Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Historia miasta
Historia miasta

 

Rys historyczny
Dzisiejsze Gryfino w momencie lokacji w roku 1254 otrzymało niemiecką nazwę Greifenhagen. Na północ od założonego na prawie niemieckim miasta istniała wcześniej osada słowiańska. Według badań archeologicznych jej początki sięgają XII wieku i najprawdopodobniej była ona zalążkiem do powstania miasta.


więcej >>>


Kalendarium
W VIII wieku na ziemi gryfińskiej zaczęli osiedlać się Słowianie. Natomiast już z XII wieku są archeologiczne ślady osadnictwa słowiańskiego w rejonie dzisiejszych gryfińskich ulic Garbarskiej, Targowej i Słowiańskiej.


więcej >>>


Herb miasta
Herb miejski jest znakiem prawnym i przekazuje konkretne informacje. Gdy Gryfino otrzymało prawa miejskie w 1254 roku, możliwe że już wtedy otrzymało swój herb. Przez wieki wygląd gryfińskiego herbu zmienił się jednak nieznacznie.więcej >>>

 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl