Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Gryfinie za 2004 rok.

Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Gryfinie za 2004 rok.

 załącznik nr 1                        
do Uchwały nr XXX/417/05
Rady Miejskiej w Gryfinie    
 

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI REWIZYJNEJ

RADY MIEJSKIEJ W GRYFINIE

ZA 2004 ROK.

 

Komisja Rewizyjna pracując w składzie:

  1. Mieczysław Sawaryn - Przewodniczący
  2. Czesław Kapusta - Z-ca Przewodniczącego
  3. Józef Gutkowski - Członek
  4. Jan Bielecki - Członek
  5. Janusz Skrzypiński - Członek

zrealizowała uchwalony na sesji Rady Miejskiej plan pracy na rok 2004 w następującym zakresie:

W okresie objętym sprawozdaniem Komisja Rewizyjna odbyła 24 posiedzenia. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Gryfinie zajmowała się systematycznie analizą wykonania budżetu Miasta i Gminy. Skarbnik Miasta i Gminy omawiała przebieg realizacji budżetu każdorazowo po sporządzeniu kwartalnego sprawozdania.

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Gryfinie zaopiniowała wykonanie budżetu Miasta i Gminu Gryfino za 2003 rok i przygotowała wniosek o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino.

Poza wypracowaniem stanowisk do projektów uchwał Komisja Rewizyjna zrealizowała następujące zadania:

  • przeprowadziła kontrolę inwestycji komunalnej pn. „Rekultywacja nieczynnego  wysypiska odpadów komunalnych w Gryfinie”,
  • dokonała oceny zadań inwestycyjnych zaplanowanych na 2004 rok,
  • dokonała oceny projektu budżetu na 2005 rok,
  • opracowała projekt planu pracy Komisji na 2005 rok,
  • członkowie Komisji uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w Międzyzdrojach organizowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Wnioski Komisji wypracowane do Burmistrza Miasta i Gminy:

  1. W związku z kontrolą inwestycji pn. „Rekultywacja nieczynnego wysypiska odpadów komunalnych w Gryfinie” Komisja wnioskowała o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
    • czy został naruszony art. 76 ustawy o zamówieniach publicznych?;
    • czy inwestor bezprawnie rozporządził finansami publicznymi, o których mowa w art. 138 ust. 1 pkt 2 i pkt 12 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych?;
    • czy został naruszony art. 77 ustawy o finansach publicznych?;
      Ponadto Komisja wnioskowała o uwzględnienie w wydanej opinii aspektów ekonomicznych zagadnienia w szczególności możliwości odstąpienia od kontraktu oraz obciążenia wykonawcy karami umownymi za niedotrzymanie warunków umowy tj. terminu wykonania zadania, a w takiej sytuacji o zbadanie - czy nie naruszono interesów majątkowych Gminy Gryfino co mogło skutkować popełnieniem przestępstwa opisanego w art. 296 i art. 305 §2 Kodeksu karnego.
  2. Komisja wnioskowała o udzielenie informacji w zakresie sposobu przekształcania użytkowania wieczystego we własność na nieruchomościach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  3. Komisja wnioskowała o dostarczenie informacji z uwzględnieniem opinii dotyczącej sytuacji prawnej i technicznej budynku przy ul. Niepodległości 18 w Gryfinie.
  4. Komisja wnioskowała o podjęcie rozmów z Sołtysem Sołectwa Chwarstnica Panią Grażyną Bącelą oraz radnym Józefem Gutkowskim w celu weryfikacji stwierdzenia, że młodzież z miejscowości Chwarstnica nie jest zainteresowana działalnością świetlicy.
  5. Komisja wnioskowała o zbadanie sytuacji związanej z nieopłaceniem podatku od nieruchomości przez spółki komunalne w latach 1999 - 2000 oraz z latach wcześniejszych.
  6. Komisja wnioskowała o udzielenie informacji nt. przyczyn odmowy zwrotu kaucji mieszkaniowej pp. Zofii i Leopoldowi Hrynkiewicz zam. w Gryfinie przy ul. Szczecinskiej 15/2.
  7. Komisja wnioskowała o udzielenie informacji czy przepisy prawa dopuszczają możliwość udzielania bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w prawo własności.
  8. Komisja wnioskowała o przedstawienie informacji czy w Urzędzie Miasta i Gminy przestrzegane są terminy administracyjne przy udzielaniu odpowiedzi obywatelom.
  9. Komisja wnioskowała o przedstawienie dokumentów dotyczących kosztów naprawy samochodu osobowego Opel Omega w 2002 r i w 2003 r., w szczególności o przedstawienie faktur dotyczących zakupu części do naprawy samochodu, faktur związanych z kosztem prowadzonych napraw, dokumentów dotyczących ogłoszenia przetargu i sprzedaży samochodu.
  10. Komisja wnioskowała o przedstawienie pełnej dokumentacji związanej z przeprowadzonym przetargiem na sprzedaż budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Gryfinie, tzw. „białego domku”, w tym odpowiedzi udzielonej oferentom i całej korespondencji prowadzonej z oferentami.
  11. Komisja wnioskowała o przedstawienie pełnej dokumentacji związanej z zakupem samochodu PEUGEOT 607, tj. faktury zakupu, wypłaty zaliczki, uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie.
  12. Komisja wnioskowała o dostarczenie pełnej dokumentacji dotyczącej rozliczenia inwestycji wykonanych w 2004 roku w budynku Urzędu Miasta i Gminy.
  13. Komisja wnioskowała o dostarczenie radnemu panu Józefowi Gutkowskiemu pisemnej informacji nt. zaawansowania prac przy realizacji inwestycji pn. „Kanalizacja w m. Drzenin - budowa przepompowni ścieków PD w Drzeninie i rurociągu tłocznego ścieków RT 0 DG Drzenin - Gardno”.
  14. W związku z przedłożoną informacją o stanie realizacji zadań inwestycyjnych za 10 miesięcy roku budżetowego 2004 „Remonty w szkołach podstawowych” Komisja wnioskowała o rozpisanie poszczególnych pozycji kwotowo oraz podanie, czy inwestycje realizowane były po ogłoszeniu przetargów.
  15. W związku z przedłożoną informacją o stanie realizacji zadań inwestycyjnych za 10 miesięcy roku budżetowego 2004 „ Szczegółowy wykaz zadań” Komisja wnioskowała o udzielenie pisemnej informacji, które zadania wykonane były na bazie ogłoszonych przetargów, zamówień z wolnej ręki lub usuwania awarii. w przypadku zbiorczego. W przypadku zbiorczego zestawienia np. poz. nr 9 ww. wykazu rozpisania kosztów remontów dachów pod poszczególnymi numerami budynków.
  16. W związku z przedłożoną informacją o stanie realizacji zadań inwestycyjnych za 10 miesięcy roku budżetowego 2004 „szczegółowy wykaz remontu UM iG” Komisja wnioskowała o szczegółowe rozpisanie remontu UMiG, ze wskazaniem
    • która łazienka została wyremontowana?;
    • kto opracował koncepcję punktu informacyjnego?;
    • na czym polegała adaptacja pomieszczeń na Gminne Centrum Reagowania?;
    • czy na rozbiórkę garażu wykonany był projekt?;
    • które zadania realizowane były poprzez przetarg, a które w formie zamówienia z wolnej ręki lub w formie remontów?.
  17. W związku z przedłożoną informacją o stanie realizacji zadań inwestycyjnych  za 10 miesięcy roku budżetowego 2004 „Szczegółowy wykaz remontu UMiG” Komisja wnioskowała o:
    1. dokumentację dotyczącą zadania pn. „Remont elewacji budynku” tj.
      • specyfikację zamówienia,
      • kosztorys inwestorski
      • druki zamówień publicznych ZP Nr 13, 14, 15, 16 i 17,
      • kopię zaświadczenia firmy która wygrała przetarg – czy jest upoważniona do wykonania robót, które podlegają konserwacji zabytków,
      • kosztorys powykonawczy,
      • kosztorysy wykonawcze do Protokołu konieczności Nr 1 i Nr 2,
      • protokół końcowy odbioru,
      • aneks Nr 1,
      • informację w jakiej wysokości zaplanowane były środki finansowe na ww. zadanie,
      • kopię ogłoszeń przetargowych ze wskazaniem sposobu ogłoszeń na zadania: „ Remont elewacji” i „Wykonanie instalacji elektrycznej”.
    2. dokumentację dotyczącą zadania pn. „Remont łazienki na piętrze  przy schodach”:
      • czy była spisana umowa i kosztorys inwestorski  na modernizację łazienki na I piętrze UMiG,
      • uzupełnienie rachunków zakupu wyposażenia łazienki na I  piętrze UMiG
    3. dokumentację dotyczącą zadania pn. „Oprawy oświetleniowe” oraz  „Wykonanie instalacji elektrycznej”
      • z jakich środków sfinansowano oświetlenie budynku UMiG oraz zakup materiałów,
      • wymienienie personalne wszystkich inspektorów nadzoru uczestniczących w zadaniu pn. „Remont elewacji budynku UMiG” oraz „Wykonanie instalacji elektrycznej budynku UMiG” – wynagrodzenie inspektorów ze wskazaniem – kto je wypłacił.
  18. W związku z ogłoszeniem w biuletynie zamówień publicznych zadania pn. „Budowa stadionu na Górnym Tarasie” Komisja wnioskowała o specyfikację dotyczącą tego zadania oraz terminu i sposobu ogłoszenia przetargu.
  19. Komisja wnioskowała o przedstawienie informacji dotyczącej nakładów poniesionych na remizę w Radziszewie w ciągu ostatnich 3 lat.

Wnioski Komisji wypracowane do Rady Miejskiej:

  1. Komisja wnioskowała, aby materiały sesyjne były dostarczane radnym zgodnie z Regulaminem Rady Miejskiej w Gryfinie, tj. na 10 dni przed sesją.
  2. Komisja wnioskowała o zobowiązanie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie do przekazania materiałów zgromadzonych przez Komisję Rewizyjną do Prokuratury Rejonowej w Gryfinie z wnioskiem o podjęcie postępowania przygotowawczego w sprawie wyjaśnienia - czy przy sporządzaniu dokumentów związanych z zakupem samochodu osobowego marki Peugeot 607 nie popełniono przestępstwa z art. 271 § 1 Kodeksu Karnego w związku z art. 231 § 1 Kodeksu Karnego poprzez potwierdzenie nieprawdy przez funkcjonariuszy publicznych w protokole przeprowadzonego postępowania o zamówienia publiczne w trybie zapytania o cenę z dnia 30 stycznia 2004 r.
  3. Komisja sporządziła dwie opinie do Rady Miejskiej:
    • dotyczącą kwestii budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Gryfinie, tzw. „białego domku”
    • dotyczącą zakupu samochodu osobowego marki Peugeot 607.
 

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu