Sesja nr XVII

UCHWAŁA NR XVII/148/15 RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Gryfinie

UCHWAŁA NR XVII/148/15
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 17 grudnia 2015 r.


w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Gryfinie

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515) uchwala się, co następuje:

§ 1. Rada Miejska w Gryfinie odmawia wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Gryfinie Panią Ewą De La Torre, zatrudnioną na stanowisku Sekretarza Gminy Chojna.

§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącą Rady Miejskiej w Gryfinie do poinformowania Burmistrza Gminy Chojna oraz radnej Pani Ewy De La Torre o stanowisku Rady Miejskiej poprzez przesłanie kopii niniejszej uchwały.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

PRZEWODNICZĄCA RADY

Elżbieta Kasprzyk

 

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2015 r. do Rady Miejskiej w Gryfinie wpłynął wniosek Burmistrza Gminy Chojna (znak SEO.220.58.2015) o wyrażenie zgody na rozwiązanie za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z Panią Ewą De La Torre, radną Rady Miejskiej w Gryfinie. Pani Ewa De La Torre zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, zawartej w dniu 1 czerwca 2009 r. na stanowisku Sekretarza Gminy Chojna. Do wniosku Burmistrza Gminy Chojna załączona została kopia uchwały nr XIV/96/2015 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie programu postępowania naprawczego Gminy Chojna. Jednocześnie o przedmiotowym wniosku została poinformowana Rada Miejska w Chojnie.
Rozwiązanie umowy o pracę z Panią Ewą De La Torre pracodawca motywuje koniecznością realizacji programu postępowania naprawczego, przyjętego w celu uzdrowienia sytuacji finansowej gminy Chojna. Zdaniem Burmistrza Gminy Chojna: „niezbędne jest niezwłoczne podjęcie działań oszczędnościowych. Jednym z elementów tych działań jest ograniczenie wydatków na administrację publiczną, w tym między innymi zmniejszenie wynagrodzeń kierownictwa Urzędu Miejskiego, zmiana jego struktury organizacyjnej, zamrożenie wynagrodzeń pracowników samorządowych (...)”. Na skutek zaplanowanej w programie naprawczym zmiany struktury organizacyjnej Urzędu, ma dojść do zmniejszenia zatrudnienia m. in. o jeden etat spośród kierownictwa Urzędu poprzez ograniczenie wymiaru pracy na stanowisku sekretarza gminy i zastępcy burmistrza do ? etatu i powierzenie pracy w obydwu zakresach Zastępcy Burmistrza Gminy Chojna. Jak twierdzi Wnioskodawca, takie uregulowanie „będzie najlepiej odpowiadać potrzebom Urzędu Miejskiego w obszarze sprawnego zarządzania”. Z uwagi na powyższe, zdaniem Burmistrza Gminy Chojna, rozwiązanie umowy o pracę z Panią Ewą De La Torre jest koniecznością. Ponadto Wnioskodawca w treści wniosku zawarł oświadczenie, że zamiar rozwiązania umowy o pracę z Panią Ewą De La Torre nie ma żadnego związku z wykonywaniem przez nią mandatu radnego Rady Miejskiej w Gryfinie.
Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2015 r. zapoznała się z dokumentami oraz wyjaśnieniami radnej Rady Miejskiej w Gryfinie Ewy De La Torre.
Rada Miejska w Gryfinie odmawia wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Gryfinie Panią Ewą De La Torre, zatrudnioną na stanowisku Sekretarza Gminy Chojna.
Wskazać należy, iż zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym „rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu”.
Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych na stanowisku sekretarza może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach, o których mowa w art. 2 (czyli m. in. urzędach gmin), w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w tych jednostkach lub osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach, o których mowa w art. 2 (czyli m. in. urzędach gmin), oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych.
Zgodnie zaś z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych, tj. z art. 6:
ust. 1:
pracownikiem samorządowym może być osoba, która:
1) jest obywatelem polskim, z zastrzeżeniem art. 11 ust. 2 i 3;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;
3) posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku,
ust. 2:
pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru lub powołania może być osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1 oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
ust. 3:
pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym, doradcy lub asystenta może być osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1 oraz dodatkowo:
1) posiada co najmniej wykształcenie średnie;
2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
3) cieszy się nieposzlakowaną opinią,
ust. 4:
pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 3 oraz dodatkowo:
1) posiada co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywała przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku;
2) posiada wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
W odniesieniu do powyższego ustalono, iż radna Rady Miejskiej w Gryfinie Ewa De La Torre w dalszym ciągu spełnia wszystkie przesłanki formalne do zajmowania stanowiska Sekretarza Gminy Chojna. Ponadto zgodnie z uzyskanymi informacjami wobec wykonywania obowiązków służbowych przez Panią Ewę De La Torre Burmistrz Gminy Chojna nie zgłaszał merytorycznych uwag, co więcej, była ona wielokrotnie nagradzana za sumiennie wykonywanie przez siebie obowiązki zawodowe. Zauważyć należy także, iż staż pracy radnej Ewy De La Torre w jednostkach samorządu terytorialnego na stanowiskach kierowniczych wynosi 24,5 roku.
Ponadto w programie postępowania naprawczego Gminy Chojna nie zostało uchwalone przez Radę Miejską w Chojnie rozwiązanie wskazane przez Burmistrza Gminy Chojna polegające na ograniczeniu wymiaru pracy na stanowiskach Sekretarza Gminy Chojna i Zastępcy Burmistrza Gminy Chojna do 1/2 etatu. Na uwagę zasługuje także deklaracja radnej Ewy De La Torre, iż gotowa jest przyjąć warunki zaproponowane przez Burmistrza Gminy Chojna dotyczące zmiany warunków płacy poprzez obniżenie wynagrodzenia. Nadto, jak wskazała radna Ewa De La Torre, Burmistrz Gminy Chojna przed wystąpieniem do Rady Miejskiej w Gryfinie z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia umowy o pracę z Sekretarz Gminy Chojna Ewą De La Torre nie poinformował jej o przedsiębranych w tym zakresie czynnościach.
Ponadto zauważyć należy, iż przepis art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie określa żadnych warunków ani kryteriów, jakimi miałaby kierować się rada przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy radnego (lub jej odmowie). W art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wskazano jedyny przypadek, kiedy rada gminy nie może wyrazić zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. Dzieje się tak wówczas, gdy podstawą rozwiązania stosunku pracy radnego są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu. Takie uregulowanie oznacza w konsekwencji, że co do zasady wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym jest pozostawione do swobodnej decyzji rady, z wyjątkiem tej właśnie jednej - gdy podstawą jego rozwiązania będzie zdarzenie związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.
Jak ustalono wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Ewą De La Torre nie dotyczy zdarzeń związanych z wykonywaniem przez radną mandatu wobec czego rada nie jest zobligowana przepisami prawa ani do wyrażenia zgody, ani do nie wyrażenia zgody na rozwiązaniem stosunku pracy, a zatem w omawianym przypadku występuje dowolność zajęcia stanowiska przez Radę.
Wskazać także należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim tworzy się odpowiednio stanowisko sekretarza gminy, powiatu i województwa – sformułowanie o należy odczytywać w ten sposób, iż stanowisko sekretarza jest obowiązkowe, a zatem ma charakter obligatoryjny w każdej gminie.
Zauważyć także należy, iż z treści pisma Burmistrza Gminy Chojna z dnia 18 listopada 2015 r. wynika, że dążenie do rozwiązania stosunku pracy z Sekretarzem Gminy Chojna podyktowane jest koniecznością realizacji programu postępowania naprawczego Gminy Chojna przyjętego uchwałą nr XIV/96/2015 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 13 listopada 2015 r., którego celem jest uzdrowienie finansów Gminy poprzez podjęcie działań oszczędnościowych, polegających m. in. na ograniczeniu wydatków na administrację publiczną, w tym zmniejszenie wynagrodzeń kierownictwa Urzędu Miejskiego i zmiana jego struktury organizacyjnej. Zatem przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie dotyczy Sekretarz Gminy Chojna lecz dotyczy wyłącznie Urzędu Gminy jako pracodawcy, a konkretnie jego sytuacji finansowej. Mając powyższe na uwadze, przyczyny rozwiązania stosunku pracy z Sekretarz Gminy Ewą De La Torre wskazane w piśmie Burmistrza Gminy Chojna z dnia 18 listopada 2015 r. są przyczynami nie dotyczącymi pracownika, dotyczą one wyłącznie pracodawcy.
W związku z ustaleniami, iż brak jest w rozpatrywanym przypadku przesłanek, które w sposób obligatoryjny nakazywałyby zajęcie określonego stanowiska przez Radę Miejską, a zatem Rada posiada w tym zakresie swobodę decyzji zaś radna Ewa De La Torre spełnia warunki formalne do zajmowania stanowiska sekretarza gminy, nie było wobec wykonywania przez nią obowiązków uwag Burmistrza Gminy Chojna, a jednocześnie przepisy prawa przewidują obligatoryjne utworzenie stanowiska sekretarza w każdej gminie zasadna jest odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Miejskiej w Gryfinie Panią Ewą De La Torre, zatrudnioną na stanowisku Sekretarza Gminy Chojna.
 

 
 

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu