Na obszarze Gminy Gryfino znajduje się kilkadziesiąt wsi i osad. Wiele z nich ulokowanych jest w otoczeniu pięknej natury - nad jeziorami, pośród morenowych wzgórz. Inne powstały na terenach wyrwanych wodzie w procesie osuszania rozlewisk Odry. Część z nich posiada cenne wielowiekowe zabytki sakralne - spuściznę po czasach Księstwa Pomorskiego. Warto je poznać!
Obszar sołectw Gminy Gryfino to możliwość odpoczynku i rekreacji. Odkrywanie miejsc, do których warto powracać aby odpocząć.
-
Sielskie i wiejskie aleje dawnych sadów, idealne do spacerów i odkrywania tajemnic. Owoce i warzywa pełne smaku idealne do sezonowych przetworów. Sobieradzkie truskawki i jabłka z Włodkowic. Tajemnicze, piękne jeziora pełne ryb. Miód z lokalnych pasiek. Grzybowe lasy w pobliżu pięknej trasy Chwarstnica-Borzym. Miejsca pamiętające dawnych mieszkańców po których pozostały małe lapidaria.
-
Tajemnice dawnych młynów. Zaplątane w leśnej gęstwinie potoczki i cieki wodne. Szumiąca Tywa nad którą warto usiąść i pomyśleć. Trzcinowiska, pełne ptaków i lisów. Zielone pagórki Chlebowa, tajemniczo skręcony rogal jeziora Krzywienko, zwany również uśmiechem natury. Dawne grodziska i małe, ciche kościółki z przydrożnymi kapliczkami.
- Steklno zachęca do wędrówek z kijami po okolicznym Szlaku Wyciszenia. Zimą można tu morsować a latem odpoczywać przy pobliskim jeziorze. Wioska kwiatów w sezonie kwitnie pelargonią, bratkiem i petunią, jesienią barwi kolorem chryzantemy. Wioska kwiatów - tak o miejscowości mówią mieszkańcy.
- Bartkowo zaprasza na wakacyjny Festiwal Twórczości Ludowej i do miejscowej pracowni ceramiki. Nieopodal można odszukać tajemniczą postać na ścianie pozostałej po dawnym majątku. Z punktu widokowego warto spojrzeć na zieloną gminę. Na letnich piknikach można posłuchać Kapeli Borzymianka, Wełtynianka i Gardnianka.
-
W Chwarstnicy warto bliżej zachodu słońca usiąść nad okolicznym jeziorem i wyobrazić sobie przejeżdzjącą tu kiedyś małą kolej. Kamień kolejarzy przypomina o dawnej stacji.
- Radziszewo, Daleszewo i Czepino to tajemnice przydrożnych piwnic, niecodzienny widok przyciąga uwagę przywołując obraz przedwojennej wsi.
-
W Gardnie znajduje się najstarszy wiejski kościół w naszym regionie. Powstał najprawdopodobniej już przed 1250 r. dzięki fundacji klasztoru cystersów w Kołbaczu.
Warto samemu wytyczyć długie i atrakcyjne trasy biegowe i rowerowe wśród zieleni lasów i szumiących pól. Urozmaicony teren gminy zachwyca zarówno turystów, sportowców i spacerowiczów. Tu warto być!
---
Bartkowo
Położone 6 km od Gryfina, wieś wśród pól i lasów - wydłużona owalnica, w 1282 roku należała do zakonu cystersów. Kościół zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku z kamienia narzutowego łączonego zaprawą z dodatkiem cegły. Zbudowany jest na planie prostokąta jako budowla salowa, orientowana. Przebudowany w XIX wieku, przemurowano wtedy otwory okienne, dobudowano wieżę, która została rozebrana w latach 70. XX wieku. Przy kościele znajduje się czynny cmentarz, na terenie którego rośnie kilka cisów.
Borzym
Wieś 11 km od Gryfina, nad Jez. Borzymskim. Jest to dawna posiadłość cystersów z Kołbacza. Zachował się gotycki kościół.
Chlebowo
Wieś znajduje się 9 km od Gryfina, położona jest nad jeziorem Chlebowskim i Bagiennym, na skraju Puszczy Bukowej. Osada słowiańska ofiarowana w 1212 r. przez księcia Barnima II cystersom z Kołbacza. Znajduje się tu odbudowany XIV-wieczny gotycki kościół oraz pamiątkowa tablica - umieszczona na kamiennym cokole, upamiętnia polskich artylerzystów, którzy wspólnie z piechotą radziecką walczyli z Niemcami o prawobrzeżny Szczecin.
Chwarstnica
Wieś owalnica oddalona od Gryfina o 11 km. Jedna z najstarszych wsi w regionie. W 1180 r. nadana cystersom kołbackim. Znajduje się tu zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy z fragmentem murów otaczających przykościelny cmentarz i XVI wiecznym bogato dekorowanym dzwonem w wieży. Kilometr od wsi znajduje się Jez. Chwarstnica.
Dołgie
Znajdują się 15 km od Gryfina na Równinie Wełtyńskiej. Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z 1269 r. Znajduje się tu kościół z przełomu XV / XVI w. z kamienia łupanego. Przebudowany w XIX i XX w. Podwyższono mury, wykonano ostrołukowe okna i schodkowe szczyty. Należy do budowli salowych, orientowanych, na rzucie prostokąta.
Gardno
Wieś 8 km od Gryfina na Równinie Wełtyńskiej. Od 1240 r. własność zakonu cystersów z Kołbacza. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzi z I połowy XIII w. należy do najstarszych wiejskich świątyń sakralnych na Pomorzu. Kilometr od miejscowości znajduje się Jez. Gardyńskie.
Mielenko
Wieś średniowieczna - owalnica. Na wzniesieniu znajduje się XV wieczny kościół z kamienia narzutowego. Jest to budowla salowa bez wyodrębnionego prezbiterium i bez wieży, przykryty wysokim dwuspadowym dachem. Wokół kościoła teren dawnego cmentarza, na nim płyta upamiętniająca poległych mieszkańców podczas I wojny światowej i żeliwne krzyże. W odległości kilometra od miejscowości przepływa rzeka Tywa nad którą znajduje się Stary Młyn nad Tywą i łowisko - obecnie gospodarstwo agroturystyczne.
Sobieradz
Wieś, w której na przełomie XIII i XIV w. wybudowano z regularnych kwadr granitowych kościół - salowy, orientowany, bez wyodrębnionego prezbiterium. Wokół kościoła jest XIV wieczny kamienny mur z gotyckimi ostrołukowymi bramkami. W pobliżu niewielkie jezioro o tej samej nazwie.
Steklno
Wieś o charakterze letniskowym w kształcie owalnicy położona nad Jez. Steklno.
Znajduje się tu plaża gminna. Zobaczyć tu można XX wieczną rekonstrukcję zniszczonego późnogotyckiego kościóła pw. Św. Krzysztofa zbudowanego na przełomie XV i XVI w. na planie prostokąta z głazów narzutowych i zaprawy wapiennej z ceglanym gruzem. Przkościelny plac (dawny cmentarz) otoczony kamiennym murem i porośnięty starodrzewiem tworzy wyjątkowo malowniczy zakątek.
Wieś o charakterze letniskowym nad Jez. Wełtyń 6 km od Gryfina posiadała niegdyś prawa miejskie. W średniowieczu w posiadaniu cystersów z Kołbacza. Odkryto tu wiele stanowisk archeologicznych, które mówią o kilkutysięcznej przeszłości tego miejsca. Jedynym obiektem zabytkowym Wełtynia jest XIII wieczny kościół, w którym zachowały się barokowy XVII wieczny ołtarz i XVIII wieczna ambona. Najcenniejszym elementem wnętrza są malowidła z pierwszej połowy XVI wieku pokrywające niemal całą powierzchnię ścian nawy.
Wirów
Malowniczo położona wieś letniskowa nad Jez. Wirowskim, w niedalekiej odległości od Jez. Wełtyń. W średniowieczu własność cystersów. Ma kształt niewielkiej owalnicy z kościołem w centrum. Osobliwością jest znajdujące się na kościele, sporej wielkości bocianie gniazdo, a pod dachem dom sów płomykówek. Raj dla ornitologów. Neoromański ceglany kościół w Wirowie pochodzi z II połowy XIX wieku, zbudowany na miejscu starszego. Teren dawnego cmentarza otacza kamienny mur.
Wirówek
Sąsiadująca z Wirowem wieś nad rzeką Tywą i Młynówką. W zabudowie wsi na uwagę zasługuje pałac z początku XX wieku. Wcześniej folwark Bayersdorffów, później siedziba PGR. Zniszczony dwór i park w 1994 roku znalazły się w prywatnych rękach, został odremontowany i obecnie znajduje się tu gospodarstwo agroturystyczne na wysokim poziomie.