Zgłoszone interpelacje i zapytania Radnych

Interpelacje  i  zapytania   radnych   zgłoszone  na  XVII  sesji   Rady  Miejskiej  w  Gryfinie  w  dniu  29 stycznia  2004r.


Radny Jan Kozłowski
362/XVII/04
- planowana jest budowa kanalizacji ściekowej w Starych Brynkach. Przeznaczono na ten cel około 1 mln. zł. Chciałbym dowiedzieć się, czy w ramach tego zadania możliwe będzie  doprowadzenie kanalizacji do Chlebowa? Nie chodzi mi o podłączeniu kanalizacji do 23  domów  w Chlebowie tylko o doprowadzeniu rurociągu ciśnieniowego  do tej miejscowości. W przyszłości można będzie doprowadzić  kanalizację do poszczególnych domów. 

Radny Kazimierz Fischbach
363/XVII/04
- w okolicy sklepu p. Krawczyka, przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Gryfinie są dwa parkingi. Jeden z lewej strony, a drugi z prawej.  Uważam, że należy ustawić tam znak zakazu postoju. Szczególnie chodzi  mi o soboty, kiedy to kierowcy przyjeżdżający na zakupy ustawiają swoje  samochody  na wysokości parkingu. W ten sposób blokują mieszkańcom  tego rejonu  wyjazd z parkingu. 

364/XVII/04 - przy wiadukcie PKP w okolicy skrzyżowania ulic Szczecińskiej i  Flisaczej  w Gryfinie należy wyznaczyć przejście dla pieszych. Kilka  lat temu zamontowano tam sygnalizację świetlną, ale nie ma  oznaczonego przejścia dla pieszych. Jest to duże utrudnienie dla pieszych.  Proszę o zajęcie się sprawą.

365/XVII/04 - na skrzyżowaniu ulic Hugo Kołłątaja i Pomorskiej w Gryfinie  ustawiono znak zakazu skrętu w prawo, tj. w ulicę Hugo Kołłątaja.  Wielu radnych zgłaszało już interpelację o zdjęcie tego zakazu, ale za  każdym razem udzielano nam wymijającej odpowiedzi. Ponownie proszę o  usunięcie tego znaku. Jeżeli Powiatowy Zarząd Dróg uważa, że tego znaku  nie można  zdjąć, to proszę o wyjaśnienie, jakie przepisy zabraniają  to uczynić.

Radny Czesław Kapusta
366/XVII/04
- po raz kolejny proszę o zamontowanie w Wirówku 4 lamp ulicznych. Obecnie nie ma tam ani jednej lampy.

367/XVII/04 - w fatalnym stanie jest droga do "czworaków" w Wirówku. Proszę  o naprawę drogi.

368/XVII/04 - W Wirówku należy wybudować szambo lub odprowadzić ścieki kolektorem.

369/XVII/04 - podczas modernizacji przepompowni ścieków w Drzeninie i budowy  rurociągu tłocznego do oczyszczalni ścieków w Gardnie  należy uwzględnić budowę kanalizacji do gospodarstw, które znajdują się w  Gardnie - jadąc od strony Pyrzyc. Obecnie gospodarstwa te posiadają szamba.

370/XVII/04 - przy osiedlu mieszkaniowym w Gardnie od strony Wysokiej Gryfińskiej  należy zamontować oświetlenie uliczne. 

371/XVII/04 - dziękuję za założenie dwóch lamp przy ul. Podgórnej w Wełtyniu.  Potrzebna jest tam jeszcze jedna lampa na wysokości posesji p. Kuśmirka.  Proszę o zajęcie się sprawą.

Radny Artur Nycz
372/XVII/04 - dawno temu przeznaczyliśmy do sprzedaży "biały domek" przy ulicy Grunwaldzkiej w Gryfinie. Chciałbym wiedzieć jakie podejmowano działania w sprawie sprzedaży budynku? Kto kupił budynek?

373/XVII/04 - p. Burmistrz poinformował, że ukaże się kolejny informator turystyczny Miasta i Gminy Gryfino. Informator będzie dostępny w  placówkach  handlowych. Mając na uwadze wejście do Unii Europejskiej  oraz otwarcie przejścia granicznego powinniśmy pomyśleć o otwarciu punktu  informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Jakie działania  podjęto w tej sprawie?

374/XVII/04 - ponieważ 1 maja br. wchodzimy do Unii Europejskiej w wielu gminach powstają punkty informacyjne, w których wykładane są  ulotki  z informacjami o funduszach. Wnioski o fundusze unijne są  bardzo skomplikowane i nie każdy potrafi prawidłowo je wypełnić.  Uważam, że należy pomóc naszym rolnikom i przedsiębiorcom w  wypełnianiu wniosków. Dlatego też potrzebny jest punkt informacyjny, do którego  mogą się zgłaszać zainteresowani. Jakie działania podjęto w tej sprawie?

Radny Mieczysław Sawaryn
375/XVII/04 - p. Burmistrz poinformował o przeznaczeniu środków finansowych na budowę windy w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie. Potrzeba na to  około 600 tys. zł. Chcę przypomnieć, że w drugiej kadencji Rady gmina  przeznaczyła duże  środki finansowe na remont oddziału kardiologicznego  szpitala w Nowym   Czarnowie oraz na zakup sprzętu. Szpital został zamknięty. Rada Miejska w Gryfinie przyjęła zasadę, o której mówił   również Burmistrz, że radni będą akceptowali kontrakt wynegocjowany ze  Starostwem na  przejęcie szpitala. Martwię się czy 600 tys. zł , które  przeznaczamy na budowę windy w Szpitalu Powiatowym nie zostaną  zmarnowane? Może przecież okazać się, że nie dojdzie do podpisania  kontraktu na przejęcie szpitala, a Starostwo po roku uzna, że szpital należy  zlikwidować. Tak  było z oddziałem kardiologii w Nowym Czarnowie. Chciałbym, aby decyzje ekonomiczne w zakresie inwestowania  na nie swoim majątku były pod każdym względem przemyślane i  obwarowane wieloma zastrzeżeniami.  Jeżeli Starostwo będzie nadal zarządzało szpitalem, a w  przyszłości zechce go zlikwidować, to musimy mieć możliwość odzyskania swoich  pieniędzy.

Radny Jan Kozłowski
376/XVII/04 - sołtys z Chwarstnicy poprosiła mnie o pomoc w rozwiązaniu problemu  dotyczącego osób, które wykupiły bilety miesięczne na  autobus. Bilety  wykupione w Gryfinie nie są honorowane przez kierowców  autobusów  jadących z Pyrzyc i Myśliborza. Proszę o zajęcie się  sprawą. 

Radna Magdalena Chmura
377/XVII/04 - minął ustawowy termin sporządzenia układu wykonawczego do budżetu na 2004 rok. Bardzo proszę o dostarczenie mi na  dzisiejszej sesji kopii.

Radny Marek Sanecki
378/XVII/04 - jakiej marki samochód zakupi gmina? Osobiści polecam Forda Mondeo,  który kosztuje około 75.000 zł.