XIX sesja Rady - 01.03.2004

 W poniedziałek 1 marca minęło dokładnie 750 lat od chwili, gdy Gryfino pojawiło się na kartach historii. Z tej okazji władze samorządowe zorganizowały oficjalne uroczystości mające na celu należyte uczczenie tej znamienitej rocznicy. W kościele parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Starym Mieście mszę dziękczynną w asyście wszystkich księży dekanatu gryfińskiego celebrował ksiądz biskup Marian Kruszyłowicz.
W jej trakcie dokonano poświęcenia nowego sztandaru miasta Gryfina.
      Po mszy świętej mieszkańcy Gryfina i goście wysłuchali "Mszy C-dur" (Koronacyjnej), jednego z najlepszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonanej przez czołowych polskich śpiewaków - Romanę Jakubowską-Handke, Ewę Filipowicz, Piotra Friebe, Rafała Korpika, gryfiński Chór Nauczycielski oraz Orkiestrę Symfoniczną ze Szczecina.
      Po południu w auli gryfińskiego gimnazjum odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono pierwsze w historii Gryfina Honorowe Obywatelstwo Miasta. W ten sposób Rada Miejska wyróżniła gryfińskiego dziekana, księdza kanonika Bronisława Kozłowskiego, który swoją posługę sprawuje w Gryfinie już trzydziesty trzeci rok. Przewodniczący Rady Miejskiej, pan Zenon Trzepacz, w swoim przemówieniu przedstawił historię miasta, a Burmistrz Miasta i Gminy, pan Henryk Piłat, zwrócił szczególną uwagę na dzień dzisiejszy i przyszłość Gryfina. Bardzo mocno podkreślił dominującą w ostatnim trzydziestoleciu historii miasta rolę Elektrowni "Dolna Odra" i gorąco podziękował wszystkim jej byłym i obecnym pracownikom. Ze strony gości posypały się pod adresem władz miasta serdeczne życzenia i podziękowania, wielu z nich wpisało się do pamiątkowej kroniki, a po zakończeniu oficjalnej części Uroczystej Sesji wszyscy spotkali się na uroczystym bankiecie.