Aktualności
 

 

 

2018/04/11, Dni Gryfina 2018
Tradycyjnie w pierwszych dniach maja odbędzie się w Gryfinie święto miasta. Gorąco zachęcamy do udziału w trzydniowym przedsięwzięciu, na które zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

Od kilku lat Dni Gryfina odbywają się na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim. Rokrocznie staje tutaj wielka plenerowa scena, na której występują artyści reprezentujący różne gatunki sztuki, twórcy lokalni oraz gwiazdy polskich scen.

Od 1 do 3 maja 2018 odbywać się będą koncerty muzyczne i wydarzenia sportowe. Na terenach przy Odrze Wschodniej nie zabraknie także stoisk gastronomicznych czy lunaparku. Zachęcamy do skorzystania ze wszystkich atrakcji i liczymy, że wszyscy goście chętnie spędzą z nami kolejną gryfińską majówkę.

1 maja (wtorek)
Tegoroczne Dni Gryfina zainaugurują koncerty lokalnych kapel ludowych. Od godziny 15 występować będą Kapela Ludowa Borzymianka i Kapela Ludowa Wełtynianka. O godzinie 16 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Na 16.10 zaplanowano występ Kapeli Ludowej Gardnianka. Od 17 na scenie będą prezentować się uczestnicy muzycznego festiwalu POTY (Schwedt nad Odrą/Niemcy). Około godziny 18 wystąpi legenda polskiej muzyki elektronicznej - szczecińska kapela Kafel. Gwiazdami zamykającymi artystyczne prezentacje tego dnia będą grupy Poparzeni Kawą Trzy oraz Coma (godz. 21.).

2 maja (środa)
Od godziny 16 zapraszamy na prezentacje w ramach Amatorskiego Bloku Artystycznego. Na scenie wystąpią podopieczni Studia Piosenki GDK Piotra Ostrowskiego, Pracowni Muzycznej GDK Jolanty Romanowskiej i Pracowni Muzycznej z Widuchowej Pawła Wróbla. Około godziny 17.30 zaprezentuje się gryfińska kapela rockowa Rusty Chain. Kolejnym wykonawcą tego dnia będzie zespół The Red Black Sappers ze Szczecina. Z pewnością wiele muzycznych emocji przyniesie koncert zagranicznej gwiazdy. Australijski muzyk folkowy Kaurna Cronin wraz z zespołem wystąpi o godz. 19.30. Muzyczny wieczór zakończy występ jednej z najbardziej utalentowanych polskich artystek Ani Dąbrowskiej.

3 maja (czwartek)
Ten dzień rozpoczną zmagania sportowe. Z Gryfińskiego nabrzeża o godzinie 12 wystartuje IV GRYFIŃSKI TRANSGRANICZNY FESTIWAL BIEGOWY. Sportowcy będą rywalizować na dystansach 10 km oraz 21,097 km (półmaraton). O godzinie 15 rozpocznie się Amatorski Blok Artystyczny, w którym zaprezentują się: The Body Fitness Club, Dzienny Dom Senior+ i Fit Dance Studio Step by Step. Na godzinę 16.30 zaplanowano familijny program estradowy sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu i Poznańską Palarnię Kawy ASTRA w wykonaniu Roberta Rozmusa. Wieczór wypełnią taneczne rytmy. Na scenie Dni Gryfina wystąpi gryfiński gwiazdor muzyki disco polo Boomcyk. Tegoroczną gryfińską majówkę zakończy koncert szalenie popularnego obecnie Sławomira.

Koncerty poprowadzi pochodzący z Gryfina dziennikarz i prezenter Bartek Cebeńko

Wstęp na atrakcje Dni Gryfina 2018 jest wolny!
 

Wizytówki artystów Dni Gryfina 2018

Coma

Zespół COMA jest znany fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Grupa powstała w 1998 roku. W maju 2004 wydała swój pierwszy album pt. "Pierwsze Wyjście z Mroku", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Płyta została nagrodzona m.in Fryderykiem w kategorii: Album Roku - Rock. W tym samym roku Coma została laureatem 25. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem, oraz 3 wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota Płyta). Zespół otrzymał za każdy z polskich albumów studyjnych statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock, oraz w kategorii: Zespół Roku i Wokalista Roku - Piotr Rogucki.

Coma wydała dwa albumy anglojęzyczne: "Excess" oraz "Don't Set Your Dogs On Me", które ukazały się na całym świecie. Od wydania pierwszej płyty zespół Coma nieprzerwanie koncertuje. W latach 2007 - 2009 Coma supportowała m.in Pearl Jam, Linking Park podczas koncertu na Stadionie w Chorzowie, a także wystąpiła na Metal Hammer Festival w Spodku przed grupą Tool. W 2013 roku uczestniczyła w europejskiej trasie koncertowej ze szwedzkim zespołem Therion. W ostatnich latach Coma z powodzeniem koncertowała w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2016 roku zespół wydał płytę "2005 YU55".

Lider grupy, Piotr Rogucki, prowadzi także solową działalność artystyczną. Wydał trzy albumy solowe: "Loki- Wizja Dźwięku" (2011), "95-2003" (2012) oraz "J.P. Śliwa" (2015). Był jurorem w trzech edycjach programu Must Be The Music w telewizji Polsat.

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, jedna z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek. Drzwi do kariery otworzył jej udział w talent show Idol (2002), gdzie zajęła ósme miejsce. Dotychczas nagrała 6 płyt studyjnych, z których każda uzyskała status Platynowej Płyty. Uznanie dla jej talentu wyraża cała branża muzyczna - Dąbrowska nagrodzona została dziewięcioma Fryderykami, a melodie i teksty jej autorstwa mają w swoim katalogu m.in. Maryla Rodowicz, Monika Brodka, Beata Kozidrak, Ania Wyszkoni, Andrzej Piaseczny czy Krzysztof Krawczyk.

Artystka nigdy nie goniła na siłę za trendami i przebojami, konsekwentnie idąc własną drogą. Ma niezwykłe wyczucie uniwersalnie przebojowych melodii, które trafiają do serc wymagających słuchaczy. W 2017 roku wydała płytę The Best of, będąca kompilacją największych przebojów artystki. Na krążku znajdziemy takie hity jak m.in. "Charlie, Charlie", "Inna”, „Tego chciałam", "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "W spodniach czy w sukience", "W głowie" czy "Porady na zdrady (Dreszcze)" uznawany za największy przebój w karierze Ani Dąbrowskiej.

Sławomir

Gwiazda i twórca nurtu rocko polo czyli połączenia muzyki tanecznej ze szlachetnym rockowym brzmieniem. To muzyczna odsłona uzdolnionego aktora Sławomira Zapały, który w dorobku ma role w znanych serialach i filmach.

Działalność muzyczną rozpoczął w Nowym Jorku na Long Island. Tam zdobył uznanie polskich imigrantów. W 2015 roku na kanale YouTube udostępniony został jego debiutancki singel - "Megiera". W teledysku do piosenki wystąpili aktorzy, tacy jak m.in. Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiersznowski i Lech Dyblik. Klip osiągnął w serwisie ponad 30 milionów wyświetleń. Kolejne single to "Ni mom hektara" i "Aneta". W kwietniu 2017 ukazała się debiutancka płyta studyjna Sławomira zatytułowana The Greatest Hits, która dotarła do 1. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS i uzyskała status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tysięcy egzemplarzy. Pochodzący z płyty utwór "Miłość w Zakopanem" uplasował się na 4. pozycji na liście najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich radiostacjach.  Od 11 marca 2018 roku Sławomir prowadzi program "Sławomir Big Music Quiz".

Kauma Cronin

Wielokrotnie nagradzany artysta folkowy Kauma Cronin uznawany jest za jednego z czołowych australijskich muzyków młodego pokolenia, który zdążył już zapracować na międzynarodowe uznanie jako świetny autor piosenek oraz pełen pasji i humoru gawędziarz. Ceniony za swoje zaangażowanie w występy na żywo, jak również za umiejętność porwania publiczności i przenoszenia jej w muzyczno-poetyckie podróże najwyższej próby.

Unikalny indie folkowy styl, doskonałe występy wraz z towarzyszącym mu zespołem ugruntowały pozycję Cronina jako piosenkarza i kompozytora na współczesnej scenie australijskiej muzyki folkowej. W 2015 roku Kauma Cronin został wyróżniony tytułem artysty roku Folk Alliance Australia. W ciągu ostatnich lat dał ponad 250 występów na całym świecie. Wkrótce wyda swój czwarty album studyjny 'Euphoria, Delirium & Loneliness'

Poparzeni Kawą Trzy

Formację w 2005 roku założyli zaprzyjaźnieni dziennikarze radiowi. Dziś tworzą ją: Wojciech Jagielski, Roman Osica, Krzysztof Zasada, Mariusz Gierszewski, Marian Hila, Krzysztof Tomaszewski i Jacek Kret. Muzyka zespołu jest mieszaniną wielu stylów muzycznych, takich jak rock, punk, ska. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Zespół zaczynał od grania coverów grupy Leningrad. Z czasem Poparzeni Kawą Trzy zaczęli tworzyć własny repertuar. W 2011 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Musculus Cremaster", a w czerwcu tego samego roku wziął udział w koncercie TOPtrendy, gdzie zdobył nagrodę dziennikarzy. Zespół zdobył także główną nagrodę w konkursie "Przebojem na antenę", który odbywa się corocznie w Hajnówce. W 2012 roku Poparzeni Kawą Trzy startowali w konkursie na polski przebój Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Ich piosenka zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki. W 2013 roku ukazał się drugi album studyjny grupy, zatytułowany "Wezmę Cię". Wydawnictwo zawiera między innymi utwór "Byłaś dla mnie wszystkim", który osiągnął duży sukces.

Kafel

Kafel to szczeciński zespół będący jednym z prekursorów muzyki elektronicznej w Polsce. Początki ich działalności muzycznej sięgają lat 80, kiedy jako młodzi ludzie zaczęli eksperymentować z dźwiękami. W 1986 roku zespół zakwalifikował się do przeglądu Poza Kontrolą VII. Grupa w składzie: Dariusz Krzywański - generatory, taśmy, melodeklamacje, śpiew i Andrzej Panfil - generatory, zagrała pierwszy koncert w warszawskim klubie Remont. W 1989 roku do składu Kafla dołączył wokalista Andrzej Kwinto (Lenin), który śpiewał wcześniej w post-punkowych kapelach. Po kilku próbach zespół wszedł do studia ARP w Szczecinie, gdzie zarejestrował nowy materiał. Na jedną z prób Lenin przyprowadził swoją koleżankę, Kasię Nosowską, która została w składzie grupy do roku 90. W tym też składzie zespół Kafel wystąpił na festiwalach: Fama’89 w Świnoujściu, FMR Jarocin’89, ZEF w Piszu, Zadyma’89 w Warszawie (Torwar) i innych miastach. Zarejestrował również kilka utworów w szczecińskim Studio Polskiego Radia S1. W 1991 roku koncertowali w Warszawie, Nowogardzie, Choszcznie, Szczecinie, a wiosną 1992 roku zespół zdobył wyróżnienie na przeglądzie OMPP Wrocław’92. W tym samym roku Kafel wydał własnym sumptem kasetę pt. "Egzalte". Występom od 1989 roku towarzyszyły projekcje slajdów z obrazami Zdzisława Beksińskiego, a w późniejszym okresie Radosława Brodeckiego. Oficjalnie zespół zakończył działalność jesienią 1992 roku, jednak w głębokiej konspiracji i w różnych wcieleniach przetrwał do dnia dzisiejszego.

Robert Rozmus

Robert Rozmus - aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman. Grono oddanych fanów zapewniła mu piosenka "Mówili na Nią Słońce", pochodząca z pierwszej solowej płyty oraz własne kompozycje z płyty "Wniebowzięty" (1999).

Wieloletnie doświadczenie na scenie i estradzie pozwoliło Robertowi Rozmusowi połączyć dwie pasje - aktorstwo i śpiew. Już dawno okrzyknięto go królem musicalu ("Chicago", "Kwiaty we włosach", "Miss Sajgon", "Pięciu braci Moe"). Jego kreacja Profesora Abronsiusa w "Tańcu wampirów" spotkała się z ogromnym uznaniem krytyki i publiczności (Platynowa Płyta). Równie entuzjastyczne recenzje zebrał za tytułową rolę w musicalu "Akademia Pana Kleksa" (Złota Płyta). Szerokiej publiczności dał się poznać jako Pan Rozi z Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz członek grupy "Tercet czyli Kwartet", którą tworzy z Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Wielkim sukcesem okazał się jego autorski program Robert Rozmus Show, wielokrotnie emitowany na antenach telewizyjnych.

Brał udział w hitowych programach telewizyjnych Zbigniewa Górnego i Krzysztofa Jaślara: "Gala Biesiadna", "Poprawiny", "Biesiada bez granic", a także najpopularniejszych show ostatnich lat: "Taniec z Gwiazdami", "Gwiazdy tańczą na lodzie", "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Był gospodarzem popularnych telewizyjnych show: "Dziewięciu wspaniałych", "Rodzina jak z nut". Grał w wielu serialach telewizyjnych: m.in.: "Na dobre i na złe", "Niania", "Bulionerzy", "Magda M".

Boomcyk

Pod pseudonimem Boomcyk kryje się młody wokalista z Gryfina Kamil Kokot. Boomcyk na swoim koncie ma już pięć autorskich hitów, które powoli podbijają świat muzyki disco polo. Jedną z najbardziej znanych piosenek Boomcyka jest "Dziewczyna z Konsumu". Utwór został zaprezentowany szerszej publiczności w sierpniu 2015 roku. W serwisie YouTube cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sierpniu 2016 roku światło dzienne ujrzała piosenka "Dobry balet". W styczniu 2018, na oficjalnym kanale YouTube ukazał się nowy hit Kamila pt. "Jeden taki dzień". Już w lipcu Boomcyk zaprezentuje się na Kocham Disco Festival 2018 Boszkowo.

Rusty Chain

Zespół Rusty Chain powstał w 2014 roku w Gryfinie. Ich muzyka jest połączeniem rock'n'rolla z punkowymi zagrywkami oraz mocnymi rockowymi gitarami. Metronom rzadko spada poniżej 110bpm, a wyraźny wokal pozwala zrozumieć każde słowo tekstów pisanych po polsku i po angielsku. Zespół od początku istnienia stawiał na własne kompozycje. W skład zespołu wchodzą Marcin Wawrzyńczyk, Michał Zalewski, Marta Potepa i Filip Grzesik.

W lecie 2015 roku pojawiło się w sieci pierwsze demo grupy. Od zimy 2014 roku kapela zagrała kilkadziesiąt koncertów w klubach oraz na większych scenach, zyskując grono stałych fanów. Zagrali m.in. koncert w Studio S2 Telewizji Polskiej Szczecin podczas Finału WOSP.

Utwory z demówki ukazały się też na kilku listach przebojów. W styczniu 2017 roku zespół wydał album pod tytułem "JAK DZIECI", zawierający 16 utworów autorskich. Koncerty Rusty Chain przesiąknięte są energetyczną muzyką, świetną zabawą oraz otwartym kontaktem z publicznością!

The Red Black Sappers

 

The Red Black Sappers to szczeciński zespół rockowy, grający od grudnia 2014 roku. Skład zespołu stanowią muzycy będący na co dzień przedstawicielami służb mundurowych. W swoim repertuarze zespół posiada covery gwiazd polskiego rocka, takich jak Dżem, Ira, czy Lady Punk, które prezentował podczas plenerowych imprez artystycznych oraz sportowych. Grupa wielokrotnie brała udział w festiwalach i przeglądach zespołów muzycznych (m.in. Festiwal Rockowy "Naturalnie Mazury 2016" w Węgorzewie).


Regulamin Imprezy masowej "Dni Gryfina 2018"

Regulamin terenu imprezy "Dni Gryfina 2018"

Utrudnienia w ruchu drogowym


 

2018/04/24, Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
 

2018/04/16, Wycieczka kajakowa po międzyodrzu

We wtorek 1 maja 2018 r. wyruszy kajakowa wycieczka po Międzyodrzu, oficjalne wydarzenie towarzyszące Dniom Gryfina (podobnie jak w roku ubiegłym). Chętne osoby zobaczą stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda, przepiękne wąskie kanaliki, starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar. Spróbują dojrzeć czaplę, kormorana, a może i samego bielika, władcę Międzyodrza. Rozpoczęcie wycieczki o godzinie 9:00 z gryfińskiej plaży przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Zapisy ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście (Centrum mieści się na Nabrzeżu Miejskim, ul. Nadodrzańska 1) w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Trasa została zaplanowana na ok. 11 km, czas trwania ok. 4 godzin, cena za kajak 40 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Gmina Gryfino i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 1 maja 2018 r. o godzinie 9:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 40,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają we wtorek 17 kwietnia 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki (do 8:45) i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 4 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 10 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych, a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. Organizatorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana. Informacja o tym zostanie przekazana odpowiednio wcześniej na podane numery telefonów.

 

2018/04/17, Spektakle teatralne dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia"

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino serdecznie zaprasza na kolejną edycję spektakli teatralnych dla dzieci: "W domku Baby Jagi" oraz "Inna strona życia" wystawionych przez krakowski Teatr "Edu Artis" które odbędą się 21 kwietnia 2018 roku w Gryfińskim Domu Kultury.

Bilety wstępu na spektakle dostępne są w Gryfińskim Domu Kultury ul. Szczecińska 12. Ilość miejsc ograniczona. Wstęp wolny!

 

2018/04/20, Podsumowanie akcji wypalania traw i nieużytków 2018

W dniach od 06.04.2018r. do 12.04.2018r. Straż Miejska w Gryfinie wraz z funkcjonariuszami KPPSP w Gryfinie oraz kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie przeprowadzili akcje informacyjną o tematyce:„Wypalanie traw i nieużytków 2018 ” w ramach programu Bezpieczna Gmina.

Akcja miała na celu nagłośnienie problemu wiosennego wypalania roślinności. Poprzez działania informacyjne oraz edukacyjne podnosimy poziom świadomości ekologicznej. Ponadto w szkołach podstawowych w klasach 4 odbyły się prelekcje o ww. tematyce.

Na zakończenie spotkań uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz broszury informacyjne. Łącznie w szkołach przeszkolonych zostało 366 uczniów. Akcja została przeprowadzona w Starych Brynkach, Chlebowie, Wysokiej Gryfińskiej, Radziszewie, Daleszewie, Żabnicy, Gardnie, Chwarstnicy oraz Gryfinie.

 

2018/04/20, Wykaz aptek

Informujemy, iż w ramach gminnego systemu odbierania odpadów komunalnych mieszkańcy Gminy Gryfino mają możliwość bezpłatnego dostarczenia opakowań po lekach oraz przeterminowanych leków do punktów aptecznych ujętych w wykazie aptek przyjmujących odpady od mieszkańców. Jednocześnie przypominamy, iż w/w odpady można oddawać bezpłatnie do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) działających na terenie Gminy Gryfino (Baza Transportu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. ul. Targowa 9 oraz teren składowiska odpadów Gryfino-Wschód).

WYKAZ APTEK Z TERENU GMINY GRYFINO
DO KTÓRYCH MOŻNA BEZPŁATNIE ODDAĆ
OPAKOWANIA PO LEKACH
I PRZETERMINOWANE LEKI
POCHODZĄCE Z ODPADÓW KOMUNALNYCH

1. Apteka, 74-100 Gryfino, ul. Łużycka 3 F
2. Apteka "Verbascum", 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 16
3. Apteka Gryfińska, 74-100 Gryfino, ul. Piastów 10A
4. Apteka Cefarm nr 81-064 , 74-100 Gryfino, ul. Grunwaldzka
5. Apteka "Mandragora" , 74-101 Gryfino, ul. Krasińskiego 89
6. Apteka "Vademecum" , 74-100 Gryfino, ul. 1 Maja 15 H
7. Apteka , 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 66 – 68
8. Apteka "Muszkieter" , 74-100 Gryfino, ul. 9 Maja 14
9. Apteka "W Galerii" , 74-100 Gryfino, ul. Flisacza 63

 

2018/04/17, XLVI sesja Rady Miejskiej

W dniu 26 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej.

Porządek obrad

 

2018/04/19, Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera w Dziennym Domu Senior+

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty z Chorobą Alzheimera, który odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2018r., w godz. od 11.00 do 18.00 w Dziennym Domu Senior+ w Gryfinie.

Proponowany program:

11.00 – 11.40 Wykład pt. „Historia choroby Alzheimera” Prowadzący: lek. med. Joanna Kostrzewa, reprezentująca Przychodnię Lekarską „Chrobry” w Gryfinie

11.45 – 12.30 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

12.35 – 13.15 Spotkanie z gośćmi z Domu Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie

13.20 – 14.10 Spotkanie z psychologiem: „Praktyczne wskazówki dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera” Prowadzący: Katarzyna Świątkowska, psycholog Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie

14.15 -15.00 Wykład pt. „Oswoić Alzheimera” Prowadzący: Elżbieta Klimaszewska- Ploger ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

15.10 – 16.00 Warsztaty manualno – plastyczne Opiekun zajęć: animatorzy ze Stowarzyszenia „Progressum” w Szczecinie

16.05 – 16.35 Występ uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie oraz Teatru „Eliksir”

16.40 – 17.45 Wykład nt. ogólnej profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa seniorów oraz zasad udzielania pierwszej pomocy Prowadzący: Łukasz Kamiński z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego oraz Alicja Kubiak reprezentująca Straż Miejską w Gryfinie

17.45 – 18. 00 Podsumowanie, zakończenie

Podczas spotkania będzie można: obejrzeć wystawę prac plastycznych uczestników Domu Kombatanta w Szczecinie (ul. Krucza), odwiedzić stoisko edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, porozmawiać z kadrą Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie; psychologiem, pedagogiem, fizjoterapeutą, opiekunem, skorzystać z fachowych porad, nawiązać współpracę z zainteresowanymi problematyką choroby Alzheimera, zapoznac się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zapoznać się z treningiem funkcji poznawczych, dowiedzieć się o działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie, zapoznać się z działalnością Gryfińskiego Stowarzyszenie Ratowniczego.

Współorganizatorami Dnia Otwartego są; Gmina Gryfino Stowarzyszenie „Progressum” w Szczecinie, Stowarzyszenie „Cogito” w Szczecinie, Koło Gospodyń „Wena” w Gryfinie, Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze, Dom Kombatanta, ul. Krucza w Szczecinie, Straż Miejska w Gryfinie

Organizator zapewnia poczęstunek, napoje zimne i gorące. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć ideę tego wydarzenia.

 

2018/04/20, Wycieczka Autokarowa "Poznajemy Zachodniopomorskie" - Dobrzyca
Gryfiński Dom Kultury zaprasza na wycieczkę autokarową do Ogrodów Hortulus w Dobrzycy.
Wyjazd: 19 maja 2018, sobota, godz. 7.30 ul. Sportowa przy stadionie w okolicy Biedronki.
 
Koszt wycieczki: 30 zł/ osoba dorosła (przy min. 15 osobach, jeśli będzie mniej osób to koszt wzrośnie do 34 zł), 26 zł/ dziecko 3-15 lat. W cenie biletu jest wejście do dwóch ogrodów oraz ubezpieczenie od NNW. Wyżywienie we własnym zakresie. Przy Ogrodach Tematycznych znajduje się Caffebar Barwinek, a na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis Caffebar Rumianek.
 
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat. Położone są w powiecie koszalińskim i oddalone tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.
Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze - Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus. Labirynt grabowy powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek. Zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
Wieża widokowa została wykonana w formie ażurowej konstrukcji stalowej, która jest przykładem architektury organicznej - kształtowanej w analogii do natury. Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójna nić DNA.
Więcej informacji o ogrodach w Dobrzycy można znaleźć na stronie internetowej hortulus.com.pl.
 
Zgłoszenia na wycieczkę i wpłaty przyjmowane są do 14 maja 2018 w pracowni turystycznej Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Chrobrego 48 w godz. 8.00-16.00, tel. 695 455 771.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Orientacyjny czas przejazdu do Dobrzycy ok. 3 godz. (w jedną stronę), czas zwiedzania ogrodów 2-3 godziny.
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
 
Wycieczka została dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.
 

2018/04/18, Ogłoszenie naboru na stanowisko psychologa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gryfinie

KIEROWNIK ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY
W GRYFINIE

ogłasza nabór na stanowisko

 PSYCHOLOGA

1. Wymagania niezbędne:
1) wykształcenie wyższe kierunkowe: psychologia
2) posiadanie obywatelstwa polskiego
3) posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych
4) niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe
5) nieposzlakowana opinia
6) stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy na w/w stanowisku
7) posiadanie co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego,
2) znajomość rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy
3) dobra organizacja pracy, odpowiedzialność, komunikatywność, zaangażowanie, kreatywność
4) przeszkolenie i doświadczenie w zakresie:
a) umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań
b) kształtowania nawyków celowej aktywności
c) prowadzenia treningu zachowań społecznych
5) wysoka kultura osobista
6) doświadczenie w poradnictwie i pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, przewlekle chorymi psychicznie, specjalistyczne studia podyplomowe, szkolenia i kursy z zakresu psychoterapii pozwalające na prowadzenie dodatkowych oddziaływań terapeutycznych wobec uczestników zajęć i ich rodzin.

3. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:
1) diagnoza możliwości, deficytów i trudności w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym uczestników zajęć, w tym bieżąca diagnoza stanu psychicznego podopiecznych ŚDS, przeprowadzanie badań psychologicznych, testów, opracowywanie opinii psychologicznych
2) planowanie, realizacja i systematyczna weryfikacja indywidualnych planów postępowania wspierająco-aktywizującego
3) opracowywanie rocznych planów pracy terapeutycznej dla każdego typu domu w ramach realizowanych zadań i zajęć
4) prowadzenie poradnictwa, indywidualnej terapii i grupowej psychologicznej wobec uczestników zajęć
5) pobudzanie aktywności osób niepełnosprawnych, motywowanie do zaangażowania w proces rehabilitacji
6) prowadzenie dokumentacji realizowanych zajęć, udzielanych porad i konsultacji zgodnie z przepisami praw

4. Warunki pracy na stanowisku:
1) praca na 1/4 etatu,
2)  umowa o pracę na czas określony po umowie na czas próbny.

5. Wymagane dokumenty:
1) kserokopia dowodu osobistego
2) CV z dokładnym opisem przebiegu pracy zawodowej
3) list motywacyjny
4) kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
5) kserokopie świadectw pracy bądź innych dokumentów potwierdzających staż pracy
6) kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
7) zaświadczenie/oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku
8) oświadczenie o niekaralności, korzystaniu z pełni praw publicznych oraz posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych
9) oświadczenie/zaświadczenie o posiadaniu co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego polegającego na realizacji usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi
10) inne dokumenty o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach.

6. Termin i miejsce składania dokumentów:

Pisemne zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w terminie do dnia 07.05.2018r. Oferty należy składać lub przesłać pocztą w zamkniętych kopertach z dopiskiem „ Oferta pracy – psycholog” (zaliczamy datę wpływu do ŚDŚ) na adres: Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, ul. Sprzymierzonych 8a, 74-100 Gryfino.

Nadesłanych dokumentów nie zwracamy. Aplikacje, które wpłyną do ŚDS po wyżej określonym terminie, nie będą rozpatrywane.

Nabór obejmuje analizę wszystkich złożonych dokumentów oraz ewentualne rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Rozpatrzenie zgłoszonych kandydatur nastąpi w terminie do 11.05.2018r.

Dokumenty: list motywacyjny, CV muszą być opatrzone klauzulą: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 922).

Kierownik ŚDS w Gryfinie  - Krystyna Szyszkowska

 

2018/04/17, Kolejny recytatorski sukces Mai Stołeckiej
W ciągu zaledwie trzech tygodni recytatorka Maja Stołecka, wychowanka pracowni Marii Piznal działającej w Gryfińskim Domu Kultury, sięgnęła po nagrody w trzech prestiżowych konkursach recytatorskich. W swojej kategorii wiekowej (uczniów klas siódmych szkół podstawowych i klas gimnazjalnych) pod koniec marca zwyciężyła w szczecińskim Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiego Romantyzmu "Razem, młodzi przyjaciele!", tydzień temu została laureatką Finału Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego, a w minioną sobotę 14 kwietnia 2018 wywalczyła drugie miejsce w finale wojewódzkim XII Zachodniopomorskiego Konkursu Recytatorskiego "O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego".
To nie koniec tegorocznych popisów scenicznych Mai; jeszcze przed wakacjami weźmie udział w kolejnym turnieju. Trzymamy kciuki!
 
 
 
 

2018/04/10, 8. rocznica katastrofy smoleńskiej

W dniu 10 kwietnia 2018 roku w Gryfinie odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.


 

2018/04/18, Zestawienie danych z ankiet na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Głównym celem przeprowadzenia badania ankietowego było uzyskanie opinii na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, co pozwoli m.in. określić słabsze obszary działalności urzędu, podnieść jakość świadczonych usług, a w konsekwencji poprawić wizerunek urzędu.

W tym celu przekazano komórkom organizacyjnym urzędu 200 szt. formularzy ankiet (po 20 szt. do dziesięciu komórek organizacyjnych), które następnie były przekazywane interesantom załatwiającym sprawy w poszczególnych komórkach. Wypełnione ankiety zostały wrzucone do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów.

Ankietowani zwrócili 79 ankiet co stanowi 39,5%.

Wyniki ankiet:

1. Najwięcej osób (23 os. – 29,1%) załatwiało sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie mniej więcej raz na pół roku, prawie tyle samo (22 os. – 27,8% ) mniej więcej raz na miesiąc lub częściej, 12 os. ( 15,2%) odwiedzało urząd w celu załatwienia sprawy raz na kwartał, dla 4 os. (5%) była to pierwsza wizyta w urzędzie;

2. Zdecydowana większość ankietowanych podczas ostatniej wizyty załatwiało własną sprawę, tylko 7 osób załatwiało sprawę w imieniu firmy, instytucji, organizacji;

3. Przedmiot załatwianej sprawy dotyczył najczęściej obszarów: dowodów osobistych i spraw meldunkowych, gospodarki komunalnej, obsługi i uzyskania informacji w Biurze Obsługi Interesantów, aktów stanu cywilnego, płatności w kasie i podatków;

4. Na pytanie dotyczące stopnia zadowolenia z obsługi w urzędzie zdecydowana większość (55 os. - 69,6%) oceniła, że jest bardzo zadowolona, 21 osób (26,6%) podało, że są raczej zadowolone, 1 osoba (1,3%) zaznaczyła, że jest raczej niezadowolona, a 2 dwie osoby (2,5%) bardzo niezadowolone;

5. Zestawienie ocen poszczególnych elementów obsługi interesantów w urzędzie kształtuje się następująco:

• kompetencje i profesjonalizm: 59 os. (74,7%) – bardzo dobrze, 16 os. (20,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) - raczej źle, 3 os. (3,8%) – bardzo źle;

• uprzejmość, życzliwość, kultura osobista: 63 os. (79,7%) – bardzo dobrze, 15 os. (19%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle;

• umiejętność rozwiązywania przez pracowników problemów (trudnych, nietypowych sytuacji): 61 os. (77,2%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 3 os. (3,8%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle, 1 os. (1,3%) – nie dotyczy;

• komunikatywność, mówienie przystępnym językiem: 62 os. (78,5%) - bardzo dobrze, 13 os. (16,4%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – bardzo źle;

• możliwość kontaktu telefonicznego z wydziałem lub danym pracownikiem: 44 os. (55,7%) – bardzo dobrze, 18 os. (22,8%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 5 os. (6,3%) – nie dotyczy, 9 os. (11,4%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• wygląd i ubiór pracownika: 62 os. (78,5%) – bardzo dobrze, 12 os. (15,2%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• czas oczekiwania na rozpoczęcie obsługi: 49 os. (62%) – bardzo dobrze, 25 os. (31,6%) – raczej dobrze, 2 os. (2,5%) – raczej źle, 1 os. (1,3%) – bardzo źle, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

• dotrzymywanie ustalonych terminów: 53 os. (67,1%) – bardzo dobrze, 19 os. (24%) – raczej dobrze, 1 os. (1,3%) – raczej źle, 2 os. (2,5%) – nie dotyczy, 2 os. (2,5%) – nie wiem/trudno powiedzieć, 2 osoby nie zaznaczyły żadnej odpowiedzi;

6. Na pytanie „Czy i jak często korzysta Pani/Pan ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie?” 33 os. (41,8%) odpowiedziało – „odwiedzam sporadycznie”, 12 os. (15,2%) – „odwiedzam kilka razy w miesiącu”, 8 os. (10,1%) – „odwiedzam kilak razy w tygodniu”, a 23 os. (29,1 %) odpowiedziało, że nie odwiedza strony BIP urzędu;

7. Wśród osób, które korzystają ze strony internetowej BIP 42 os. (79%) oceniło stronę bardzo dobrze, 6 os. (11,3%) – źle, uważając, że jest nieprzejrzysta i niefunkcjonalna;

8. Na pytanie „Czy korzysta Pani/Pan z formularzy opracowanych dla załatwienia poszczególnych spraw, a umieszczonych na stronie internetowej BIP w zakładce „Jak załatwić sprawę?” prawie połowa ankietowanych 35 os. (44,3%) odpowiedziało, że nie korzysta;

9. Na pytanie „Jakie zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie Pani/Pana zdaniem mogą wpłynąć na polepszenie jakości świadczonych usług?” wskazano:

• poprawienie funkcjonalności strony internetowej BIP,

• zmianę strony internetowej na bardziej czytelną,

• skrócenie kolejki do kasy,

• wydłużenie czasu pracy kasy,

• dostosowanie godziny urzędowania (popołudnia),

• zwrócenie uwagi na brak uprzejmości i niekulturalne zachowanie oraz słabą obsługę niektórych urzędników,

• zwrócenie uwagi na wygląd i ubiór niektórych pracowników,

• brak windy,

• zwiększenie ilości pracowników,

• wstawienie automatu do kawy.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn

 

2018/04/06, Rewitalizacja Parku Miejskiego w Gryfinie

Rozpoczęły się prace związane z odnową Parku Miejskiego w Gryfinie oraz zagospodarowaniem terenu Górki Miłości i terenu przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja.

W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace związane z rewitalizacją parku. Wybrany w przetargu wykonawca robót budowlanych rozpoczął prace od remontu alejek parkowych. W dalszej kolejności, zgodnie z harmonogramem, zaplanowano oczyszczenie terenu z uschniętych i zamierających drzew i krzewów.

W ramach projektu, którego realizacja ma zakończyć się do końca 2018 r. powstanie również infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Górki Miłości oraz zagospodarowany zostanie teren przy ulicy Opolskiej i Kołłątaja.

 

2018/04/13, Koncert gitarowy w Pałacyku pod Lwami
We wtorek 10 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się drugi tegoroczny koncert w ramach cyklu "Muzyczny Pałacyk". Na pałacykowej scenie wystąpili młodzi gitarzyści z Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur.

Wieczorny koncert poprzedziły kilkugodzinne warsztaty gitarowe, jakie dla uczniów gryfińskiej Szkoły Muzycznej I Stopnia poprowadził gitarzysta i pedagog Piotr Pałac.

Podczas koncertu zaprezentowali się jedni z najzdolniejszych uczniów Piotra Pałaca - Mateusz Leonowicz i Jakub Mazur. Młodzi gitarzyści zaprezentowali swoje programy artystyczne.

Organizatorami gitarowej odsłony cyklu "Muzyczny Pałacyk" był Gryfiński Dom Kultury - Pałacyk pod Lwami oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/09, Piknik im. Mariana Anklewicza

Klasa 2LA Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryfinie w ramach projektu "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu" zorganizowała Piknik im. Mariana Anklewicza dla mieszkańców Gryfina i okolic.

Marian Anklewicz był w naszym regionie człowiekiem – instytucją oraz wielkim miłośnikiem ziemi gryfińskiej i jej historii. Opublikował m.in. „Dzieje Gryfina i okolic” oraz „Gryfino na starych fotografiach”.

Podczas pikniku Straż Miejska w Gryfinie oraz Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze przeprowadzili zajęcia profilaktyczne związane m.in. z pierwszą pomocą. Była możliwość również rejestracji jako potencjalny dawca szpiku w ramach akcji „Pokonajmy nowotwory krwi” oraz pomoc w zbiórce karmy dla kojca gryfińskiego.

 

2018/04/13, „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem"

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z województwa zachodniopomorskiegodo udziału w operacji „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie - wiem co zjem", realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w partnerstwie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Dla uczestników operacji przewidziane jest dwudniowe, bezpłatne szkolenie wraz z warsztatem kulinarnym w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Międzyzdrojach w następujących terminie: 14-15.06. 2018 r. dla KGW z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego (12 osób) . Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności.

Uczestnicy szkolenia poszerzą wiedzę nt. dziedzictwa kulinarnego swojego regionu, dowiedzą się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne i regionalne produkty, jak funkcjonują krótkie łańcuchy żywności oraz wymienią się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania lokalnych produktów. Poznają również możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich, Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) i działalności Marginalnej Lokalnej i Ograniczonej (MOL). Poruszona zostanie również tematyka żywienia funkcjonalnego i wykorzystania w nim lokalnych zasobów kulinarnych. Warsztaty kulinarne poprowadzą znani szefowie kuchni.

Do udziału w operacji należy zgłosić się, wypełniając formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: http://www.efrwp.pl/news/show/416/zaproszenie-do-udzialu-w-operacji-lokalnie-regionalnie-i-tradycyjnie-wiem-co-zjem w terminie do dnia 24 kwietnia 2018 roku. Formularz może zostać przesłany w formie skanu na adres mailowy: ekozdron@efrwp.com.pl lub faxem na nr 22 620 90 93 lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ul. Miedziana 3A 00-814 Warszawa z dopiskiem: warsztaty kulinarne.

 

2018/04/10, Koncert muzyki perkusyjnej w Pałacyku pod Lwami
W sobotę 7 kwietnia 2018 w Pałacyku pod Lwami odbył się koncert muzyki perkusyjnej. Wydarzenie było pierwszą w tym roku odsłoną cyklu Muzyczny Pałacyk. Przed publicznością wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gryfinie oraz pasjonaci gry na perkusji.

Koncert był prezentacją umiejętności oraz kreatywności młodych adeptów sztuki perkusyjnej. Podczas występów, zebrana w sali kominkowej publiczność usłyszała wiele zróżnicowanych utworów, zarówno na klasycznej perkusji jak i kompozycji na popularny zastaw instrumentów perkusyjnych. Utwory zaaranżowane były na takie instrumenty jak kotły symfoniczne, ksylofon, werbel oraz zestaw perkusyjny.

Wykonawcami byli wychowankowie gryfińskiego muzyka i pedagoga Jacka Szwajczuka. Na scenie Muzycznego Pałacyku zaprezentowali się: Adrian Kopija, Tomasz Madej, Hanna Grabowska, Ziemowit Podfigurny, Michał Smug, Laura Granis, Marcin Wojtasiak i Jakub Janaszkiewicz. Młodym wykonawcom na fortepianie akompaniował Rafał Dobrzyński. Nad stroną techniczną koncertu czuwał Andrzej Lizurej. Koncert poprowadził Piotr Ostrowski.

Koncert muzyki perkusyjnej został zorganizowany przez Gryfiński Dom Kultury oraz Szkołę Muzyczną I Stopnia w Gryfinie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/04/10, Powiatowe Eliminacje 46. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego
W eliminacjach powiatowych 46. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, które odbyły się w sobotę 7 kwietnia 2018 r. w Gryfinie udział wzięło 11 zespołów z następujących placówek: Szkoła Podstawowa w Stołecznej (op. Czesław Postawa), Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie (op. Danuta Antoniewicz i Monika Szarejko), Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni (op. Justyna Kozakiewicz), Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnie (op. Anita Porczyńska), UKST Victoria w Chojnie (op. Anita Porczyńska), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie (op. Ewa Przystupa i Tomasz Szachnowski) oraz Gryfiński Dom Kultury (op. Kamilla Gadomska).

Uczestnicy turnieju mieli do napisania test krajoznawczy (powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie, województwo małopolskie i Polska), test z przepisów ruchu drogowego, test udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy turystycznej i topografii
Następnie zespoły 3-osobowe startowały w imprezie na orientację, którą przygotował i sędziował Tomasz Paszek.

Wyniki powiatowych eliminacji 46 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego:
Szkoły podstawowe:
I - SP 2 Chojna: Piotr Podniesiński, Rafał Bryczkowski, Borys Jaworski
II - SP 2 Chojna: Magdalena Chatłas, Katarzyna Jabłońska, Adam Kurpiel
III - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Emilia Nabrzycka, Dominika Maćkowiak, Zuzanna Kwaśniewska
IV - GDK: Hanna Staruk, Jan Bodys, Wojciech Frąckiewicz
V- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Kamilla Kappel. Wiktoria Sobolewska, Zuzanna Kruszyńska
VI - SP Stołeczna: Eunika Rutkowska, Milena Polek, Nadia Nowak
VII - SP Stołeczna: Dianita Raczyńska, Wiktoria Lewandowska, Wanesa Adamczyk.
Gimnazja:
I - SP 1 Chojna: Kaja Jaworska, Roksana Czuchrowska, Klaudia Hrycaj
II - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni: Michał Ludwiczak, Michał Sobiś, Marta Pięknik
III - UKST Victoria Chojna: Szymon Mazur, Piotr Prochera, Iwo Litwiniuk
Szkoły ponadgimnazjalne:
I - ZSP 2 Gryfino: Patrycja Scisłowska, Natalia Kowalska, Tomasz Lisowski

Za najlepiej napisany test zostały nagrodzone następujące osoby:
Wojciech Frąckiewicz z Gryfińskiego Domu Kultury
Roksana Czuchrowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie
Tomasz Lisowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie

Turniej został dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra. Nagrody zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Gryfino oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/03/29, XLV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 29 marca 2018 r. odbyła się XLV sesja Rady Miejskiej w Gryfinie.

Podczas sesji omówiono sprawozdanie z działalności Gryfińskiego Domu Kultury, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Przedmiotem obrad było również m. in. podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z parkingu z ograniczonym nieodpłatnym czasem postoju, zlokalizowanym w Gryfinie przy ul. 1 Maja. 

 

2018/03/29, Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Informujemy o możliwości bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom – jednym z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiających powikłania na całe życie. Akcja „Wiosna bez pneumokoków” trwa od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. i jest skierowania do rodziców i opiekunów, których dzieci do ukończenia 5. roku życia nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013 – 2016).

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

W załączeniu list Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii oraz plakat w sprawie szczepienia.


 
 

2018/04/04, „Rowerem dla stulecia niepodległej”

14 kwietnia 2018 r. o godz. 9.30 z pl. Barnima I w Gryfinie rozpoczyna się XXIV cykl rajdów rowerowych organizowanych przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu samorządu Powiatu Gryfińskiego.

Gryfińskie Rajdy Rowerowe (GRR) to cyklicznaimpreza odbywająca się nieprzerwanie od 1995 roku.  Tegoroczny cykl rajdów stawia sobie za cel – uczczenie 100 – lecia niepodległości Polski. Cel ten realizowany będzie poprzez organizację rajdów rowerowych skierowanych do szerokiego kręgu turystów wielu pokoleń, w tym młodzieży, rodzin i pionierów Polskości na Ziemi Gryfińskiej lub ich rodzin.

Rajdy – wycieczki krajoznawcze - mają wprowadzić uczestników oraz mieszkańców Powiatu w nowe 100 – lecie oraz utrwalać poczucie nowej tożsamości naszej „Powiatowej ojczyzny”, w tym opartej o otwarte sąsiedztwo kulturowe. Bazą odniesienia budowania własnej tożsamości będą: miejsca walk oddziałów polskich artylerzystów w 1945 roku oraz polskiego osadnictwa na Ziemi Gryfińskiej.

Cykl rajdów rozpoczynamy wycieczkami szlakami walk wojsk polskich o „Przyczółek szczeciński i osinowski” a zamkniemy asystą rowerową Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Planujemy wyposażenie uczestników w biało-czerwone chorągiewki lub nalepki z godłem (logo) i biało – czerwone kotyliony.

Rajdy przeznaczone są dla wszystkich osób. Ich tempo dostosowane jest do każdego uczestnika a jazda odbywa się w grupach pod opieką przewodników. 6 spośród 10 rajdów ma 2 warianty tras: dla zaawansowanych (podstawowa) i dla początkujących (skrócona).

Na trasach wycieczek czeka uczestników wiele atrakcji krajoznawczych oraz wiadomości, które prezentowane będą w opisach każdej trasy, dołączanych do „Książeczek wycieczek kolarskich”. Odbędą się 2 rajdy dwudniowe z noclegiem, a także dwukrotnie dowozić będziemy uczestników na miejsca startu transportem osobowym i ciężarowym (rowery). Jeden rajd ma charakter rowerowo – kajakowy.

Zbiórka uczestników do każdego rajdu ma miejsce przy pl. Barnima I w Gryfinie (od godz. 9.00) a starty wg miejsc wskazanych w harmonogramie.

Pierwsze zebranie organizacyjne odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w Klubie PSS „Odys” przy ul. Chrobrego (naprzeciwko stacji paliw Orlen).

Zgłaszać można się również na starcie do poszczególnych rajdów (pl, Barnima I od godz. 9.00) lub telefonicznie pod nr 603 914 557 lub e-mail: a.urbanski@wp.pl

Szczegóły regulaminowe na stronie: www.mks-hermes.pl

Uwagi:

Na koniec cyklu rajdów rozlosowane będą nagrody dla uczestników. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu nagród jest ukończenie przynajmniej 5 rajdów. Potwierdzeń ukończenia dokonuje się w „Książeczkach wycieczek kolarskich”, które uczestnik otrzymuje w ramach wpisowego. 

Koszt uczestnictwa w całym cyklu rajdów wynosi - 25 zł.W niektórych rajdach z noclegiem, dowozem i wyżywieniem możliwe będą niewielkie dopłaty.

Szczegółowy harmonogram rajdów przedstawia się następująco:

nr

data

trasy rajdów

km

1

14.04.

„Przyczółek szczeciński”

Trasa I - podstawowa: Gryfino – pl. Barnima I - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo - Radziszewko (wieża Batowa) -  Radziszewo (Wzgórze Batowa) – Daleszewo – Czepino  - Gryfino

Trasa II – trasa skrócona: Gryfino – pl. Barnima I  - ul. Wojska Polskiego - cmentarz wojenny - Wełtyń - Gardno - Chlebowo – St. Brynki - Dąbrowa – Czepino - Gryfino

 

33

27

2

12.05.

13.05.

 

„Przyczółek osinowski” - przewóz osób i rowerów do Cedyni –  nocleg

Start: Gryfino – Nabrzeże Odry Wschodniej. 1. dzień (12.05.): Cedynia - Osinów Dolny - Bad Freienwalde – Niederfinow (podnośnia statków) - Criewen - Krajnik Górny (nocleg)

2. dzień(13.05.): Krajnik Górny - Gryfino

111:

75

36

3

09.06.

 

„Przełomem stuleci”  – nowa droga rowerowa. Część trasy „Zielonego Pogranicza” Szczecin – Siekierki.

Trasa I - podstawowa: Gryfino (start – ścieżka rowerowa przy ul.  Artyleryjskiej)  – Szczawno – Wirówek - Borzym -  Sosnowo – Różnowo - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – jw.)  – Szczawno – Wirówek – Chwarstnica – Gryfino.

 

38

19

4

 

 

23.06.

 

24.06.

 

„Pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów Ziemi Gryfińskiej”(prezentacja sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli)

Etap  1 - Trasa: Gryfino (start – Szkoła Podstawowa nr 1) – Nowe Czarnowo – Krzypnica – Marwice – Widuchowa – Ognica – Krajnik Dolny – Krajnik Górny (nocleg).

Etap 2 - Trasa: Krajnik Górny – Krzymów  – Chojna – Nawodna – Lisie Pole – Rynica – Krzywin – Lubicz - Babinek – Steklno - Gryfino.

 

32

 

63

5

 

01.07.

 

 

„Śladami walk i obiektów wodnych”rajd rowerowo – kajakowy

I wariant: rower : Gryfino(start nabrzeże Odry Wschodniej przy moście)  – Daleszewo „Droga Batowa”  – Gryfino, kajak: Gryfino – Moczyły – Gryfino (kajak 17 km, rower 20 km)

II wariant: rower: Gryfino (start j.w.) – Żabnica, Żabnica – Gryfino

kajak Żabnica – Moczyły „Droga Batowa” – Żabnica (kajak 10 km, rower 13 km)

 

37

 

23

6

01.09.

 

Szlakiem „Pamiątek kultury materialnej”(dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty) - przewóz osób i rowerów do Stargardu

Trasa: Gryfino (start „Kwadrat” przy ul. 11- Listopada): Stargard – Kołbacz – Stare Czarnowo – Glinna – Gardno – Wełtyń – Gryfino.

 

54

7

15.09.

 

„Szlakiem pierwszych osadników”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Krajnik - Nowe Czarnowo - Pacholęta – Czarnówko – Steklno – Bartkowo – Wirów - Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start – tablica pamiątkowa w parku im. Stanisławy Siarkiewicz) – Nowe Czarnowo – Pacholęta – Gryfino.

 

32

22

8

29.09.

 

 „Szlakiem baśni i legend”

Trasa I – podstawowa: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica – Wełtyń  – Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino (start  Wzgórze Miłości – wzgórze  48) – Żórawki – Bartkowo – Mielenko – Osuch – Chwarstnica  - Wirówek - Szczawno – Gryfino.

 

26

22

9

13.10.

 

Szlakiem polsko - niemieckiego pogranicza

Trasa I – podstawowa: Gryfino- Mescherin- Staffelde- Pargowo - Kamieniec - Rosówek - Rosow – Neurochlitz– Gryfino,

Trasa II – skrócona: Gryfino – Mescherin – Staffelde - Pargowo – Gryfino.

 

28

 

16

10

11.11.

 

Asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Start – nabrzeże przy Odrze Wschodniej

Trasa: miejska – ulicami Starego Miasta i Górnego Tarasu.

 

10

 

2018/03/26, Gryfiński Jarmark Wielkanocny

W sobotę 24.03.2018 r. na Placu Ks. Barnima I odbył się „Gryfiński Jarmark Wielkanocny”. Ten dzień obfitował w wiele atrakcji, a wśród nich m.in. konkurs na Palmę Wielkanocną i Babę Wielkanocną, stoiska świąteczne, pokazy twórczości ludowej oraz występy kapel ludowych.
Plac Barnima był przepełniony stoiskami z ozdobami świątecznymi, kolorowymi jajkami wielkanocnymi, palmami, rękodziełami, wyrobami regionalnymi. Spośród wystawców oprócz regionalnych artystów i lokalnych producentów swoje prace prezentowali również goście spoza gminy.
Na scenie było równie świątecznie, bo zdobiły ją przepiękne palmy wielkanocne, a tuż obok można było skosztować konkursowych wypieków. Główne nagrody w konkursach zdobyli: Świetlica Wiejska w Borzymiu – Palma Wielkanocna powyżej 150 cm i Baba Wielkanocna oraz Koło Gospodyń Miejskich „Wena” z Gryfina w konkursie na Palmę Wielkanocną. Nagrodzonym gratulowali: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie: Tomasz Namieciński i Zdzisław Kmieciak.
Cała impreza utrzymana była w klimacie tradycji ludowych. Na scenie zaprezentowały się  nasze gryfińskie kapele ludowe oraz Kapela Ludowa Drzewiczanie z Kostrzyna nad Odrą i Pyrzyczanie z Pyrzyc, którzy przyjechali do nas na zaproszenie władz naszego miasta.

Organizatorem była Gmina Gryfino przy udziale Gryfińskiego Domu Kultury oraz wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Regionie Stargardzkim.

 

2018/04/03, Nagroda burmistrza dla Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Koło w Gryfinie

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Koło w Gryfinie zostało wyróżnione nagrodą burmistrza.

Stowarzyszenie funkcjonuje w naszej gminie już kilka lat a swoją działalnością wspiera m.in. naszych rodaków poza granicami kraju, kultywuje tradycje oraz pielęgnuje pamięć o pierwszych mieszkańcach naszej gminy.

To m.in. z inicjatywy stowarzyszenia przy współpracy z władzami gminy, uczczono pamięć pierwszego powojennego proboszcza ks. Jana Palicy, nierozerwalnie związanego z historią miasta i pierwszymi mieszkańcami.
W swojej działalności członkowie stowarzyszenia starają się przywoływać pamięć o tradycjach ludowych poprzez m.in. organizowanie festynów pieśni ludowych oraz integrację tych środowisk podczas wspólnych działań kulturalnych.

Nagroda pieniężna ufundowana jest ze środków własnych burmistrza, trafia co miesiąc do tych mieszkańców gminy, którzy pracują na rzecz społeczeństwa. Jest formą podziękowania oraz wsparciem dla dalszych działań.

 

2018/04/03, Wystawa malarska Bogusławy Kryczki

Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie zaprasza w poniedziałek 9 kwietnia o godzinie 17:00 na otwarcie I Wystawy Indywidualnej Bogusławy Kryczki. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 36 prac malarskich. Autorka jest słuchaczką Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 26 kwietnia. Wstęp wolny.

Wśród prac znajdą się: autoportret w ołówku, postać wykonana techniką lawowania, martwe natury wykonane w ołówku, akwareli i oleju, mozaiki malowane akrylem na blejtramach, ilustracje do ulubionych książek lub filmów wykonane akwarelą, pejzaże Gryfina i okolic oraz miejscowości nadmorskich Włoch, które utrwalił na zdjęciach mąż autorki, Leon Kryczka, aby mogła je przenieść na płótno.

O autorce:
Bogusława Kryczka - uprawia malarstwo sztalugowe - olej, akryl, akwarela. Maluje od sześciu lat, najchętniej pejzaże z wodą w tle, kwiaty, portrety oraz martwą naturę. Z wykształcenia technik ekonomista, z zamiłowania poetka i malarka. Interesuje się historią, literaturą i psychologią.

 

2018/03/28, Eliminacje do III Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Gryfinie
28 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie odbyły się gminne eliminacje do III Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy.
Podczas eliminacji szkolnych, w których wzięło udział 186 uczestników do gminnych eliminacji zakwalifikowano 140 uczniów. Na podstawie testów, które uczniowie napisali wyłonione zostały 5 osobowe grupy w trzech kategoriach wiekowych: Dzieci, Junior, Junior Starszy. Spośród nich do Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy zakwalifikowały się:
Kategoria Dzieci: I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Gryfinie
Kategoria Junior:
I miejsce - Szkoła Podstawowa  w ChwarstnicyKategoria Junior Starszy:
I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie  – grupa I
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie – grupa I

Zwycięzcom gratulujemy wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach mistrzostw.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/03/23, Nowa atrakcja turystyczna na mapie Gryfina i regionu

Już niebawem ruszą prace na terenie Górki Miłości, Parku Miejskiego i przy ulicy Opolskiej w Gryfinie. Burmistrz Mieczysław Sawaryn, w czwartek 22 marca br. podpisał umowę na roboty budowlane, w ramach których zostanie odnowiony teren Parku Miejskiego, powstanie infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Górki Miłości oraz na terenie przy ulicy Opolskiej.

Prace za ponad 2 mln zł, dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wykona wyłoniona w przetargu firma J.Rosiek &  D.Sobczyński S.C. ze Szczecina.

W ramach projektu odnowiony zostanie teren Parku Miejskiego w Gryfinie, w miejsce starych, zniszczonych ścieżek powstaną nowe, teren parku zostanie oczyszczony z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, a w ich miejsce zostanie nasadzone ok. 760 szt. nowych drzew  i krzewów, powstaną również nowe klomby kwiatowe i łąki kwietne. Najstarsze i najbardziej wartościowe okazy drzew zyskają opisy na tabliczkach, tworząc w ten sposób ścieżkę dydaktyczną. "Obecność terenów zieleni pielęgnowanej wpłynie korzystnie na estetykę miasta, poprawi jakość życia mieszkańców i przekształci Gryfino w bardziej zielone – ekologiczne miasto" - mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino -

Atrakcją turystyczną ma szansę stać się, zaniedbany dotąd teren Górki Miłości, gdzie na blisko 7 ha zostaną wytyczone ścieżki, powstanie Plac Zakochanych z pergolą i ławeczkami, plac spotkań z altaną oraz punkt widokowy, skąd będzie można podziwiać rozległy widok na Międzyodrze. Całość terenu zostanie również oczyszczona z uschniętych i zamierających drzew i krzewów, zostaną nasadzone nowe drzewa i krzewy oraz powstanie łąka naturalistyczna i trawniki. „Dzięki rewitalizacji tego terenu mieszkańcy Gryfina i regionu zyskają nowy, piękny i rozległy teren rekreacyjny – mówi Mieczysław Sawaryn, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino – Zapraszamy do oglądania najpiękniejszych zachodów słońca nad Odrą z nowego punktu widokowego na Górce Miłości”.

Nowy teren rekreacyjny zyskają także mieszkańcy ulicy Opolskiej i okolic. Powstanie tu polana rekreacyjna z ławeczkami, łąka kwietna, posadzone zostaną nowe drzewa, krzewy i zrekultywowane trawniki. 

 

2018/04/04, Grand Prix Gryfina 2018 w szachach Turniej 4

Ponad cztery i pół godziny emocji oraz wiele zaciętych pojedynków to krótkie podsumowanie kolejnych zawodach eliminacyjnych Grand Prix Gryfina 2018. W turnieju numer 4, wystartowało 43 szachistów. Zwyciężył Miłosz Bury z Pałacu Młodzieży Szczecin 6,5p. przed Nikodemem Mrozem Biały Pion Gryfino 5,5p. i Patrykiem Pasierbikiem PM Szczecin. Tuż za podium uplasowali się Mikołaj Turek i Adam Hajdaś BP Gryfino, obaj po 5,5p.

Wśród dziewcząt najlepsze miejsce wywalczyła Martyna Kuryło BP Gryfino 4,5p. przed Hanną Tokarek, Kingą Dejewską i Aleksandrą Kucharczyk - wszystkie po 4,0p.

W klasyfikacji generalnej po 4 turniejach na prowadzeniu Mikołaj Turek 24,5p. przed Adamem Hajdasiem 20,5p. i Bartoszem Nędzarkiem 19,5p. Klasyfikacji dziewcząt przewodzi Martyna Kuryło 18,5p. przed Nikolą Radomską 16,5p. i Olą Kucharczyk 16,0.

Grand Prix 2018 Turniej 4
WYNIKI:
1. Bury Miłosz Szczecin PM 6,5p.
2. Mróz Nikodem Gryfino SP-2 BP  5,5p.
3. Pasierbik Patryk Szczecin PM
4. Turek Mikołaj Gryfino BP  5,5p.
5. Hajdaś Adam Gryfino SP-3 BP  5,5p.
6. Pasierbik Daniel Szczecin PM  5,0p.
7. Nędzarek Bartosz Gryfino SP-3 BP  5,0p.
8. Tokarek Franciszek Gryfino SP-1  5,0p.
9. Biercewicz Krystian Gryfino SP-3 BP  4,5p.
10.  Lewek Jakub Goleniów  4,5p.
11.  Kuryło Martyna Gryfino SP-3 BP. 4,5p.
12.  Mróz Dominik  Gryfino SP-2 BP  4,0p.
13.  Pawlicz Filip Szczecin  4,0p.
14.  Tokarek Hanna Pniewo SP-1 4,0p.
15.  Szpura Bartosz  Gryfino SP-2 BP  4,0p.
16.  Sztylke Wojciech Gryfino SP-2 BP 4,0p.
17.  Dejewska Kinga Gryfino  SP-2 BP  4,0p.
18.  Kucharczyk Aleksandra Gryfino SP-2 BP 4,0p.
19.  Jazukiewicz Gabriel Gryfino SP-3 BP 4,0p.
20.  Piątek Alan Gryfino SP-2 BP  4,0p.
21.  Jędraszczyk Kajetan Gryfino SP-1 BP  3,5p.
22.  Wieligórka Szymon Gryfino ZSO BP  3,5p.
23.  Radomska Nikola Gryfino SP-2 BP 3,5p.
24.  Podfigurny Ziemowit Gryfino SP-2 BP  3,5p.
25.  Zabadała Tomasz Gryfino SP-2 BP 3,0p.
26.  Piec Gustaw Gryfino SP-2 BP  3,0p.
27.  Babiński Liwia Gryfino SP-3 BP  3,0p.
28.  Sokołowski Jakub Gryfino SP-2  BP 3,0p.
29.  Gągoliński Przemek  Gryfino SP-2  BP  3,0p.
30.  Olszewski Wojciech Gryfino SP-2 BP 3,0p.
31.  Lewandowski Filip  Gryfino  SP-3  3,0p.
32.  Kopija Hubert  Chwarstnica SP BP  3,0p.
33.  Pawlik Mateusz  Gryfino SP-3  BP  3,0p.
34.  Tokarek Antoni Pniewo SP-1  3,0p.
35.  Dejewski  Jan  Gryfino  SP-2  BP  2,5p.
36.  Lesiak  Nina  Gryfino  SP-2  BP  2,5p.
37.  Grabowska Hania Gryfino  SP-3  BP 2,0p.
38.  Jankowski Patryk Gryfino  SP-2  BP  2,0p.
39.  Kaliński Aleksander Gryfino  SP-3  BP 2,0p.
40.  Kowalczuk Jakub Gryfino SP-1  2,0p.
41.  Sztylke Hania Gryfino  SP-2  BP 2,0p.
42.  Pawlicz Paulina  Szczecin  1,0p.
43.  Ślusarczyk Oliwier Gryfino  SP-3  BP  1,0p.

Grand Prix 2018  po 4 turniejach:
1. Turek Mikołaj Gryfino 2004        24,5p.
2. Hajdaś Adam Gryfino 2004        20,5p.
3. Nędzarek Bartosz Gryfino 2003    19,5p.
4. Kuryło Martyna Gryfino 2005        18,5p.
5. Radomska Nikola Gryfino 2006    16,5p.
6. Kucharczyk     Ola Gryfino 2006    16,0p.
7. Piątek Alan Gryfino 2006        15,5p.
8. Biercewicz Krystian Gryfino 2006    15,5p.
9. Pasierbik Daniel Szczecin 2002    15,5p
10. Pasierbik Patryk Szczecin 2004    15,5p.
11. Mróz Nikodem Gryfino  2009    15,0p
12. Jazukiewicz Gabriel Gryfino 2003    15,0p
13. Pawlicz Filip Szczecin  2012    15,0p
14. Tokarek Franciszek Pniewo 2007    15,0p.
15. Tokarek Hanna Pniewo   2005    15,0p.
16.Olszewski Wojciech Gryfino 2008    14,5p.
17. .Sztylke Wojciech Gryfino 2007    14,5p
18. Jędraszczyk Kajetan Gryfino 2004    14,5p.
19. Wieligórka Szymon Gryfino 2003    14,5p.
20. Zabadała Tomasz Gryfino 2009    13,0p.
21. Dejewska Kinga Gryfino  2004    13,0p.
22. Szpura Bartosz Gryfino  2005    13,0p.
23. Mróz Dominik Gryfino   2009    12,5p.
24. Piec Gustaw Gryfino  2009        12,5p
25. Grabowska Hania Gryfino 2009    12,0p
26. Lesiak Nina Gryfino  2008        11,0p.
27. Podfigurny Ziemowit Gryfino 2007    10,5p
28.Jankowski Patryk Gryfino  2008    10,0p.
29. Soszka Szymon Gryfino  2003    9,5p.
30. Kaliński Aleks Gryfino  2010        9,5p.
31. Dejewski Jan Gryfino  2008        9,5p.
32.Kowalczuk Jakub Gryfino  2010    9,0p.
33.Tokarek Antoni Pniewo  2009    9,0p.
34. Gągoliński Przemek Gryfino 2009    9,0p.
35.Lewek Jakub Goleniów  2011    9,0p.
36. Kopija Hubert Chwarstnica 2009    8,0p.
37. Sztylke Hania Gryfino  2010        7,5p.
38. Ślusarczyk Oliwier  Gryfino 2010    7,0p
39. Bury Miłosz  Szczecin  2006        6,5p.
40. Sokołowski Jakub Gryfino 2008    6,0p.
41. Babińska Liwia Gryfino  2009    6,0p
42. Łabędzki Kamil Gryfice  2005    6,0p.
43. Pabiniak Paweł Gryfino  2008    5,0p.
44.Łabędzki Kuba Gryfice  2009    4,0p.
45. Brus Bartosz Nowe Czarnowo 2009    4,0p.
46. Iskra Michał Gryfino  2006        3,0p.
47. Zborowski Kacper  Myślibórz 2006    3,0p.
48. Pawlik Mateusz Gryfino 2010    3,0p.
49. Lewandowski Filip 2010        3,0p.
50. Szuster Michał Staffelde   2008    3,0p.
51. Pawlicz Paulina Szczecin  2013    2,0p
52. Szuster Zosia Staffelde  2011    1,0p
 

2018/03/23, Delegacja Senior+ na konferencji w Szczecinie

Dnia 22 marca 2018 r. odbyła się Konferencja Naukowa pn. „Odra i Nadodrze 2018”. W ramach współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w spotkaniu uczestniczyła delegacja Dziennego Domu Senior+ z Gryfina, która zaprezentowała swoją placówkę w kontekście przygranicznej współpracy. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.


 
 

2018/03/22, Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada"

Dnia 21 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się Przegląd Twórczości Młodzieżowej „Zgryfiada”. Młodzież szkolna przygotowała niezwykle ciekawe występy, a licznie zebrana widownia nagrodziła je gromkimi brawami. Na uroczystości obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, który ufundował główną nagrodę Grand Prix.

 

2018/03/22, Ogłoszenie wyników otwartego naboru na Partnera

Rozstrzygnięto ogłoszony konkurs otwartego naboru na Partnera do wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020’ W wyniku oceny złożonej oferty na Partnera wybrano Profi Biznes Group Sylwia Karina Majewska, Aleja Piastów 75/3, 70-326 Szczecin.

ZARZĄDZENIE Nr 0050.39.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO.

 

2018/03/13, Hala sportowa w Gryfinie

Gmina Gryfino ogłosiła przetarg na budowę hali sportowej. Proces planistyczny, uzyskiwania zgód i pozwoleń oraz projektowy został już zrealizowany. Przewidywany okres zakończenia budowy przewidywany jest na koniec sierpnia 2019 roku.

 

2018/04/03, Zapachniało już wiosną!

W wesołej świątecznej atmosferze w Przedszkolu Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie odbyło się polsko – niemieckie spotkanie przedszkolaków w ramach projektu „Wiosenny Świat Dziecięcej Fantazji”.Projekt ten jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Podczas spotkania dzieci mogły wykazać się fantazją i kreatywnością tworząc różnorodne wiosenno- świąteczne prace plastyczne, działając muzycznie i ruchowo. Wspólna zabawa  przybliżyła dzieciom zwyczaje i tradycje związane z powitaniem wiosny oraz Świętami Wielkanocnymi. Ponadto  stworzyła możliwości budowania nowych przyjaźni opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. Nasze spotkanie  pogłębiło istniejące już  od 2011 roku kontakty pomiędzy przedszkolami z Gryfina  Przedszkolem Nr 5 im. „Calineczki” i z Pinnow z Przedszkolem „ Kleine Oderwelse”  oraz  przyczyniło się do likwidacji bariery językowej.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele z Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie: Pani Alina Przerwa i Pani Elwira Wolny, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Gryfinie Pan Grzegorz Jastrowicz oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Dziękujemy wszystkim za obecność.


 

2018/02/15, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW  PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w dniu w dniu 25 stycznia 2018 r. wydał zarządzenie Nr 0050.14.2018 w sprawie harmonogramu czynności oraz kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (Zarządzenie Nr 0050.14.2018).

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się z dniem 19 lutego 2018 r. (załącznik Nr 1 do ww. zarządzenia). Termin składania wniosków o przyjęcie dzieci do:

 • Przedszkola Nr 1, ul. Wojska Polskiego 11, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 3, ul. Krasińskiego 29, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 4, ul. Kościuszki 17, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 5, ul. Żeromskiego 12, 74-101 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20, 74-100 Gryfino upływa z dniem 09 marca 2018 r.

Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat urodzone w latach: 2015, 2014, 2013, 2012. Wnioski o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego można pobierać i składać w dowolnie wybranym ww. przedszkolu lub w szkole podstawowej. Wniosek do pobrania.

Rekrutacja do klas pierwszych ww. szkół podstawowych oraz do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4 rozpocznie się od dnia 03 kwietnia 2018 r. Termin składania wniosków upływa z dniem 23 kwietnia 2018 r. (załącznik Nr 2 do ww. zarządzenia). Rekrutację do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się dla dzieci zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej. Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane będą dzieci siedmioletnie urodzone w 2011 r. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej można pobierać i składać w szkole podstawowej.

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

 

2018/02/09, „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:

1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;

2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników. Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 31 LIPCA 2018 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Sylwia Konopacka-Bąk, e-mail: konkurs@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61.

Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, Kapituły Konkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.

Regulamin konkursu

Karta Zgłoszeniowa

 

2018/01/16, Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz! Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz. Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców! Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych:

wersja z tłumaczem migowym: https://www.youtube.com/watch?v=eQVZaB5qeOs

wersja bez tłumacza: https://www.youtube.com/watch?v=jGOrbygR208,

 

2018/01/17, Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązkach ciążących na lekarzach weterynarii i hodowcach w związku ze stosowaniem produktów leczniczych weterynaryjnych w leczeniu zwierząt gospodarskich oraz zagrożeniach płynących z nadmiernego i nierozważnego stosowania antybiotyków u zwierząt.

Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

 

2017/04/25, Konsultacje społeczne

DOBRE KONSULTACJE, DOBRY PLAN

Drodzy Państwo! Zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji społecznych, dotyczących zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego z śródmiejskiej części Nabrzeża, realizowanych w ramach projektu grantowego „Dobre konsultacje, dobry plan”. Na tym etapie zależało nam na zebraniu Państwa wniosków, pomysłów i sugestii do opracowywanego dokumentu.

W ramach procesu partycypacyjnego zaprosiliśmy Państwa do udziału w:

1. Badaniach fokusowych, dedykowanych:

- Radnym Rady Miejskiej oraz członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej

- Kupcom Miejskim,

- „Wodniakom” - wędkarzom, żeglarzom, kajakarzom oraz osobom zawodowo i hobbistycznie związanym z nabrzeżem rzeki,

- Mieszkańcom Miasta i Gminy Gryfino,

- Władającym oraz użytkownikom kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego.

Oprócz bezpośredniego zysku informacyjnego (związanego z pozyskanymi od Państwa informacjami), badania stały się częścią kampanii informowania mieszkańców o przygotowywanych zmianach.

2. Spotkaniach w Tawernie na Nabrzeżu podczas cyklicznej imprezy „Dni Gryfina”, gdzie zapraszaliśmy Państwa do dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystywaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). Plakaty przekazaliśmy również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, a także do Biblioteki Publicznej. Ponadto można je było wypełnić w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino. Wypełnione plakaty umieściliśmy na oknach Tawerny, w celu podzielenia się z Mieszkańcami, zawartymi w ich treści uwagami i wnioskami.

3. Dwóch spotkaniach otwartych w utworzonym w Tawernie punkcie konsultacyjnym, jednym - z udziałem autorek projektu planu miejscowego - przedstawicielek firmy Urbanika z Poznania. Panie zaprezentowały cel projektu, a także przedstawiły i omówiły całą procedurę planistyczną. Uczestnicy spotkania otrzymali kopie załączników graficznych – map poglądowych, przedstawiających obszar opracowania, mieli także okazję do skorzystania z przygotowanej makiety przestrzennej.

4. Spacerach badawczych z przewodnikiem (dwa rejsy katamaranem oraz spacery po Nabrzeżu). Spacery badawcze prowadzone były wg ustalonego scenariusza. Kluczem do zrozumienia i zastosowania spaceru badawczego w ramach konsultacji społecznych była maksyma: „spojrzeć w przestrzeń ze swojej perspektywy: użytkowania przestrzeni, identyfikując problematyczne miejsca i sytuacje oraz miejsca i pomysły na rozwój przestrzeni”.

Założeniem było spojrzenie na konkretne miejsca i elementy wymagające interwencji. W ramach projektu, w istniejącym budynku Tawerny na Nabrzeżu utworzyliśmy punkt konsultacyjny, w którym odbywały się wszystkie spotkania. Został on wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy, rzutnik, ekran, klimatyzator, meble (stoły, krzesła, wieszaki), czajnik i podstawowe naczynia, by stworzyć przyjazny Mieszkańcom punkt, w którym mogli w miłej atmosferze zapoznać się z materiałami informacyjnymi, składać swoje opinie i uwagi. Stworzyliśmy Państwu możliwość zgłaszania uwag konsultacyjnych za pomocą poczty elektronicznej: joanna.ekiert@op.pl; katarzyna.krasowska@gryfino.pl; z wykorzystaniem platformy: stacjakonsultacja.pl; mediów społecznościowych oraz Systemu Informacji Przestrzennej. Wszystkim Państwu, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w konsultacjach społecznych pragniemy bardzo podziękować za zainteresowanie, za cenne wnioski, uwagi i spostrzeżenia. Przyjemnością było gościć Państwa w nowoutworzonym punkcie konsultacyjnym i móc wysłuchać Państwa głosu. Analiza zgłoszonych w trakcie konsultacji wniosków i uwag konsultacyjnych, pozwoliła na ich pogrupowanie i sformułowanie generalnych wniosków, uwag i postulatów oraz propozycji ich rozpatrzenia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

L.p.

Treść szczegółowa wniosków/uwag postulatów (pisownia oryginalna)

Treść generalna wniosków/uwag/postulatów

 

Propozycja rozpatrzenia w projekcie mpzp

1.

1. Pozostawienie Nabrzeża bez zabudowy

2. Rzadka i niska zabudowa

3. Brak zabudowy mieszkaniowej

4. Potrzebny jest spójny pomysł na cały teren nabrzeża. Wprowadzenie funkcji mieszkaniowej zakłóci ten spójny pomysł

5. Wysoka zabudowa mieszkaniowa byłaby problematyczna dla pozostałych mieszkańców i pogorszyłaby sytuację nabrzeża

6. Rezygnacja z funkcji mieszkaniowej przy części wyremontowanego nabrzeża („skwer zamiast kamienic”)

Brak aprobaty dla wprowadzania zabudowy mieszkaniowej (zwłaszcza wysokiej) na kwartałach nadbrzeżnych z uwagi na utratę powiązań widokowych, prywatyzację przestrzeni publicznej bez możliwości jej zagospodarowania.

 

Projekt planu uwzględni te postulat częściowo, ponieważ zagospodarowanie całości terenu w formie przestrzeni publicznej będzie zbyt dużym wyzwaniem finansowym dla gminy. Zapisy planu będą ukierunkowane również na możliwie słuszne zachowanie powiązań widokowych.

2.

1. Nabrzeże tętniące życiem artystycznym, kulturalnym i turystycznym

2. Chciałbym, aby nabrzeże w Gryfinie było miejscem prospołecznym - abym mógł tam spędzić czas z rodziną czy znajomymi. Powinny zostać umieszczone miejsca do odpoczynku (ławki wieloosobowe, np ze stolikami), lodziarnie, kawiarnie, może jakieś specjały regionalne. Nabrzeże powinno przyciągać mieszkańców, ale także turystów.Ciekawym rozwiązaniem okazałyby się pokazy fontann, czy miejsca dla występów lokalnych artystów.
Sam chętnie udałbym się w podróż promem czy barką po okolicznych wodach, która cumowałaby na nabrzeżu.

3. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

4. Wprowadzenie rozwiązań zmieniających nabrzeże w promenadę (żywą przestrzeń publiczną) – leżaki, punkty gastronomiczne, które generowałyby ruch pieszych. Do tego celu powinny być przeprojektowane miejsca do siedzenia.

5. Dużo zieleni

6. Miejsca spotkań młodzieży

7. Więcej zieleni (nasadzenia średnie i wysokie)

8. Drzewa, krzewy, miejsca spotkań (ławki, alejki, fontanna)

9. Fontanny

10. Plac z fontannami i ławkami

11. Rejsy statkiem (po Odrze) jako sposób na ożywienie nabrzeża i wprowadzenie funkcji gastronomicznej

12. Ogólnodostępna toaleta

Stworzenie żywej przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu. .

3.

1. Kawiarnia (bez alkoholu)

2. Pub, restauracja z widokiem na rzekę

3. Klimatyczne kawiarenki

4. Restauracje, kafejki – przy brzegu

5. Miejsca wypoczynku – lodziarnia, kawiarnia

6. Automaty na napoje

7. Gdy wracam do domu, to chciałabym mieć miejsce, aby spotkać sie z przyjaciółmi
Takim miejscem mogłoby być nabrzeże, gdyby znajdowały się tam budynki usługowe. Ale nie chodzi o kolejne banki czy biura, ale kawiarnie, restauracje, może miejsce gdzie można wypić piwo. Brakuje takich miejsc w Gryfinie

8. Bufet

9. Kawiarnia i ogródki

10. Sieci Fast – food (McDonalds, KFC)

11. Uważam, że powinny się pojawić na nabrzeżu punkty gastronomiczne, i lokale usługowe

12. Bar i ogródek piwny

13. Całoroczny lokal gastronomiczny z tarasem widokowym oraz działalnością kulturalną (okazjonalne koncerty, wystawy itp.)

14. Pizzeria

15. Pizzeria ze stolikami na świeżym powietrzu

Potrzeba realizacji lokali gastronomicznych, co pozytywnie wpłynie na ruch pieszy na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu

4.

1. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

2. Poprawa estetyki obecnego targowiska

3. Pozostawienie targowiska w tym miejscu [w którym jest obecnie], ale w nowszej infrastrukturze – w budowie której mogliby partycypować kupcy. Przeniesienie dzikiego handlu z okolicy Biedronki ożywiłoby targowisko (postulat kumulacji handlu targowego), które mogłoby bardziej otworzyć się na nabrzeże. Warto zainwestować w modernizację tego terenu, bo pozostawiony w tej formie odstrasza.

4. Ryneczek spożywczo – kwiatowy

5. Hale targowe

6. Utrzymanie funkcji komercyjnej – w obszarze nabrzeża, ale przede wszystkim w części południowej (rejon ul. Rapackiego). Postulat zapisania funkcji komercyjnej (nieuciążliwej) bez zbędnych uszczegółowień (tak, aby nie ograniczać potencjału rozwojowego oraz zaspokojenia potrzeb miasta i mieszkańców w przyszłości). Zbyt szczegółowe zapisy w dokumentach planistycznych blokują rozwój. W mieście, jakim jest Gryfino, ograniczonym przez Odrę, linię kolejową i tarasowe ukształtowanie terenu, potrzeba jest utrzymania istniejącej funkcji komercyjnej. Taki zapis byłby więc wsparciem lokalnych przedsiębiorców.

7. Centrum handlowe

Brak zmiany funkcji handlowych targowiska i lokali handlowych przy ul. Rapackiego.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów, jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową.

5.

1. Deptak

2. Kładka wysunięta na wodę

3. Stworzenie promenady/deptaku prowadzącego do nabrzeża

4. Stojak z rowerami do użytku publicznego

5. Nabrzeże jest enklawą (Ścieżki rowerowe donikąd. Konieczne jest odblokowanie – zapewnienie ciągłości traktu pieszego, ścieżek rowerowych, otwarcie targowiska miejskiego w stronę nabrzeża) – uruchomiłoby to zarówno targowisko jak i samo nabrzeże (wprowadzenie funkcji komercyjnej).

Rozbudowa stref ruchu pieszego i rowerowego w połączeniu z bulwarami nadodrzańskimi.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

6.

1. Likwidacja „Rynku”

2. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

3. Rynek sezonowy (warzywa, owoce, ryby), bez baraków z ubraniami

4. Pozostawienie targowiska jako miejsca sprzedaży sezonowej (owoce, warzywa itp.), natomiast w okresie jesienno – zimowym jako możliwość organizacji imprez. Targowisko zadaszone (dach przezroczysty)

5. Remont lub likwidacja targowiska

6. Przeniesienie Targowiska po za centrum miasta np. przy ul. Rapackiego

7. Zlikwidować sklepy budowlane , w zamian dużo zieleni, dzikie sady (ul. Rapackiego)

Zasadność zachowania targowiska miejskiego i kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego

 

Niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową. Projekt planu będzie zawierał elastyczne zapisy co do możliwości lokalizacji tej funkcji.

 

7.

1. Idealnym pomysłem byłoby też połączenie nabrzeża z miejską plażą, gdzie można by spędzić czas z rodziną, wypożyczyć kajak czy rower wodny

2. Połączenie Nabrzeża z plażą miejską

3. Połączenie nabrzeża z plażą (dawnym „grzybkiem”)

4. Odblokowanie przejścia do plaży i wypożyczalni sprzętu sportowego (udrożnienie komunikacji). Korzystanie z kajaków i sprzętu wodnego byłoby realizacją postulatu zwrócenia się do rzeki

5. Przedłużenie plaży z pomostem

Połączenie Nabrzeża z plażą miejską.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

8.

1. Muszla koncertowa

2. Galeria sztuki (Gryfińskie talenty)

3. Amfiteatr pod murami

4. Scena teatralna dla młodzieży

5. Muzeum miasta Gryfino i okolic

6.Scena (przy murach miejskich)

7.Tablice informacyjne o historii miasta

8. Sale z projektorami i czytelnia

Utworzenie Centrum Kultury na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

9.

1. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

2.Utworzenia Sali Widowiskowej, w której można wyświetlić film, zorganizować spektakl, występ czy koncert. Powinna ona również móc służyć jako miejsce spotkań większej grupy mieszkańców, ewentualnie z funkcją konferencyjną

3. Proponuję kino 7D, salę koncertowo-widowiskową lub Centrum Edukacyjne: warsztaty kulinarne, ceramiczne, robótki z filcu, koralików itp.

Utworzenie sali widowiskowej, służącej również jako miejsce spotkań czy konferencji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

10.

1. Wprowadzenia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji obiektów tymczasowych na Nabrzeżu do czasu realizacji zabudowy docelowej

2. Dopuszczenie zabudowy tymczasowej związanej z działalnością komercyjną (gastronomia)

Wprowadzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapisów o możliwości tymczasowego zagospodarowania terenu do czasu realizacji zabudowy docelowej.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

11.

1. Większe wykorzystanie istniejących budynków Tawerny i Rybakówki, tak aby można było zorganizować tam np. zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze

2. Oddanie przestrzeni nabrzeża organizacjom pozarządowym – jako zarządcom/użytkownikom lokali które stoją puste, ale także animatorom, aktywistom, organizatorom życia społecznego, tak by ożywić to miejsce. Włączenie GDK i aktywności kulturalnej do ożywiania nabrzeża

Większe wykorzystanie budynków Tawerny i Rybakówki, aby można było tam zorganizować zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

12.

1. Wypożyczalnia łodzi i kajaków

2.  Wypożyczalnia rowerów

3.  Pchli targ

4. Cotygodniowy pchli targ

5. Marina z pełnym wyposażeniem

6. Hotel

7. Dyskoteki

8. Budynek do działań ratowniczych dla jednostek OSP „RAFFER” i WOPR

9. Miejsce do badań krwi

10. Centrum informacji o Gryfinie i okolicach

11. Drobne usługi (kawiarnie, bary, sprzedaż pamiątek itp. przy ul. Piastów)

Możliwość lokalizacji usług na Nabrzeżu (w tym usług publicznych)

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

13.

.

1. Place zabaw dla dzieci

2. Ogródek Japoński

3. Kilka małych placów zabaw

4. Otwarta przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa

5. Mała siłownia

6. Dmuchany zamek

7. Karuzela

8. Duży ogródek jordanowski

9. Punkt widokowy

10. Punkt lub wieża widokowa

11. Siłownia na świeżym powietrzu dla seniorów

12. Tyrolka

13. Ściana wspinaczkowa

14. Park linowy

15. Park trampolin

16. Skate park

17. Miejsca do siedzenia w kształcie kręgu z opcjonalnym stolikiem po środku

18. Pole piknikowe

19. Miejsce na ognisko i grilla

20. Betonowe stoliki szachowe

21. Boisko do piłki nożnej i koszykówki

22. Zadaszenia: parasole i waty

23. Zagospodarowanie terenu ozdobnymi kwiatami i krzewami

Utworzenie placów zabaw i terenów rekreacji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

14.

1. Parkingi

2. Parking w zastępstwie obecnie zlokalizowanego na pl. Barnima

3. Duży parking

4. Tereny zieleni wokół

5. Garaże

6. Wydaje mi się, że przy planowaniu obsługi komunikacyjnej  zabudowy kwartałów nadodrzańskich należy mieć świadomość, że planowana ilość miejsc postojowych powinna zaspokoić nie tylko potrzeby zabudowy obiektów przewidzianych na tym terenie, ale też potrzeby  zabudowy mieszkaniowej i komercyjnej całego centrum miasta

7. Wydzielony parking dla motocykli

8. Parkingi i trawniki

9. Dużo zieleni na Piastów 23, jak najmniej parkingów

Przeciwdziałanie deficytowi miejsc parkingowych w centrum – budowa parkingów w zieleni.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

15.

1. Wysokie budynki mieszkaniowe

2. Kamienice z parterem usługowym i piętrem mieszkalnym

3.  Domy tzw. Na wodzie

Potrzeba uzupełnienia zabudowy kwartałów nadbrzeżnych.

Projekt planu umożliwi realizację tego postulatu  jedynie w części. Intensywne zagospodarowanie, mimo słusznej formy urbanistycznej, będzie za sobą niosło zwiększone zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Obowiązujący plan zakładał takie zagospodarowanie jednak dotąd nie został zrealizowany, m.in. z powodu konieczności realizacji parkingów podziemnych. Zapotrzebowanie parkingowe mimo zniesienia nakazu realizacji parkingów podziemnych może być tak duże, że będzie to wymagało ich realizacji. Zagospodarowanie terenów pod funkcje mieszkaniowe jest możliwe, ale nie tak intensywnie, jak dotychczas zakładano. Miasto chce ożywić ten teren i dlatego jest sporządzany nowy projekt planu, aby dopuścić szerszy wachlarz możliwości inwestycji.

16.

1. Morski klimat nabrzeża

2. Nowe oświetlenie mostu

3. Iluminacja świetlna mostu

4. Remont parkingu

5. Większa liczba koszy na śmieci

6. Luneta widokowa

7. Większa liczba sprawnych kamer monitoringu

Potrzeba realizacji obiektów małej architektury oraz oświetlenia i urządzenia terenów.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów w zakresie dopuszczalnym do uregulowania planistycznego.


Wszystkie zgłoszone postulaty będą rozpatrywane szczegółowo w trakcie opracowywania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem planu będzie stworzenie ram dla realizacji zabudowy z elastycznymi zapisami przy jednoczesnym doprecyzowaniu najistotniejszych kwestii przestrzennych.

 


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych w systemie online. Spotkania konsultacyjne dotyczą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach online z wykorzystaniem linka kierującego bezpośrednio do strony prezentującej obszar objęty konsultacjami : www.gryfino.e-mapa.net?userview=76

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie konsultacyjne dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Plan Konsultacji w dniu 07 czerwca 2017 r. :

- o godz. 13:00 - spotkanie otwarte w budynku tawerny na nabrzeżu

- o godz. 15:00 i 17.00 - spacery badawcze z przewodnikiem (rejsy katamaranem po Odrze)

Osoby zainteresowane udziałem w spacerach badawczych, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny od wtorku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 z Joanną Ekiert lub Katarzyną Krasowską (joanna.ekiert@gryfino.pl, katarzyna.krasowska@gryfino.pl, tel. 91 416 20 11 w. 112, 113 ).

O zakwalifikowaniu do udziału w spacerach badawczych będzie decydowała kolejność zgłoszeń

Serdecznie zapraszamy!

 

29 maja przy Tawernie odbyło się spotkanie się z przedstawicielkami firmy, która na zlecenie gminy opracuje nowy plan miejscowy terenu przy gryfińskim nabrzeżu. Choć na spotkaniu zjawiło się tylko kilkoro mieszkańców, to dyskusja była bardzo ciekawa. To trzeci element drugiego etapu konsultacji społecznych. Wcześniej podczas majówki prowadzone były działania interaktywne przy makiecie, a wcześniej odbyły się spotkania fokusowe. Przed nami jeszcze czerwcowe spotkanie, podczas którego użyte zostanie kolejne narzędzie a mianowicie spacer badawczy. Będzie to właściwie rejs badawczy, bowiem spojrzymy na nabrzeże i całe Gryfino od strony rzeki.

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Zapraszamy na spotkanie otwarte z udziałem autora projektu planu miejscowego.  Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniu 29 maja 2017 r. o godz. 16:30.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniach 1 i 2 maja 2017 r. od 15:00 do 18:00. 

Zapraszamy do pisemnego dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). 

Serdecznie zapraszamy!

Dotychczasowe efekty DOBRYCH KONSULTACJi, DOBREGO PLANU

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił mieszkańców miasta i gminy Gryfino do udziału w badaniach fokusowych które polegają na udziale w małej grupie dyskusyjnej. Problematyka badań dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części Nabrzeża. Wymóg sprostania aktualnym potrzebom oraz konkurencyjności miasta pociąga za sobą konieczność poszukiwania czynników miastotwórczych, atrakcyjności i innowacyjnych sposobów planowania przestrzeni, odnajdywania wzajemnych relacji, a także pogodzenia różnorodnych, często odmiennych, interesów i oczekiwań poszczególnych grup społecznych.

 

2017/11/21, Projekt "Dokumenty Zastrzeżone"

Związek Banków Polskich zaprasza po raz kolejny do udziału w projekcie „Dokumenty Zastrzeżone” którego celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. Akcja realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.

Od 1 stycznia 2014 roku uruchomiony został System Zastrzegania Kart który pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Aby zastrzec swoją kartę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika ( posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl