mapa strony

Gospodarka odpadami

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH: . kwiecień (miasto: wielorodzinne, jednorodzinne; gmina: wielorodzinne, jednorodzinne), maj - grudzień

Uwaga! Od 1 stycznia 2023 r. nastąpią zmiany w wysokości opłat i sposobie ich naliczania, o czym informuje komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 21 listopada 2022 roku dotyczący opłaty odpadowej.

Uchwała nr LXI/435/22 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 27 października 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.

---

NOWE ZASADY GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI

Obowiązkowa segregacja odpadów

Od 1 stycznia 2021 r. segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkiem. Każdy mieszkaniec Gminy Gryfino jest zobowiązany segregować odpady zgodnie z dotychczasowymi zasadami, tj. podziałem na 4 frakcje:

  • niebieski - papier,
  • zielony - szkło,
  • żółty - metale i tworzywa sztuczne,
  • brązowy - bioodpady.

Oznacza to, że mieszkańcy nie mogą dokonać wyboru pomiędzy segregacją i jej brakiem, natomiast brak segregacji spowoduje naliczenie opłaty podwyższonej, stanowiącej dwukrotność opłaty podstawowej.

 

Nowe zasady w pigułce

Od 1 stycznia 2021 r. Gmina nie odbiera odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, a więc wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, hosteli, restauracji, firm, zakładów przemysłowych, handlowych, czy usługowych, w tym również takich, które położone są w budynkach wielorodzinnych (blokach) podpisują indywidualną umowę z podmiotem odbierającym odpady komunalne.

Może to być Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Gryfinie (PUK) lub inny podmiot wpisany do Rejestru Działalności Regulowanej, prowadzony przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino (wykaz znajduje się na stronie BIP Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie w zakładce „Rejestry i Ewidencje”).

Z nieruchomości zamieszkałych (domy jednorodzinne oraz bloki) odpady odbiera Gmina, tak jak odbywało się to dotychczas. Segregacja odpadów w nieruchomościach wielorodzinnych pozostaje bez zmian.

Jak dotychczas, na nieruchomościach wielolokalowych obowiązuje system pojemnikowy.

Odpady gromadzone są z podziałem na 4 frakcje (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady). Mieszkańcy nie pobierają worków, deklaracje są składane przez zarządcę nieruchomości. O wysokości opłaty mieszkańców powiadamia zarządca.

Segregacja odpadów w nieruchomościach jednorodzinnych opiera się o system workowy. Do każdej nieruchomości zostanie dostarczony „pakiet startowy” (po 4 worki z każdej frakcji).

Wypełnione worki mieszkańcy wystawiają przed posesję najpóźniej w dniu odbioru odpadów do godz. 6:00. Firma wywozowa (PUK) odbiera pełne worki w zamian zostawiając taką samą ilość nowych. Odpady mogą być gromadzone tylko w workach dystrybuowanych przez PUK, oznaczonych napisem „Gmina Gryfino”.

Pracownicy nie wyciągają worków do segregacji z pojemników na odpady. Jeżeli mieszkańcy mają zbyt małą liczbę worków, można poprosić pracowników o pozostawienie większej ich ilości lub pobrać osobiście.

Worki są dostępne w Bazie Transportu na ul. Targowej 9, można je również pobrać przy oddawaniu odpadów segregowanych w PSZOKu. 

Mieszkańcy nie muszą składać nowej deklaracji, wyjątek stanowi chęć zadeklarowania przydomowego kompostownika (jeśli nie był zadeklarowany dotychczas) lub aktualizacja liczby osób zamieszkujących nieruchomość.
Właścicielom domków jednorodzinnych, kompostującym bioodpady w kompostownikach przydomowych, przysługuje obniżenie opłaty za gospodarowanie odpadami (wymagana jest deklaracja).

W deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami należy zadeklarować, czy bioodpady będą kompostowane i wykorzystane we własnym zakresie, czy wystawiane do odbioru przed posesję.

Warunkiem obniżenia opłaty jest posiadanie kompostownika lub miejsca wydzielonego do kompostowania, prowadzenie kompostowania w sposób ciągły oraz wykorzystywanie dojrzałego kompostu we własnym zakresie.

W tym przypadku właściciel nie może wystawiać bioodpadów do odbioru i musi liczyć się z koniecznością umożliwienia pracownikowi urzędu kontroli w zakresie posiadania kompostownika. W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył w deklaracji informację, o posiadaniu kompostownika, nie posiada go i nie kompostuje bioodpadów, straci zniżkę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Należy również pamiętać, że kompostowanie powinno być prowadzone w sposób nieuciążliwy dla właścicieli nieruchomości sąsiednich.

Formularz deklaracji

Formularz deklaracji dostępny jest również w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

Informacje o tym, jak należy prawidłowo wypełnić deklarację, można uzyskać:

  • telefonicznie, pod numerem: 91 416 20 11 wew. 207,
  • mailowo: podatki@gryfino.pl
  • w siedzibie Urzędu po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty,

 

Deklaracje. Kto składa?

Zabudowa jednorodzinna - właściciele nieruchomości – domów jednorodzinnych

WAŻNE: nie trzeba składać nowych deklaracji, jeżeli nie zmieniły się dane, które zostały zawarte we wcześniej złożonej deklaracji.

O wysokości nowej opłaty mieszkańcy zostaną poinformowani pisemnie.

Nową deklarację właściciele złożą, jeżeli zmienią się okoliczności (np. kiedy urodzi się dziecko lub gdy założą przydomowy kompostownik).
 

Zabudowa wielolokalowa - zarządcy wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, budynków komunalnych i innych zasobów.

WAŻNE: zarządcy obowiązkowo muszą złożyć deklaracje obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.

Jest to spowodowane zmianą metody obliczania opłaty, która jest uzależniona od ilości osób.

 

Mieszkańcy mogą wnosić opłatę na rachunek bankowy:

93 1240 3927 1111 0010 4959 4860

lub na indywidualne rachunki wygenerowane w ramach obsługi płatności masowych. Numery kont nie uległy zmianie.

Mieszkańcy wsi mogą dokonać opłaty u sołtysa.

Mieszkańcy bloków oraz kamienic, których zarządcą są np. Spółdzielnie Mieszkaniowe, GTBS Sp. z o.o., Wspólnoty Mieszkaniowe lub inni zarządcy i administratorzy, płacą jak dotychczas, na rachunek tych podmiotów w ramach opłat za użytkowanie lokali.

Szczegółowe zasady naliczania opłat. Najważniejsze zmiany.

 

Kto składa nowe deklaracje?

Zabudowa jednorodzinna - właściciele nieruchomości
Zabudowa wielolokalowa - zarządcy budynków

Obowiązek złożenia nowej deklaracji

Zabudowa jednorodzinna - NIE
Zabudowa wielolokalowa - TAK

Wysokość nowej opłaty

Zabudowa jednorodzinna - wyliczona zostanie na podstawie aktualnych deklaracji. Zawiadomienia zostaną przesłane do właściciela/li nieruchomości. Wysyłka rozpocznie się w styczniu 2021 r.
Zabudowa wielolokalowa – kwotę opłaty za całą nieruchomość obliczy zarządca i wskaże ją w deklaracji. Zarządca powiadomi mieszkańców o jej wysokości

Sposób obliczenia opłaty

Zabudowa jednorodzinna - stawka od osoby
Zabudowa wielolokalowa - stawka od osoby

Preferencyjne stawki

Zabudowa jednorodzinna - kompostownik na nieruchomości

Opłata zostanie obliczona na podstawie obowiązujących deklaracji lub w przypadku powstałych nowych kompostowników na podstawie złożonych nowych deklaracji.

Formularz nowej deklaracji

Strona www.bip.gryfino.pl – w zakładce „podatki i opłaty”.
W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

 

Jak prawidłowo wypełnić deklarację?

Informacje można uzyskać:

  • telefonicznie pod numerem: 91 416 20 11 wew. 207,
  • mailowo podatki@gryfino.pl,
  • w siedzibie Urzędu po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty,
  • na stronie www.bip.gryfino.pl – w zakładce „podatki i opłaty” znajdują się przykładowe wzory wypełnionych deklaracji oraz broszura z instrukcją, jak wypełnić deklarację.

INFORMATOR Zasady segregacji odpadów

INFORMACJE O LIMITACH ODDAWANYCH ODPADÓW DO PSZOK w GMINIE GRYFINO

Uchwała Nr XLIII - 339 - 21

Uchwała Nr XLIII - 340 - 21

PRZYDATNE DOKUMENTY:

 

ADRESY PUNKTÓW ZBIERANIA ODPADÓW POWSTAJĄCYCH W GOSPODARSTWACH ROLNYCH:

  • REMONDIS Szczecin Sp. z o.o., ul. Janiny Smoleńskiej 35, 71-005 Szczecin, tel. 91 431 08 48, e-mail: szczecin@remondis.pl
  • Berti Spółka Jawna, Miła 1, 70-813 Szczecin, tel. 91 46 00 217, e-mail: biuro@berti.szczecin.pl

Celem przekazania wytworzonych odpadów należy skontaktować się z przedstawicielem ww. firm i uzgodnić formalności.

Odpadów powstających w gospodarstwach rolnych nie można mieszać z odpadami komunalnymi powstającymi w gospodarstwach domowych!

Nie podlegają one przyjęciu przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), ponieważ punkt ten przeznaczony jest wyłącznie dla odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych!

 

SPRAWOZDANIA I ANALIZY:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2013 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2014 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2015 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2016 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2016 r. KOREKTA

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2017 r.

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi  za 2017 r. KOREKTA

Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi  za 2018 r.

Analiza stanu gospdarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Gryfino w 2023 roku

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Gryfino w 2022 roku

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Gryfino w 2021 roku

Analiza stanu gospadarki odpadami komunlanymi na terenie gminy Gryfino w 2020 roku

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Gryfino w 2019 roku - korekta

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Gryfino w 2019 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2018 roku - korekta

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2018 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2017 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2016 roku - korekta

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2016 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2015 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2014 roku

Analiza gospodarki odpadami komunalnymi w 2013 roku

Informacja dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2014 roku

Inne informacje

Kalendarz+ dodaj wydarzenie

Pon
Wt
Śr
Czw
Ptk
Sob
Nd
28
29
30
31
1

Szanowni Państwo!

W związku z wejściem w życie w dniu 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych. Kliknięcie przycisku „Przejdź do serwisu” oznacza zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.


Klauzula informacyjna ogólna

W związku z zapisami art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) (Dz.U.UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest:
    Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
    ul. 1 Maja 16
    74 -100 Gryfino
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: burmistrz@gryfino.pl
  2. Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
    telefon: 91 416 20 11
    e-mail: iod@gryfino.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w celu:
    1. realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, a w szczególności ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017r., poz. 1875 ze zm.) oraz z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych), a także obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminy;
    2. zawarcia i realizacji umów;
    3. ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
    4. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
    5. w pozostałych przypadkach dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody.
  4. W związku z przetwarzaniem danych w celu wskazanym w pkt. 3, dane osobowe mogą być udostępniane innym upoważnionym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami mogą być:
    1. podmioty, które przetwarzają dane osobowe w imieniu administratora na podstawie zawartej z nim umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych;
    2. podmioty upoważnione do odbioru danych osobowych na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dane dotyczą przetwarzanie odbywa się do czasu wycofania tej zgody.
    W przypadku, gdy dane osobowe przetwarzane są w celu zawarcia i realizacji umowy przetwarzanie odbywa się przez okres niezbędny do realizacji zawartej umowy, a po tym czasie w zakresie wymaganym przez przepisy prawa lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych po zakończeniu i rozliczeniu umowy, do czasu wycofania tej zgody.
    Ponadto w przypadku umów o dofinansowanie dane osobowe od momentu pozyskania przechowywane są przez okres wynikający z umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych.
  6. W związku z przetwarzaniem przez administratora danych osobowych przysługuje Pani/Panu:
    1. prawo dostępu do treści danych oraz otrzymywania ich kopii na podstawie  art. 15 RODO;
    2.  prawo do żądania sprostowania danych na podstawie art. 16 RODO,
      w przypadku gdy:
      • dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
    3. prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym) na podstawie art. 17 RODO, w przypadku gdy:
      • dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych,
      • osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych,
      • dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem,
      • dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
    4. prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych na podstawie art. 18 RODO, w przypadku gdy:
      • osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych – na okres pozwalający administratorowi sprawdzić prawidłowość tych danych,
      • przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
      • administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
      • osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych - do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
    5. prawo do przenoszenia danych na podstawie art. 20 RODO, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki:
      • przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę,
      • przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany; 
    6. prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie art. 21 RODO, wobec przetwarzania danych osobowych, którego podstawą prawną jest:
      • niezbędność przetwarzania do wykonania zadania realizowanego  w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi bądź
      • niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

      Z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją. W razie wniesienia sprzeciwu, administrator nie może już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
       

  7. W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych przez administratora.
    Organem właściwym do wniesienia skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  9. W zależności od sfery, w której przetwarzane są dane osobowe, podanie danych osobowych jest dobrowolne albo jest wymogiem ustawowym lub umownym.
  10. Pani/Pana dane nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym również profilowaniu.
Przejdź do serwisu