Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Zabytki
 
Zabytki

Kościół p.w. Narodzenia NMP
Kościół wybudowano ok. 1270 roku. Ze względu na formę, skalę i bogactwo swojej architektury, a także wyjątkowe założenie przestrzenne, należy do wyjątkowych obiektów zabytkowych w skali całego kraju.

więcej >>>


Brama Bańska i mury obronne
Mury i bramę zaczęto budować po 1284 roku. Z trzech bram miejskich zachowała się tylko jedna - Bańska. Natomiast mur obronny do dziś zachował się w ok. 30% swojej długości z jedną pozostałością po baszcie, zwanej czatownią.

więcej >>>


Cmentarz komunalny
Został założony przez ówczesne władze niemieckie ok. 1909 roku. Obecnie na cmentarzu znajduje się lapidarium byłych niemieckich mieszkańców Gryfina, cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich, symboliczna mogiła-pomnik Golgota Wschodu.

więcej >>>


Kaplica na cmentarzu komunalnym
 

Pałacyk pod Lwami
Zwany tak z powodu rzeźbionych wizerunków tych królewskich drapieżników zdobiących bramę wjazdową. Pałacyk pochodzi z końca XIX wieku. Ma tu swoją siedzibę Gryfiński Dom Kultury.

więcej >>>


Obiekty hydrotechniczne na terenie Parku Krajobrazowego na Międzyodrzu
ciekawy zespół budowli powstałych podczas prac regulacyjnych Doliny Dolnej Odry na początku XX w. : śluzy, przepusty, pompownie...

więcej >>>


Park miejski im. Stanisławy Siarkiewicz
Założony na początku XIX w. z przeznaczeniem na cmentarz. Do lat 60. XX w. w parku istniały neoklasycystyczne grobowce, wzniesione na wzór świątyń greckich i starorzymskich. Dzisiejszy park zajmuje obszar 6,02 ha na którym rosną głównie drzewa liściaste. Przy jednej z alejek znajduje się głaz narzutowy, na którym znajduje się tablica poświęcona patronce parku - gryfińskiej nauczycielce, poetce, malarce, miłośniczce przyrody. Znajduje się tu również plac zabaw dla dzieci.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl