Gryfino to jedno z najdalej położonych na zachód miast Polski. Mamy stąd bliżej do innych europejskich stolic, jak do samej Warszawy. Miasto w wiekach średnich stanowiło ważną domenę Księstwa Pomorskiego. Prawa miejskie otrzymało od księcia Barnima I w dniu 1 marca 1254 roku - wcześniej niż Poznań, Kraków i Warszawa! Po 1945 r. przeżyło fascynujący czas osadnictwa polskiego. Dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków naszego regionu. Poznaj miasto najpiękniejszych zachodów słońca na Pomorzu Zachodnim!
Co warto zobaczyć i przeżyć?
-
Najstarsza część Gryfina otoczona jest murami obronnymi z dobrze zachowaną Bramą Bańską.
-
Najcenniejszym zabytkiem jest położony w samym sercu miasta XIII wieczny kościół z zabytkowymi pięknymi organami, stallami, barokową amboną i gotyckim ołtarzem. Dzięki wspaniałej akustyce w kościele odbywają się koncerty chóralne i organowe.
-
W mieście działa, prowadzony przez Społem, jeden z ostatnich barów mlecznych na Pomorzu Zachodnim. Jego specjalnością są pyszne domowe pierogi.
-
Miłośników historii zapraszamy do odwiedzin Gryfińskiej Izby Historii, która interesująco przedstawia dzieje naszego miasta. Izba działa przy ul. Sprzymierzonych 1 i dostępna jest dla zwiedzających w środy w godzinach 16:30 - 18:30, lub w innych terminie po uprzednim umówieniu telefonicznym: 603 222 428.
-
Godnym polecenia miejscem jest Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry znajdujący się na obszarze Międzyodrza. Jest to obszar usiany siecią ponad 100 km wodnych naturalnych i sztucznych kanałów między Odrą Wschodnią i Zachodnią, tuż przy granicy z Niemcami. Niezwykłą atrakcją są wyprawy łódkami lub kajakami, płynąc którymi można zaobserwować niezwykłe osobliwości świata roślinnego i zwierzęcego, niespotykanymi gdzie indziej w Europie. Ciekawostką Międzyodrza jest także zespół obiektów hydrotechnicznych.
-
Będąc w Gryfinie koniecznie trzeba odwiedzić aquapark Laguna z wieloma atrakcjami. Jest to dotąd jedyny tego rodzaju obiekt w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Tych którzy szukają odpoczynku wśród natury zapraszamy do Parku Miejskiego im. Stanisławy Siarkiewicz w Gryfinie. To doskonały przystanek w wędrówce, wsród natury. w cieniu drzew.
-
Położony w niedalekim sąsiedztwie Laguny kompleks obiektów sportowych (korty tenisowe, boiska piłkarskie, boisko do siatkówki plażowej, skatepark) są miejscem gdzie odbywają się zarówno lokalne jak i ogólnopolskie rozgrywki sportowe. Sprzyja temu znajdująca się tuż obok baza noclegowa.
-
Rowerzystów zapraszamy na malownicze ścieżki rowerowe: gryfiński odcinek Blue Velo oraz trasę z Gryfina do Gardna, skąd już blisko do Puszczy Bukowej.
-
W odległości 4 km od centrum miasta znajduje się polsko-niemieckie przejście graniczne, skąd z łatwością można trafić na rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, m.in. 630 kilometrową trasę Odra-Nysa.
-
Gryfińską osobliwością jest Krzywy Las, zwany tak z powodu rosnących w nim powyginanych w różnych niezwykłych kształtach drzew. Jest to najbardziej znana na świecie atrakcja przyrodnicza Pomorza Zachodniego..
-
Obszar sołectw gminy Gryfino oferuje możliwość różnorodnych form odpoczynku i rekreacji. Znajdziemy tu rewelacyjne miejsca do uprawiania turystyki pieszej, wodnej i rowerowej, piękną przyrodę, urocze kościółki, wiele zarybionych jezior, pełne grzybów lasy.
-
W Gardnie znajduje się najstarszy wiejski kościół w naszym regionie. Powstał najprawdopodobniej już przed 1250 r. dzięki fundacji klasztoru cystersów w Kołbaczu.
-
Do Gryfina można dojechać środkami komunikacji publicznej: autobusem linii podmiejskiej nr 1 ze Szczecina, autobusem PKS, pociągiem i oczywiście samochodem. Przez Gryfino prowadzi także międzynarodowa droga wodna: Świnoujście - Szczecin - Gryfino - Widuchowa - Hohensaaten - Eberswalde - Berlin.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej?