Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Miejscowości w gminie
 
Miejscowości w gminie

Bartkowo
położone 6 km od Gryfina, wieś wśród pól i lasów - wydłużona owalnica, w 1282 roku należała do zakonu cystersów. Kościół zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku z kamienia narzutowego łączonego zaprawą z dodatkiem cegły. Zbudowany jest na planie prostokąta jako budowla salowa, orientowana. Przebudowany w XIX wieku, przemurowano wtedy otwory okienne, dobudowano wieżę, która została rozebrana w latach 70. XX wieku. Przy kościele znajduje się czynny cmentarz, na terenie którego rośnie kilka cisów.


Borzym
Wieś 11 km od Gryfina, nad Jez. Borzymskim. Jest to dawna posiadłość cystersów z Kołbacza. Zachował się gotycki kościół.


Chlebowo
wieś znajduje się 9 km od Gryfina, położona jest nad jeziorem Chlebowskim i Bagiennym, na skraju Puszczy Bukowej. Osada słowiańska ofiarowana w 1212 r. przez księcia Barnima II cystersom z Kołbacza. Znajduje się tu odbudowany XIV-wieczny gotycki kościół oraz pamiątkowa tablica - umieszczona na kamiennym cokole, upamiętnia polskich artylerzystów, którzy wspólnie z piechotą radziecką walczyli z Niemcami o prawobrzeżny Szczecin.


Chwarstnica
wieś owalnica oddalona od Gryfina o 11 km. Jedna z najstarszych wsi w regionie. W 1180 r. nadana cystersom kołbackim. Znajduje się tu zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy z fragmentem murów otaczających przykościelny cmentarz i XVI wiecznym bogato dekorowanym dzwonem w wieży. Kilometr od wsi znajduje się Jez. Chwarstnica. 


Dołgie
znajdują się 15 km od Gryfina na Równinie Wełtyńskiej. Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z 1269 r. Znajduje się tu kościół z przełomu XV / XVI w. z kamienia łupanego. Przebudowany w XIX i XX w. Podwyższono mury, wykonano ostrołukowe okna i schodkowe szczyty. Należy do budowli salowych, orientowanych, na rzucie prostokąta.


Gardno
wieś 8 km od Gryfina na Równinie Wełtyńskiej. Od 1240 r. własność zakonu cystersów z Kołbacza. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzi z I połowy XIII w.  należy do najstarszych wiejskich świątyń sakralnych na Pomorzu. Kilometr od miejscowości znajduje się Jez. Gardyńskie.


Mielenko
wieś średniowieczna - owalnica. Na wzniesieniu znajduje się XV wieczny kościół z kamienia narzutowego. Jest to budowla salowa bez wyodrębnionego prezbiterium i bez wieży, przykryty wysokim dwuspadowym dachem. Wokół kościoła teren dawnego cmentarza, na nim płyta upamiętniająca poległych mieszkańców podczas I wojny światowej i żeliwne krzyże. W odległości kilometra od miejscowości przepływa rzeka Tywa nad którą znajduje się Stary Młyn nad Tywą i łowisko - obecnie gospodarstwo agroturystyczne.


Sobieradz
wieś, w której na przełomie XIII i XIV w. wybudowano z regularnych kwadr granitowych kościół - salowy, orientowany, bez wyodrębnionego prezbiterium. Wokół kościoła jest XIV wieczny kamienny mur  z gotyckimi ostrołukowymi bramkami. W pobliżu niewielkie jezioro o tej samej nazwie.


Steklno
Wieś o charakterze letniskowym w kształcie owalnicy położona nad Jez. Steklno.  Znajduje się tu plaża niestrzeżona. Zobaczyć tu można XX wieczną rekonstrukcję zniszczonego późnogotyckiego kościóła pw. Św. Krzysztofa zbudowanego na przełomie XV i XVI w. na planie prostokąta z głazów narzutowych i zaprawy wapiennej z ceglanym gruzem. Przkościelny plac (dawny cmentarz) otoczony kamiennym murem i porośnięty starodrzewiem tworzy wyjątkowo malowniczy zakątek.


Wełtyń
Wieś o charakterze letniskowym nad Jez. Wełtyń 6 km od Gryfina posiadała niegdyś prawa miejskie. W średniowieczu w posiadaniu cystersów z Kołbacza. Odkryto tu wiele stanowisk archeologicznych, które mówią o kilkutysięcznej przeszłości tego miejsca. Jedynym obiektem zabytkowym Wełtynia jest XIII wieczny kościół, w którym zachowały się barokowy XVII wieczny ołtarz i XVIII wieczna ambona. Najcenniejszym elementem wnętrza są malowidła z pierwszej połowy XVI wieku pokrywające niemal całą powierzchnię ścian nawy.

więcej >>>


Wirów
Malowniczo położona wieś letniskowa nad Jez. Wirowskim ze strzeżoną plażą, w niedalekiej odległości od Jez. Wełtyń. W średniowieczu własność cystersów. Ma kształt niewielkiej owalnicy z kościołem w centrum. Osobliwością jest znajdujące się na kościele, sporej wielkości bocianie gniazdo, a pod dachem dom sów płomykówek. Raj dla ornitologów.  Neoromański ceglany kościół w Wirowie pochodzi z II połowy XIX wieku, zbudowany na miejscu starszego. Teren dawnego cmentarza otacza kamienny mur.


Wirówek
sąsiadująca z Wirowem wieś nad rzeką Tywą i Młynówką.  W zabudowie wsi na uwagę zasługuje pałac z początku XX wieku. Wcześniej folwark Bayersdorffów, później siedziba PGR. Zniszczony dwór i park w 1994 roku znalazły się w prywatnych rękach, został odremontowany i obecnie znajduje się tu gospodarstwo agroturystyczne na wysokim poziomie.  


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl