Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Centrum Informacji Turystyczne..
 
Centrum Informacji Turystycznej


Godziny otwarcia:

przez cały rok od poniedziałku do piątku:

  • od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8:00-16:00

  • od 1 maja do 30 września w godz. 9:00-17:00

 

Udzielamy informacji o:

  • możliwościach wypoczynku i spędzania czasu wolnego na terenie naszej gminy i w okolicach;
  • imprezach kulturalnych, turystycznych i sportowych;
  • bazie noclegowej i gastronomicznej;
  • atrakcjach turystycznych.

Funkcjonuje u nas:

  • bezpłatny publiczny punkt dostępu do Internetu;
  • mała galeria sztuki.

HISTORIA CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie otwarte zostało 27 kwietnia 2007 r. i od początku działalności weszło w struktury Gryfińskiego Domu Kultury. Działało ono od tamtego czasu do 14 marca 2014 r. w wyremontowanej poniemieckiej powozowni w Pałacyku pod Lwami.

Od 19 czerwca 2012 r. pracownicy Centrum mogli pochwalić się dwiema gwiazdkami, które ich punkt zdobył w procesie certyfikacji pierwszych punktów it w województwie zachodniopomorskim. Certyfikację wprowadziła Polska Organizacja Turystyczna w konsultacji z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi oraz Zarządem Forum Informacji Turystycznej. Regulamin certyfikacji wprowadzał 4 kategorie. Można było więc otrzymać od jednej do czterech gwiazdek. Punkty w poszczególnych kategoriach przyznawane były za każde z następujących kryteriów: lokalizacja placówki, oznaczenie dojścia i dojazdu, dostępność dla turystów, w tym niepełnosprawnych, dni i godziny pracy, kwalifikacje pracowników, w tym znajomość języków obcych, jakość, zasięg i kompletność udzielanych informacji, wygląd, funkcjonalność i estetyka jej wnętrza, zaopatrzenie w materiały informacyjno-promocyjne, inicjatywy własne.

W dniach 17-21 marca 2014 r. nastąpiły przenosiny Centrum z budynku powozowni w Pałacyku pod Lwami na kompleksowo wyremontowane gryfińskie nabrzeże do budynku Rybakówki. W nowej siedzibie Centrum po raz pierwszy otworzyło drzwi dla turystów 24 marca 2014 r.Na początku października 2014 r. na gryfińskim nabrzeżu stanął Infokiosk - urządzenie, które ma za zadanie umożliwiać turystom dostęp do informacji turystycznej zgromadzonej w formie cyfrowej. Infokiosk został pozyskany przez Centrum w ramach zrealizowanego przez Polską Organizację Turystyczną projektu finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 mającego na celu rozbudowę Polskiego Systemu Informacji Turystycznej i umożliwienie turystom dostępu do informacji turystycznej zgromadzonej w formie cyfrowej. W ramach tego projektu POT przekazał certyfikowanym punktom i centrom informacji turystycznej infokioski, które stanowią wsparcie punktów certyfikowanych.

W połowie 2014 roku Centrum ponownie poddało się procesowi certyfikacji. Tym razem już w swojej nowej siedzibie na gryfińskim nabrzeżu. Od 19 grudnia 2014 r. ich punkt ponownie posiadał 2 gwiazdki na 4 możliwe do zdobycia.

W 2015 roku pracownicy Centrum zgłosili punkt do ogólnopolskiego konkursu na najlepszą informację turystyczną w Polsce zorganizowanym po raz jedenasty przez Polską Organizację Turystyczną oraz Zarząd Forum Informacji Turystycznej. Do konkursu mogły zgłosić się wszystkie certyfikowane placówki IT działające zgodnie z zasadami i standardami Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Konkurs został podzielony na 4 kategorie, zgodnie z ilością gwiazdek jakie dany punkt IT otrzymał podczas certyfikacji. CIT w Gryfinie posiada certyfikat z 2 gwiazdkami i w takiej też kategorii został laureatem zajmując 1 miejsce. Wręczenie statuetki i dyplomu odbyło się w Poznaniu 15 października 2015 r. podczas największych ogólnopolskich targów turystycznych Tour Salon.

Od 1 grudnia 2015 r., decyzją gryfińskiej Rady Miejskiej z dnia 29 października 2015 r., Centrum Informacji Turystycznej weszło w struktury Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

W drugiej połowie 2016 roku Centrum po raz trzeci poddało się procesowi certyfikacji. I trzeci raz z rzędu otrzymalo 2 gwiazdki na 4 możliwe do uzyskania. Oficjalne wręczenie certyfikatów nastąpiło 3 marca 2017 r. podczas Walnego Zebrania Członków Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Karlińskim Ośrodku Kultury w Karlinie. CIT w Gryfinie po raz kolejny znalazł się w elitarnym gronie polskich biur informacji turystycznej, które pozytywnie przeszły proces certyfikacji i tym samym zostały zaliczone przez Polską Organizację Turystyczną do grona biur współpracujących w ramach Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl