STRATEGIA ROZWOJU GMINY GRYFINO DO 2030 ROKU
Kluczowym dokument z punktu widzenia rozwoju Gminy. Jest stworzony nie tylko dla władz samorządowych, ale przede wszystkim dla mieszkańców.
Strategia rozwoju to długookresowy plan działania, określający strategiczne cele rozwoju i przyjmujący takie priorytety działania (cele operacyjne i kierunki), które są niezbędne dla realizacji przyjętych zamierzeń rozwojowych. Ustalenia zawarte w Strategii stanowią podstawę do prowadzenia przez władze Gminy długookresowej polityki rozwoju społeczno - gospodarczego. Wokół jej ustaleń koncentrują się działania władz samorządowych, zmierzające do zapewnienia jak najlepszych warunków życia mieszkańcom Gminy oraz tworzenie sprzyjających warunków dla dalszego rozwoju.
Proces formułowania Strategii, w tym określenia głównych wyzwań rozwojowych, obszarów interwencji, celów strategicznych i operacyjnych, kierunków działań, wskaźników monitorujących realizację strategii oparty został na zasadach partnerstwa lokalnego – podczas konsultacji społecznych w formule warsztatów – przy zaangażowaniu przedstawicieli życia społecznego, gospodarczego oraz politycznego.
STRATEGIA MARKI GMINY GRYFINO
Powstała na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Gryfino w 2016 roku. W ramach prac nad Strategią przeprowadzono szereg badań oraz analiz, których wyniki zostały zawarte na łamach tej części dokumentu.
W pierwszej kolejności za pomocą analizy typu desk research, zapoznano się z uwarunkowaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jakie mają wpływ na ocenę Gryfina.
W tym zakresie opisano między innymi położenie administracyjne, fizycznogeograficzne oraz dostępność komunikacyjną oraz warunki klimatyczne, dane dotyczące demografii, Parku Regionalnego oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Porównano także pozycję konkurencyjną Gryfina na tle innych miejscowości regionu, w ramach trzech aspektów:
-
atrakcyjności turystycznej,
-
inwestycyjnej,
-
mieszkaniowej.
Ostatnim elementem pierwszego dokumentu jest analiza wizerunku Gminy i Miasta Gryfino. Przeprowadzono ją w prasie lokalnej regionalnej oraz ogólnopolskiej. W drugim rozdziale tej części dokumentu przedstawiono wyniki badania pierwotnego, przeprowadzonego na potrzeby Strategii Marki Gminy Gryfino wśród 1300 respondentów.
Ostatnim rozdziałem części analityczno-badawczej Strategii Marki Gminy Gryfino jest raport z badań jakościowych na temat potencjału marki Gryfino, przeprowadzonych metodą fokusowego wywiadu grupowego (FGI – z angielskiego: Focus Group Interview).
W pięciu grupach o łącznej liczebności 60 osób przebadano: liderów kreatywnych i przedstawicieli prasy, radnych Gryfina i sołtysów, działaczy kultury, koordynatorów Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego (SOM), a także mieszkańców miasta, którzy zgłosili się w odpowiedzi na zaproszenie opublikowane w prasie lokalnej.
Odpowiedzi osób badanych stanowiły niezwykle cenne źródło wiedzy, która posłużyła do stworzenia części strategicznej dokumentu.