Jako że weekend to idealny czas na jednoczesną rozrywkę i odpoczynek, serdecznie zapraszamy do Kina Gryf.
W dniu dzisiejszym swoją premierę ma film "O psie, który jeździł koleją" - seans rozpocznie się o godzinie 14:15.
Jest to produkcja idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy na pewno mają sentyment do wersji książkowej, czytanej jeszcze za czasów podstawówki.
Oprócz tego obejrzeć można również filmy:
Z kolei jutro (w sobotę) na "KICIĘ KOCIĘ (...)" zapraszamy na 11:45, na "Oppenheimera" o godz. 13:00 lub 16:30, a na "Świat po pracy" znów o godz. 20:00.
Życzymy dobrej zabawy i udanych seansów.
Akcję sadzenia krokusów w Parku Miejskim w Gryfinie poprzedziły zajęcia edukacyjne w przedszkolach. Dzieci miały okazję poznać temat segregacji odpadów i w ten sposób dowiedzieć się dlaczego tak ważna jest troska o nasze środowisko.
Celem tych działań było uświadomienie naszym najmłodszym mieszkańcom, że mają wpływ na wygląd najbliższego otoczenia oraz uwrażliwienie na piękno przyrody.
Dzieci zostały zaangażowane w zajęcia dotyczące właściwego sortowania odpadów i w ten sposób dowiadywały się, że część z nich może otrzymać „drugie życie”. Zbierały również makulaturę do przygotowanych przed placówkami koszy.
Grupa „Przyjaciół Misia Uszatka” z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka poznawała znaczenie kolorów koszy na śmieci, słuchała o dalszych losach każdego z odpadów.
W Przedszkolu nr 4 im. Pszczółki Mai w Gryfinie dzieci tworzyły ekoludki, grały na plastikowych butelkach. W ten kreatywny sposób uczyły się segragacji poprzez zabawę.
Do nauki zachęcały również materiały edukacyjne Ministerstwa Środowiska. Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów, każdy przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników.
Podstaw segregacji uczą dzieci:
Burmistrz w podziękowaniu za przygotowane zajęcia oraz zdobytą wiedzę, wręczył dzieciom cebulki krokusów aby nasi mali ogrodnicy mogli sami przyczynić się do zmiany naszego otoczenia.
W Parku Miejskim im. Stanisławy Siarkiewicz wysadziliśmy 4 000 krokusów.
Przedszkolaki aktywnie włączyły się do akcji ekologicznej w parku. Z dużym zaangażowaniem i ciekawością podeszły do prac ogrodniczych. Obiecały odwiedzić park już na wiosnę aby sprawdzić efekt swojej pracy.
Cieszy nas, że nasi najmłodsi mieszkańcy wynoszą również ze swoich domów wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Większość z nich znała zasady wyrzucania śmieci i bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie pytania.
Pozostaje nam czekać na pierwsze promienie wiosennego słońca i rozpocząć obserwowanie wzrostu naszych eko krokusów.
W nowym roku szkolnym tradycyjnie zapraszamy do pracowni Gryfińskiego Domu Kultury i Świetlic Wiejskich. Ze względu na panująca pandemię koronawirusa, zajęcia artystyczne odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Będzie mogła brać w nich udział ograniczona liczba osób, tak aby zachować niezbędny dystans społeczny.
Pierwsze zajęcia ruszą już 14 września 2020. W tym roku zapisy do pracowni i świetlic administrowanych przez GDK, odbywać się będą telefonicznie lub drogą elektroniczną.
Na stronie internetowej www.gdk.com.pl znajdują się dane kontaktowe do instruktorów poszczególnych sekcji, którzy udzielą niezbędnych informacji związanych z zajęciami i uczestnictwem w nich.
Do aktywności w pracowniach i świetlicach GDK zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Polecamy zapoznać się z podstawowymi procedurami funkcjonowania Gryfińskiego Domu Kultury i jego filii w okresie epidemii COVID-19. Szczegółowy spis procedur znajduje się tutaj.
Informujemy, że uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez Gryfiński Dom Kultury i jego filiach będzie możliwe jedynie w wypadku podpisania zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku oraz oświadczenia o świadomości ryzyka (COVID-19) przez dorosłych uczestników zajęć lub rodzica/opiekuna prawnego w wypadku osób nieletnich. Formularze oświadczenia są dostępne tutaj.
Informuję mieszkańców Gardna, że przy ulicy Niepodległości będą prowadzone przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie prace na sieci wodociągowej i nastąpi przerwa w dostawie wody od godziny 10:00 do godziny 11:00.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn
Gmina Gryfino realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Poprawa jakości powietrza na terenie gminy Gryfino obejmująca wymianę starych kotłów lub pieców w indywidualnych gospodarstwach domowych, zarówno w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, w latach 2020-2021”.
Celem projektu jest uzyskanie poprawy jakości powietrza na terenie gminy Gryfino, poprzez likwidację 100 sztuk starych węglowych kotłów lub pieców i zastąpienie ich nowymi jednostkami grzewczymi.
W ramach realizacji Projektu przewiduje się uzyskanie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji pyłów oraz emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla.
Całkowita wartość projektu - 914 250 zł
Dofinansowanie projektu z UE - 822 750 zł
Przedmiotem projektu jest udzielenie 100 grantów mieszkańcom gminy Gryfino na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym. Grant jest udzielany na wykonanie zadań w zabudowie jednorodzinnej, jak i lokalach mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej, położonych na terenie gminy Gryfino, które nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej.
Granty będą przyznawane na podstawie zgłoszeń złożonych przez mieszkańców gminy Gryfino posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której planowana jest zmiana systemu grzewczego, w oparciu o zlecone przez Gminę Gryfino świadectwa charakterystyki energetycznej.
Nabór dotyczy tylko zadań planowanych do realizacji. Wnioskodawcy będą uprawnieni do otrzymania dofinansowania w kwocie 7500 zł na realizacje zadania, przy spełnieniu wymogów Programu.
Warunkiem przyznania grantu będzie likwidacja pieców lub kotłów opalanych paliwami stałymi i zastąpienie jednym lub kombinacją niżej wymieniowych systemów:
1) podłączenie do sieci ciepłowniczej,
2) ogrzewanie gazowe,
3) inne rodzaje źródeł energii, w tym:
a. ogrzewanie oparte o odnawialne źródła energii,
b. ogrzewanie oparte o spalanie gazu ciekłego (z butli),
c. ogrzewanie olejowe,
d. ogrzewanie oparte na paliwie stałym o niskiej emisyjności.
Nabór zgłoszeń do Projektu rozpocznie się począwszy od dnia 29 maja 2020 roku. Zgłoszenia będą rozpatrywane do wysokości puli środków finansowych przeznaczonych na realizację Projektu.
Druki zgłoszeń do Projektu dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie oraz na stronie internetowej www.gryfino.pl.
UWAGA: druki zgłoszeń dostępne od dnia 29 maja 2020 roku:
FORMULARZ ZGŁOSZENIA PRZYZNANIA GRANTU
FORMULARZ ROZLICZENIA UMOWY POWIERZENIA GRANTU
WZÓR UMOWY Z OSTATECZNYM ODBIORCĄ GRANTU
Wypełnione zgłoszenia do Projektu wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. lub innego operatora, bądź przesłać drogą elektroniczną na konto poczty elektronicznej: srodowisko@gryfino.pl
Więcej informacji: Wydział Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino, tel. 416 20 22 w.113