Archiwum
2017/06/09, Gala Laureatów 2016/2017

W dniach 20 i 21 czerwca w Zespole Szkół w Gryfinie o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość związana z uhonorowaniem najzdolniejszych uczniów naszej gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wyróżni najlepszych uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 zdobyli najważniejsze wyróżnienia oraz osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. 
Gala Laureatów w dniu 20 czerwca skierowana będzie do najmłodszych wyróżnionych oraz uczniów szkół podstawowych. Dzień później zostaną nagrodzeni uczniowie uczęszczający do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
.

 

2017/06/09, Zaproszenie na konferencję dotyczącą Programu Społecznik

Zapraszamy do udziału w konferencji dotyczącej Programu Społecznik. na spotkanie zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 13 czerwca 2017 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie (sala sesyjna) o godz. 16.00. Spotkanie organizowane jest w celu przedstawienia idei projektu finansowego wsparcia inicjatyw organizacji pozarządowych oraz środowisk nieformalnych. Program dąży do wzmocnienia kapitału społecznego, promuje aktywność obywatelską oraz zdolność do współpracy w najbliższym otoczeniu dla osiągania wspólnych celów.

Na realizację pomysłów skierowanych do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, np. wydarzeń kulturalnych, charytatywnych, sportowych, akcji sąsiedzkich na osiedlu, atakże przygotowania małej infrastruktury można pozyskać środki w kwocie do 3 tysięcy złotych.

Mając na uwadze Państwa doświadczeni oraz znajomość potrzeb lokalnych społeczności zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniu, na którym przedstawiciel Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego wyjaśni w jaki sposób wypełnić wniosek o mikrogrant. W celu potwierdzenia przybycia, prosimy o kontakt z pracownikiem Gabinetu Marszałka Joanna Turska, nr tel. 91 48 07 250.

 

2017/05/24, XII Zawody na orientację o Puchar Dyrektora GDK- zapisy do 5 czerwca

W sobotę 10 czerwca 2017 odbędą się XII Zawody na Orientację o Puchar Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury. Miejscem imprezy będzie gryfiński Grajdołek i las w okolicy Grajdołka. Dojście na start ul. Armii Krajowej i dalej ścieżką rowerową. Zabawa zaczyna się o godzinie 11. Wpisowe uczestnictwa w imprezie wynosi 4 zł.

Przewidziano 4 kategorie: TD (dzieci) - szkoły podstawowe; zespoły 2-3-osobowe; TM (młodzież) - gimnazjum; zespoły 1-2-osobowe; TJ (juniorzy) - szkoły ponadgimnazjalne; zespoły 1-2-osobowe; RK (trasa rekreacyjna) - dowolna liczba osób w zespole, dla rodzin.

Na zgłoszenia udziału w rajdzie czekamy do 5 czerwca 2017 pod nr 695 455 771 (Kamilla Gadomska), e-mail: kamilla.gadomska@gmail.com

Szczegółowy regulamin 

 

2017/06/08, Turniej CSGO Cup Gryfino 2017

W dniach 10-11 czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej odbędzie się finałowy turniej Counter Strike Global Offensive Cup Gryfino 2017 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

W finale wystąpi 7 drużyn które zakwalifikowały się przez eliminacje.

Organizatorem turnieju jest Młodzieżowa Rada Miejska w Gryfinie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

Sponsorami turnieju są: Invento Group Sp. z o. o Gardno oraz Elgryf Sp. z o.o. PSB Mrówka Gryfino

TERMINARZ ROZGRYWEK 10-11 CZERWIEC

Sobota:

1 mecz ćwierćfinałowy (A), 8:30-9:30 bo1, Abusive Apple - Lazy Squad
2 mecz ćwierćfinałowy (B), 10:00-11:00 bo1, WylewTeam - EnvyJanusz Reload
3 mecz ćwierćfinałowy (C), zMakers - BoberSquad WALKOWER DLA BOBERSQUAD (drużyna zMakers wycofała się z turnieju)
4 mecz ćwierćfinałowy (D), 11:30-12:30 bo1, Bait.Gaming - ProLeszcze

1 mecz półfinałowy (E), 13:00-16:00 bo3, zwycięzca A - zwycięzca B
2 mecz półfinałowy (F), 16:30-19:30 bo3, BoberSquad - zwycięzca D

Niedziela:

mecz o trzecie miejsce, 9:00-12:00 bo3, przegrany E - przegrany F

Wielki Finał, 12:30-15:30 bo3, zwycięzca E - zwycięzca F

Serdecznie zapraszamy do kibicowania!

 

2017/06/07, XIII Gryfiński Koncert Organowy

Dnia 11 czerwca 2017 r. (niedziela) o godz. 19.00 w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Stare Miasto) odbędzie się XIII Gryfiński Koncert Organowy. Na organach zagra Tomasz Witkowski. Towarzyszyć mu będzie Dorota Piotrowicz-Witkowska (skrzypce i śpiew).

Organizatorami koncertu są: Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej, Parafia p.w. NNMP w Gryfinie. Sponsorem koncertu jest PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra. Koncert dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II w 30. rocznicę pielgrzymki do Szczecina.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje o artystach:

Dorota Piotrowicz-Witkowska na skrzypcach gra od 8. roku życia. Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie profesor Patrycji Piekutowskiej-Cyganowskiej. Uczestniczka wielu warsztatów muzycznych pod okiem profesorów Wandy Wiłkomirskiej, Bartosza Bryły czy Tomasza Tomaszewskiego. Uczestniczy w projektach artystycznych najważniejszych kulturalnych instytucji Szczecina tj. Opery na Zamku, Filharmonii w Szczecinie czy Zamku Książąt Pomorskich. Założycielka trio smyczkowego Women String Trio, w którym gra pierwsze skrzypce. Oprócz tego nauczycielka skrzypiec w Szkole Muzycznej I St. w Gryfinie oraz Dyrektor Szkoły Muzycznej CASIO w Stargardzie. Lider drugich skrzypiec w Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestrze Kameralnej SMOK.

Tomasz Witkowski, absolwent Salezjańskiej Szkoły Organowej w Szczecinie w klasie Anny Kirschke Valcarcel oraz Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Edukacji Muzycznej, specjalność muzyka kościelna klasa Bogdana Narlocha). Pan Tomasz jest od dziesięciu lat organistą kościołów regionu Angermunde/Gartz/Penkun. Uczestniczył w kursach w kraju i za granicą prowadzonych przez Andrzeja Chorosińskiego, Tomasza Adama Nowaka, Petera van Dijka, Marka Toporowskiego, Krzysztofa Urbaniaka, Martina Rosta. Gra na instrumentach klawiszowych od 5 roku życia. Jest nauczycielem w Szkole Muzycznej CASIO w Stargardzie i Szczecinie oraz dyrygentem Orkiestry Perkusyjnej GAMELAN.

Duet Witkowskich czynnie koncertuje zarówno w całym województwie zachodniopomorskim jak i w Niemczech. Prywatnie szczęśliwi rodzice 11 miesięcznej Kai.

 

2017/05/30, 8. Gminny Amatorski Turniej Piłki Nożnej- 10 czerwca w Krzypnicy

W sobotę, 10 czerwca 2017 zapraszamy do Krzypnicy na VIII Gminny Amatorski Turniej Piłki Nożnej 2017 o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino. W rozgrywkach wezmą udział drużyny: Borzym Dębogóra Dołgie Krajnik Krzypnica Lubicz Mielenko Nowe Czarnowo Sobiemyśl Widuchowa Żórawie Blok Ekipa Gryfino. Start rozgrywek o godzinie 13.

REGULAMIN VIII GMINNEGO AMATORSKIEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ KRZYPNICA 2017 O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO jaki odbędzie się dnia 10 czerwca 2017 roku.

I. Cel turnieju: - popularyzacja piłki nożnej - współzawodnictwo sportowe - popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu

II. Organizatorzy, współorganizatorzy i sponsorzy: Ludowy Klub Sportowy "Piast" w Gryfinie Sołectwo Krzypnica UMiG Gryfino Gryfiński Dom Kultury PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra

III. Termin i miejsce: Turniej odbędzie się 10 czerw. 2017 roku na boisku sportowym w Krzypnicy o godzinie 13:00

IV. Uczestnictwo: Prawo udziału w turnieju mają 7 osobowe, amatorskie drużyny składające się wyłącznie z zawodników niezrzeszonych, w tym minimum dwóch kobiet. Wszystkich zawodników obowiązują aktualne badania lekarskie lub ich stan zdrowia pozwala na udział w turnieju na własna odpowiedzialność.

V. System rozgrywek: System rozgrywek uzależniony będzie od ilości zgłoszonych drużyn i zostanie ustalony w dniu przeprowadzenia turnieju.

VI. Nagrody: Każda drużyna biorąca udział w turnieju otrzyma nagrodę.

VII. Sprawy różne: W sprawach spornych nie ujętych w niniejszym regulaminie decyduje Sędzia Główny turnieju w porozumieniu z sędziami piłkarskimi oraz organizatorami.

 

2017/05/23, Inkontakt - Pokaz osiągnięć Uckermark

W drugi weekend czerwca (9-10.06) w niemieckim Schwedt odbędzie się już 13. edycja Targów "INKONTAKT" - Pokaz Osiągnięć regionu Uckermark". To jedno z największych wydarzeń targowych w północnej Brandenburgii, podczas którego spotykają się przedsiębiorcy z Uckermark oraz powiatów sąsiadujących, zarówno z Niemiec jak i z Polski. Odwiedzający będą mogli nie tylko zapoznać się z ofertą wystawców ale także znaleźć nowe miejsce pracy i uczestniczyć w bogatym programie artystycznym.

Od lat miasto Schwedt przy organizacji targów współpracuje z naszym Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców. Dzięki tym kontaktom i współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gryfinie, organizatorzy targów wychodzą do mieszkańców naszego miasta z wyjątkową propozycją. 10 czerwca (sobota) na targi będzie można popłynąć z gryfińskiego nabrzeża statkiem MS Uckermark. Rejs jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Bilety dostępne do odbioru od 30 maja w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie (Nadodrzańska 1, tel.: 91 852 31 83).

Plan wycieczki w dniu 10 czerwca br. (start: gryfińskie nabrzeże, część północna):

od 8.00 - wejście na statek
8.30 - wypłynięcie z Gryfina
11.30 - przypłynięcie do Schwedt, bezpośrednio na nabrzeże, na którym odbywać się będą targi
11.30 - 15.00 - samodzielne zwiedzanie targów
ok. 15.00 - wypłynięcie ze Schwedt
ok. 18.00 - powrót do Gryfina

Na statku znajduje się bar, na którym będzie można zakupić napoje i przekąski. Płatność w euro.

Będzie zorganizowany również transport z Gryfina do Schwedt i z powrotem. Autokar  będzie podstawiony przy Rybakówce. Odjazd autokaru o godzinie 9,30.  Wyjazd w drogę powrotną ze Schwedt o godz. 13,30.

O targach:

Targi "INKONTAKT" organizuje Zrzeszenie Przedsiębiorców Uckermark e.V. pod patronatem premiera Landu Brandenburgii i prezydenta miasta Szczecin. Ich organizacja służy prezentacji potencjału gospodarczego oraz kulturalnej różnorodnośći regionu po obu stronach Odry. Przedsiębiorcy prezentować się będą na promenadzie i nabrzeżu, w Teatrze Miejskim Schwedt oraz w Parku Hugenotów. O swojej działalności informować będą również samorządy lokalne oraz organizacje pozarządowe. Na scenie zaprezentują się podmioty kulturalne i organizacje sportowe. Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak pokazy na wodzie, pokazy przygotowane przez służby mundurowe, plac zabaw dla najmłodszych.

Wstęp na targi jest bezpłatny.

Zapraszamy!

 

 

2017/05/30, Kulinarny Dzień Dziecka - VII Gotowanie na Polanie już 10 czerwca w Sobieradzu

Informujemy, że 10 czerwca 2017 w Sobieradzu odbędzie się już VII edycja cyklicznej imprezy Gotowanie na Polanie. Tym razem kulinarna zabawa połączona będzie z Dniem Dziecka. Start imprezy o godzinie 16. W programie przewidziany jest konkurs na najsmaczniejszą potrawę na słodko “Tęczowe desery i ciasta”, zabawa dla najmłodszych z animatorami, występy kapel ludowych oraz koncert Boomcyka. Nie zabraknie wieczornej potańcówki oraz dobrego jedzenia.

Data: 10.06.2017, godz. 16:00

Miejsce: Sobieradz

Organizatorzy: Świetlica Wiejska w Sobieradzu, Gryfiński Dom Kultury, Sołtys i Rada Sołecka

Sponsorzy: PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra, Grupa "Energa"

Patroni medialni: Gazeta Gryfińska, Nowe 7 Dni Gryfina

 

2017/06/05, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

KOMUNIKAT

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

informuje, że w dniach od 6 do 8 czerwca 2017 r., Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP organizuje w trybie całodobowym  ćwiczenia RENEGADE-SAREX 17/1 z wykorzystywaniem systemów alarmowania ludności. W czasie trwania ćwiczenia mogą być nadane sygnały alarmowe przy wykorzystaniu syren, dotyczące zagrożenia z powietrza.

Interpretacja sygnałów :

„OGŁOSZENIE ALARMU” – modulowany dźwięk syreny w okresie jednej minuty;

„ODWOŁANIE ALARMU” -  ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut;

 

 Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

 Mieczysław  Sawaryn

 

2017/05/24, Noc Bibliotek w Gryfinie - spotkanie z kpt. Grzegorzem Węgrzynem

Kpt. Grzegorz Węgrzyn (na zdjęciu z kpt. Mirosławem Foltą) mieszkający od 1974 r. w Gryfinie, to przede wszystkim, od dzieciństwa, pasjonat wody i żeglarstwa, ale również pracownik elektrowni Dolna Odra, przedsiębiorca i aktywny działacz społeczny. Od 1976 r., cały czas aktywnie żeglując, uzyskiwał kolejne stopnie żeglarskie, by 10 lat temu, zdać z sukcesem egzamin na tytuł kapitana jachtowego. Dwa razy pod rząd, w latach 1983 i 1984, pływając na jachcie S/Y „Karfi”, zdobył tytuł Morskiego Mistrza Polski. Kpt. Grzegorz Morze Bałtyckie zna jak własną kieszeń. Pływając na jachtach zwiedził również niegościnne i kapryśne Morze Północne, lodowate Morze Barentsa, dwukrotnie wybrał się na rejsy wokół Islandii, odwiedził również Spitzbergen. W jego różnorodnej karierze żeglarskiej nie brakuje również wypraw na znacznie cieplejsze akweny jak Adriatyk, czy Morze Czarne.

O rejsie dookoła ziemi kpt. Grzegorz marzył już jako 12-letni chłopiec. W 2012 r., mając już bogate i różnorodne doświadczenie, rozpoczął przygotowania do pierwszego samotnego rejsu dookoła ziemi. Swój jacht „Regina R.” kupił w 2013. Dwa następne lata spędził na niezbędnych remontach i przebudowach jednostki, by w końcu 6 czerwca 2015 r. wypłynąć w swój pierwszy samotny rejs, będący jednocześnie rejsem dookoła ziemi. 3 czerwca, o godzinie 18.00, niemalże w rocznicę swojego wypłynięcia, kpt. Grzegorz spotka się z gryfinianami w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej (ul. Kościelna 24, I p.) i opowie sam resztę.

Zapraszamy.

 

2017/05/30, Bilety na czerwcowy spektakl Grupy Teatralnej Giptykos wyprzedane

W sobotę 3 czerwca 2017 o g. 18 w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury po raz kolejny Grupa Teatralna Gliptykos wystąpi ze spektaklem "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa". Tym razem dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zespół przekaże na leczenie i rehabilitację Milenki Janiec.

Bilety-cegiełki w cenie 15 zł dostępne były w przedsprzedaży w sekretariacie GDK przy ul. Szczecińskiej 17 w dni robocze w g. 8-17 od wtorku 23 maja br. Informujemy, że bilety już zostały wyprzedane! .

http://www.gdk.com.pl/index.php?plik=ogloszenie&ogloszenia_id=1359

 

2017/05/22, Czerwcowy spektakl grupy teatralnej "Gliptykos"- bilety w sprzedaży od 23 maja!

W sobotę 3 czerwca 2017 o g. 18 w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury po raz kolejny Grupa Teatralna Gliptykos wystąpi ze spektaklem "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa".

Tym razem dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zespół przekaże na leczenie i rehabilitację Milenki Janiec. Milenka ma trzy latka. Krótko po urodzeniu stwierdzono u niej wiotkość mięśni, małogłowie, opóźnienie psychoruchowe. Diagnoza - zespół Retta; niezwykle rzadka choroba genetyczna. Do dziś dziewczynka nie chodzi i nie siedzi samodzielnie, nie mówi, słabo widzi, ma padaczkę, skoliozę. Ze światem komunikuje się za pomocą wzroku (AAC - komunikacja alternatywna). Wymaga stałej, 24-godzinnej opieki oraz leczenia u wielu specjalistów m.in. neurologa, ortopedy, psychologa, gastrologa, kardiologa, endokrynologa. Milenka jest bardzo pogodnym i radosnym dzieckiem, lubiącym muzykę, wierszyki, piosenki, kocha zwierzęta. Uczęszcza do Niepublicznego Przedszkola Specjalnego "Puchatek" w Nowielinie, gdzie bardzo chętnie przebywa. Jest dzielną dziewczynką i mimo ciężkiej pracy uśmiech nie schodzi jej z twarzy. Ciągle robi postępy, które są możliwe do osiągnięcia tylko poprzez kompleksową, intensywną i - niestety - bardzo kosztowną rehabilitację. Rodzice sami nie są w stanie pokryć ogromnych wydatków związanych z leczeniem swojej córeczki. Potrzebują wsparcia.

Bilety-cegiełki w cenie 15 zł dostępne będą w przedsprzedaży w sekretariacie GDK przy ul. Szczecińskiej 17 w dni robocze w g. 8-17 od wtorku 23 maja br. Z uwagi na to, iż na poprzednie spektakle Gliptykosa bilety rozeszły się błyskawicznie, a większość z nich zamówiono telefonicznie, taka rezerwacja (tel. 91-416-25-20) na czerwcowe przedstawienie dotyczyć będzie połowy biletów; pozostałe dostępne będą w bezpośredniej sprzedaży w sekretariacie GDK. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o dwa teksty Grzegorza Reszki - "Audycja" i "Epopeja" - w których zespół twórczo "rzeźbił". W ekspozycji poznajemy grupę lokalnych artystów marzących o światowych scenach. Na razie nagrywają "mydło i powidło" w miejscowym studiu radiowym, ale mają apetyt na nakręcenie wielkiego wojennego filmu. Kiedy dowiadują się, że dostali na to środki z budżetu obywatelskiego, są pełni nadziei, że już za chwilę spełni się ich sen o międzynarodowej sławie. Trochę później nie jest już tak różowo - dotacja zostaje obcięta, budżet się nie domyka, pieniędzy brakuje na scenografię, rekwizyty, stroje, statystów... Ponadto, decydenci mają oczekiwania wobec twórców i swoją wizję wojennego obrazu. Wszyscy chcą przy filmie gmerać, stąd jego konwencja co rusz się zmienia - od patetycznej po absurdalną. Jak sobie z tym poradzą lokalni artyści? Odpowiedź pojawi się w ostatnim akcie sztuki. Tradycyjnie, w przedstawieniu pojawią się echa poprzednich spektakli GLIPTYKOSA a także gryfińskie akcenty. Aktorzy zaprezentują również swoje umiejętności wokalne i taneczne. Obiecują sporą dawkę humoru i... zdumienia nad rzeczywistością. W przedstawieniu grają: Agata Cieciuch, Anna Pawłowska, Maria Piznal, Jolanta Romanowska, Danuta Świderek, Jolanta Witowska, Maria Zalewska, Barbara Żurowska, Rafał Ciszkiewicz, Arek Grunwald, Jerzy Miler, Andrzej Suszek. Oprawa plastyczna: Karina Tyła i Zespół.

 

2017/05/11, Wernisaż wystawy malarskiej Moniki Kuriaty pod tytułem "Oazy traw"

W poniedziałek 15 maja o godz. 17.00 w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Moniki Kuriaty pod tytułem "Oazy traw"

To gryfinianka z pochodzenia, tu pracuje i tworzy. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Szczecinie i Uniwersytetu Szczecińskiego. Maluje, rysuje, zajmuje się grafiką komputerową, fotografią, montażem filmu. Lubi przyglądać się światu i opowiadać o tym poprzez swoją twórczość.

- Prace tej autorki mogliśmy zobaczyć w naszej galerii w zeszłym roku. Były to portrety aktorów Teatru Bomba Bomba z Gryfina i Teatru Barenherz ze Schwedt – informuje Katarzyna Sztangret z CIT.

Tym razem artystka zaprezentuje prace inspirowane przyrodą, malarskie, barwne, niemal poetyckie. Wystawę będzie można zwiedzać do 3 czerwca w godz. 9.00-17.00. Wstęp wolny.

Autorka o wystawie:
Malarstwo to moja pasja, miłość i sposób opowiadania o świecie. Tym razem to opowieść inspirowana przyrodą. Trawy, kwiaty, dmuchawce i wiatr zaklęte w obrazach. Czarne, głębokie tło, z którego wyłaniają się motywy roślinne bądź abstrakcyjne, to charakterystyczne cechy tej serii moich prac. Autorska technika, którą się tu posługuję należy do moich ulubionych i wracam do niej z upodobaniem od wielu lat. A przyroda to obszar inspiracji, który właściwie nie ma końca. Sięgam więc do niego zawsze chętnie i z pasją.
Zapraszam państwa do świata emocji, wrażeń i kolorów.

 

2017/05/30, Złote i diamentowe gody

W roku 2017 w Gminie Gryfino 63 pary obchodzą jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego oraz 18 par obchodzi jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego.

Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino zaprosił 17 par jubilatów złotych godów w celu wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz 7 par które przeżyły w związku małżeńskim 60 lat i więcej. Uroczystość Złotych i Diamentowych Godów odbędzie się w dniu 2 czerwca 2017 roku o godz. 17.00 w auli Zespołu Szkół w Gryfinie przy ul. Jarosława Iwaszkiewicza 70.

Drugą uroczystość Złotych i Diamentowych Godów Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino planuje zorganizować w październiku bieżącego roku po otrzymaniu medali od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla pozostałych jubilatów.

 

2017/05/19, VII Gryfińskie Dyktando o tytuł " Gryfińskiego Mistrza Ortografii

W dniu 2.06.2017, gryfińska Biblioteka Publiczna, Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, przy współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego oraz sponsorów, po raz siódmy będą poszukiwać osoby, która najlepiej napisze dyktando z języka polskiego. Dla trzech zwycięzców oraz osób, które znajdą się w pierwszej dziesiątce, przewidziano atrakcyjne nagrody. Uczestnikiem dyktanda mogą być zarówno dorośli, młodzież szkolna oraz dzieci.

Dyktando odbędzie się w Sali Gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie (ul. Niepodległości 16) 2.06.2017 o godz. 17.00. Zgłoszenia można nadsyłać telefonicznie (91/416 26 39 w godz. 10.00-18.00), mailowo (dyrekcja.biblioteka@gryfino.pl) oraz osobiście w czytelni Biblioteki, do dnia 1.06.2017. Liczba uczestników jest nieograniczona, udział dobrowolny i bezpłatny. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży oraz pobytu w Gryfinie.

Pamiętajmy, że zwycięzca to nie ten który zwycięża, zwycięzca to ten, który się nie poddaje. Zapraszamy do sprawdzenia swoich umiejętności.

 

2017/06/01, Dzień Dziecka

Kochane Dzieci!
Dzisiejszy dzień jest Waszym świętem, świętem uśmiechu i radości. Z tej okazji życzę Wam tyle spokoju ile tylko potrzebujecie i tyle szaleństwa, ...aby życie nie wydawało się nudne.
Niech uśmiech od ucha do ucha promienieje na Waszych twarzach, a co dzień spotykają Was nowe przygody w gronie wspaniałych przyjaciół i kochającej rodziny. Niech życie nie szczędzi Wam dobrych zdarzeń, a każdy dzień przepełnia radość i pozytywne doświadczenia. Wszystkiego dobrego!

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn

 

2017/05/09, Wystawa „Kolej Bernarda Jarzembowskiego”

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza na wystawę pt.: „Kolej Bernarda Jarzembowskiego”. Pan Bernard Jarzembowski, to gryfinianin, kolejarz, kolekcjoner pamiątek kolejowych i miłośnik kolei. Jego kolekcja liczy paręset eksponatów związanych z łącznością kolejową, oświetleniem, pamiątek po lokomotywach i wagonach oraz pozycji książkowych. Jest założycielem Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, którego był szefem przez 11 lat. Z pomocą członków Stowarzyszenia, w Lokomotywowni Szczecin Port Centralny, stworzył Salę Tradycji PKP, do której  wypożyczył  wiele eksponatów ze swojej kolekcji. Obecnie pracuje w kolejowej firmie prywatnej.

Wystawa zawiera wiele unikalnych eksponatów, jak jeden z nielicznych zachowanych i pracujących  dalekopisów Morse’a, którymi bez znajomości języka, mogli komunikować się kolejarze polscy i niemieccy, unikalne egzemplarze lamp kolejowych i tabliczek znamionowych lokomotyw i wagonów. Ciekawą pozycją dla miłośników kolei jest również „Charakterystyka wagonów towarowych budowanych w latach 1920-1945”, zawierająca szczegółowe opisy wagonów z tego czasu, jeżdżących na kolejach polskich.

Wystawa, znajdująca się na I i II piętrze Biblioteki Publicznej w Gryfinie (ul. Kościelna 24), będzie dostępna bezpłatnie do końca maja 2017, w godzinach 8.00-16.00 w dni powszednie. Dla grup zorganizowanych, zgłoszonych pod telefonem 91/416 26 39 organizujemy oprowadzanie.

Bernard  Jarzembowski – to gryfinianin, kolejarz,  kolekcjoner i miłośnik kolei. Pan Bernard z wykształcenia kolejarz, obecnie pracuje w prywatnej kolei CTL Logistics jako Komisarz Odbiorczy Taboru Kolejowego.W latach 1974 – 2004 był kolejno maszynistą  a następnie maszynistą - instruktorem w Lokomotywowni Szczecin Port Centralny. Pracę rozpoczynał jako maszynista w Lokomotywowni  Bydgoszcz - Wschód. Przez 11 lat szefował Szczecińskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei. Z pomocą członków Stowarzyszenia, w Lokomotywowni Szczecin Port Centralny, stworzył Salę Tradycji PKP, do której  wypożyczył  wiele cennych eksponatów ze swojej kolekcji. Swoją pasję do kolejnictwa przekazał synowi Tomkowi.

Kolekcja Pana Bernarda, ciągle powiększana, zaczęła powstawać z końcem  lat siedemdziesiątych, kiedy rozpoczęto modernizację PKP. Zawiera wiele bezcennych eksponatów, jak jeden z dwóch w kraju dalekopis Morse’a, którym bez znajomości języka, mogli komunikować się kolejarze polscy i niemieccy. Zbiory są systematycznie powiększane dzięki wymianie ze znajomymi i zaprzyjaźnionymi miłośnikami kolei z Niemiec, Ukrainy, Słowacji.

 

2017/05/23, Gryfiński Dzień Dziecka 2017 - Pałacyk pod Lwami

W dniu 1 czerwca 2017 roku o godz. 16.30 w Pałacyku pod Lwami w Gryfinie odbędzie się Gryfiński Dzień Dziecka 2017. W programie m.in. występy artystyczne gryfińskich przedszkolaków, prezentacje pracowni Gryfińskiego Domu Kultury oraz wesołe gry i zabawy rekreacyjno-plenerowe.

Program ramowy imprezy

 Godz. 17.00-19.00

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE /SCENA/
* Gryfińskie przedszkolaki oraz młodzi wykonawcy z Gryfińskiego Domu Kultury, ciocie 'bajkoklocie'
* Grupa taneczna 'step by step'
* Zabawy i konkursy
 Spektakl Interaktywny "Którędy na Plażę" Agencja 'Dobry Animator' Szczecin

 Godz. 16.30-19.00

 PREZENTACJE PRACOWNI GDK
* Teatr Kameleon "O rybaku i złotej rybce"
* Zabawy w Teatrze Cieni
* Plener plastyczny
* Konkursy krajoznawcze

 WESOŁE GRY I ZABAWY REKREACYJNO-PLENEROWE
* Strzelanie; Szachy; Samochód strażacki
* Zamek dmuchany, plenerowe stoiska z atrakcjami 

2017/05/30, Owacyjnie przyjęte spektakle Giptykosa

W minioną sobotę i niedzielę, 27 i 28 maja 2017 Grupa Teatralna Gliptykos z Gryfińskiego Domu Kultury zaprezentowała spektakl "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa". W sobotę aktorzy zagrali na rzecz sześcioletniego Jasia Siewerta zmagającego się od urodzenia z mózgowym porażeniem dziecięcym pod postacią diparezy spastycznej, a w niedzielę - dla dwuletniej Julci Majak, która przeszła niedawno operację usunięcia guza mózgu, teraz jest w trakcie chemioterapii. Gliptykos kolejny raz zachwycił swoich widzów, oklaski w trakcie przedstawienia, a po spektaklu - rzęsiste brawa i owacja na stojąco, a potem odwiedziny za kulisami i gratulacje za "świetną grę i szlachetną akcję".

Ogromna niespodzianka spotkała teatralną grupę po sobotnim spektaklu. Kiedy aktorzy przygotowywali rekwizyty do następnego występu, odwiedził ich Jaś Siewert - w towarzystwie rodziców i brata bliźniaka - by podziękować za "cegiełki" na leczenie i rehabilitację. Wspólne zdjęcie na pamiątkę będzie przypominać tę wyjątkową i wzruszającą chwilę. Podobnie jak przesłane Gliptykosowi podziękowanie od małej Julci Majak - niezwykłe, poruszające serca.

Osobom, którym nie udało się kupić biletów-cegiełek na sobotni lub niedzielny spektakl (te rozeszły się błyskawicznie w przedsprzedaży), a którzy chcieliby wesprzeć obie rodziny, szczegóły na temat tej pomocy mogą znaleźć na stronach internetowych: dla Jasia:http://dzieciom.pl/podopieczni/22653 dla Julci: http://siepomaga.pl/julia-majak

 

2017/06/01, Lena Żelech z GDK w gronie najlepszych recytatorów w Polsce!

Lena Żelech z pracowni recytatorskiej Doroty Krutelewicz-Sobieralskiej została laureatką XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, jaki odbywał się od 26 do 28 maja 2017 w Starachowicach. Wychowance pracowni Gryfińskiego Domu Kultury przyznano Brązowy Klucz. Finał XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego odbył się w ramach Dziecięcego Festiwalu Słowa, organizowanego przez Starachowickie Centrum Kultury. W zmaganiach recytatorskich wystąpili laureaci Małych Konkursów wojewódzkich z całej Polski (blisko 70 recytatorów). W tym gronie znalazła się także reprezentantka Gryfińskiego Domu Kultury Lena Żelech. Lena Żelech zaprezentowała w Starachowicach fragment prozy oraz brawurowo, z wielką pasją i determinacją wyrecytowała wiersz "Ptasie radio". Przygotowany materiał był niezwykle trudny i wymagał od recytatorki prócz dobrej pamięci, dykcji i skupienia także dobrej kondycji fizycznej. Reprezentantka GDK, w kategorii klas IV-VI Lena Żelech została nagrodzona Brązowym Kluczem do Tajemnic Wszechświata, będącym legendarną już nagrodą starachowickiego finału.

To już kolejny Klucz ze starachowickiej imprezy, który trafił do podopiecznych pracowni D. Krutelewicz-Sobieralskiej. Pracownia ma na swoim koncie już podwójny komplet kluczy- złote, srebrne i brązowe. Lenie Żelech i jej instruktorce serdecznie gratulujemy.

 

2017/05/16, Uroczystości związane z uczczeniem pamięci ks. Prałata Jana Palicy

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej  w Gryfinie przy współudziale Stowarzyszenia Wspólnota Polska Koło w Gryfinie zapraszają na uroczystości związane z uczczeniem pamięci ks. Prałata Jana Palicy w dniu 27 maja 2017 roku.

Program uroczystości:

11.00 Msza święta z udziałem orkiestry, chóru „Res Musica”, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości. Miejsce uroczystości: Kościół pw. Narodzenia NMP

12.00 Przemarsz uczestników uroczystości:ul. Kościelna, ul. 1 Maja, ul. Niepodległości, ul.Armii Krajowej do skweru przy ul. Kolejowej

12.30 Uroczystości związane z uczczeniem pamięci ks. Prałata Jana Palicy pierwszego proboszcza powojennego Gryfina

13.00  Piknik rodzinny. Miejsce: skwer przy ulicy Kolejowej

 

 

2017/04/27, Grupa Teatralna Gliptykos dla Janka. Bilety w sprzedaży od 8 maja!

Grupa Teatralna Gliptykos, działająca pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, zaprasza na przedstawienie pt. "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa" w reżyserii Marii Piznal. Spektakl odbędzie się 27 maja 2017 o godzinie 18 w GDK. Bilety będą dostępne w przedsprzedaży od poniedziałku 8 maja. Zapraszamy do sekretariatu Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17 w dni robocze w godz. 8.00-17.00.

Spektakle teatralnej grupy cieszą się wielką popularnością; na ogół bilety rozchodzą się w przedsprzedaży. Od pięciu lat zespół inicjuje i przyłącza się do dobroczynnych akcji, przekazując na ten cel dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek. Dochód z biletów na przedstawienie jakie odbędzie się 27 maja, zostanie przekazany na rehabilitację sześcioletniego Janka Siewerta, którego rodzice czekają na pierwszy samodzielny krok syna. Janek Siewert od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym pod postacią diparezy spastycznej. W październiku ubiegłego roku chłopiec skończył sześć lat. Jasiek urodził się jako wcześniak i od pierwszych tygodni życia jest rehabilitowany. Ciężka, systematyczna praca chorego chłopca i jego bliskich przynosi efekty. W domu porusza się głównie na czworakach, ale potrafi już chodzić przy balkoniku. Rodzice nieustannie walczą o to, by ich synek mógł w przyszłości poruszać się samodzielnie.

Do tego potrzebny jest profesjonalny sprzęt ortopedyczny oraz nieustanna rehabilitacja, zwłaszcza podczas specjalistycznych turnusów - a to jest bardzo kosztowne. Wydatki związane z taką fachową rehabilitacją przekraczają możliwości finansowe pięcioosobowej rodziny. Aby Janek mógł biegać razem z bratem bliźniakiem i młodszą siostrą, potrzebne jest wsparcie. Scenariusz spektaklu pt. "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa" powstał w oparciu o dwa teksty Grzegorza Reszki - "Audycja" i "Epopeja" - w których zespół twórczo "rzeźbił". W ekspozycji poznajemy grupę lokalnych artystów marzących o światowych scenach. Na razie nagrywają "mydło i powidło" w miejscowym studiu radiowym, ale mają apetyt na nakręcenie wielkiego wojennego filmu. Kiedy dowiadują się, że dostali na to środki z budżetu obywatelskiego, są pełni nadziei, że już za chwilę spełni się ich sen o międzynarodowej sławie.

Trochę później nie jest już tak różowo - dotacja zostaje obcięta, budżet się nie domyka, pieniędzy brakuje na scenografię, rekwizyty, stroje, statystów... Ponadto, decydenci mają oczekiwania wobec twórców i swoją wizję wojennego obrazu. Wszyscy chcą przy filmie gmerać, stąd jego konwencja co rusz się zmienia - od patetycznej po absurdalną. Jak sobie z tym poradzą lokalni artyści? Odpowiedź pojawi się w ostatnim akcie sztuki. Tradycyjnie, w przedstawieniu pojawią się echa poprzednich spektakli GLIPTYKOSA a także gryfińskie akcenty. Aktorzy zaprezentują również swoje umiejętności wokalne i taneczne. Obiecują sporą dawkę humoru i... zdumienia nad rzeczywistością. W przedstawieniu grają: Agata Cieciuch, Anna Pawłowska, Maria Piznal, Jolanta Romanowska, Danuta Świderek, Jolanta Witowska, Maria Zalewska, Barbara Żurowska, Rafał Ciszkiewicz, Arek Grunwald, Jerzy Miler, Andrzej Suszek. Oprawa plastyczna: Karina Tyła i Zespół

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl