UCHWAŁA NR XVI/128/15
RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE
z dnia 3 grudnia 2015 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino w obrębach nr 2 miasta Gryfino oraz Wełtyń II – tereny produkcyjno-usługowe
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515) oraz art. 14 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015r. poz. 199 z późn. zmianami), uchwala się co następuje:
§ 1. 1. Postanawia się przystąpić do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino w obrębach nr 2 miasta Gryfino oraz Wełtyń II – tereny produkcyjno-usługowe.
-
Granice obszaru objętego zmianą planu przedstawia załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Załącznik graficzny stanowi integralną część uchwały.
§ 3. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino .
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
PRZEWODNICZĄCA RADY
Elżbieta Kasprzyk
UZASADNIENIE
Obszar, którego dotyczy niniejsza uchwała nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Obszar terenu objęty uchwałą to teren o powierzchni ok. 8,2000 ha, posiadający bezpośredni dostęp do drogi publicznej krajowej nr 31.
Podjęcie niniejszej uchwały ma na celu zawarcie w planie miejscowym ustaleń ułatwiających proces inwestycyjny przyszłym podmiotom planującym inwestowanie i rozwój gospodarczy na przedmiotowym terenie. Zgodnie z kierunkiem rozwoju jaki jest zapisany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w przeważającej części stanowi on strefę rozwoju funkcji usługowej – zabudowa o funkcji mieszanej produkcyjno - usługowej.
Na podstawie analizy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino stwierdzono, że przewidywane w planie miejscowym rozwiązania, będą zgodne z ustaleniami obowiązującego dokumentu.
Podkreślić należy, że uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą intencyjną i wyraża jedynie zamiar gminy uregulowania zasad zagospodarowania przestrzennego na danym terenie w formie aktu prawa miejscowego, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest jedynie określenie granic obszaru objętego przyszłym planem zagospodarowania przestrzennego i rolą tej uchwały jest jedynie zakomunikowanie wszczęcia właściwego procesu planistycznego oraz wyznaczenie w załączniku graficznym granic obszaru, jakiego dotyczyć będą ustalenia przyszłego planu.
Sformalizowaną procedurę sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy oraz jego zakres reguluje ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j.: Dz. U. z 2015 r. poz. 199 z późn. zm.).
Po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego, Burmistrz podejmuje kolejno czynności unormowane w art. 17 cytowanej ustawy.
W świetle obowiązujących przepisów plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.
Burmistrz przedstawia wojewodzie uchwałę wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi.
Uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.
Sporządziła:
Aleksandra Olchowska