Aktualności
 

 

 

2018/02/22, Marcin Kwaśny w Gryfinie

Marcin Kwaśny w Gryfinie

19 lutego 2018 r. w poniedziałek w kinie „Gryf” w Gryfińskim Domu Kultury odbyła się ¬projekcja filmu „Wyklęty – ponieważ żył prawem wilka” z okazji nadchodzącego święta: Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po filmie zaplanowano również spotkanie z aktorem, a zarazem producentem filmu Marcinem Kwaśnym.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna. Chwilę później publiczności, która licznie zebrała się na sali kinowej wyświetlono film o losach żołnierzy. Walczyli oni z ludową władzą o przyszłość powojennej Polski. Główna część akcji filmu toczy się zimą w lesie, a losy bohaterów kończą się tragicznie. Po zakończeniu filmu nastała cisza, a widownia czekała na dalszą cześć spotkania. Pod sceną pojawił się Marcin Kwaśny wraz z Kamilem Frelichowskim, który poprowadził kolejną część spotkania. Aktor opowiadał o przebiegu pracy nad filmem, o sposobach zbierania środków oraz o trudnościach występujących na planie np.: zdarzających się odmrożeniach. Nie brakło również tematu przewodniego, czyli losu żołnierzy żyjących w powojennej Polsce. Do rozmowy włączyła się również publiczność licznie zadając pytania.
Organizatorami spotkania byli Gmina Gryfino oraz Stowarzyszenie Gryfiński Ruch Patriotyczny.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

2018/02/19, Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce” (MoN)

Zostań Stypendystą Programu „Marzenie o Nauce” (MoN)

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rusza z kolejną, ósmą już, rekrutacją do programu „Marzenie o Nauce”. Wniosek zgłoszeniowy I fazy rekrutacji należy wypełnić online w terminie od 15 lutego do 31 marca 2018 roku za pośrednictwem strony ww.efc.edu.pl. Wyniki I fazy zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2018 roku. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą mailową. Wybranych kandydatów odwiedzą osobiście w miejscu zamieszkania Koordynatorzy regionalni. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji  15 czerwca 2018 roku.
Program „Marzenie o Nauce” adresowany jest do uczniów III klas gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen za I semestr III klasy co najmniej 4,5 i zamieszkują na stałe w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym kandydata nie może przekraczać 900 zł netto. Warunkiem otrzymania stypendium jest przyjęcie do jednego z liceów współpracujących z Fundacją (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie www.efc.edu.pl).
W ramach stypendium Fundacja EFC pokrywa opłaty szkolne, koszty ubezpieczenia oraz zakwaterowania i wyżywienia w szkolnej bursie, udostępnia podręczniki, finansuje wycieczki klasowe i naukę języka angielskiego, a podczas ferii i wakacji zapewnia swoim Stypendystom wyjazdy na obozy narciarskie i windsurfingowe.
Wszystkim Kandydatom życzymy powodzenia!
 

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW  PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2018/2019

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino w dniu w dniu 25 stycznia 2018 r. wydał zarządzenie Nr 0050.14.2018 w sprawie harmonogramu czynności oraz kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (Zarządzenie Nr 0050.14.2018).

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się z dniem 19 lutego 2018 r. (załącznik Nr 1 do ww. zarządzenia). Termin składania wniosków o przyjęcie dzieci do:

 • Przedszkola Nr 1, ul. Wojska Polskiego 11, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 3, ul. Krasińskiego 29, 74-101 Gryfino
 • Przedszkola Nr 4, ul. Kościuszki 17, 74-100 Gryfino
 • Przedszkola Nr 5, ul. Żeromskiego 12, 74-101 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54, 74-100 Gryfino
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20, 74-100 Gryfino upływa z dniem 09 marca 2018 r.

Do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do sześciu lat urodzone w latach: 2015, 2014, 2013, 2012. Wnioski o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego można pobierać i składać w dowolnie wybranym ww. przedszkolu lub w szkole podstawowej. Wniosek do pobrania.

Rekrutacja do klas pierwszych ww. szkół podstawowych oraz do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4 rozpocznie się od dnia 03 kwietnia 2018 r. Termin składania wniosków upływa z dniem 23 kwietnia 2018 r. (załącznik Nr 2 do ww. zarządzenia). Rekrutację do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się dla dzieci zamieszkałych poza obwodem danej szkoły podstawowej. Do klas pierwszych szkół podstawowych przyjmowane będą dzieci siedmioletnie urodzone w 2011 r. Wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej można pobierać i składać w szkole podstawowej.

Dziecko, któremu organ wykonawczy gminy wskazał, jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, oddział przedszkolny w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, jest przyjmowane do klasy I tej szkoły podstawowej bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

 

2018/02/08, 12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij" - Program imprezy

12. edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" zbliża się wielkimi krokami. Program imprezy prezentuje się imponująco. Dokładny włóczykijowy "rozkład jazdy" znajduje się już na oficjalnej stronie wydarzenia http://wloczykij.com/index.php?plik=program.

12.Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij", jedna z największych imprez podróżniczych w Polsce, odbędzie się w terminie 22 lutego - 4 marca 2018 roku.
W programie muzycznym imprezy koncerty m.in. Raz Dwa Trzy i Kaliber 44 a w trzech festiwalowych miejscach zaprezentuje się ponad setka prelegentów, począwszy od wybitnych polskich reportażystów po alpinistów oraz krajoznawców. Odbędą się wycieczki m.in. do Greifswaldu i Międzychodu. Wyruszy 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Po raz pierwszy odbędzie się zimowa wycieczka kajakiem po Międzyodrzu. Najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w ramach "Małego Włóczykija"
Nie zabraknie degustacji potraw kuchni świata i wystaw.
Tematyka hucznego Balu Włóczykija to tym razem "Janusze i Grażyny w krainie ptaków".
Miejscami prezentacji, spotkań z podróżnikami, koncertów będą: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, Piekarnia przy ul. Szczecińskiej oraz Klub Festiwalowy Włóczykija.

Informacje o festiwalu, rezerwacje biletów, zapisy na wydarzenia Włóczykija 2018 znajdziemy na stronie imprezy http://wloczykij.com

Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

 

2018/02/09, 78. Rocznica I Masowej Deportacji Polaków na Sybir

Dnia 09.02.2018 r. o godz. 12.00 odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę pierwszej, masowej deportacji Polaków na Sybir, Uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie (Golgota Wschodu).

Podczas ceremonii z udziałem władz samorządowych, kombatantów i mieszkańców miasta, odbyło się m.in. uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.

 

2018/02/02, 1. Zimowa Kajakowa Wycieczka po Międzyodrzu

Wydarzenie odbywa się w ramach 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

Czy Międzyodrze o tej porze roku, gdy nie ma kwitnącej roślinności, pływających grążeli czy co i rusz przelatującego ptactwa, jest ciekawe? Oczywiście! Właśnie zimą odkryć można kanały, które już najczęściej od wczesnej wiosny przestają być spływne. Jest też spokojniej i ciszej niż w sezonie letnim, gdy w najlepsze trwa okres lęgowy ptaków, wegetacja roślin, narodziny niezliczonej ilości owadów. Poza tym przekonamy się jak to jest pływać kajakiem zimą w niskich temperaturach.

Podczas wycieczki zobaczymy:
- starorzecza i kanały wykonane ludzką ręką podczas niemieckiej ingerencji w ten obszar,
- kanały, które w sezonie wiosenno-letnim są najczęściej już niedostępne do pływania,
- stare budowle hydrotechniczne ze strony, z której na co dzień ich się nie ogląda,
- ptaki takie jak czapla, kormoran, a może i bielik (chociaż tego nie obiecujemy).

Wycieczka rozpocznie się o godzinie 10:00. Trasa została zaplanowana na ok. 9 km, czas trwania ok. 3 godzin, cena za kajak 30 zł (15 zł/osoba). W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika i przewodnik.

Regulamin uczestnictwa w wycieczce kajakowej

1. Uczestników kajakowej wycieczki (dalej zwanej wycieczką) obowiązuje znajomość poniższego regulaminu i bezwzględne stosowanie się do jego postanowień.
2. Organizatorem wycieczki jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie (dalej zwanym OSiR).
3. Wycieczka odbędzie się 4 marca 2018 r. TYLKO w przypadku braku mrozu i zamrożenia wody w kanałach Międzyodrza. Rozpoczęcie o godzinie 10:00 z plaży nad Odrą. Wycieczka jest płatna w kwocie 30,00 zł za kajak. W cenę wliczone jest wypożyczenie sprzętu z wyposażeniem (miejsce w 2-osobowym kajaku, wiosło, kamizelka asekuracyjna), opieka wykwalifikowanego ratownika, przewodnik. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
4. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
5. Zapisy na wycieczkę ruszają w poniedziałek 5 lutego 2018 r. i odbywają się w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie pod numerem telefonu 91 852 31 83 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Liczba miejsc ograniczona.
6. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.
7. Każda osoba, która zgłasza swój udział w wycieczce wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz. 883) oraz wykorzystanie swojego wizerunku dla celów promocyjnych (np. relacje prasowe).
8. Płatność należy dokonać gotówką w dniu wycieczki przed jej rozpoczęciem. Uczestnicy przychodzą na miejsce zbiórki (recepcja hotelu OSiR, Gyfino, ul. Sportowa 3) najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki i uiszczają opłatę.
9. Przewidywany czas trwania wycieczki to 3 godziny.
10. Orientacyjna długość trasy to 9 kilometrów.
11. Uczestników obowiązuje ubiór dostosowany do warunków pogodowych (OBOWIĄZKOWO rękawiczki w miarę odporne na zamoczenie, raczej nie materiał typu bawełna, oraz czapka na uszy), a przy tym taki, którego nie będzie żal przybrudzić.
12. Uczestników obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych i pobudzających, palenia tytoniu i zażywania środków odurzających.
13. Uczestnicy wycieczki natychmiast zgłaszają opiekunowi wszelkie dolegliwości zdrowotne i objawy złego samopoczucia.
14. Podczas wycieczki zabrania się:
- stania i kucania w kajaku,
- siadania na burcie, dziobie, rufie, kamizelkach asekuracyjnych,
- skakania z kajaka do wody,
- korzystania z kajaka z niezałożoną na siebie kamizelką asekuracyjną.
15. Za ewentualne zniszczenia dokonane przez uczestników podczas wycieczki odpowiedzialność materialną ponoszą ci uczestnicy, którzy ich dokonali.
16. Wszelkie śmieci uczestnicy wycieczki zabierają ze sobą. Obowiązuje kategoryczny zakaz wyrzucania ich poza kajak.
17. OSiR nie ponosi żadnej odpowiedzialności materialnej za przedmioty zgubione lub w inny sposób utracone przez uczestników wycieczki.
18. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, ulewa itp.) wycieczka ze względów bezpieczeństwa może zostać odwołana.
19. Organizator ma prawo zmienić trasę, np.: ze względu na niski stan wody uniemożliwiający przepłynięcie danego odcinka.

 

2018/02/08, Akcja "Nazywam się miliard" - "Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet"

Gmina Gryfino włącza się w ogólnoświatową akcję "Nazywam się miliard". W tym roku hasłem przewodnim jest "Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet". Tegoroczna akcja odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino :) Informujemy również, że akcja rozszerzyła swój obszar działania i w roku 2018 do akcji przyłączyły się szkoły oraz Środowiskowy Dom Samopomocy! Naukę tańca prowadzą: jak co roku! -Pani Żaneta Pasternak oraz Pani Katarzyna Pawlak i Pani Paulina Radke wraz z pracownikami.

Zapraszamy wszystkich dnia 13.02.2018 r. o godz. 16:00 na nabrzeże, by po raz 3 zatańczyć przeciwko przemocy wobec kobiet na całym świecie!

 

2018/02/06, Ogłoszenie

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pn. "Kultywowanie wartości patriotycznych poprzez zorganizowanie spotkania z zakresu tematyki z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

 

2018/02/08, Dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych

Informujemy, że dodatkowy wywóz odpadów wielkogabarytowych odbędzie się w dniu 22 lutego 2018 r. Wywóz ten dotyczy mieszkańców ulic, którzy nie mieli możliwości wystawienia odpadów wielkogabarytowych w dniu 01 lutego 2018 r.

Harmonogram odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości ZAMIESZKAŁYCH I MIESZANYCH w zabudowie jednorodzinnej na terenie miasta Gryfino

 

2018/02/09, „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła X edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

W RAMACH KONKURSU KAPITUŁA OCENI PRACE W DWÓCH KATEGORIACH:

1. Prace naukowe (m. in. prace doktorskie), popularno-naukowe i inne nienależące do tych dwóch kategorii, ale prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi;

2. Prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) oraz prace ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

W konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników. Spośród zgłoszonych prac Kapituła Konkursowa wybierze dwa wyróżniające się opracowania. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodzone prace będą mogły być wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar.

TERMIN NADSYŁANIA PRAC MIJA 31 LIPCA 2018 R.

Regulamin i wymagane dokumenty dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora www.fdpa.org.pl oraz są dostępne w formie wydruku w siedzibie Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa. Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Sylwia Konopacka-Bąk, e-mail: konkurs@fdpa.org.pl tel. 695116110; 22 864 03 90; fax 22 864 03 61.

Informacje na temat poprzednich edycji konkursu, Kapituły Konkursowej i laureatów można znaleźć na stronie internetowej www.fdpa.org.pl oraz na www.facebook.com/Fundacja.FDPA.

Regulamin konkursu

Karta Zgłoszeniowa

 

2018/02/09, Rajd pieszy Czepino-Gryfino

W sobotę 17 lutego 2018 Gryfiński Dom Kultury zaprasza na Rajd Pieszy Czepino-Gryfino. Piechurzy podążą szlakiem czarnym i czerwonym. Trasa rajdu wyniesie ok 7 km. Zbiórka uczestników około godziny 9.30 na przystanku autobusowym (ul. Chrobrego-apteka) nr 1 w kierunku Szczecina. Odjazd autobusu do Czepina o godzinie 9.43.

 

2018/02/09, Spektakl "Kronika Przypadków" Teatru 6 i Pół już 16 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie
Przypominamy, że w piątek 16 lutego 2018 w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie odbędzie się spektakl Teatru 6 i PÓŁ "Kronika Przypadków". Początek spektaklu o godzinie 18.

Bilety na spektakl w formie cegiełek, w cenie 5 zł, są już dostępne w przedsprzedaży. Można je nabyć w Świetlicy Wiejskiej w Wirowie od pon. do piątku w godz. 16-19 lub bezpośrednio przed spektaklem.

"Kronika Przypadków" to zbiór historii rodem z medialnych tabloidów, niedorzecznych, niemożliwych do zaistnienia w świecie normalnych ludzi. A jednak tak nam bliskich, przerażająco i śmiesznie prawdziwych. "Co jest prawdą w tym gabinecie luster?" - pyta prowadząca spotkanie z naszymi bohaterami. Odprężcie się i podążajcie za tym błędnym ognikiem w czasie i przestrzeni. Spektakl ten doczekał się kilku nagród i wyróżnień na festiwalach konkursowych w kraju. Od kilku lat "Kronika Przypadków" grana jest na zaproszenie podczas wielu festiwali teatralnych.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Gmiter i zespół
Muzyka: mooryc
Występują:
Weronika Giżycka, Hanna Kokoszyńska, Nina Mucha, Dawid Andrusewicz, Arkadiusz Jaskot, Patryk Kowalczyk.

Teatr 6 i PÓŁ
Założony w 2003 roku w Gryfinie przez Krzysztofa Gmitera, aktora i tancerza współczesnego. Grupa działa przy Gryfińskim Domu Kultury. Przez blisko 10 lat istnienia teatr wypracował swój własny styl. Pracując zazwyczaj w oparciu o własne teksty spektakle zbudowane na słowie, sformalizowanym ruchu scenicznym i elementach tańca współczesnego. Na scenie interesuje nas wiarygodność nawet najbardziej niewiarygodnych historii. Siłą teatru jest wspólna praca nad spektaklami. Teatr jest dla nas miejscem spotkania drugiego człowieka, opowiedzenia mu o nas, o rzeczywistości widzianej naszymi oczami.
Teatr należy do Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej - grupy teatrów niezależnych województwa zachodniopomorskiego, które wspólnie działają na rzecz rozwoju niezależnej sztuki teatralnej w naszym regionie.
 
 
 
 

2018/02/02, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

ZARZĄDZENIE Nr 0050.16.2018 BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO z dnia 2 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi

 

2018/01/30, Informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej w 2018 roku

Na terenie Gminy Gryfino w okresie od 01 marca do 26 marca 2018 r. w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie przy ulicy Łużyckiej 91 przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa:

- od 01 marca do 08 marca 2018r. - mężczyźni urodzeni w 1999r. (rocznik podstawowy) oraz 1994-1998r. (roczniki starsze)

- 23 marca 2018r. - kobiety urodzone w latach 1994 – 1999 (posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych)

Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumentację dotyczącą stanu zdrowia, dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna), oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Nieotrzymanie wezwania imiennego lub nie przyjęcie wezwania od Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które dotychczas do niej nie stawały od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu www.gryfino.pl/umgryfino/chapter_108275.asp?soid=871C514A75A74AC0A55D50CC5D1597DE

Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr 91-416-20-11 wew. 204.

 

2018/02/05, Grand Prix Gryfina 2018 wystartowało!

Młodzi gryfińscy szachiści powrócili do turniejowych szachownic. Po orkiestrowym blitzu i krótkiej feryjnej przerwie, w miniony weekend zainaugurowali rozgrywki Grand Prix 2018. Najważniejszy cykl gryfińskich młodzieżowych rozgrywek szachowych ma już w naszym mieście dwudziestoletnią tradycję! Pierwsze zawody odbyły się w 1999 roku i zawsze zacięta rywalizacja towarzyszyła każdemu turniejowi.
Nie inaczej było w sobotę,

Do zawodów zgłosiło się aż 39 zawodników! I choć na liście startowej zdecydowana większość to gryfiniacy, wśród grających oglądaliśmy także reprezentantów Gryfic, Goleniowa, Szczecina oraz niemieckiego Staffelde.
Aż troje szachistów ukończyło zawody z takim samym dorobkiem punktowym. Kamil Łabędzki z Gryfic, Mikołaj Turek Gryfino oraz najlepsza dziewczyna turnieju Hanna Tokarek z Pniewa (wszyscy po 6,0p.). O kolejności na podium zdecydowała punktacja pomocnicza. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Soszka, Bartosz Szpura, Matyna Kuryło, Franciszek Tokarek i Bartosz Nędzarek (wszyscy po 5,0p.)

Pierwszym liderem Grand Prix został Kamil Łabędzki z Gryfic, gratulujemy!
Szczegółowe wyniki poniżej.

Każdy zawodnik otrzymał nagrodę oraz słodycze. Pamiątkową statuetką wyróżniono także najmłodszego zawodnika turnieju, sześciolatka ze Szczecina Filipa Pawlicza rocznik 2012!  Na kolejne rozgrywki z cyklu Grand Prix, zapraszamy już w następną sobotę 09 lutego, do Pałacyku pod Lwami.

Dziękujemy wszystkim rodzicom młodych szachistów za pomoc i obecność na zawodach.

WYNIKI:
1. Łabędzki Kamil Gryfice 6,0p

2. Turek Mikołaj Gryfino 6,0p.

3. Tokarek Hanna Pniewo 6,0p.

4. Soszka Szymon Gryfino 5,0p.

5. Szpura Bartosz Gryfino 5,0p.

6. Kuryło Martyna Gryfino 5,0p.

7. Tokarek Franciszek Pniewo 5,0p.

8. Nędzarek Bartosz Gryfino 5,0p.

9. Hajdaś Adam Gryfino 4,5p.

10.Lewek Jakub Goleniów 4,5p.

11.Kucharczyk Aleksandra Gryfino 4,0p.

12.Olszewski Wojciech Gryfino 4,0p.

13.Łabędzki Kuba Gryfice 4,0p.

14.Dejewska Kinga Gryfino 4,0p.

15.Radomska Nikola Gryfino 4,0p.

16.Biercewicz Krystian Gryfino 4,0p.

17.Wieligórka Szymon Gryfino 4,0p.

18.Zabadała Tomasz Gryfino 4,0p.

19.Dejewski Jan Gryfino 4,0p.

20.Jędraszczyk Kajetan Gryfino 3,5p.

21.Podfigurny Ziemowit Gryfino3,5p.

22.Jazukiewicz Gabriel Gryfino 3,0p

23.Grabowska Hania Gryfino 3,0p.

24.Pawlicz Filip Szczecin 3,0p.

25.Piątek Alan Gryfino 3,0p.

26.Sokołowski Jakub Gryfino 3,0p.

27.Gągoliński Przemek Gryfino 3,0p.

28.Lesiak Nina Gryfino 3,0p.

29.Sztylke Wojciech Gryfino 3,0p.

30.Piec Gustaw Gryfino 3,0p.

31.Kopija Hubert Chwarstnica 3,0p.

32.Babińska Liwia Gryfino 3,0p.

33.Jankowski Patryk Gryfino 2,0p.

34.Kaliński Aleks Gryfino 2,0p.

35.Ślusarczyk Oliwier 2,0p.

36.Kowalczuk Jakub 2,0p.

37.Tokarek Antoni Pniewo 2,0p.

38.Sztylke Hania Gryfino 1,0p.

39.Szuster Michał Staffelde 1,0p.

 

2018/01/24, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, informuje ,że osoby, które zostały poszkodowane w związku z wystąpieniem w nocy z 18-19 stycznia 2018 r. sytuacji kryzysowej związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi mogą starać się o pomoc.

Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej* i może być przeznaczona na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który uległ zniszczeniu, w zakresie umożliwiającym prowadzenie gospodarstwa domowego. Podstawą do określenia wysokości pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej, przeprowadzony przez pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie, natomiast wielkość szkód zostanie oszacowana przez Komisję do spraw szacowania strat powołaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.

Wnioski o pomoc należy składać w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie przy ul. 1 maja 16 lub telefonicznie zgłaszać informacje w sprawie szkód powstałych w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych pod numerem 91 416 20 11 wew. 333.

*Osobami uprawnionymi zgodnie z Zasadami udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej są:

- właściciel budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

- osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do zniszczonego lub uszkodzonego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;

- osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;

- osoba, która jest najemcą lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego;

- osoba, na rzecz której ustanowione zostało prawo dożywocia.

 Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
         Mieczysław Sawaryn

 

2018/01/30, XLIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 30 stycznia 2017 roku odbyła się XLIII sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji radni przyjęli m.in. sprawozdania z działalności komisji Rady Miejskiej, uchwałę dotyczącą opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń komunalnych na terenie Gminy Gryfino oraz przyjęto Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Gryfino na lata 2017-2023.

Na prośbę radnych Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wycofał uchwałę dotyczącą zmiany w sprawie zasad przyznawania i wysokości nagród przyznawanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino dla zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym Rozpatrywana podczas sesji przez Radę Miejską skarga na Burmistrza została uznana za niezasadną.

\

 

2017/11/28, II Ogólnopolska Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki"

Agencja Pracy Twórczej pragnie zaprosić Państwa na 2. już konferencję dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej "Wzmacniacz Nauczanki". Korzystając z wieloletnich doświadczeń w pracy z nauczycielami oraz tych pochodzących z zeszłorocznego spotkania agencja pragnie zaproponować Państwu bogaty, rozwijający program. Chcą pokazać możliwości jakie dają aktywne formy nauczania, opierające się na pedagogice przygody.

Podczas konferencji dowiedzą się Państwo:
> jak skutecznie uczyć matematyki, wykorzystując własne, bezkosztowe
> pomoce dydaktyczne, jak oswajać dzieci z ortografią, jak kreatywnie
> prowadzić edukację geograficzną i konstruować proste gry terenowe dla
> klasy, jak efektywnie nauczać przedmiotów przyrodniczych,
> wykorzystując metodę eksperymentu, jak sprawić, aby nauka muzyki nie
> ograniczała się do poznawania piosenek - metoda Batii Strauss, jak
> uatrakcyjnić poznawanie lektur poprzez metodę czytania wrażeniowego,
> jak prowadzić lekcje wychowania fizycznego w klasach 0-III, ucząc
> innych kompetencji kluczowych, jak komunikować się z rodzicami i
> budować klasowy zespół wsparcia, jak radzić sobie z zaburzeniami
integracji sensorycznej i dzieci, jak odkryć w sobie pokłady kreatywności i stać się twórczym nauczycielem.

W programie konferencji:

1. Budujemy klasowy zespół wsparcia, czyli skuteczna komunikacja z rodzicami.

2. Opowieści o wielkich! Gotowe scenariusze pracy z lekturami - spotkanie z Łukaszem Wierzbickim.

3.  Lekcja edukacji przyrodniczej, geograficznej, historycznej w terenie, czyli nauka poprzez działanie i granie.

4. Tajemniczy świat lektur szkolnych, czyli czytanie wrażeniowe w praktyce.

5. Zaburzenia edukacji sensorycznej, czyli jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami dydaktycznymi.

Konferencji towarzyszą praktyczne warsztaty (każdy uczestnik bierze udział we wszystkich warsztatach)

1. Wszyscy chcą grać - warsztaty w formie gry terenowej: praktyczne sposoby na skonstruowanie prostych i skutecznych gier terenowych, podczas których w działaniu poznacie nowe zagadnienia i sprawdzicie zdobytą dotąd wiedzę.

2. Wysportowane dzieciaki - przepis na lekcje wychowania fizycznego w klasach I-III i zerówce połączonej ze zdobywaniem innych kompetencji kluczowych. Ogromna dawka zabaw ruchowych, gier podwórkowych i innych aktywnych działań, które z łatwością zaadaptujecie Państwo w swojej klasie.

3. Kolorowa matematyka - zajęcia oparte na własnoręcznie wykonanych pomocach dydaktycznych, wykorzystujących przedmioty codziennego użytku. Wiele kreatywnych pomysłów, które ułatwią uczniom naukę liczenia, tabliczki mnożenia, geometrii i rozwiązywania zadań z treścią.

4. Oswajamy ortografię - pokazujemy, jak sprawić, żeby nauka ortografii stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie www.wzmacniacznauczanki.pl

 

2018/01/23, Gryfińska premiera filmu "Moja Siostra..."
W piątek 19 stycznia 2018 odbyła się gryfińska premiera najnowszego filmu szczecińskich filmowców Pawła i Michała Kulików pt. "Moja siostra...". W obrazie traktującym o zmaganiu się z depresją główną rolę zagrała szefowa Teatru Tańca Ego Vu Eliza Hołubowska. Publiczność dopisała zapełniając salę kinową GDK do ostatniego miejsca.
Kuba Kasprzyk zaprezentował twórców filmu oraz aktorów obrazu. Wspólnie grupa zaprosiła na projekcję. Seans poprzedziło wprowadzenie do tematu depresji przygotowane przez dr Teresę Joannę Andrzejewską.

Tematem najnowszego filmu braci Pawła (reżyseria i scenariusz) i Michała (produkcja) Kulików pt. "Moja siostra..." jest depresja. Główną rolę w produkcji zagrała Eliza Hołubowska - szefowa gryfińskiego Teatru Tańca EGO VU, która wcieliła się w rolę osoby zmagającej się z tą ciężką chorobą. Zdjęcia zostały nakręcone w jednym z gryfińskich mieszkań, w którym rozgrywa się akcja tego 50-minutowego paradokumentu. Oglądamy w nim świat zewnętrzny osoby pogrążonej w swoim wewnętrznym świecie. Głównej bohaterce na planie towarzyszy aktorka Teatru Kana Bibianna Chimiak, która wcieliła się w rolę jej siostry, a epizody zagrali Brygida Małyska, Ewelina Tołyż i Michał Kuczyński. Premiera filmu odbyła się 13 grudnia w Kinie Zamek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Po gryfińskiej projekcji widzowie mieli możliwość porozmawiać z twórcami obrazu. Pytano o powody doboru tematyki, pracę na planie, podejście aktorów do tematu. Eliza Hołubowska przyznała, że gra była dla niej wielkim wyzwaniem, a wcielenie się w postać osoby zmagającej się z głęboką depresją, wielką odpowiedzialnością, by pokazać temat właściwie i z należytą delikatnością.
Widzowie pytali także o przebieg depresji czy ewentualne sposoby radzenia sobie z nią, co wyjaśniała dr Andrzejewska. Michał i Paweł Kulikowie zdradzali swoje najbliższe filmowe plany.

Zainteresowanie filmem było tak duże, że twórcy obrazu nie wykluczają kolejnej projekcji.
 
 
 
 
 
 
 

2018/01/31, Zajęcia profilaktyczne w ŚDS w Gryfinie

W dniu 24.01.2017 r. Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gryfinie oraz ratownicy z Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gryfinie przeprowadzili zajęcia profilaktyczne. Na spotkaniu poruszone zostały podstawowe zasady pierwszej pomocy oraz przeprowadzono instruktaż dotyczący zgłaszania zdarzenia na nr alarmowy.

 

2018/01/30, Z życia Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie - "Karnawałowe szaleństwa"

Dobre samopoczucie dopisało. Wszyscy doskonale się bawili podczas zabawy karnawałowej. Były tańce, muzyka na żywo, poczęstunek, gry i inne ciekawe niespodzianki. Organizatorzy dołożyli wielu starań, aby spotkanie upłynęło w miłym i rodzinnym klimacie. Z Dziennym Domem zaprzyjaźniony jest Józef Brejwo, który zapewnił sporą dawkę muzyki, przy której wszyscy doskonale się bawili. Miło było gościć lokalne animatorki; Elę Kasprzyk z Bartkowa oraz Anetkę Wiśniewską z Pniewa.

Przy poczęstunku przygotowanym przez seniorów i kadrę Dziennego Domu można było porozmawiać na różne tematy Jedną z atrakcji były zajęcia terapeutyczne przeprowadzone przy pomocy chusty ,, Klanza'' W zabawie wzięli udział: seniorzy reprezentujący Dzienny Dom, Bartkowo i reprezentacja z Żórawi oraz Żórawek, kontra dzieci z Pniewa i Bartkowa. Na pożegnanie najmłodsi goście otrzymali babeczki z dedykacją. Wizyta animatorów z lokalnego ośrodka kultury w Bartkowie oraz z filii gryfińskiej Biblioteki Publicznej w Pniewie, jest efektem owocnej współpracy.

Zabawa Karnawałowa ma już swoje miejsce w kalendarzu imprez Dziennego Domu Senior+ w Gryfinie.

 

2018/02/02, Półkolonie w Gryfińskim Domu Kultury już za nami

Jak co roku Gryfiński Dom Kultury jest organizatorem półkolonii dla młodych gryfinian. Od 15 do 26 stycznia 2018 koloniści uczestniczyli w przygotowanych dla nich atrakcjach. Mieli także zapewnione wyżywienie i profesjonalną opiekę. O bezpieczeństwo dzieciaków podczas zimowego wypoczynku dbały panie wychowawczynie Anita Nowak, Aleksandra Kupnicka i Agnieszka Litwiniuk oraz pielęgniarki Ewa Zielińska, Marzena Konikowska i Iwona Lipska.

Podczas pierwszego dnia ferii uczestnicy zapoznali się z programem zajęć, wspólnie z wychowawcami ustalili zasady obowiązujące na wypoczynku i zobowiązali się do ich przestrzegania. Program ferii obfitował w ciekawe spotkania, wycieczki i zajęcia. Z dziećmi spotkali się gryfińscy ratownicy WOPR, którzy opowiadali m.in. o swojej pracy, o bezpieczeństwie nad wodą, o ratowaniu poszkodowanych w wypadkach. Dzieci poznawały nowe umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które mogły wypróbować na manekinie ratowniczym. Uczestnicy półkolonii brali udział w interesujących zajęciach w pracowniach Gryfińskiego Domu Kultury. Tworzyli piękne prace podczas zajęć plastycznych, podczas warsztatów teatralnych poznawali sztukę tworzenia lalek, poznawali ciekawostki przyrodnicze i geograficzne na zajęciach turystycznych.

O zdrowym trybie życia a także o niebezpiecznych używkach koloniści mogli porozmawiać z przedstawicielem gryfińskiego SANEPIDU. O bezpieczeństwie podczas ferii i nie tylko opowiadano podczas spotkania z policjantami. Pedagog wyjaśniał dzieciom zagrożenia płynące ze złych nawyków i nieodpowiedniego zachowania Dzieci wzięły udział w spektaklu w Teatrze Pleciuga. Odwiedzono także szczecińską Papugarnię, gdzie dzieci poznały się bliżej z egzotycznymi zwierzętami. Uczestnicy ferii w GDK odwiedzali Centrum Wodne Laguna, gdzie korzystali z wodnych atrakcji. Kolonię w GDK zakończyła wizyta w Kinie Gryf na bajkowym seansie. Podsumowano także konkursy, jakie odbywały się podczas ferii i podziwiano wystawę prac plastycznych, które dzieci stworzyły podczas warsztatów w pracowniach plastycznych.

 

2018/01/09, Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme- zapisy od 8 stycznia!

W poniedziałek 8 stycznia 2018 rozpoczną się zapisy na 11. Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od godziny 10 na stronie http://wloczykij.com (prosimy kliknąć na baner informacyjny "Zgłoszenia" po prawej stronie witryny - nad plakatami poprzednich edycji)

11. edycja jednego z najpopularniejszych w Polsce rajdów na orientację - Włóczykij Trip Extreme - odbędzie się na terenie powiatu gryfińskiego oraz obszarach z nim sąsiadujących 3 marca 2018. W zawodach chodzi o to, aby w jak najkrótszym czasie pokonać trasę o długości 25 lub 50 km zaliczając po drodze jak najwięcej punktów kontrolnych. Na trasie 25 km należy zmieścić się w limicie czasowym 8 godzin, na odcinku 50 km całą trasę należy pokonać pieszo w limicie 13 godzin.

Zgłoszenia do rajdu będą przyjmowane do 26 lutego 2018. Pełny regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu Włóczykij http://wloczykij.com/index.php?plik=bilet&bilety_ID=49

 

 

2018/01/18, Wystawa „Balony wolności”

Co zwykły balon może mieć wspólnego z wolnością? Na przekór logice bardzo wiele. Nad Gryfino również dolatywały balony z ulotkami przeznaczonymi dla żołnierzy sowieckich stacjonujących w Niemczech i Polsce. Roman Grzegorek, przybyły do Gryfina z sowieckiej Syberii w 1945 r., w wydanej przez Gminę Gryfino książce „Portret Miasta”, tak je wspominał: „Przynajmniej do 1956 r. teren miasta był zasypywany ulotkami przenoszonymi ze strony niemieckiej w zasobnikach pod balonami. Tekst był po rosyjsku, czasami po niemiecku. /…/ Nieraz były tam śmieszne rysunki satyryczne. Czasami, kiedy wiatr był korzystny, cała ulica Łużycka była nimi zasłana.” Trzeba pamiętać, że w okresie stalinowskim za czytanie tych ulotek groziły kary. Roman Grzegorek opowiada: „Ojcu innego mojego kolegi, pracującemu w Powiatowej Radzie Narodowej, zdarzyło się podnieść ulotkę i zanieść do biura. Dostał dwa lata więzienia”

Akcje z użyciem balonów były prowadzone nie tylko w Polsce i nie tylko do 1956. Na wystawie zobaczymy przykłady ulotek które doleciały w latach pięćdziesiątych do Czechosłowacji przez granicę z Bawarią. Bardzo dobrze udokumentowana jest akcja wysyłania balonów z duńskiego Bornholmu do Polski w 1982 r. W opisach pod zdjęciami przeczytamy wiele zabawnych wydarzeń towarzyszących akcjom balonowym oraz odpowiedź na pytanie czy po upadku komunizmu porzucono tego typu przedsięwzięcia.

Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, a sfinansowana ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potrwa w gryfińskiej Tawernie do końca lutego. Gmina Gryfino, Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają.

 

2018/01/17, Nowy sprzęt komputerowy w Bibliotece Publicznej w Gryfinie

Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Gryfino, czytelnia dla dorosłych Biblioteki Publicznej w Gryfinie wzbogaciła się o nowy sprzęt komputerowy. Stacjonarne komputery, szybsze od swoich poprzedników oraz ekrany wyposażone w kamery internetowe, są już do dyspozycji czytelników. Pracownicy biblioteki mogą zaś korzystać z nowoczesnego i tańszego w obsłudze urządzenia wielofunkcyjnego, które pozwala skanować, drukować na wielu formatach i wysyłać pliki pocztą elektroniczną.


 

2018/01/23, Pierwszy Tydzień Ferii 2018 w GDK za nami
Za nami pierwszy tydzień tegorocznych ferii. Młodzi gryfinianie mają możliwość skorzystania z zajęć zorganizowanych przez Gryfiński Dom Kultury pn. "Przezimuj z nami". Warsztaty, jakie odbywały się w pracowniach GDK od 15 do 19 stycznia 2018, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mali gryfinianie mieli do wyboru zajęcia w pracowniach Pałacyku pod Lwami lub w budynku głównym GDK na ul. Szczecińskiej. Zajęcia obywały się w dwóch półtoragodzinnych blokach.

W pierwszym tygodniu ferii w budynku głównym GDK odbywały się zajęcia wokalne, plastyczne i taneczne.

W pracowni muzycznej Jolanta Romanowska prowadziła zajęcia dla młodych wokalistów. Rozśpiewana gromadka uczyła się tajników poprawnego śpiewu, oddechu czy pracy z mikrofonem. Dzieci miały okazję przećwiczyć swoje ulubione piosenki pod okiem profesjonalisty.

W tajniki tańca współczesnego wprowadzała uczestników ferii Eliza Hołubowska. Dzieci szukały swojego wyrazu w tańcu. Powtarzały ćwiczenia uczące koordynacji i świadomości ciała. Pracowały także nad wspólnym układem.

Podczas zajęć plastycznych jakie prowadziła Elżbieta Narzekalak, uczestnicy rysowali portrety ludzi i zwierząt, pracowali także z masą solną. Na warsztatach powstawały ciekawe graficznie prace oraz podarunki jakimi dzieci mogły obdarować dziadków z okazji ich święta.

W Pałacyku pod Lwami odbywały się zajęcie plastyczne prowadzone przez Karinę Tyłę. Dzieci miały za zadania przygotować elementy do makiety miasta. Tworzono budynki, postacie ludzi i zwierząt, pojazdy, elementy infrastruktury. Wyobraźnia dzieci nie zna granic, dlatego na makiecie jaka postała na ostatnich zajęciach znalazła się także godzilla.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

2018/01/16, 26. Finał WOŚP już za nami!

W niedzielę 14 stycznia 2018 odbył się kolejny, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas wydarzenia zbierane były środki dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Od rana na ulicach Gryfina można było spotkać wolontariuszy z orkiestrowymi puszkami, którzy zbierali datki na tegoroczny cel WOŚP. Po godzinie 15 na Pl. Księcia Barnima I rozpoczęła się artystyczno-licytacyjna kulminacja 26. Finału.

Na gryfińskiej scenie WOŚP wystąpili: zespół TEENS, aktorzy Teatru ELIKSIR, wokaliści Agata Lis i Filip Kukuła, wokalista Łukasz Tokarski, zespół ETA, tancerze FITDANCE STUDIO Katarzyny Pawlak, zespół wokalny DESIRE, grupa BASILEUS i zespół THE RED BLACK SAPPERS oraz lokalna gwiazda nurtu disco-polo BOOMCYK.

Poza sceną znajdowały się stoiska tematyczne. Strażacy z Widuchowej częstowali gorącą grochówką. Strażacy ochotnicy prezentowali wyposażenie wozów bojowych. Ci którzy pilnują stanu swojego zdrowia mogli m.in. zmierzyć ciśnienie, a chętni ratować życie innym mogli zgłosić się do bazy dawców szpiku przy stoisku Fundacji DKM. Odbywały się także pokazy udzielania pierwszej pomocy. Kolekcję broni prezentowało Bractwo Kurkowe Gryf. Trzy świetlice wiejskie przygotowały stoiska gastronomiczne, gdzie można było smacznie zjeść.

Mimo mroźnej pogody, na Pl. Barnima przybywało publiczności chętnej wspomóc WOŚP. Wielkie emocje wzbudzały orkiestrowe licytacje. Gryfinianie mogli wybierać z wielu ciekawych gadżetów. Licytacje prowadzili Arek Jaskot i Dawid Andrusewicz. Największą popularnością wśród gryfinian przystępujących do licytacji cieszyły się orkiestrowe pamiątki. Rekordowe kwoty uzyskane w licytacji osiągnęły złote serduszka, które wylicytowano za 3200 zł oraz 2000 zł. Powodzeniem cieszyły się także srebrne serduszka orkiestrowe, które wylicytowano za 600 zł, 500 zł, 450 zł, 400 zł. Piłkę z autografami piłkarzy Pogoni Szczecin wylicytowano na kwotę 160 zł. Swoich nowych właścicieli znalazła większość z przekazanych do licytacji przedmiotów.

Około godziny 20 rozpoczęło się wielkie odliczanie do tradycyjnego "Światełka do nieba". Zebrani na niemal całym placu przez kilka minut obserwowali przeprowadzony przez strażaków pokaz fajerwerków. Następnie szef gryfińskiego sztabu WOŚP Filip Jóźwiak podziękował wszystkim którzy wspierali tegoroczny Finał. Gryfiński finał zakończyła druga część koncertu Boomcyka.

 

2018/01/17, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.8.2018 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 17 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w drodze zlecenia w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

2018/01/16, Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz! Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz. Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców! Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych:

wersja z tłumaczem migowym: https://www.youtube.com/watch?v=eQVZaB5qeOs

wersja bez tłumacza: https://www.youtube.com/watch?v=jGOrbygR208,

 

2018/01/09, Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli, który odbył się 6 stycznia, rozpoczął się wspólnym kolędowaniem z kapelami ludowymi „Wełtynianka” oraz „Gardnianka”, gryfińskimi przedszkolakami oraz jasełkami na Placu Księcia Barnima I. Zakończył się wspólnym przemarszem ulicami Gryfina. W pochodzie wzięli udział trzej królowie i licznie zebrani mieszkańcy Gryfina. Każdy uczestnik otrzymał kolorową koronę oraz śpiewnik.

Była to okazja do wspólnego wyrażenia radości z Narodzenia Pańskiego poprzez kolędowanie.

 

2018/01/17, Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązkach ciążących na lekarzach weterynarii i hodowcach w związku ze stosowaniem produktów leczniczych weterynaryjnych w leczeniu zwierząt gospodarskich oraz zagrożeniach płynących z nadmiernego i nierozważnego stosowania antybiotyków u zwierząt.

Informacja dla hodowców zwierząt gospodarskich

 

2017/12/22, Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty!

Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty!

W dniu 22 grudnia Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbieta Kasprzyk, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Piotr Domagalski wraz z zaproszonymi gośćmi oficjalnie otworzyli Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie.

Ośrodek wsparcia przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym, którym pomoże w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

 

2018/01/10, Wystawa "Mistrzowie ilustracji" w Bibliotece Publicznej w Gryfinie

Przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena – z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. Poszczególne tytuły serii można wypożyczyć w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Dla dorosłych wystawa będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku – okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu. Wystawa powstała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”) i została nam udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Zapraszamy do jej oglądania od 11 stycznia br. do końca lutego na II p. Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

 

2018/01/09, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie realizuje projekt

Gmina Gryfino otrzymała dofinansowanie w ramach projektu konkursowego ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa VII, Działanie 7.1 – SKUTECZNA POMOC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE. Realizatorem projektu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie. Okres realizacji projektu: 02.01.2018 r. - 31.12.2019 r. Całkowita wartość projektu: 508 600,00 zł. Kluczowym aspektem projektu jest aktywizacja społeczno – zawodowa wykorzystująca instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej, zdrowotnej lub edukacyjnej.

W projekcie udział weźmie 30 uczestników - po 15 osób w każdym roku realizacji projektu. Główne zadania projektu to: aktywna integracja poprzez pracę socjalną, terapię psychologiczną i psychospołeczną, warsztaty i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, nabywanie umiejętności, rozwijanie predyspozycji i zdolności uczestników projektu oraz działania środowiskowe, mające na celu włączenie społeczne. Rekrutacja uczestników rozpocznie się w styczniu 2018 r. będzie prowadzona przez pracowników socjalnych, mających bezpośredni kontakt z klientami ośrodka oraz prowadzona będzie rekrutacja otwarta dla zainteresowanych mieszkańców Gminy Gryfino.

 

2017/12/14, III sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gryfinie

W dniu 14 grudnia o godz. 10:00 odbyła się III sesja I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gryfinie. Podczas sesji przyjęto sprawozdanie z działań Rady w roku 2017. Odbyło się również uroczyste podziękowanie radnym, którzy zakończyli działania na rzecz Młodzieżowej Rady Miejskiej. Serdecznie podziękowania za dotychczasową współpracę skierował do młodzieży Zastępca Burmistrza Paweł Nikitiński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie Elżbieta Kasprzyk. Na sali sesyjnej odbyło się uroczyste ślubowanie oraz wręczenie mandatów dla nowych radnych, którymi zostali: Adam Suchomski, Maja Maciejewska, Patryk Maciejski, Wiktoria Budny, Natalia Kalarus oraz Aleksandra Kłos. W związku z zaistniałymi zmianami w dotychczasowym składzie, młodzież wybrała nowego przewodniczącego. Od dzisiaj zaszczytną funkcję pełnić będzie Tomasz Lisowski, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym radnym i zachęcamy do wielu działań na rzecz mieszkańców Gminy Gryfino.


 

2017/11/30, Budżet Obywatelski 2018 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy już wyniki głosowania na realizację zadań budżetu obywatelskiego na rok 2018.

Dziękujemy bardzo za udział w głosowaniu w którym wzięło udział 7974 osoby.

Do realizacji zakwalifikowano następujące zadania:

1. Zadanie nr 1 –„Modernizacja boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie”

2. Zadanie nr 4 – „Kolorowy zakątek – ogród sensoryczny w Gryfinie”

Protokół Zespołu do spraw budżetu obywatelskiego

Pełne informacje na temat wyników głosowania na zadania budżetu obywatelskiego znajdziecie Państwo na stronie https://gryfino.budzet-obywatelski.org/ oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.gryfino.pl.

 

2017/12/04, Ogłoszenie

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY GRYFINO

Gmina Gryfino wprowadziła mechanizm dofinansowywania zadań prośrodowiskowych.

Dofinansowanie polega na udzieleniu dotacji celowej, w formie refundacji części kosztów realizacji zadania w roku 2018.  

Dotacja celowa może być udzielona:  osobom fizycznym,  wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym,  przedsiębiorcom, jednostkom sektora finansów publicznych będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Dotacja może być przyznana na dofinansowanie realizacji następujących zadań:

-  zakup przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, w szczególności na nieruchomościach położonych w obszarze aglomeracji Gminy Gryfino, wyznaczonej stosowną uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego obejmującą miejscowości: Gryfino, Radziszewo, Daleszewo, Łubnica, Nowe Brynki, Czepino, Dębce, Żabnica, Wełtyń, Pniewo, Żórawki;

-    zakup przydomowej oczyszczalni ścieków, na nieruchomościach poza wyznaczoną aglomeracją;

Pod warunkiem że lokalizacja nie koliduje z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ustaleniami decyzji
o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

zakup kotła (gazowego, olejowego, elektrycznego, na biomasę/pellet, na opał stały – wyłącznie niskoemisyjny kocioł retortowy, bez dodatkowego rusztu),
z przeznaczeniem na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.

Dofinansowanie do biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 4.000 zł.

Dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 2.000 zł.

Dofinansowanie do zakupu nowego kotła, czyli zakupu samego urządzenia wyniesie 50% kosztów, nie więcej niż 3000 zł.

Zakup urządzeń podlegających dotacji jest możliwy, po podpisaniu umowy dotacji z Gminą Gryfino.

Rozliczenie zadania winno nastąpić nie później, niż do końca listopada 2018r.

Wnioski można składać do końca stycznia 2018r.

Druki dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, w Wydziale Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska pok. nr 13 oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie
(w zakładce „Jak załatwić sprawę”).

Wszelkie informacje można uzyskać pod tel. 91 416 20 11 wew. 113.

 

Podstawa prawna:

Uchwała Nr XXXIX/376/17 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 7 września 2017r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków finansowych Gminy Gryfino przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska
i gospodarki wodnej, zmieniona Uchwałą Nr XL/398/17 z dnia 27 października 2017r.

 

2017/04/25, Konsultacje społeczne

DOBRE KONSULTACJE, DOBRY PLAN

Drodzy Państwo! Zakończyliśmy pierwszy etap konsultacji społecznych, dotyczących zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego z śródmiejskiej części Nabrzeża, realizowanych w ramach projektu grantowego „Dobre konsultacje, dobry plan”. Na tym etapie zależało nam na zebraniu Państwa wniosków, pomysłów i sugestii do opracowywanego dokumentu.

W ramach procesu partycypacyjnego zaprosiliśmy Państwa do udziału w:

1. Badaniach fokusowych, dedykowanych:

- Radnym Rady Miejskiej oraz członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej

- Kupcom Miejskim,

- „Wodniakom” - wędkarzom, żeglarzom, kajakarzom oraz osobom zawodowo i hobbistycznie związanym z nabrzeżem rzeki,

- Mieszkańcom Miasta i Gminy Gryfino,

- Władającym oraz użytkownikom kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego.

Oprócz bezpośredniego zysku informacyjnego (związanego z pozyskanymi od Państwa informacjami), badania stały się częścią kampanii informowania mieszkańców o przygotowywanych zmianach.

2. Spotkaniach w Tawernie na Nabrzeżu podczas cyklicznej imprezy „Dni Gryfina”, gdzie zapraszaliśmy Państwa do dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystywaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). Plakaty przekazaliśmy również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, a także do Biblioteki Publicznej. Ponadto można je było wypełnić w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino. Wypełnione plakaty umieściliśmy na oknach Tawerny, w celu podzielenia się z Mieszkańcami, zawartymi w ich treści uwagami i wnioskami.

3. Dwóch spotkaniach otwartych w utworzonym w Tawernie punkcie konsultacyjnym, jednym - z udziałem autorek projektu planu miejscowego - przedstawicielek firmy Urbanika z Poznania. Panie zaprezentowały cel projektu, a także przedstawiły i omówiły całą procedurę planistyczną. Uczestnicy spotkania otrzymali kopie załączników graficznych – map poglądowych, przedstawiających obszar opracowania, mieli także okazję do skorzystania z przygotowanej makiety przestrzennej.

4. Spacerach badawczych z przewodnikiem (dwa rejsy katamaranem oraz spacery po Nabrzeżu). Spacery badawcze prowadzone były wg ustalonego scenariusza. Kluczem do zrozumienia i zastosowania spaceru badawczego w ramach konsultacji społecznych była maksyma: „spojrzeć w przestrzeń ze swojej perspektywy: użytkowania przestrzeni, identyfikując problematyczne miejsca i sytuacje oraz miejsca i pomysły na rozwój przestrzeni”.

Założeniem było spojrzenie na konkretne miejsca i elementy wymagające interwencji. W ramach projektu, w istniejącym budynku Tawerny na Nabrzeżu utworzyliśmy punkt konsultacyjny, w którym odbywały się wszystkie spotkania. Został on wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy, rzutnik, ekran, klimatyzator, meble (stoły, krzesła, wieszaki), czajnik i podstawowe naczynia, by stworzyć przyjazny Mieszkańcom punkt, w którym mogli w miłej atmosferze zapoznać się z materiałami informacyjnymi, składać swoje opinie i uwagi. Stworzyliśmy Państwu możliwość zgłaszania uwag konsultacyjnych za pomocą poczty elektronicznej: joanna.ekiert@op.pl; katarzyna.krasowska@gryfino.pl; z wykorzystaniem platformy: stacjakonsultacja.pl; mediów społecznościowych oraz Systemu Informacji Przestrzennej. Wszystkim Państwu, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w konsultacjach społecznych pragniemy bardzo podziękować za zainteresowanie, za cenne wnioski, uwagi i spostrzeżenia. Przyjemnością było gościć Państwa w nowoutworzonym punkcie konsultacyjnym i móc wysłuchać Państwa głosu. Analiza zgłoszonych w trakcie konsultacji wniosków i uwag konsultacyjnych, pozwoliła na ich pogrupowanie i sformułowanie generalnych wniosków, uwag i postulatów oraz propozycji ich rozpatrzenia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

L.p.

Treść szczegółowa wniosków/uwag postulatów (pisownia oryginalna)

Treść generalna wniosków/uwag/postulatów

 

Propozycja rozpatrzenia w projekcie mpzp

1.

1. Pozostawienie Nabrzeża bez zabudowy

2. Rzadka i niska zabudowa

3. Brak zabudowy mieszkaniowej

4. Potrzebny jest spójny pomysł na cały teren nabrzeża. Wprowadzenie funkcji mieszkaniowej zakłóci ten spójny pomysł

5. Wysoka zabudowa mieszkaniowa byłaby problematyczna dla pozostałych mieszkańców i pogorszyłaby sytuację nabrzeża

6. Rezygnacja z funkcji mieszkaniowej przy części wyremontowanego nabrzeża („skwer zamiast kamienic”)

Brak aprobaty dla wprowadzania zabudowy mieszkaniowej (zwłaszcza wysokiej) na kwartałach nadbrzeżnych z uwagi na utratę powiązań widokowych, prywatyzację przestrzeni publicznej bez możliwości jej zagospodarowania.

 

Projekt planu uwzględni te postulat częściowo, ponieważ zagospodarowanie całości terenu w formie przestrzeni publicznej będzie zbyt dużym wyzwaniem finansowym dla gminy. Zapisy planu będą ukierunkowane również na możliwie słuszne zachowanie powiązań widokowych.

2.

1. Nabrzeże tętniące życiem artystycznym, kulturalnym i turystycznym

2. Chciałbym, aby nabrzeże w Gryfinie było miejscem prospołecznym - abym mógł tam spędzić czas z rodziną czy znajomymi. Powinny zostać umieszczone miejsca do odpoczynku (ławki wieloosobowe, np ze stolikami), lodziarnie, kawiarnie, może jakieś specjały regionalne. Nabrzeże powinno przyciągać mieszkańców, ale także turystów.Ciekawym rozwiązaniem okazałyby się pokazy fontann, czy miejsca dla występów lokalnych artystów.
Sam chętnie udałbym się w podróż promem czy barką po okolicznych wodach, która cumowałaby na nabrzeżu.

3. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

4. Wprowadzenie rozwiązań zmieniających nabrzeże w promenadę (żywą przestrzeń publiczną) – leżaki, punkty gastronomiczne, które generowałyby ruch pieszych. Do tego celu powinny być przeprojektowane miejsca do siedzenia.

5. Dużo zieleni

6. Miejsca spotkań młodzieży

7. Więcej zieleni (nasadzenia średnie i wysokie)

8. Drzewa, krzewy, miejsca spotkań (ławki, alejki, fontanna)

9. Fontanny

10. Plac z fontannami i ławkami

11. Rejsy statkiem (po Odrze) jako sposób na ożywienie nabrzeża i wprowadzenie funkcji gastronomicznej

12. Ogólnodostępna toaleta

Stworzenie żywej przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu. .

3.

1. Kawiarnia (bez alkoholu)

2. Pub, restauracja z widokiem na rzekę

3. Klimatyczne kawiarenki

4. Restauracje, kafejki – przy brzegu

5. Miejsca wypoczynku – lodziarnia, kawiarnia

6. Automaty na napoje

7. Gdy wracam do domu, to chciałabym mieć miejsce, aby spotkać sie z przyjaciółmi
Takim miejscem mogłoby być nabrzeże, gdyby znajdowały się tam budynki usługowe. Ale nie chodzi o kolejne banki czy biura, ale kawiarnie, restauracje, może miejsce gdzie można wypić piwo. Brakuje takich miejsc w Gryfinie

8. Bufet

9. Kawiarnia i ogródki

10. Sieci Fast – food (McDonalds, KFC)

11. Uważam, że powinny się pojawić na nabrzeżu punkty gastronomiczne, i lokale usługowe

12. Bar i ogródek piwny

13. Całoroczny lokal gastronomiczny z tarasem widokowym oraz działalnością kulturalną (okazjonalne koncerty, wystawy itp.)

14. Pizzeria

15. Pizzeria ze stolikami na świeżym powietrzu

Potrzeba realizacji lokali gastronomicznych, co pozytywnie wpłynie na ruch pieszy na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji postulatu

4.

1. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

2. Poprawa estetyki obecnego targowiska

3. Pozostawienie targowiska w tym miejscu [w którym jest obecnie], ale w nowszej infrastrukturze – w budowie której mogliby partycypować kupcy. Przeniesienie dzikiego handlu z okolicy Biedronki ożywiłoby targowisko (postulat kumulacji handlu targowego), które mogłoby bardziej otworzyć się na nabrzeże. Warto zainwestować w modernizację tego terenu, bo pozostawiony w tej formie odstrasza.

4. Ryneczek spożywczo – kwiatowy

5. Hale targowe

6. Utrzymanie funkcji komercyjnej – w obszarze nabrzeża, ale przede wszystkim w części południowej (rejon ul. Rapackiego). Postulat zapisania funkcji komercyjnej (nieuciążliwej) bez zbędnych uszczegółowień (tak, aby nie ograniczać potencjału rozwojowego oraz zaspokojenia potrzeb miasta i mieszkańców w przyszłości). Zbyt szczegółowe zapisy w dokumentach planistycznych blokują rozwój. W mieście, jakim jest Gryfino, ograniczonym przez Odrę, linię kolejową i tarasowe ukształtowanie terenu, potrzeba jest utrzymania istniejącej funkcji komercyjnej. Taki zapis byłby więc wsparciem lokalnych przedsiębiorców.

7. Centrum handlowe

Brak zmiany funkcji handlowych targowiska i lokali handlowych przy ul. Rapackiego.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów, jednak niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową.

5.

1. Deptak

2. Kładka wysunięta na wodę

3. Stworzenie promenady/deptaku prowadzącego do nabrzeża

4. Stojak z rowerami do użytku publicznego

5. Nabrzeże jest enklawą (Ścieżki rowerowe donikąd. Konieczne jest odblokowanie – zapewnienie ciągłości traktu pieszego, ścieżek rowerowych, otwarcie targowiska miejskiego w stronę nabrzeża) – uruchomiłoby to zarówno targowisko jak i samo nabrzeże (wprowadzenie funkcji komercyjnej).

Rozbudowa stref ruchu pieszego i rowerowego w połączeniu z bulwarami nadodrzańskimi.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

6.

1. Likwidacja „Rynku”

2. Rynek z prawdziwego zdarzenia na miejsce obecnego

3. Rynek sezonowy (warzywa, owoce, ryby), bez baraków z ubraniami

4. Pozostawienie targowiska jako miejsca sprzedaży sezonowej (owoce, warzywa itp.), natomiast w okresie jesienno – zimowym jako możliwość organizacji imprez. Targowisko zadaszone (dach przezroczysty)

5. Remont lub likwidacja targowiska

6. Przeniesienie Targowiska po za centrum miasta np. przy ul. Rapackiego

7. Zlikwidować sklepy budowlane , w zamian dużo zieleni, dzikie sady (ul. Rapackiego)

Zasadność zachowania targowiska miejskiego i kompleksu handlowego przy ul. Rapackiego

 

Niezbędna jest zmiana dotychczasowej formy przestrzennej tych miejsc, które obecnie są zagospodarowane zabudową substandardową. Projekt planu będzie zawierał elastyczne zapisy co do możliwości lokalizacji tej funkcji.

 

7.

1. Idealnym pomysłem byłoby też połączenie nabrzeża z miejską plażą, gdzie można by spędzić czas z rodziną, wypożyczyć kajak czy rower wodny

2. Połączenie Nabrzeża z plażą miejską

3. Połączenie nabrzeża z plażą (dawnym „grzybkiem”)

4. Odblokowanie przejścia do plaży i wypożyczalni sprzętu sportowego (udrożnienie komunikacji). Korzystanie z kajaków i sprzętu wodnego byłoby realizacją postulatu zwrócenia się do rzeki

5. Przedłużenie plaży z pomostem

Połączenie Nabrzeża z plażą miejską.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

8.

1. Muszla koncertowa

2. Galeria sztuki (Gryfińskie talenty)

3. Amfiteatr pod murami

4. Scena teatralna dla młodzieży

5. Muzeum miasta Gryfino i okolic

6.Scena (przy murach miejskich)

7.Tablice informacyjne o historii miasta

8. Sale z projektorami i czytelnia

Utworzenie Centrum Kultury na Nabrzeżu.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

9.

1. Całoroczny obiekt z widokiem na Międzyodrze (miejsce spotkań)

2.Utworzenia Sali Widowiskowej, w której można wyświetlić film, zorganizować spektakl, występ czy koncert. Powinna ona również móc służyć jako miejsce spotkań większej grupy mieszkańców, ewentualnie z funkcją konferencyjną

3. Proponuję kino 7D, salę koncertowo-widowiskową lub Centrum Edukacyjne: warsztaty kulinarne, ceramiczne, robótki z filcu, koralików itp.

Utworzenie sali widowiskowej, służącej również jako miejsce spotkań czy konferencji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

10.

1. Wprowadzenia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji obiektów tymczasowych na Nabrzeżu do czasu realizacji zabudowy docelowej

2. Dopuszczenie zabudowy tymczasowej związanej z działalnością komercyjną (gastronomia)

Wprowadzenie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapisów o możliwości tymczasowego zagospodarowania terenu do czasu realizacji zabudowy docelowej.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

11.

1. Większe wykorzystanie istniejących budynków Tawerny i Rybakówki, tak aby można było zorganizować tam np. zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze

2. Oddanie przestrzeni nabrzeża organizacjom pozarządowym – jako zarządcom/użytkownikom lokali które stoją puste, ale także animatorom, aktywistom, organizatorom życia społecznego, tak by ożywić to miejsce. Włączenie GDK i aktywności kulturalnej do ożywiania nabrzeża

Większe wykorzystanie budynków Tawerny i Rybakówki, aby można było tam zorganizować zajęcia edukacyjne, czy rzemieślnicze.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

12.

1. Wypożyczalnia łodzi i kajaków

2.  Wypożyczalnia rowerów

3.  Pchli targ

4. Cotygodniowy pchli targ

5. Marina z pełnym wyposażeniem

6. Hotel

7. Dyskoteki

8. Budynek do działań ratowniczych dla jednostek OSP „RAFFER” i WOPR

9. Miejsce do badań krwi

10. Centrum informacji o Gryfinie i okolicach

11. Drobne usługi (kawiarnie, bary, sprzedaż pamiątek itp. przy ul. Piastów)

Możliwość lokalizacji usług na Nabrzeżu (w tym usług publicznych)

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

13.

.

1. Place zabaw dla dzieci

2. Ogródek Japoński

3. Kilka małych placów zabaw

4. Otwarta przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkowa

5. Mała siłownia

6. Dmuchany zamek

7. Karuzela

8. Duży ogródek jordanowski

9. Punkt widokowy

10. Punkt lub wieża widokowa

11. Siłownia na świeżym powietrzu dla seniorów

12. Tyrolka

13. Ściana wspinaczkowa

14. Park linowy

15. Park trampolin

16. Skate park

17. Miejsca do siedzenia w kształcie kręgu z opcjonalnym stolikiem po środku

18. Pole piknikowe

19. Miejsce na ognisko i grilla

20. Betonowe stoliki szachowe

21. Boisko do piłki nożnej i koszykówki

22. Zadaszenia: parasole i waty

23. Zagospodarowanie terenu ozdobnymi kwiatami i krzewami

Utworzenie placów zabaw i terenów rekreacji.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów.

14.

1. Parkingi

2. Parking w zastępstwie obecnie zlokalizowanego na pl. Barnima

3. Duży parking

4. Tereny zieleni wokół

5. Garaże

6. Wydaje mi się, że przy planowaniu obsługi komunikacyjnej  zabudowy kwartałów nadodrzańskich należy mieć świadomość, że planowana ilość miejsc postojowych powinna zaspokoić nie tylko potrzeby zabudowy obiektów przewidzianych na tym terenie, ale też potrzeby  zabudowy mieszkaniowej i komercyjnej całego centrum miasta

7. Wydzielony parking dla motocykli

8. Parkingi i trawniki

9. Dużo zieleni na Piastów 23, jak najmniej parkingów

Przeciwdziałanie deficytowi miejsc parkingowych w centrum – budowa parkingów w zieleni.

 

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tego postulatu.

15.

1. Wysokie budynki mieszkaniowe

2. Kamienice z parterem usługowym i piętrem mieszkalnym

3.  Domy tzw. Na wodzie

Potrzeba uzupełnienia zabudowy kwartałów nadbrzeżnych.

Projekt planu umożliwi realizację tego postulatu  jedynie w części. Intensywne zagospodarowanie, mimo słusznej formy urbanistycznej, będzie za sobą niosło zwiększone zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Obowiązujący plan zakładał takie zagospodarowanie jednak dotąd nie został zrealizowany, m.in. z powodu konieczności realizacji parkingów podziemnych. Zapotrzebowanie parkingowe mimo zniesienia nakazu realizacji parkingów podziemnych może być tak duże, że będzie to wymagało ich realizacji. Zagospodarowanie terenów pod funkcje mieszkaniowe jest możliwe, ale nie tak intensywnie, jak dotychczas zakładano. Miasto chce ożywić ten teren i dlatego jest sporządzany nowy projekt planu, aby dopuścić szerszy wachlarz możliwości inwestycji.

16.

1. Morski klimat nabrzeża

2. Nowe oświetlenie mostu

3. Iluminacja świetlna mostu

4. Remont parkingu

5. Większa liczba koszy na śmieci

6. Luneta widokowa

7. Większa liczba sprawnych kamer monitoringu

Potrzeba realizacji obiektów małej architektury oraz oświetlenia i urządzenia terenów.

Projekt planu uwzględni możliwość realizacji tych postulatów w zakresie dopuszczalnym do uregulowania planistycznego.


Wszystkie zgłoszone postulaty będą rozpatrywane szczegółowo w trakcie opracowywania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem planu będzie stworzenie ram dla realizacji zabudowy z elastycznymi zapisami przy jednoczesnym doprecyzowaniu najistotniejszych kwestii przestrzennych.

 


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych w systemie online. Spotkania konsultacyjne dotyczą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach online z wykorzystaniem linka kierującego bezpośrednio do strony prezentującej obszar objęty konsultacjami : www.gryfino.e-mapa.net?userview=76

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie konsultacyjne dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części nabrzeża.

Plan Konsultacji w dniu 07 czerwca 2017 r. :

- o godz. 13:00 - spotkanie otwarte w budynku tawerny na nabrzeżu

- o godz. 15:00 i 17.00 - spacery badawcze z przewodnikiem (rejsy katamaranem po Odrze)

Osoby zainteresowane udziałem w spacerach badawczych, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny od wtorku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 z Joanną Ekiert lub Katarzyną Krasowską (joanna.ekiert@gryfino.pl, katarzyna.krasowska@gryfino.pl, tel. 91 416 20 11 w. 112, 113 ).

O zakwalifikowaniu do udziału w spacerach badawczych będzie decydowała kolejność zgłoszeń

Serdecznie zapraszamy!

 

29 maja przy Tawernie odbyło się spotkanie się z przedstawicielkami firmy, która na zlecenie gminy opracuje nowy plan miejscowy terenu przy gryfińskim nabrzeżu. Choć na spotkaniu zjawiło się tylko kilkoro mieszkańców, to dyskusja była bardzo ciekawa. To trzeci element drugiego etapu konsultacji społecznych. Wcześniej podczas majówki prowadzone były działania interaktywne przy makiecie, a wcześniej odbyły się spotkania fokusowe. Przed nami jeszcze czerwcowe spotkanie, podczas którego użyte zostanie kolejne narzędzie a mianowicie spacer badawczy. Będzie to właściwie rejs badawczy, bowiem spojrzymy na nabrzeże i całe Gryfino od strony rzeki.

 

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Zapraszamy na spotkanie otwarte z udziałem autora projektu planu miejscowego.  Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniu 29 maja 2017 r. o godz. 16:30.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Gryfino oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w konsultacjach społecznych. Spotkanie odbędzie się w budynku Tawerny na gryfińskim nabrzeżu w dniach 1 i 2 maja 2017 r. od 15:00 do 18:00. 

Zapraszamy do pisemnego dzielenia się własnymi pomysłami z wykorzystaniem przygotowanych plakatów oraz do budowy modelu przestrzennego (interaktywnej makiety nabrzeża). 

Serdecznie zapraszamy!

Dotychczasowe efekty DOBRYCH KONSULTACJi, DOBREGO PLANU

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zaprosił mieszkańców miasta i gminy Gryfino do udziału w badaniach fokusowych które polegają na udziale w małej grupie dyskusyjnej. Problematyka badań dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru zlokalizowanego w śródmiejskiej części Nabrzeża. Wymóg sprostania aktualnym potrzebom oraz konkurencyjności miasta pociąga za sobą konieczność poszukiwania czynników miastotwórczych, atrakcyjności i innowacyjnych sposobów planowania przestrzeni, odnajdywania wzajemnych relacji, a także pogodzenia różnorodnych, często odmiennych, interesów i oczekiwań poszczególnych grup społecznych.

 

2017/11/21, Projekt "Dokumenty Zastrzeżone"

Związek Banków Polskich zaprasza po raz kolejny do udziału w projekcie „Dokumenty Zastrzeżone” którego celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. Akcja realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.

Od 1 stycznia 2014 roku uruchomiony został System Zastrzegania Kart który pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Aby zastrzec swoją kartę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika ( posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

 

2017/11/10, Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+

Już 2 lutego i 21 marca 2018 r. mijają najbliższe terminy składania wniosków z programu Erasmus + przez szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, na dofinansowanie w ramach akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia ", "Partnerstwa strategiczne" z sektora Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Granty z programu Erasmus+ pozwalają sfinansować 100% wydatków na: W ramach Akcji "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" oraz Akcji "Partnerstwa strategiczne - współpraca szkół" w sektorze Edukacja szkolna: zagraniczne kursy nauki języka dla kadry, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, tzw. "wymianę" uczniów i kadry między szkołami, zagraniczne kursy metodyczne i specjalistyczne dla nauczycieli, W ramach Akcji „Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia” w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe: zagraniczne staże i praktyki dla uczniów w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych, praktyki zawodowe kadry, szkolenia kadry w instytucjach kształcenia lub szkolenia zawodowego.

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+ - praktycznych warsztatów z pisania wniosków i tworzenia projektów dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli.

NAJBLIŻSZE TERMINY WARSZTATÓW:

Dla sektora Edukacja szkolna: 20 listopada 2017, Kraków 27 listopada 2017, Poznań 4 grudnia 2017, Warszawa 11 grudnia 2017, Wrocław

Dla sektora: Kształcenie i szkolenia zawodowe: 24 listopada 2017, Warszawa

Na szkoleniu dowiedzą się Państwo: jakich formalności należy dopełnić, żeby złożyć wniosek w najbliższym terminie – 1 lutego i 21 marca 2018 r. dla akcji: "Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia" i "Partnerstwa strategiczne", jak napisać wniosek, żeby mieć gwarancję pozyskania środków – ekspert napisze z Państwem przykładowy wniosek z wykorzystaniem generatora wniosków ERASMUS+ oraz wyjaśni wszystkie zawiłości formalne, w jaki sposób pozyskać partnera projektu oraz jakie kryteria musi spełniać partner, jak krok po kroku stworzyć projekt wykorzystania grantu, jak zaplanować wydatki budżetowe, żeby uzyskać 100% finansowania projektu, jak wygospodarować z budżetu projektu ERASMUS+ dodatkowe fundusze na cele własne placówki np. związane z doposażeniem.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia znajdują się na stronie: www.szkolenia-erasmus.org.

Organizator szkolenia: Agencja Pracy Twórczej.

 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl