02 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 30 grudnia 2002 roku w sprawie trybu zlecenia do realizacji zadań z zakresu zadań własnych gminy, trybu postępowania o udzielenie na ten cel dotacji, sposobu rozliczenia dotacji oraz sposobu kontroli wykonywania zleconych zadań.
§14 Zobowiązuje się Wydział Podatków i Opłat Lokalnych do zebrania materiałów i propozycji celem określenia stawek podatków i opłat lokalnych oraz ulg i zwolnień podatkowych odrębnymi uchwałami. Podstawa prawna – ogłoszenie przez Prezesa GUS średnich cen żyta dla celów podatkowych oraz określenie przez Ministra Finansów maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych.
§ 15 Zobowiązuje się wszystkie jednostki organizacyjne oraz wydziały Urzędu Miasta i Gminy do przygotowania materiałów i wzajemnej współpracy.
§ 16 Zobowiązuje się wszystkie jednostki organizacyjne oraz wydziały Urzędu Miasta i Gminy do ujęcia w sporządzanych planach finansowych na rok 2004 wszystkich źródeł dochodów.
§ 17 Wszystkie pozycje wskazane w materiałach planistycznych winny być poparte wyczerpującymi objaśnieniami, wyliczeniami i dokładnym tekstowym opisem, jak również poparte przepisami prawa.
§ 18 Materiały planistyczne należy składać na drukach:
- dla budżetu od numeru 1 do numeru 10
- dla mienia komunalnego od numeru 11 do numeru 16
załączonych do niniejszego Zarządzenia.
Druki zgodne z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 maja 2003r. DZ. U. Nr 92 poz. 860 z 2003r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na 2004 rok.
§ 19 Należy dołączyć ponadto inne druki wynikające między innymi z ustawy o finansach publicznych, które należy uwzględnić przy opracowaniu projektu prognozy budżetu na rok 2004
- harmonogram realizacji dochodów i wydatków budżetowych
- wieloletnie programy inwestycyjne.
§ 20 Do wykonania zarządzenia zobowiązuje się naczelników Wydziałów Urzędu Miasta i Gminy realizujących zadania gminy we własnym bądź za pośrednictwem jednostek organizacyjnych, dyrektorów i kierowników jednostek budżetowych, dyrektorów zakładów budżetowych.
§ 21 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Henryk Piłat