Aktualności2020/06/25, Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020 - informacje

28 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020, zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi głosowania.  

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020:

 

Wszystkie informacje na temat wyborów odnajdą Państwo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl

 

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Chcesz wiedzieć na czym polega?

 

 

Zastanawiasz się, w jaki sposób oddać głos w nadchodzących wyborach? Zapoznaj się z najnowszym spotem PKW. 

 


2020/06/30, Program Opieka wytchnieniowa - edycja 2020

Gmina Gryfino w roku 2020 ponownie przystąpi do realizacji Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2020.

Wniosek złożony przez Gminę Gryfino uzyskał pozytywną rekomendację i na realizację tego zadania zostały przyznane środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 94 632, 96 zł.

Celem Programu jest odciążenie opiekunów osób z niepełnosprawnościami, sprawującymi bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem lub osobą dorosłą ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Wsparcie w ramach Programu będzie bezpłatne. Realizacją Programu będzie zajmował się Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie oraz Dzienny Dom Senior + w Gryfinie.

Szczegóły dotyczące naboru do Programu zostaną podane już wkrótce.


2020/07/03, Pomoc suszowa dla utrzymujących stawy hodowlane - ruszył nabór wniosków

Od dnia - 1 lipca - rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli szkody w hodowli ryb słodkowodnych mogą składać w ARiMR wnioski o dofinansowanie.
Czas na ich złożenie jest krótki – nabór potrwa tylko do 15 lipca 2020 r.

Link do strony internetowej ARiMR:

https://www.arimr.gov.pl/

Link do Facebooka Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego:

https://www.facebook.com/ZachodniopomorskiARiMR/


2020/07/03, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Nr 0050.90.2020 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 02 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w drodze zlecenia, w zakresie kultury fizycznej.


2020/07/03, Młody rolnik 2020 – dla kogo 150 tys. zł wsparcia?

Już od najbliższej środy, 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.
Od 3 czerwca młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinasowanie. Kwota jest niebagatelna – to 150 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski przez najbliższe dwa miesiące – do 1 sierpnia 2020 r.

To już kolejny - 6 - nabór wniosków w ramach operacji typu „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu – nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu. – Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia – mówi Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pierwszym roku naboru (2015) do ARiMR wpłynęło 3 313 wniosków, dwa lata później – 4 903, w 2018 r. – 5 411. Natomiast w 2019 roku było ich już ponad 7 tys.


Kto może otrzymać „Premię dla młodego rolnika”?


Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m. in.:
- w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
- posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
- rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
- posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
- przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Na co można przeznaczyć premię?

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:

 • 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
 • 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą. Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl


2020/06/30, Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki I tury wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki I tury wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej.

Jak wyglądają wyniki w naszej gminie?

W wyborach wzięło u nas 64,31% uprawnionych do głosowania (15351 z 23869 wyborców).

Kandydaci uzyskali następującą ilość głosów:

 • DUDA Andrzej Sebastian, 6034, 39,44%
 • TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz, 5320, 34,77%
 • HOŁOWNIA Szymon Franciszek, 2224, 14,54%
 • BOSAK Krzysztof, 986, 6,44%
 • BIEDROŃ Robert, 370, 2,42%
 • KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin, 253, 1,65%
 • ŻÓŁTEK Stanisław Józef, 34, 0,22%
 • WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz, 22, 0,14%
 • TANAJNO Paweł Jan, 20, 0,13%
 • PIOTROWSKI Mirosław Mariusz, 19, 0,12%
 • JAKUBIAK Marek, 17, 0,11%

Największą frekwencję odnotowano w Komisji Obwodowej nr 7 (Przedszkole nr 5 im. Calineczki w Gryfinie) – 76%. Zagłosowało 1028 osób z 1354 uprawnionych.

II tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w wyborach.


2020/06/30, Baltic Neopolis Orchestra w Gryfinie

Za nami sobota z muzyką Beethovena i klasyków wiedeńskich.

Kolejny raz Baltic Neopolis Orchestra zagrała koncert w Gryfinie.

W gryfińskim kościele wystąpili Baltic Neopolis Virtuosi:

 • Emanuel Salvador - skrzypce
 • Agnieszka Sawicka - skrzypce
 • Emilia Goch Salvador - altówka
 • Ewa Kuśnierz- altówka
 • Dobrawa Czocher - wiolonczela
 • Ilona Basiak - wiolonczela

Dziękujemy za kolejne piękne przeżycia muzyczne!

Relacja z koncertu:


2020/06/30, Biały Pion na podium WOM 2020

Dwa srebra w MW szachy szybkie.

Doczekaliśmy się! Po kilkumiesięcznej przerwie, powoli, z wielką ostrożnością i zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, również szachiści wracają do gry.

Pierwsze zawody od lutego, głodni wrażeń, bo przez ostatni kwartał tylko teoria i zadania jedziemy do Koszalina.

Reprezentacja bardzo okrojona, ale nie ma się co dziwić, każdy ma swoje prawa i ostrożność w wielu przypadkach przeważyła. Na miejscu w Łazach reprezentacja Gryfina liczy 13 zawodników a rozegrane zostaną równocześnie dwa wojewódzkie finały. XXI Wojewódzka Olimpiada Młodzieży oraz Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w szachach szybkich.


Było świetnie! W Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży, w gronie najlepszych klubów województwa zachodniopomorskiego Biały Pion zajął trzecie miejsce.

Złoty medal, bezapelacyjnie, przypadł reprezentantom Koszalina AKSz „Hetman” 53p, srebro dla Szczecina KS „Gryf” 32p, a brąz, ze stratą tylko jednego punktu do szczecinian, dla Gryfina UKS „Biały Pion” 31p. Na dalszych pozycjach: IVm, Kołobrzeg UKS OPP, Vm Kołobrzeg GKS „Solny” VIm. KSz „Grad” Polanów, VIIm, Choszczno UKS „Skoczek”, oraz „Husaria Biesiekierz i „Szach” Gryfice.

Do punktacji drużynowej zaliczano wyniki najlepszych zawodników w kategoriach wiekowych do lat 10 i 12.

Z gryfińskich zawodników na świetny wynik zespołu punktowali: Liwia Babińska IVm, (pech!? warto jednak odnotować fakt, że wszystkie zawodniczki z miejsc II-IV zdobyły po 5p. a Liwia jako jedyna, pokonała złotą medalistkę w bezpośrednim pojedynku). Lidia Bielicka, Nina Lesiak, Basia Piec, Krzysiu Chęś, Paulina Wawrzyniak, Hania Grabowska, Oliwier Ślusarczyk, Ida Babińska, Ada Kostrzewa.

W starszej kategorii nie mniej udanie! Trzyosobowa reprezentacja wróciła do Gryfina z dwoma medalami! Aleksandra Kucharczyk do lat 14 srebro oraz Szymon Soszka do lat 18 również srebro! Martyna Kuryło do lat 16 VIm. BRAWO!

Przed szachistami wakacje. Inne niż w poprzednich latach. Ale staramy się wracać do normalności. Kilkoro szachistów jest na obozach szkoleniowych.

W miarę możliwości, będziemy również brać udział w turniejach wyjazdowych. Biały Pion szykuje się do startu w mistrzostwach międzywojewódzkich w szachach klasycznych oraz mistrzostwach Polski w szachach szybkich. Nie zapominamy o teorii, konkursach i szkoleniu on-line.

Pałacyk pod Lwami nie może się doczekać szachistów!

Biały Pion składa podziękowania wszystkim rodzicom, którzy pomagali podczas wyjazdu na zawody. Dziękuję za Wasz poświęcony czas, zaangażowanie oraz miłą szachową atmosferę.
2020/07/01, Zaproszenie do konkursu ortograficznego

Portal edukacyjny www.dyktanda.pl zaprasza na rugą odsłonę konkursu ortograficznego, pod nazwą "Wakacyjny Mistrz Ortografii". Skierowany jest dla osób, którym rowiazywanie dyktand sprawia przyjemność. Start konkursu będzie miał miejsce już w piątek 26 czerwca, potrwa on aż do 7 września 2020 r. 

Oprócz mistrzowskich tytułów i dyplomów, do lauretaów trafią wartościowe nagrody. 

Konkurs podzielony będzie na 5 dwutygodniowych etapów + Wielki Finał, który wyłoni Wakacyjnego Mistrza Ortografii. Uczestnicy rywalizować będą w pięciu grupach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli. Im więcej dyktand uczestnik poprawnie rozwiąże, tym więcej punktów otrzyma, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu. Zachęcamy również do częstego śledzenia facebook.com/dyktandapl/, gdzie zorganizujemy dodatkowy konkurs niespodziankę.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się pod adresem: https://dyktanda.pl/mistrz_ortografii_i.html .

Nagrody otrzyma co najmniej 90 uczestników konkursu "Wakacyjny Mistrza Ortografii". 75 nagród zostanie przyznanych w trakcie rozgrywania etapów, a 15 w Wielkim Finale.  


2020/06/29, Podziękowania dla mieszkańców

Szanowni Mieszkańcy Gminy Gryfino!

Pragniemy Wam podziękować za tak liczny udział w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na chwilę obecną możemy pochwalić się frekwencją przekraczającą 64%! To dużo lepszy wynik od osiągniętego podczas wyborów prezydenckich w 2015 r., gdy frekwencja wyniosła 46,07% w I turze i 52,85% w II turze.

Taki wynik niewątpliwie jest wyrazem naszej dojrzałości obywatelskiej i wzmocnienia postaw demokratycznych naszej lokalnej społeczności. Dziękujemy!


2020/06/29, W Steklnie ogłosiliśmy dziś początek wakacji

Burmistrz Mieczysław Sawaryn i jego zastępca Paweł Nikitiński życzyli plażowiczom miłego i bezpiecznego pobytu na kąpielisku w trakcie całego lata.  GminaGryfino, Powiatowa Państwowa Straż Pożarna i Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze przygotowały dla zebranych pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy przedmedycznej. To ważne, byśmy zdrowo i bezpiecznie przeżyli całe wakacje 

A na najmłodszych czekała niespodzianka: piłki plażowe, które rozdali nasi burmistrzowie oraz Gryfuś 

Zapraszamy nad piękne jezioro Steklno!

Ważna informacja: na czas wakacji Gmina Gryfino uruchamia codzienne połączenia autobusowe do Steklna:
??Gryfino, ul. Kolejowa - Steklno: 10:00, 16:30
??Steklno - Gryfino, ul. Kolejowa: 10:30, 17:00


2020/06/26, Startuje sezon letni na kąpielisku w Steklnie

Ostatni dzień roku szkolnego za nami a już jutro zaczynamy wakacje. Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy plażowanie!

Startuje sezon letni na kąpielisku w Steklnie

W sobotę rozpocznie się sezon wakacyjny na kąpielisku gminnym w Steklnie. O 12:00 zainaugurują go zajęcia profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

Plażowicze liczyć mogą na pokaz ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kąpielisko w Steklnie czynne będzie od 27 czerwca do 30 sierpnia w godz. 10-18. Jego organizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie. Nad bezpieczeństwem jego użytkowników czuwać będzie Wodna Służba Ratownicza.

Na czas wakacji Gmina Gryfino uruchamia od codzienne połączenia autobusowe do Steklna:

Gryfino - Steklno

 godz. 10:00 odjazd Gryfino ul. Kolejowa
 godz. 16:30 odjazd Gryfino ul. Kolejowa

Steklno - Gryfino

godz. 10:30 odjazd Steklno
godz. 17:00 odjazd Steklno

Prosimy o zachowywanie dystansu społecznego - minimum 2 m odległości od siebie - oraz dezynfekcję rąk.

Zachęcamy do zapoznania się z przydatnymi zaleceniami dla kąpielisk w czasie epidemii, wydanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny: https://sk.gis.gov.pl/index.php/informacje

 Życzymy udanych wakacji i miłych chwil spędzonych w Steklnie!

Materiały do pobrania:

Zalecenia GIS dotyczące zasad bezpieczeństwa

Skan badania wody


2020/06/26, Jaka przyszłość czeka Krzywy Las?

Jaka przyszłość czeka Krzywy Las? Wspólne działanie Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych ma uchronić obecny zasób przed zniszczeniem, wyeksponować dla ruchu turystycznego oraz stworzyć nowe plantacje.

W czwartek w Krzywym Lesie odbyła się prezentacja założeń współpracy z udziałem m.in. burmistrza Mieczysława Sawaryna, prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzeja Szelążka.

Koncepcja zagospodarowania terenu Krzywego Lasu zakłada udostępnienie unikatowego obszaru dla ruchu turystycznego bez ingerencji w jego naturalną substancję.

 

 

 

W pobliżu powstaną dwie nowe 10-arowe plantacje. Na jednej młodnik będzie kształtowany przez leśników na model Krzywego Lasu. Na drugiej posadzone zostaną sadzonki z nasion tych drzew, by móc zbadać ich cechy genetyczne. Plantacje zwiększą zasób unikatowego drzewostanu.

 

 

 

 

 

W zielonej otulinie elektrowni, w przestrzeni między Gryfinem a Nowym Czarnowem, planowane jest także założenie łąk i nasadzenie drzew miododajnych. Tym sposobem wzmocniona zostanie lokalna populacja pszczół.


2020/06/25, Niezwykła wystawa w CIT - "EBRU - sztuka malowania na wodzie"

Od 1 lipca, wspólnie z Gryfińskim Domem Kultury, prezentować będziemy Państwu wystawę niezwykłych prac. Małą galerię Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie przez cały miesiąc ozdabiać będą wzory tworzone w technice ebru.

Wszystkie prace powstały w GDK, w pracowni plastycznej Deseń, pod czujnym okiem instruktora Elżbiety Narzekalak. Są efektem pracy dzieci na ubiegłorocznych, lipcowych warsztatach plastycznych.

Zapraszamy na nabrzeże do Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty od 8.00 do 16.00.

Wystawa potrwa do 31 lipca.

EBRU co to takiego?

Jest to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru. Polega na przenoszeniu na papier wzorów, które najpierw przy pomocy farb rozprowadza się pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. To tak zwane „marmurkowanie”. Pierwsze nakłada się kolory ciemne, potem jaśniejsze. Na powstały w ten sposób wzór nakłada się czystą kartkę papieru i w ten sposób motyw się na niej odbija. Tradycyjne desenie to najczęściej motywy roślinne, ornamentalne i plecionkowe. Inna nazwa tej techniki to papier turecki lub marmurkowy.

W roku 2014 sztuka ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


 


2020/06/24, Sportowcy gminy Gryfino wyróżnieni! Prezentacja laureatów Gali Sportu odbędzie się on-line

31 zawodników otrzyma sportowy laur gryfińskiej Gali Sportu. Organizowane od 2016 roku przez Gminę Gryfino wydarzenie ma na celu wyróżnienie zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. W tym roku z racji na epidemię koronawirusa gala odbędzie się w sferze on-line.

Gala Sportu jest płaszczyzną do promocji sportu i wyróżnienia najlepszych zawodników. To również znakomita okazja do zaprezentowania ich osiągnięć szerokiemu gronu odbiorców.

Każdy z zawodników otrzymuje nagrodę finansową, której wysokość reguluje uchwała Rady Miejskiej w Gryfinie. Mogą się o nią starać zawodnicy, którzy brali udział w zawodach sportowych o randze igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, mistrzostw świata, pucharu świata, mistrzostw Europy, pucharu Europy, igrzysk europejskich lub reprezentanci kraju we współzawodnictwie sportowym na arenie międzynarodowej. Zgłoszenia klubów sportowych opiniuje powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino komisja.

Premiowane są miejsca 1-8. Nagradzany jest również sam udział w imprezach sportowych o randze międzynarodowej i krajowej. Nagrody finansowe to kwoty od 500 zł do 5000 zł.

Sportowy laur w tym roku otrzyma 31 zawodników. Wśród wyróżnionych znajdują się m.in. medalistka Pucharu Europy Juniorów w Triathlonie, zawodnicy Pucharu Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce, medalista Mistrzostw Polski Juniorów w Maratonie Kajakowym, medalista Mistrzostw Polski Juniorów w Kajakarstwie Klasycznym, medalistka w trójskoku Halowych Mistrzostw Polski U20 w Lekkiej Atletyce, medalista Mistrzostw Polski Niepełnosprawnych w Strzelectwie Sportowym wyróżnionym drużynowo, wspaniałe chodziarki medalistki Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, oraz medaliści Mistrzostw Polski w Brazylijskim Ju Jitsu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczna Gala Sportu nie odbędzie się w dotychczasowej formie, lecz przeniesiona zostanie do strefy on-line. Już we wtorek na stronach www.gryfino.pl oraz facebook.pl/gryfino_pl rozpocznie się prezentacja wyróżnionych sportowców.

Lista laureatów gryfińskiej Gali Sportu 2020 

(imię i nazwisko, klub, trener, osiągnięcie)

Daniel Pietras, Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin, Renata Chilewska, II miejsce – Puchar Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w rzucie oszczepem

Joanna Oleksiuk, Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin, Renata Chilewska, II miejsce – Puchar Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą

Michał Szubert, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, VII miejsce K-2 500 m, IX miejsce K-2 1000 m – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Kajakarstwie Klasycznym

Albert Kubiak, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, I miejsce K-2 16 km – Mistrzostwa Polski juniorów w Maratonie Kajakowym, IV miejsce K-4 1000 m i VII miejsce K-2 500 m – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, VI miejsce K-2 10000 m – Długodystansowe Mistrzostwa Polski

Artur Wojciechowski, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, II miejsce K-2 16 km - Mistrzostwa Polski juniorów w Maratonie Kajakowym, II miejsce K-2 5000 m i IV miejsce K4 1000 m – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, III miejsce K-2 10000 m - Długodystansowe Mistrzostwa Polski

Igor Korczyński, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, I miejsce K-2 16 km - Mistrzostwa Polski Juniorów w Kajakarstwie Klasycznym, VII miejsce K-2 500 m i IX miejsce K-2 1000 m – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, XVIII K-1 10000 m Długodystansowe Mistrzostwa Polski

Oskar Kościkiewicz, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, II miejsce K-2 5000 m i IV miejsce K-4 1000 m – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Kajakarstwie Klasycznym, III miejsce K-2 10000 m - Długodystansowe Mistrzostwa Polski, VIII miejsce K-1 16 km Mistrzostwa Polski juniorów w Maratonie Kajakowym

Sylwester Welzandt, Klub Sportowy Energetyk Sekcja Kajakowa, Lesław Duma, II miejsce K-2 16 km - Mistrzostwa Polski juniorów w Maratonie Kajakowym, VII miejsce K-2 500 m i IV miejsce K-4 1000 m Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, VI miejsce K-2 10000 m Długodystansowe Mistrzostwa Polski

Arkadiusz Truszkowski, Klub Sportowy „Start” Gorzów, Andrzej Grenda, II miejsce Drużynowo i V miejsce Indywidualnie – Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Strzelectwie Sportowym

Piotr Oleszczyszyn, WKS Śląsk Wrocław, VII miejsce w rzucie oszczepem Mistrzostwa Polski U23

Aleksandra Kwiecień, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jacek Stefański, I miejsce w trójskoku – Halowe Mistrzostwa Polski U20 w Lekkiej Atletyce

Weronika Stefaniuk, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jacek Stefański, III miejsce w skoku wzwyż - Mistrzostwa Polski U20 w Lekkiej Atletyce

Małgorzata Serafin, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Gabriela Kaczmarek / Agnieszka Górska, V miejsce w układzie z obręczą – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej

Martyna Antczak, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Gabriela Kaczmarek, V miejsce w układzie ze wstążką Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej

Zuzanna Stępień, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Gabriela Kaczmarek / Agnieszka Górska, VIII miejsce w układzie z obręczą – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Gimnastyce Artystycznej

Michalina Zembik, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, II miejsce w chodzie na 20 km – Mistrzostwa Polski U20 w Lekkiej Atletyce

Wiktor Jędrzejak, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, II miejsce w biegu na 1000 m. – Halowe Mistrzostwa Polski U18 w Lekkiej Atletyce

Agata Piekarz, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, I miejsce w chodzie na 3000 m – Halowe Mistrzostwa Polski U20

Marcelina Osińska, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, I miejsce w chodzie na 5000 m. – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce

Julia Wiczkowska, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, II miejsce w chodzie na 3000 m. – Mistrzostwa Polski U16 w Lekkiej Atletyce

Paweł Gadomski, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, Jan Podleśny, VII miejsce w biegu na 1500 m. – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce

Paweł Pankratow, Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes”, III miejsce w biegu na 3000 m – Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Bartosz Jasiulewicz, Gryfiński Klub Sportowy Delf, Monika i Marek Saneccy, V miejsce – Mistrzostwa Polski w Sztafetach MIX w Triathlonie

Mateusz Janaszkiewicz, Gryfiński Klub Sportowy Delf, Monika i Marek Saneccy, V miejsce - Mistrzostwa Polski w Sztafetach MIX w Triathlonie

Julia Sanecka, Gryfiński Klub Sportowy Delf, Monika i Marek Saneccy, II miejsce – Puchar Europy Juniorów w Triathlonie

Konrad Sokołowski, UKS Kliasen Team, Władysław Kliasen, III miejsce – kat. Ju Jitsu Mistrzostwa Polski, III miejsce – kat. Nogi Białe Pasy 85,5 kg

Mikołaj Sznigir, UKS Kliasen Team Władysław Klasien, I miejsce – kat. Nogi Adult 79,5 kg Ju Jitsu, II miejsce – kat. K1 79,5 kg I miejsce – kat. MMA 79,5 kg Mistrzostwa Polski, III miejsce – kat. Nogi Białe Pasy 85 kg – Grand Prix Trzy Korony

Brajan Grzegorzewski, UKS Kliasen Team, Władysław Kliasen, I miejsce – kat. SuperFight Nogi Brazylijskie Ju Jitsu Mistrzostwa Polski, II miejsce – kat. Nogi 50 kg, III miejsce – kat. Nogi Białe Pasy 59 kg – Grand Prix Trzy Korony

Michał Kliasen, UKS Kliasen Team, Władysław Kliasen, II miejsce Ju Jitsu kat. Nogi U10 Mistrzostwa Polski, Udział w Grand Prix Trzy Korony, III miejsce Ju-Jitsu kat. Nogi Winter Open, II miejsce Ju-Jitsu kat. Nogi 34 kg – Open Nogi Jujitsu

Małgorzata Grzegorzewska, UKS Kliasen Team, Władysław Kliasen, III miejsce – Mistrzostwa Polski w Ju Jitsu Nogi: I miejsce Nogi Białe Pasy 70 kg – Grand Prix Trzy Korony, I miejsce Ju-Jitsu kat. Nogi 66,5 kg

Jacek Gołuch, Orły Chojna, Andrzej Krucewicz, I miejsce – Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w warcabach 100-polowych, I miejsce – Mistrzostwo Polski osób niepełnosprawnych w warcabach 100-polowych

 


 


2020/06/22, „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Gryfino, w latach 2020-2022”

Gmina Gryfino realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Gryfino, w latach 2020-2022”

Celem Projektu jest uzyskanie poprawy jakości powietrza na terenie gminy Gryfino, poprzez likwidację kotłów i pieców węglowych oraz zastąpienie ich nowymi jednostkami grzewczymi wraz w wykonaniem termomodernizacji w 20 budynkach jednorodzinnych.

W ramach realizacji Projektu przewiduje się uzyskanie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji pyłów oraz emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla.

Całkowita wartość projektu: 1 075 250,00 zł.
Dofinansowanie z UE: 966 250,00 zł.

Zgłoszenia o przyznanie grantu przyjmowane będą w naborze, który zostanie otwarty w dniu 29 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenia do Projektu dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie w Wydziale Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz na oficjalnej stronie internetowej www.gryfino.pl.

Zgłoszenia wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie przy ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino, osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. lub innego operatora, bądź przesłać drogą elektroniczną na skrzynkę poczty elektronicznej: srodowisko@gryfino.pl.

Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

Wydział Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino, tel.: 91 416 20 11 w. 112

Dokumenty do pobrania:

1. Plakat dot. projektu

2. Regulamin projektu

3. Załącznik nr 1 - zgłoszenie

4. Załącznik nr 2 - rozliczenie

5. Załącznik nr 3 - wzór umowy


2020/06/10, #zamieszkajwgminieGryfino

Atrakcyjne działki gminne na sprzedaż! Bardzo dobra lokalizacja, piękna okolica.

Dnia 24 czerwca 2020 r. w sali nr 34 Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1 Maja nr 16 odbędą się przetargi na sprzedaż działek gminnych:

 • godzina 10:00 działki nr 362/3, 355/3 i 356/6 obr. nr 4 miasta Gryfino (przy ul. Artyleryjskiej),
 • godzina 10:30 działki nr 23/4, 23/5, 23/6, 23/7 obr. Steklno,
 • godzina 11:00 działki nr 489/2, 489/3, 490/2, 490/3, 491/2, 491/3 obr. nr 4 miasta Gryfino (przy ulicy Pogodnej).

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Działalności Gospodarczej, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie

 •  tel. 91 416 20 11 wew. 413
 •  lub poprzez e-mail: nieruchomości@gryfino.pl.

Ogłoszenie o przetargu znaleźć można pod adresem www.bip.gryfino.pl, w zakładce „nieruchomości”, a w serwisie www.gryfino.e-mapa.net dostępny jest plan miejscowy.


2020/06/24, Informacja o zmianie siedziby obwodowej komisji wyborczej

UWAGA! ZMIANA SIEDZIBY OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ.

Zgodnie z Postanowieniem Nr 71/2020 Komisarza Wyborczego w Szczecinie II z dnia 8 czerwca 2020r. zmieniającym postanowienie w sprawie podziału Gminy Gryfino na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych nowa siedziba obwodowej komisji wyborczej dla mieszkańców miejscowości:

 • Krajnik, Krzypnica, Pastuszka, Nowe Czarnowo znajduje się w Świetlicy Wiejskiej w Nowym Czarnowie - wieś.

2020/06/17, Rekrutacja do klasy I - Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie

Szkoła ogłasza rekrutację do klasy I na rok szkolny 2020/2021. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i w soboty.

Instrumenty: fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela, gitara, kontrabas, flet, klarnet, kontrabas, flet, klarnet. saksofon, trąbka, akordeon, perkusja.

 

 


Wnioski do pobrania i informacje szczegółowe:

www.muzycznagryfino.pl

sekretariat@muzycznagryfino.pl 


2020/06/22, Szukamy dzikich przejść

Wraz z uruchomieniem w 2022 roku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej ruch na trasach kolejowych przecinających Szczeciński Obszar Metropolitalny się zagęści.

Więcej pociągów to także większe zagrożenie dla osób, które dziś przechodzą przez tory w miejscach do tego nie przewidzianych jak choćby w okolicy ulicy Cyfrowej w Szczecinie.

Nie chcemy jednak blokować tych przejść, a w miarę możliwości ucywilizować. Dlatego prosimy - pomóżcie. Wskażcie nam w komentarzu inne takie popularne, a dziś nielegalne miejsca. W miarę możliwości dodajcie zdjęcie. Pomoże to nam w pracach analitycznych.

Więcej na: www.facebook.com/szczecinska.kolej.metropolitalna/

 

Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
Plac Jana Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
email : biuro@som.szczecin.pl

Fax 91 421 71 69
Telefon 91 421 71 60

 

 


2020/06/08, Letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży

Gryfiński Dom Kultury i Gmina Gryfino tradycyjnie organizują letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne kolonie letnie dla młodych mieszkańców naszej gminy odbędą w Myśliborzu, a uczestnicy będą stacjonować w Domu Wczasów Dziecięcych.

Kolonie odbywać się będą w terminach:
I turnus 6.07-11.07.2020 (poniedziałek-sobota)
II turnus 13.07-18.07.2020 (poniedziałek-sobota)

Organizatorzy zapewniają - zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej:

 • pobyt z pełnym wyżywieniem
 • noclegi
 • profesjonalną opiekę wychowawców, opiekę medyczną (pielęgniarka) i opiekę nocną
 • zajęcia sportowe, świetlicowe, integracyjne i terenowe
 • udział w warsztatach artystycznych
 • zwiedzanie miasta z przewodnikiem
 • sporty wodne i plażowanie nad jeziorem miejskim
 • zajęcia na pływalni miejskiej
 • spektakle filmowe
 • świetną zabawę i niezapomniane chwile


Opłata za turnus wynosi 650 zł.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Zapisy uczestników od 9 czerwca 2020 (wtorek) przyjmuje i dodatkowych informacji udziela sekretariat Gryfińskiego Domu Kultury - Pałacyk pod Lwami (ul. Bol. Chrobrego 48) tel. 91 416 29 50. Informujemy, że sekretariat pracuje w dni powszednie w godzinach 8.00-15.00.


2020/06/16, Ogłoszenie - realizacja zadania publicznego

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie realizacji zadania publicznego pod tytułem: Pokazowe zawody Aikido pn."Krzewimy kulturę"


2020/05/25, „Poprawa jakości powietrza na terenie gminy Gryfino obejmująca wymianę starych kotłów lub pieców w indywidualnych gospodarstwach domowych, zarówno w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, w latach 2020-2021”

 

Gmina Gryfino realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Poprawa jakości powietrza na terenie gminy Gryfino obejmująca wymianę starych kotłów lub pieców w indywidualnych gospodarstwach domowych, zarówno w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, w latach 2020-2021”.


Celem projektu jest uzyskanie poprawy jakości powietrza na terenie gminy Gryfino, poprzez likwidację 100 sztuk starych węglowych kotłów lub pieców i zastąpienie ich nowymi jednostkami grzewczymi.
W ramach realizacji Projektu przewiduje się uzyskanie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji pyłów oraz emisji gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla.

Całkowita wartość projektu - 914 250 zł
Dofinansowanie projektu z UE - 822 750 zł

Przedmiotem projektu jest udzielenie 100 grantów mieszkańcom gminy Gryfino na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym. Grant jest udzielany na wykonanie zadań w zabudowie jednorodzinnej, jak i lokalach mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej, położonych na terenie gminy Gryfino, które nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej.

Granty będą przyznawane na podstawie zgłoszeń złożonych przez mieszkańców gminy Gryfino posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której planowana jest zmiana systemu grzewczego, w oparciu o zlecone przez Gminę Gryfino świadectwa charakterystyki energetycznej.

Nabór dotyczy tylko zadań planowanych do realizacji. Wnioskodawcy będą uprawnieni do otrzymania dofinansowania w kwocie 7500 zł na realizacje zadania, przy spełnieniu wymogów Programu.

Warunkiem przyznania grantu będzie likwidacja pieców lub kotłów opalanych paliwami stałymi i zastąpienie jednym lub kombinacją niżej wymieniowych systemów:

1) podłączenie do sieci ciepłowniczej,
2) ogrzewanie gazowe,
3) inne rodzaje źródeł energii, w tym:
a. ogrzewanie oparte o odnawialne źródła energii,
b. ogrzewanie oparte o spalanie gazu ciekłego (z butli),
c. ogrzewanie olejowe,
d. ogrzewanie oparte na paliwie stałym o niskiej emisyjności.


Nabór zgłoszeń do Projektu rozpocznie się począwszy od dnia 29 maja 2020 roku. Zgłoszenia będą rozpatrywane do wysokości puli środków finansowych przeznaczonych na realizację Projektu.

Druki zgłoszeń do Projektu dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie oraz na stronie internetowej www.gryfino.pl.

UWAGA: druki zgłoszeń dostępne od dnia 29 maja 2020 roku:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA PRZYZNANIA GRANTU

REGULAMIN

FORMULARZ ROZLICZENIA UMOWY POWIERZENIA GRANTU

WZÓR UMOWY Z OSTATECZNYM ODBIORCĄ GRANTU


 Wypełnione zgłoszenia do Projektu wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie, osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. lub innego operatora, bądź przesłać drogą elektroniczną na konto poczty elektronicznej: srodowisko@gryfino.pl


Więcej informacji: Wydział Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino, tel. 416 20 22 w.113
 


2020/06/17, Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada br. w całym kraju obędzie się Powszechny Spis Rolny. W związku z tym Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, który potrwa do 8 lipca.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 r.


Spis rolny zostanie prowadzony w gospodarstwach rolnych:

• osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych),
• osób prawnych,
• jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.


Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:

• samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej,
• odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
• odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem przewidzianego w Ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o Powszechnym Spisie Rolnym w 2020 r. spisu rolnego, którzy wykonywać będą zadania spisowe na terenie miasta i gminy Gryfino.


Kandydaci na rachmistrzów spisowych do spisu rolnego powinni spełniać następujące warunki:
• są osobami pełnoletnimi,
• mieszkają na terenie danej gminy,
• posiadają co najmniej średnie wykształcenie,
• posługują się językiem polskim w mowie i w piśmie,
• nie byli skazani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Więcej informacji o spisie i naborze na rachmistrza w poniższych załącznikach oraz na stronach:
BIP Gminy Gryfino 
Główny Urząd Statystyczny 

 

Materiały do pobrania:

Powszechny Spis Rolny - kwestionariusz zgłoszeniowy

Powszechny Spis Rolny - nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych


2020/06/10, Komunikat

Komunikat
w sprawie możliwości udostępniania sal gimnastycznych w szkołach,
których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino
z dnia 10 czerwca 2020 roku

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wydaje zgodę dyrektorom szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino, na udostępnienie budynków szkolnych  w części wewnętrznej infrastruktury służącej do uprawiania sportu, zgodnie z właściwymi w tym zakresie przepisami prawa oraz wytycznymi.

Osoby lub instytucje, które zamierzają trenować w salach sportowych, są zobowiązane do wcześniejszego uzgodnienia z zarządcą obiektu wszystkich warunków użytkowania oraz spełnienia wszystkich wymagań i procedur, które obowiązują w szkole w tym zakresie.
 


2020/06/10, Dobre wiadomości dla mieszkańców ulic Pomorskiej i Flisaczej!

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców zamieszkujących okolice ulic Pomorskiej i Flisaczej – wkrótce rozwiązany zostanie problem nieprzyjemnych zapachów roznoszących się z lokalnej sieci kanalizacyjnej 

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Tomasz Miler oraz prezes spółki Hydropex Mateusz Raczyński podpisali umowę na budowę kanalizacji sanitarnej pomiędzy ul. Mazowiecką a oczyszczalnią ścieków przy ul. Flisaczej.

Prace rozpoczną się na początku lipca, a zakończą jeszcze w tym roku.

 

 

To jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w tym roku przez Gminę Gryfino. Niezwykle trudny był etap przygotowawczy działania – prace budowlane prowadzone będą bowiem na działkach należących do pięciu podmiotów: Gminy Gryfino, Polskich Kolei Państwowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Powiatu Gryfińskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kanalizacja sanitarna powstanie na odcinku o długości 1074 m. Część prac wykonywana będzie w technologii przewiertu sterowanego. Budowa odbędzie się bez wprowadzania ograniczeń w ruchu drogowym.

 


2020/06/05, Komunikat w sprawie realizacji zajęć opiekuńczych w czasie wakacji w przedszkolach i w Żłobku Miejskim

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, mając na uwadze potrzeby zgłaszane przez rodziców, wspólnie z dyrektorami jednostek podjął decyzję o niezastosowaniu w tym roku przerwy wakacyjnej w przedszkolach i Żłobku Miejskim.

W związku z tym, wszystkie przedszkola, których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino oraz Żłobek Miejski w Gryfinie będą świadczyły swoje usługi nieprzerwanie również w okresie od 01.07.2020 r. do 31.08.2020 r.

Realizacja zajęć w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych uzależniona będzie od wyrażanej w tym zakresie woli rodziców.
 


2020/06/03, Zmiana organizacji ruchu

W związku z prowadzoną budową Zintegrowanego centrum przesiadkowego w Gryfinie, z dniem 04.06.2020 r. (czwartek) do odwołania, parking płatny przy ul. 1 Maja zostaje wyłączony z użytkowania. Jednocześnie postój TAXI przeniesiony zostanie na ul. Kolejową (przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej). Za utrudnienia przepraszamy.


2020/06/01, Atrakcyjne działki w gminie Gryfino

Wyjątkowa okazja aby nabyć atrakcyjne działki w gminie #Gryfino! Bliskość jeziora, lasów lub położenie w bliskim sąsiedztwie miasta to niewątpliwe atuty naszych lokalizacji.

Działki zlokalizowane są w spokojnych i cichych okolicach w obrębie Wełtyń oraz Żórawie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dotyczącą najbliższej sprzedaży. Przetarg odbędzie się 10 czerwca 2020 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie.


2020/06/04, Krzywy Las. Gryfiński cud natury

Krzywy Las to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji przyrodniczych w Polsce.

Ale od pewnego czasu jego sława zaczęła też przekraczać granice. Świadczą o tym choćby wzmianki w renomowanych mediach, wysokie pozycje w turystycznych rankingach czy nawet tablice rejestracyjne zwiedzających.

Dziś w Krzywym Lesie odbyło się spotkanie burmistrza Mieczysława Sawaryna z dyrekcją Lasów Państwowych i ZEDO. Jego celem było określenie planu wspólnych działań, zmierzających do ochrony niezwykłego drzewostanu i zwiększenia atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

Przy okazji spotkaliśmy w lesie sympatyczną grupę rowerzystów z Małopolski.


2020/06/08, Od 12 czerwca rusza kino "Gryf"

Informujemy, że od 12 czerwca 2020 (piątek) wznowione zostaną seanse w Kinie Gryf. W związku z panującą sytuacją epidemiczną, odwiedzenie naszego kina wiązać się będzie z przestrzeganiem określonych zasad.

Widzowie naszego kina są zobowiązani do założenia maseczki zakrywającej nos i usta niezwłocznie po wejściu do budynku Gryfińskiego Domu Kultury i pozostania w niej podczas ewentualnego zakupu biletów, trwania seansu oraz do czasu opuszczania wnętrza po jego zakończeniu. Przy wejściu do budynku GDK znajduje się płyn do dezynfekcji, by widzowie mieli możliwość szybkiego dezynfekowania rąk w momencie pojawienia się w budynku.

Zachęcamy, aby bilety na seanse kupować online za pośrednictwem stron internetowych www.gdk.com.pl (zakładka "Kup bilet") i www.biletyna.pl. W przypadku zakupu biletów w kasie kina rekomendujemy używanie kart płatniczych.

Wprowadza się całkowity zakaz wnoszenia do Kina Gryf produktów spożywczych i ich konsumpcji przed rozpoczęciem i podczas seansów.

Między seansami odbywać się będą dłuższe przerwy, tak aby można było wywietrzyć i zdezynfekować salę widowiskową.
Aby zachować dystans społeczny, w sali kinowej zajętych może być jedynie część miejsc. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie z zachowaniem jednego wolnego miejsca między osobami. Odstępstwa od zasady zachowania wolnego miejsca wyszczególnione zostały w załączniku.

Wchodzić i wychodzić z kina będziemy osobnymi wejściami. Widzowie opuszczający Kino Gryf korzystają z wyjścia ewakuacyjnego znajdującego się przed ekranem, po jego lewej stronie. Prosimy o opuszczanie kina z zachowaniem wymaganego przepisami prawa odstępu.

Podczas oczekiwania na seans oraz w kolejce do kasy zalecamy zachowanie odstępu społecznego. Bilety na seans sprawdzane będą bezdotykowo. Sala widowiskowa będzie udostępniana widzom na 15 minut przed zaplanowana godziną seansu.

Pełny opis procedur funkcjonowania Kina Gryf w okresie epidemii COVID-19 znajduje się w załączniku. Zachęcamy naszych widzów do zapoznania się z nimi oraz do przestrzegania nowych zasad dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Szczegółowe procedury funkcjonowania Kina Gryf w okresie epidemii COVID-19 znajdują sią także na naszej stronie http://gdk.com.pl/index.php?plik=ogloszenie&ogloszenia_id=1596
2020/06/01, Konsultacje w sprawie zmian w systemie naliczania opłat za odbiór odpadów

W najbliższych tygodniach, wspólnie z Radą Miejską, musimy podjąć bardzo ważne decyzje dotyczące naszej gospodarki odpadami. To wynik tego, że zmieniły się przepisy oraz kończy w tym roku umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z poniższą prezentacją, w której dokonujemy analizy stosowanych w Polsce metod naliczania opłat za odbiór odpadów oraz przedstawiamy własny system – hybrydowy.

Prezentacja (plik do pobrania)

Będziemy wdzięczni za wyrażenie opinii i merytoryczną dyskusję w tej sprawie. Można to uczynić w postaci komentarza pod wpływem udostępnionym na profilu facebookowym gminy  https://www.facebook.com/gryfinopl/, za pomocą poczty elektronicznej na adres gospodarka.komunalna@gryfino.pl oraz sposobem tradycyjnym, dostarczając lub przesyłając pismo do Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

Nad zagadnieniem pracują już nasi radni – spotkanie z nimi odbędzie się 4 czerwca – a na Państwa uwagi czekamy do 12 czerwca.


 


2020/06/04, Ogłoszenie - konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

ogłasza

konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Księcia Barnima I w Żabnicy
Żabnica, ul. Długa 20, 74-100 Gryfino

Organ prowadzący - Gmina Gryfino

1. Do konkursu może przystąpić osoba będąca nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, a także osoba niebędąca nauczycielem, spełniająca wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2017 r. poz. 1597 z późn. zm.).
2. Oferty osób przystępujących do konkursu powinny zawierać:
1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu oraz koncepcję funkcjonowania i rozwoju publicznej szkoły,
2) oświadczenie zawierające następujące dane osobowe kandydata: imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej, zawierający w szczególności informację o:
- stażu pracy pedagogicznej - w przypadku nauczyciela albo
- stażu pracy dydaktycznej - w przypadku nauczyciela akademickiego, albo
- stażu pracy, w tym stażu pracy na stanowisku kierowniczym – w przypadku osoby niebędącej nauczycielem,
4) poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego stażu pracy, o którym mowa w pkt 3): świadectw pracy, zaświadczeń o zatrudnieniu lub innych dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia,
5) poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego wykształcenia, w tym dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub świadectwa ukończenia studiów podyplomowych z zakresu zarządzania albo świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą,
6) w przypadku cudzoziemca – poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię:
- dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1480), lub
- dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku filologia polska, lub
- dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego języka polskiego,
7) poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,
8) oświadczenie, że przeciwko kandydatowi nie toczy się postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne,
9) oświadczenie, że kandydat nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
10) oświadczenie, że kandydat nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1440 z późn. zm.),
11) oświadczenie o dopełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 3a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 306 z późn. zm.)
– w przypadku kandydata na dyrektora publicznej szkoły urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972 r.,
12) poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego - w przypadku nauczyciela,
13) poświadczoną przez kandydata za zgodność z oryginałem kopię karty oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego – w przypadku nauczyciela i nauczyciela akademickiego,
14) oświadczenie, że kandydat nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 poz. 2215) lub karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 276 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.) lub karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 z późn. zm.)
15) oświadczenie, że kandydat ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych.
3. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopiskiem „Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Księcia Barnima I w Żabnicy” w terminie do dnia 19 czerwca 2020 r. do godz. 15.30, w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie, ul. 1-go Maja 16 lub przesłać pocztą na adres: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, ul. 1-go Maja 16, 74-100 Gryfino (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie). Dopuszcza się składanie ofert w postaci elektronicznej. Oferta złożona w postaci elektronicznej powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i zawierać elektroniczne kopie dokumentów wymaganych jako załączniki do oferty. Oferty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Konkurs przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino.
5. O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie.
6. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino zastrzega sobie prawo do odwołania konkursów bez podania przyczyny.


Z up. BURMISTRZA
Z-ca BURMISTRZA
Paweł Nikitiński


Gryfino, dnia 04 czerwca 2020 r.


2020/06/05, Młody rolnik 2020 - dla kogo 150 tys. zł wsparcia?

Już od najbliższej środy, 3 czerwca, rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.

Od 3 czerwca młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinasowanie. Kwota jest niebagatelna – to 150 tys. zł. Agencja Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski przez najbliższe dwa miesiące –
do 1 sierpnia 2020 r.

To już kolejny - 6 - nabór wniosków w ramach operacji typu „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu – nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu. – Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia – mówi Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pierwszym roku naboru (2015) do ARiMR wpłynęło 3 313 wniosków, dwa lata później – 4 903, w 2018 r. – 5 411. Natomiast w 2019 roku było ich już ponad 7 tys.

Kto może otrzymać „Premię dla młodego rolnika”?

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m. in.:

w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.
Na co można przeznaczyć premię?

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:

120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.
Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl


2020/05/29, Informacja o tymczasowej zmianie organizacji ruchu - Zintegrowane Centrum Przesiadkowe w Gryfinie

Informujemy o tymczasowej zmianie organizacja ruchu pieszego w pobliżu powstającego Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gryfinie.

Dziś w godzinach wieczornych wydzielony zostanie ciąg pieszy w pobliżu ulic 1 Maja i Sprzymierzonych, prowadzący od budynku dworca i wejścia do tunelu do chodnika pomiędzy parkiem a płatnym parkingiem.

Postój TAXI przeniesiony zostanie w miejsce parkingu równoległego do granicy parku.

Zmiany funkcjonować będą do odwołania.


2020/06/01, Ogłoszenie dotyczące naboru kandydatów na członków komisji konkursowej

Zarząd Powiatu w Gryfinie ogłasza nabór kandydatów na członków komisji konkursowej w otwartym konkursie ofert na realizację w 2020 roku zadań publicznych Powiatu Gryfińskiego z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.


2020/05/29, ,,Dzienny Dom Senior + w Gryfinie” wznawia swoją działalność

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2020 r. ośrodek wsparcia - ,,Dzienny Dom Senior + w Gryfinie” wznawia swoją działalność.

Celem dostosowania placówki do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, zarówno uczestnikom jak i pracownikom DDS+, wprowadzono specjalne procedury w zakresie zapobiegania zakażeniu i rozprzestrzenianiu się choroby COVID – 19 wśród pracowników, uczestników oraz ich rodzin, zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia.

Procedury dostępne są na stronie ośrodka www.seniorplus-gryfino.pl , a także na tablicy ogłoszeń DDS+.

Wprowadzono m.in. :
• zakaz wstępu osób trzecich na teren placówki, a przebywać w miejscu mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej,
• zapewnia się środki ochrony indywidualnej,
• zajęcia odbywają się w małych grupach o stałym składzie, z przydzielonymi stałymi pracownikami,
• na bieżąco prowadzona jest profilaktyka higieniczna i sanitarna.


 


2020/05/27, Dzień Samorządu Terytorialnego

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego oraz przypadającej w tym roku 30. rocznicy odrodzenia polskiego samorządu składam serdeczne podziękowania radnym wszystkich kadencji oraz byłym i obecnym pracownikom instytucji gminnych za dotychczasową pracę na rzecz naszej gryfińskiej wspólnoty.

Dziękuję za ofiarną i kompetentną postawę
oraz pełne zaangażowanie w wypełnianiu niełatwych zadań.

Życzę Państwu niesłabnącego zapału w staraniach o lepszą przyszłość, sukcesów w realizacji prowadzonych przedsięwzięć oraz pomyślnej służby dla Gminy Gryfino i naszej Ojczyzny - Polski.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn


2020/05/26, Komunikat o dezynfekcji w Gminie Gryfino

Drodzy Mieszkańcy! Kontynuujemy dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino. W środę 27 maja od godz. 17.00 OSP działać będzie w miejscowościach: Sobieradz, Drzenin, Parsówek, Sobiemyśl, Dołgie, Borzym, Wirów, Wirówek, Szczawno.

Odkażanie miejsc publicznych przeprowadzane jest w związku z epidemią koronawirusa Covid-19 zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Stosowany środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej w czasie dezynfekcji i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.


2020/05/27, Informacja o działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Gryfinie

Informujemy, że z dniem 25 maja 2020r. wznowił działalność ośrodek wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno uczestnikom jak i pracownikom ŚDS, prawidłowej organizacji pracy oraz prowadzenia zajęć w ośrodku obowiązują specjalne procedury
w zakresie zapobiegania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby COVID – 19, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia.
Procedury dostępne na naszej stronie: www.sdsgryfino.pl

 • do placówki mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej,
 • placówka zapewnia środki ochrony indywidualnej,
 • zajęcia odbywają się w małych grupach o stałym składzie, z przydzielonymi stałymi terapeutami / opiekunami,
 • na bieżąco prowadzona jest profilaktyka higieniczna i sanitarna.

2020/05/27, Zachęcamy do udziału w badaniu naukowym

Pandemia koronawirusa odebrała Nam życie, które do tej pory znaliśmy. Borykamy się z codziennym strachem o życie swoje i bliskich, brakiem odpowiedniego wsparcia, niepewnością o jutro. Reakcje w mediach, przeciążenie pracą i stres wywołany wyczerpywaniem się sprzętu ochrony osobistej to tylko niektóre z problemów, jakie dotyczą pracowników ochrony zdrowia.


Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, zajmujący się zadaniami z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, postanowił przyłączyć się do badania prowadzonego przez Zakład Pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pod kierownictwem dr n. zdr. Anny Cybulskiej i mgr Kamili Rachubińskiej:
• Ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
• Ocena funkcjonowania psychospołecznego personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
Tematyka badania jest niezwykle ważna, a uzyskane za jego pomocą dane będą bardzo cenne, ponieważ pozwolą na ocenę zapotrzebowania na wsparcie psychologicznego społeczeństwa oraz wyselekcjonowanie zmiennych psychologicznych, na które ma wpływ zjawisko pandemii. Celami szczegółowymi badania są:
• analiza nasilenia lęku, depresyjności, poczucia samotności, stresu oraz występowania zaburzeń snu wśród pracowników ochrony zdrowia,
• ocena jakości życia Polaków w trakcie trwania pandemii,
• analiza założeń wobec świata;
• ocena zaburzeń po stresie potraumatycznym w trakcie trwania pandemii.
W związku z powyższym Wydział Współpracy Społecznej zaprasza wszystkich mieszkańców i pracowników ochrony zdrowia województwa zachodniopomorskiego, do wzięcia udziału w badaniu, które posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Linki do kwestionariuszy znajdują się pod poniższymi adresami:


Ocena funkcjonowania psychospołecznego Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Ocena funkcjonowania psychospołecznego personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

Kwestionariusze badań będę dostępne do września 2020 r.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: anna.cybulska@pum.edu.pl i kamila.rachubinska@pum.edu.pl.
 


2020/05/22, Komunikat w sprawie rozszerzenia bezpośredniej obsługi interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

Szanowni Państwo, informujemy, że z dniem 25 maja 2020 r. rozszerzona zostaje bezpośrednia obsługa interesantów Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie.

Otwarte zostaną następujące punkty:

 •  Kasa Urzędu:

poniedziałek – piątek 10.00 - 14.00

 •  Biuro Obsługi Interesantów:

poniedziałek 8.00 - 16.00
pozostałe dni robocze 7.30 - 15.30

 • Wydział Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich:

poniedziałek 8.00 - 16.00
pozostałe dni robocze 7.30 - 15.30

 • W filii Urzędu zlokalizowanej w Banku PEKAO S.A. przy ul. Pakowej 3 w Gryfinie obsługa interesantów będzie odbywać się przy w specjalnie przygotowanym punkcie znajdującym się w holu budynku na II piętrze w godzinach: 

poniedziałek 10.00 - 16.00
pozostałe dni robocze 10.00 - 15.30


Nadal zaleca się składanie wniosków i podań następującymi sposobami:


drogą pocztową na adres Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie ul. 1 Maja 16, 74-100 Gryfino,
za pośrednictwem platformy ePUAP przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu: /UMIGG/skrytka lub /UMIGG/SkrytkaESP oraz posiadanego  e-podpisu, tzw. podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego,
poprzez wrzucenie do specjalnie przygotowanej urny, która znajduje się przy Biurze Obsługi Interesantów – przy wejściu głównym do Urzędu.

Urna jest dostępna w poniedziałek w godzinach 8.00-16.00, od wtorku do piątku  w godzinach 7.30-15.30.

Wnioski należy wrzucać do urny w zaklejonych kopertach, udostępnionych na stoliku przy urnie. Na wnioskach należy podać dane kontaktowe: numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej. Na kopercie należy „hasłowo” wpisać rodzaj sprawy lub nazwę wydziału, do którego kierowany jest wniosek. Do wniosków należy dołączać wymagane załączniki oraz (jeśli jest to wymagane) potwierdzenie opłaty.

Wszelkie szczegóły dotyczące poszczególnych spraw i niezbędnych dokumentów, a także numery kont dostępne są na stronie: bip.gryfino.pl

Prosimy Państwa o przestrzeganie obowiązujących zaleceń w zakresie ochrony przeciwko koronawirusowi podczas wizyty w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie: dezynfekowanie dłoni, noszenie maseczek zakrywających nos i usta oraz zachowanie dystansu.
  


2020/05/21, Komunikat w sprawie prowadzonej przez szkoły podstawowe w zakresie klas I-III działalności opiekuńczo-wychowawczej z dnia 21 maja 2020 roku

Od dnia 25 maja 2020 r. szkoły podstawowe, których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino, będą gotowe do realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach I-III. Wszyscy rodzice, którzy są zainteresowani skorzystaniem z tych zajęć  od 25 maja 2020 r., proszeni są o kontakt telefoniczny lub elektroniczny z odpowiednią jednostką do 22 maja 2020 r. do godziny 14.00.

Wszystkie jednostki oświatowe spełniają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w każdej jednostce zawierają: obowiązki dyrektora, nauczycieli, pracowników oraz rodziców lub opiekunów prawnych, dostępne będą na stronach internetowych tych jednostek. Procedury bezpieczeństwa zawierać będą również dokumenty, do których podpisania zobowiązani są rodzice lub opiekunowie prawni.
 


2020/05/19, Koronawirus – sytuacja w Gminie Gryfino #3

Już ponad dwa miesiące mierzymy się z wyzwaniem, jakim jest epidemia koronawirusa. W tym czasie Gmina Gryfino podjęła szereg inicjatyw zapobiegających negatywnym skutkom obecnej sytuacji.
Poniżej prezentujemy zestawienie działań zrealizowanych w ostatnich tygodniach.

Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej
W związku z epidemią koronawirusa na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest na szeroką skalę dezynfekcję miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przy zastosowaniu bezpiecznego dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego środka dezynfekującego.
Wieloetapowe działanie realizowane jest od kwietnia dzięki zaangażowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Gryfino.

Maseczki ochronne dla mieszkańców Gminy
Od 16 kwietnia wprowadzono obowiązek zasłaniania nos i usta w miejscach publicznych. Gmina Gryfino podjęła się koordynacji zakupu materiałów, szycia i dystrybucji maseczek ochronnych wielorazowego użytku dla swoich mieszkańców. W ich produkcję zaangażowały się różnorodne środowiska oraz wolontariusze, reprezentujący gminne instytucje, placówki edukacyjne, stowarzyszenia itd.
Każdą maseczkę zapakowano w woreczek strunowy wraz z ulotką informującą o zasadach jej stosowania oraz o czynnościach profilaktycznych w czasach epidemii. W akcję dostarczania pakietów zaangażowali się sołtysi, radni, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, ratownicy GSR, spółdzielnie mieszkaniowe oraz wolontariusze.

Wsparcie w zakresie środków ochrony
Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn przekazał gryfińskim służbom - strażakom, policjantom, ratownikom i strażnikom - potrzebne w czasie epidemii środki ochrony osobistej. Wśród nich: maseczki specjalne FFP3, płyny do dezynfekcji rąk oraz do dezynfekcji powierzchni, okulary, przyłbice i rękawice. Środki ochrony pochodziły z zasobów Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz gryfińskich darczyńców (Intermarché Gryfino).
Gminne Centrum Zarządzania na bieżąco dokonuje zakupów takich środków z uruchomionej na czas epidemii rezerwy kryzysowej. Środki ochrony trafiają do pracowników, wolontariuszy, strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych i ratowników.
Ponadto Gmina Gryfino otrzymała od Wojewody Zachodniopomorskiego 840 litrów płynów dezynfekujących, które przekazywane są gminnym służbom, instytucjom i placówkom edukacyjnym.

Pomoc prawna i psychologiczna
Burmistrz Mieczysław Sawaryn uruchomił również bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną dla mieszkańców. Pomoc obejmuje udzielanie porad i konsultacji psychologicznych (wynikających z obecnej sytuacji) oraz prawnych (opinii prawnych i odpowiedzi na problemy mieszkańców gminy wywołanych epidemią koronawirusa). Dyżury specjalistów odbywają się w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 15.00 do 17.00. Bezpłatne wsparcie psychologiczne udzielane jest pod numerem telefonu: 73 12 12 112. Pytania i wnioski o udzielenie opinii prawnych należy kierować do adwokat Magdaleny Jatczak pod numer telefonu: 513 913 477 lub na adres e-mail: jatczak.magda@gmail.com.

Pomoc dla potrzebujących
Stale realizowana jest akcja pomocy w zakupach „Dzień dobry! Pomagam”. Pomoc przeznaczona jest dla osób starszych 65+ oraz osób z niepełnosprawnością ruchową, które ukończyły 18 lat i prowadzą gospodarstwo jednoosobowe. Polega na zakupie przez wolontariusza podstawowych produktów spożywczych, środków higienicznych, środków czystości – do kwoty 100 zł - oraz leków. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 500 471 087 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00.
Osobom przebywającym w kwarantannie, które nie były w stanie dokonać zakupów, pomocy udzieliła Ochotnicza Straż Pożarna w Radziszewie. Strażacy dostarczyli żywność przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Otwarcie placówek edukacyjnych
Rząd RP ogłosił możliwość otwarcia na powrót przedszkoli i żłobków z dniem 6 maja, przy zachowaniu zalecanych środków ostrożności. Gmina Gryfino z racji na bezpieczeństwo dzieci i pracowników nie zdecydowała się na otwarcie placówek w tym terminie. Podjęła za to działania przystosowujące do ich otwarcia. Do placówek trafiły odpowiednie środki ochrony osobistej z zasobów Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zajęcia opiekuńcze we wszystkich przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i Żłobku Miejskim ruszyły z dniem 18 maja.

Uruchomienie kolejnych instytucji i obiektów
18 maja otwarte zostały wypożyczalnie Biblioteki Publicznej w budynku głównym przy ul. Kościelnej 24 w Gryfinie, oraz w filiach na Górnym Trasie, w Wełtyniu i Pniewie. Czytelnie na tę chwilą będą jeszcze nieczynne.
Od poniedziałku można też korzystać z obiektów sportowych o charakterze otwartym, administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz Szkoły Podstawowe nr 2 i 3 w Gryfinie i Szkołę Podstawową w Gardnie.
Zgodnie z wytycznymi rządu RP w maju spodziewać się też można uruchomienia kolejnych gminnych placówek edukacyjnych, instytucji i obiektów użyteczności publicznej.

Gryfinianie pomagają gryfinianom
Gmina Gryfino włączyła się czynnie w koordynację inicjatyw pomocowych, podjętych przez jej mieszkańców:

 • Z inicjatywy Państwa Justyny i Pawła Łopatów z Restauracji Rodzinnej przygotowano 101 wielkanocnych pakietów żywnościowych dla najbardziej potrzebujących. Gmina wsparła działanie zasobami żywnościowymi znajdującymi się w posiadaniu placówek przedszkolnych i szkolnych, które z racji na kwarantannę społeczną nie wytwarzają posiłków dla uczniów. Paczki trafiły do adresatów dzięki wolontariuszom zaangażowanych w akcję „Dzień dobry! Pomagam”. Całą akcję przygotował Referat Spraw Społecznych UMiG w Gryfinie.
 • 100 przyłbic ochronnych przekazał Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfino Mieczysławowi Sawarynowi Pan Mateusz Dubicki, właściciel sklepu Intermarché Gryfino. Trafiły one do gryfińskich służb oraz Żłobka Miejskiego, Centrum Usług Wspólnych i Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie.
 • Gmina pośredniczyła też w zakupie i dostarczeniu kombinezonów dla gryfińskiego szpitala. Ufundował je Pan Paweł Deyna, były mieszkaniec Gryfina, obecnie przebywający za granicą. 

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, służbom, darczyńcom i każdemu zaangażowanemu w aktywność społeczną za wszelkie działania na rzecz naszej gminnej wspólnoty w czasie epidemii. Państwa pomoc i solidarność jest nieoceniona!


 


2020/05/21, Kondolencje

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Wysokińskiego, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfinie. Pan Jan zapisał się we wspomnieniach wielu osób. Odszedł od nas człowiek niezwykle pracowity, serdeczny, życzliwy, wyjątkowo ciepły w kontaktach, budzący zaufanie i podziw otoczenia. Prawdziwy nauczyciel z powołania, bezgranicznie oddany swojej pracy pedagogicznej, wspaniały dyrektor, inicjator wielu przedsięwzięć.


2020/05/20, Komunikat w sprawie wznowienia zajęć treningowych na kolejnych obiektach sportowych

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wydaje zgodę zarządcom obiektów wskazanych poniżej na udostępnienie ich w części dotyczącej infrastruktury zewnętrznej o charakterze otwartym zgodnie z właściwymi w tym zakresie wytycznymi oraz przepisami prawa, a w szczególności z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792 ze zm.).

Otwarcie może nastąpić od dnia 21 maja 2020 r. i dotyczy:

- obiektów sportowych administrowanych przez OSIR w Gryfinie:

 • przy ul. Niepodległości w Gardnie,
 • przy ul. Sportowej w Daleszewie,
 • przy ul. Gryfińskiej w Pniewie

- obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową w Żabnicy im. Księcia Barnima I przy ul. Długiej 20 w Żabnicy,
- obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową
w Chwarstnicy im. Jana Pawła II przy ul. Gryfińskiej 19 w Chwarstnicy,
- obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową w Radziszewie im. Małych Zesłańców Sybiru przy ul. Szczecińskiej 54 w Radziszewie.

Osoby lub instytucje, które chcą trenować na obiektach sportowych są zobowiązane do uzyskania na to wcześniejszej zgody zarządcy obiektu oraz spełnienia wszystkich wymagań i procedur które obowiązują na obiekcie w trakcie jego używania.

O otwarciu kolejnych obiektów zostaną mieszkańcy poinformowani w kolejnym komunikacie.


2020/05/18, Kolejny etap procesu dezynfekcji w gminie Gryfino

Drodzy Mieszkańcy! We wtorek i środę prowadzone będzie odkażanie miejsc użyteczności publicznej w Gryfinie:

 • Wtorek 19 maja od g. 19:00 - stare miasto
 • Środa 20 maja od g. 19:00 - Górny Taras

To kolejny etap procesu dezynfekcji realizowany w gminie Gryfino w związku z epidemią koronawirusa Covid-19. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Zwracamy się z prośbą o ograniczenie w czasie dezynfekcji obecności w przestrzeni publicznej lub zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.


2020/05/18, INFO Gryfino [16.05.2020] Europejska Noc Muzeów. Z wizytą w gryfińskim kościele

Jakie ciekawostki i tajemnice historyczne kryje w sobie gryfiński kościół? O tym dowiecie się z naszej wideo - wycieczki, jaką przygotowaliśmy z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Cudze chwalicie – swoje poznajcie! Dziękujemy Parafia Narodzenia NMP w Gryfinie i Biblioteka Publiczna w Gryfinie za wsparcie w realizacji nagrania.

 


2020/05/15, Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych Gminy Gryfino

Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino. Zgodnie z zarządzeniem nr 0050.14.2020 Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 29 stycznia 2020 r. w sprawie harmonogramu czynności oraz kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2020/2021 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gryfino (odnośnik do zarządzenia), 18 maja 2020 r. rozpocznie się postępowanie uzupełniające (załącznik Nr 1 do zarządzenia).


Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Systemu VEdukacja Nabór Przedszkola, adres strony: www.gryfino.przedszkola.vnabor.pl i rozpoczyna się z dniem 18 maja 2020 r.
Termin składania wniosków do:

 • Przedszkola Nr 2, ul. Krzywoustego 5, 74-100 Gryfino (e-mail: uszatekgryfino@wp.pl)
 • Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Łużycka 22, 74-100 Gryfino (e-mail: sekretariatsp1gryfino@wp.pl)
 • Szkoły Podstawowej Nr 3, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-100 Gryfino (e-mail: kontakt@sp3gryfino.pl)
 • Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, ul. Gryfińska 19 (e-mail: sp.chwarstnica@op.pl)
 • Szkoły Podstawowej w Radziszewie, ul. Szczecińska 54 (e-mail: spradziszewo@op.pl)
 • Szkoły Podstawowej w Żabnicy, ul. Długa 20 (e-mail: spzabnica@op.pl)
 • Szkoły Podstawowej w Gardnie, ul. Niepodległości 1 (e-mail: sekretariat@zsgardno.pl)

upływa z dniem 26 maja 2020 r.

Wypełniając wniosek w Systemie VEdukacja Nabór Przedszkola należy wskazać przedszkola/oddziały przedszkolne w szkole podstawowej uszeregowane według preferencji od najbardziej preferowanej (pierwszego wyboru) do najmniej preferowanej.

Po wypełnieniu wniosku w Systemie VEdukacja Nabór Przedszkola, należy wniosek wydrukować, podpisać i złożyć w ww. przedszkolu lub szkole podstawowej pierwszego wyboru osobiście lub w formie elektronicznej (skan, zdjęcie).

Rodzice/opiekunowie prawni dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych powinni złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną w wersji papierowej osobiście do ww. przedszkola/szkoły podstawowej pierwszego wyboru lub w formie elektronicznej (skan lub zdjęcie).

Wniosek można pobrać ze strony www.gryfino.przedszkola.vnabor.pl
 


2020/05/15, Komunikat w sprawie wznowienia zajęć treningowych na części obiektów sportowych

Komunikat w sprawie wznowienia zajęć treningowych na części obiektów sportowych w Gminie Gryfino z dnia 15 maja 2020 roku

1. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wydaje zgodę zarządcom obiektów wskazanych poniżej na udostępnienie ich w części dotyczącej infrastruktury zewnętrznej o charakterze otwartym zgodnie z właściwymi w tym zakresie wytycznymi oraz przepisami prawa, a w szczególności z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 792 ze zm.). Otwarcie może nastąpić od dnia 18 maja 2020 r. i dotyczy:
a) obiektów sportowych administrowanych przez OSIR w Gryfinie przy ul. Sportowej 3 w Gryfinie,
b) obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4 w Gryfinie,
c) obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Noblistów Polskich przy ul. Iwaszkiewicza 70 w Gryfinie,
d) obiektów sportowych administrowanych przez Szkołę Podstawową w Gardnie im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Niepodległości 1 w Gardnie.

2. Komunikat w sprawie otwarcia kolejnych obiektów zostanie wydany 19 maja 2020 r.
 


2020/05/11, Gmina Gryfino wspiera placówki edukacyjne

Inwestycja w edukację oraz w niezbędny sprzęt wspomagający naukę jest bardzo ważnym działaniem gminy. Ile Gmina Gryfino w ostatnim czasie przekazała gryfińskim szkołom i przedszkolom sprzętu elektronicznego na cele edukacyjne?

O tym w obszernym komunikacie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński.

Gmina Gryfino złożyła wniosek o przyznanie środków z programu Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna Szkoła” w dniu 7 kwietnia 2020 r. Gmina Gryfino wnioskuje o zakup 100 tabletów na szacunkową kwotę 100.000,00 złotych, które zostaną przekazane do szkół i rozdysponowane, w zależności od potrzeb, wśród uczniów i nauczycieli. Tym niemniej, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino od początku wprowadzenia kształcenia na odległość, wyraził zgodę wszystkim dyrektorom jednostek, na wypożyczanie gminnego zasobu – komputerów stacjonarnych, tabletów, laptopów - rodzicom lub opiekunom prawnym uczniów, a także nauczycielom.

Należy mieć także na względzie, że wszystkie jednostki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino, w bieżącym roku szkolnym (proces ten zakończył się w marcu), zostały wyposażone w nowy sprzęt komputerowy i multimedialny, zakupiony w ramach prowadzonych projektów zewnętrznych i z takim dofinansowaniem.

Poniżej informacja o zasobach poszczególnych jednostek:

1. W ramach projektu Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski jako język obcy.” INT-128 dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA gminne placówki wyposażono w sposób następujący:

Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej
w Gryfinie – Tablet - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza w Gryfinie – Laptop - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Noblistów Polskich w Gryfinie – Laptop - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie – Laptop - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chwarstnicy – Tablet - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie – Laptop - 24 sztuki,
Szkoła Podstawowa im. Księcia Barnima I w Żabnicy – Laptop - 24 sztuki,
Przedszkole Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie – Tablet - 15 sztuk,
Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie – Laptop - 15 sztuk,
Przedszkole Nr 5 im. Calineczki w Gryfinie – Laptop- 5 sztuk, Tablet – 10 sztuk,
Przedszkole Nr 3 im. Kubusia Puchatka w Gryfinie – Tablet - 15 sztuk,
Przedszkole Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pszczółki Mai - 15 sztuk,

2. W ramach projektu„Inwestujemy w naukę!” – podnoszenie szans edukacyjnych uczniów oraz kluczowych kompetencji i nauczycieli ze szkół z terenu Gminy Gryfino, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego gminne placówki zostały wyposażone łącznie w poniżej wymienione narzędzia (poza komputerami wymieniamy inne narzędzia dla zobrazowania skali zmian informatycznych w jednostkach edukacyjnych Gminy Gryfino):

Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, im. Marii Dąbrowskiej, ul. Łużycka 22; 74-100 Gryfino:
a) Tablet Krüger & Matz – 7 szt.
b) Przełącznik sieciowy - 1 szt.
c) Kabel D-Sub VGA – 1 szt.
d) Kabel HDMI - 1 szt.
e) Monitor komputerowy 19,5” Dell E2016HV – 20 szt.
f) Komputer przenośny, laptop Lenovo V330 – 1 szt.
g) Komputer stacjonarny – 20 szt.
h) Uchwyt do projektora – 1 szt.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza w Gryfinie, ul. 9 Maja 4,
74-101 Gryfino:
a) Tablet Lenovo – 25 szt.
b) Tablica interaktywna – 2 szt.
c) Komputer stacjonarny – 20 szt.
d) Oprogramowanie biurowe – 20 szt.
e) Projektor multimedialny – 5 szt.
f) Ekran projekcyjny – 5 szt.
g) specjalistyczny program do diagnostyki QEEG typu Biofeedback

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Noblistów Polskich, ul. Iwaszkiewicza 70, 74-101 Gryfino:
a) Komputer stacjonarny – 33 szt.
b) Monitor komputerowy – 33 szt.
c) Robot edukacyjny z dodatkowymi akcesoriami – 24 szt.
d) Zestaw robotów edukacyjnych – 3 szt.
e) Kabel sieciowy – 33 szt.
f) Przełącznik sieciowy – 2 szt.
g) Punkt dostępowy – 2 szt.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chwastnicy, ul. Gryfińska 19, Chwastnica
74-100 Gryfino:
a) Ekran projekcyjny – 2 szt.
b) Komputer przenośny, laptop Lenovo – 25 szt.
c) Oprogramowanie biurowe – 25 szt.
d) Projektor multimedialny wraz z uchwytem – 6 szt.
e) Tablica interaktywna – 6 szt.

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte, ul. Niepodległości 1, Gardno,
74-100 Gryfino:
a) Komputer przenośny, laptop Lenovo V330 – 6 szt.
b) Tablet Samsung Galaxy – 2 szt.
c) Monitor komputerowy – 1 szt.
d) Komputer stacjonarny – 1 szt.
e) Robot edukacyjny – 13 szt.
f) Urządzenie wielofunkcyjne laserowe – 1 szt.
g) Urządzenie wielofunkcyjne z systemem CISS – 2 szt.
h) Nośnik pamięci masowej – 1 szt.
i) Telewizor 43” – 1 szt.
j) Tablica interaktywna – 5 szt.
k) Wizualizer AVER F17-8M – 1 szt.
l) Projektor multimedialny – 1 szt.

Szkoła Podstawowa im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie, ul. Szczecińska 34, Radziszewo, 74-100 Gryfino:
a) Komputer przenośny, laptop Lenovo V330 – 13 szt.
b) Oprogramowanie biurowe Office Std 2019 SNGL OLP NL Acdmc – 13 szt.

Szkołą Podstawową im. Ks. Barnima I ul. Długa 20, Żabnica, 74-100 Gryfino:
a) Tablet Krüger & Matz – 21 szt.
b) Monitor komputerowy – 16 szt.
c) Komputer stacjonarny – 16 szt.
d) Tablica interaktywna – 1 szt.

I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego, ul. Niepodległości 16,
74-100 Gryfino:
a) Monitor komputerowy 19,5” Dell E2016HV – 31 szt.,
b) Komputer przenośny, laptop Lenovo V330 – 2 szt.
c) Komputer stacjonarny PCS Aer A320B – 30 szt.
d) Oprogramowanie biurowe Office Std 2019 SNGL OLP NL Acdmc - 32 szt.
e) Projektor multimedialny OVERMAX MULTIPIC 2.4 – 1 szt.

Asortyment zakupiony do poszczególnych szkół został określony przez ich dyrektorów, zgodnie z oceną istniejącego zasobu i potrzebami jednostki.

3. Ponadto, po zakończeniu projektu „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: wielkopolskiego i zachodniopomorskiego”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020” co nastąpiło w marcu bieżącego roku – 24 dodatkowe laptopy trafiły do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie.

Przekazane do jednostek edukacyjnych komputery stacjonarne, tablety i laptopy mogą być i są wykorzystywane przez nauczycieli oraz uczniów, także w zakresie zdalnego nauczania. Wszystkie złożone w tym zakresie wnioski, zarówno przez nauczycieli jak i uczniów, zostały rozpatrzone pozytywnie.


2020/05/13, Komunikat dotyczący budżetu obywatelskiego na rok 2021

Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie budżetu obywatelskiego

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino informuje, że ze względu na ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, procedura dotycząca Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok zostaje zawieszona do odwołania.

Kierując się troską o zdrowie mieszkańców, zawieszam nabór wniosków i stosowanie pozostałych procedur, mających na celu wyłonienie zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku.

 

Z up. BURMISTRZA

Zastępca Burmistrza

Paweł Nikitiński


2020/05/11, INFO Gryfino [08.05.2020] Wirtualny spacer po Bibliotece Publicznej w Gryfinie

W związku z wyjątkową okazją jaką był Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, odwiedzamy mury Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Czym zajmuje się introligatornia? Jakie zbiory znajdują się w Dziale Zbiorów Specjalnych? O tym wszystkim w odcinku #INFOGryfino! Zapraszamy na wirtualny spacer!

 


2020/05/11, Elektroniczny odpis aktu stanu cywilnego - wydanie dokumentu od ręki jest możliwe! Jak to zrobić?

Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji elektronicznej. Poznajcie e-usługę.

Elektroniczny Odpis Aktu Stanu Cywilnego. Wydanie dokumentu od ręki jest możliwe. Należy spełnić trzy warunki:

1. Odpis aktu, o który wnioskujesz musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka bądź rodziców.

2. System w trakcie wypełniania wniosku musi potwierdzić, że jest możliwe automatyczne wydanie odpisu.

3. Za odpis należy zapłacić online.


2020/05/08, Komunikat w sprawie wznowienia realizacji części zawieszonych zadań statutowych Gminy Gryfino z dnia 8 maja 2020 roku.

Drodzy Mieszkańcy! Przedstawiamy komunikat w sprawie wznowienia realizacji części zawieszonych zadań statutowych Gminy Gryfino z dnia 8 maja 2020 roku. Informacje szczególnie ważne dla wszystkich rodziców i opiekunów prawnych oraz czytelników korzystających z oferty Biblioteki Publicznej:

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wspólnie z dyrektorami jednostek organizacyjnych przeanalizował obecną sytuację epidemiczną oraz warunki formalno - prawne w zakresie zapewnienia opieki dla najmłodszych dzieci.

Zostały jednocześnie wzięte pod uwagę potrzeby rodziców, dla których zapewnienie opieki dla dzieci, jest niezbędne do podjęcia decyzji o powrocie do pracy.

W związku z powyższym 18 maja 2020 r. rozpoczną się zajęcia opiekuńcze we wszystkich przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Gryfino.

Od 18 maja 2020 r. rozpoczną się też zajęcia opiekuńcze w Żłobku Miejskim w Gryfinie.

Wszyscy rodzice, którzy są zainteresowani skorzystaniem z usług opiekuńczych w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz żłobku, proszeni są o kontakt telefoniczny lub elektroniczny z odpowiednią jednostką do 15 maja 2020 r. do godziny 14.00.

Wszystkie jednostki organizacyjne w dniu 18 maja 2020 roku będą spełniały wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w każdej jednostce zawierające obowiązki dyrektora, nauczycieli, pracowników oraz rodziców lub opiekunów prawnych dostępne będą na stronach internetowych tych jednostek od dnia 15 maja 2020 roku.

Procedury bezpieczeństwa zawierać będą również dokumenty do których podpisania zobowiązani będą rodzice lub opiekunowie prawni.

Mając na uwadze zgłaszane potrzeby naszych mieszkańców po przeanalizowaniu sytuacji wspólnie z dyrektorem Biblioteki Publicznej z dniem 18 maja 2020 r.
zostają otwarte wypożyczalnie Biblioteki Publicznej:

 • w budynku głównym, przy ul. Kościelnej 24,
 • w filii na Górnym Trasie przy ul. Krasińskiego 87a,
 • w filii w Wełtyniu przy ul. Niepodległości 18,
 • w filii w Pniewie przy ul. Gryfińskiej 16.

Czytelnie nadal pozostają nieczynne.

Również wszystkie wypożyczalnie w dniu 18 maja 2020 roku będą spełniały wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Obowiązujące w Bibliotece Publicznej procedury bezpieczeństwa zawierające obowiązki pracowników oraz korzystających z usług wypożyczalni dostępne będą na stronie internetowej Biblioteki od dnia 15 maja 2020 roku.

W sprawie obiektów sportowych odrębny komunikat zostanie wydany 15 maja 2020 r.


2020/05/05, Gmina Gryfino przystąpiła do etapu przystosowującego gryfińskie placówki

Gmina #Gryfino przystąpiła do etapu przystosowującego gryfińskie placówki - przedszkola i Żłobek Miejski - na ponowne przyjęcie naszych najmłodszych mieszkańców.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci i pracowników. Otwarcie placówek odbędzie się dopiero wówczas, gdy zapewnione zostaną w nich wymagane środki ostrożności. Działania te konsultowane są z dyrektorami oraz rodzicami.

Dziś środki ochrony osobistej Żłobkowi Miejskiemu przekazał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikitiński. W pakiecie znajdują się maseczki, przyłbice, okulary i rękawice z zasobów Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz płyny dezynfekujące, które gmina otrzymała od Wojewody Zachodniopomorskiego.

W tym tygodniu pakiety ochronne trafią także do gryfińskich przedszkoli.


2020/05/05, Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino

Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino. Wtorek, 5 maja, od godz. 17.00: Sobieradz, Drzenin, Parsówek, Sobiemyśl, Dołgie, Borzym, Wirów, Wirówek, Szczawno.

W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej w czasie dezynfekcji i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.


2020/05/06, Zbiorcze zestawienie danych z ankiet na temat jakości usług świadczonych w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie

W celu uzyskania opinii na temat jakości usług świadczonych przez Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie przekazano komórkom organizacyjnym Urzędu 260 szt. formularzy ankiet (po 20 szt. do trzynastu komórek organizacyjnych), które następnie były przekazywane interesantom załatwiającym sprawy w poszczególnych komórkach. Wypełnione ankiety zostały wrzucone do urny znajdującej się w Biurze Obsługi Interesantów. Ankieta przeprowadzona została w okresie od 24 lutego – 20 marca 2020 r.

Ankietowani zwrócili 81 ankiet co stanowi 31,2%.


Wyniki ankiet:
1. przedmiot załatwianej sprawy dotyczył obszarów: gospodarki nieruchomościami (15 os. – 18,5%), aktów stanu cywilnego (14 os. - 17,3%), obsługi i uzyskania informacji w Biurze Obsługi Interesantów (13 os. – 16%), dowodów osobistych i spraw meldunkowych (11 os. – 13,6%), podatków (10 os. – 12,3%), planowania przestrzennego (8 os. – 9,9%), w dalszej kolejności – działalności gospodarczej, gospodarki komunalnej, płatności w kasie, inwestycji gminnych, ochrony środowiska, edukacji;
2. większość ankietowanych (69 os. – 85,2%) oceniła, że ich sprawa została załatwiona w terminie;
3. w trzecim pytaniu ankietowani mieli ocenić swoje zadowolenie z usługi w skali sześciopunktowej, gdzie 1 oznacza całkowity brak zadowolenia a 6 – pełną satysfakcję. Większość ankietowanych (60 os. – 74,1%) oceniło swoje zadowolenie z usług świadczonych przez urząd na 6 punktów, 18 os. – 22,22% przyznało 5 punktów , 2 os. – 2,5% - 4 punkty, tylko 1 osoba (1,2%) oceniła usługę najniżej przyznając 1 punkt;
4. bardzo wysoko zostały ocenione kompetencje pracowników. 67 os. (82,7%) przyznało najwyższą ocenę, 13 os. (16%) kompetencje pracowników oceniło na 5 punktów, tylko jedna osoba (1,2%) przyznała najniższą notę w tym zakresie.
5. na pytanie dotyczące uzyskania pełnej informacji na temat załatwianej sprawy zdecydowana większość przyznała maksymalną ilość punktów, co oznacza, że uzyskali pełną informację, 13 osób (16%) przyznało 5 punktów, tylko 1 osoba przyznała jeden punkt, co oznacza całkowity brak informacji;
6. również bardzo wysoko ankietowani ocenili kulturę obsługi: 66 osób (81,5%) przyznało maksymalna ilość punktów czyli 6, 13 osób (16%) przyznało 5 punktów, tylko jedna osoba bardzo nisko oceniła kulturę obsługi przyznając 1 punkt.
7. ankietowani zostali poproszeni o podanie propozycji zmian mających na celu doskonalenie usług świadczonych przez Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Jako propozycje wskazano:
• tabliczki informacyjne na drzwiach, z których wynikałoby co można załatwić w konkretnym pokoju,
• windę,
• remont podłogi,
• lepsze warunki pracy dla urzędników, zbyt ciemno, dziura w podłodze w pok. 10,


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn


Gryfino, dnia 5 maja 2020 r.
 


2020/05/04, Informacja o przedszkolach i Żłobku Miejskim

Szanowni Mieszkańcy! Informujemy, że Gmina Gryfino nie otworzy Żłobka Miejskiego i przedszkoli w dniu 6 maja.

Szczegóły dotyczące zasad ich funkcjonowania w najbliższym czasie podamy jeszcze w tym tygodniu. Prosimy o zaglądanie na nasz profil FB oraz do naszych aktualności na stronie.


2020/05/03, Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino

Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino. Niedziela, 3 maja: Wełtyń, Gardno, Krajnik, Pniewo, Żórawie, Żórawki.

 • W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 • Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej w czasie dezynfekcji i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.
 • Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.


2020/04/30, Czwartek i piątek: dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gminie Gryfino

Harmonogram:

 • Czwartek 29 kwietnia, od godz. 18.00: Radziszewo, Chlebowo, Stare Brynki, Nowe Brynki, Czepino.
 • Piątek 1 maja, od godz. 18.00: Żabnica, Dębce, Daleszewo, Gryfino ul. Pomorska.
 
W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 
Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej w czasie dezynfekcji i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.
 
Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.
 
#Gryfino #trzymajdystans
 

2020/04/27, Zielona polityka Gminy Gryfino

Blisko 4700 roślin zostanie nasadzonych w Gryfinie w latach 2018-2021. To efekt prowadzonej przez Gminę Gryfino polityki zazieleniania miasta.

Na obszarze prowadzonych obecnie inwestycji – zintegrowanego centrum przesiadkowego i nowej hali sportowej – nasadzone będą 84 drzewa, 943 krzewy i 2250 kwiatów.

Nowy pas zieleni pojawi się na ul. 1 Maja naprzeciw Urzędu Miasta i Gminy. Odgraniczy tutejszy parking od jezdni.

Obecne działania to kolejny etap poszerzania zbioru roślinności miejskiej. W 2018 r. odbyła się bowiem rewitalizacja obszarów zielonych: Parku Miejskiego, Górki Miłości i Opolanki. W jej ramach przybyło 102 nowych drzew, 1208 krzewów i 90 bylin.

Nasadza się różnorodne i barwne gatunki roślin. Poprawiają one estetykę miasta. Część z nich jest bardziej odporna na niekorzystne warunki miejskie.

Działania Gminy Gryfino podyktowane są obecnymi zachodzącymi zmianami klimatycznymi. – Wyzwaniem najbliższych lat będzie susza – mówi zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, Tomasz Miler. – Nasadzenia są potrzebne, bo przeciwdziałają zjawisku "miejskiej wyspy ciepła". Drzewa poprzez zacienianie obniżają temperaturę w mieście. A wszystkie nowe rośliny wpływają na funkcjonowanie miejskiego ekosystemu – np. na liczbę owadów i ptaków. Zmieniamy także harmonogram koszenia traw w mieście i na terenach podmiejskich.

W planach jest zielona rewitalizacja kolejnych obszarów miasta. Gmina Gryfino stara się obecnie pozyskać zewnętrzne środki na stworzenie nowych eko-przestrzeni, w tym takich, które uwzględniają kwestię retencji i magazynowania wody.

Lista załączników:

Nowa zieleń w Gryfinie - zintegrowane centrum przedsiadkowe

Nowa zieleń w Gryfinie - hala sportowa


2020/04/28, Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej w gryfińskich sołectwach

W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Harmonogram - piątek 1 maja:

 • od godz. 10.00: Radziszewo, Chlebowo, Stare Brynki, Nowe Brynki, Czepino.
 • od godz. 18.00: Radziszewo, Chlebowo, Stare Brynki, Nowe Brynki, Czepino.

Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej w czasie dezynfekcji i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.


2020/04/27, Powstaje zintegrowane centrum przesiadkowe
Rozpoczął się drugi etap budowy gryfińskiego zintegrowanego centrum przesiadkowego. Centrum to wchodzi w skład powstającej Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej. Połączy ona ze sobą w miasta aglomeracji szczecińskiej. Podróżowanie między nimi stanie się szybsze, wygodniejsze i bardziej ekologiczne.

Ideą centrum przesiadkowego jest ułatwienie podróżnym przesiadanie się na rozmaite środki transportu w jak najbliższym sąsiedztwie.

W zeszłym roku zrealizowano I etap inwestycji – przebudowę odcinka ul. Kolejowej, tworząc przy niej parking tzw. „park & ride”. Podróżni przesiadając się na pociąg, mogą tu zaparkować swoje samochody.

Obecny II etap inwestycji przy ulicach 1 Maja i Sprzymierzonych obejmuje: budowę nowego dworca autobusowego i postoju dla taksówek, przebudowę przejścia podziemnego, nową nawierzchnię ulic i chodników, instalację małej architektury miejskiej. Przy dworcu kolejowym powstanie wiata dla rowerów „bike & ride”. 

Pojawią się też nowe nasadzenia zieleni: blisko 40 drzew, ponad 650 krzewów i 2250 kwiatów. Nowością będzie nowy pas zieleni przy ul. 1 Maja, odgraniczający parking od jezdni.

Ostatnim etapem inwestycji będzie m.in. budowa windy dla pieszych od ul. Kolejowej do ul. 9 Maja. Ułatwi to znacząco przemieszczanie się osobom starszym, niepełnosprawnym i z wózkami dziecięcymi.
Ile kosztuje cała inwestycja? 10 802 947,46 zł. Gmina pozyskała na ten cel 8 037 416,42 zł ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Nowe centrum przesiadkowego znacząco zmieni krajobraz centrum Gryfina. Będzie estetycznie i nowocześnie, a podróżowanie stanie się przyjemniejsze.

Poszczególne etapy prac przyniosą czasowe utrudnienia w ruchu. Obsługa pasażerów autobusów już teraz odbywa się na ulicy Kolejowej. Prosimy o śledzenie komunikatów, które będą pojawiać się na bieżąco na stronach internetowych Gminy oraz Powiatu. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na wyrozumiałość!  


Załącznik:

Gryfino plan zintegrowanego centrum przesiadkowego 72.78 KB

2020/04/24, Komunikat w sprawie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z komunikatem dotyczącym nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn: "Staramy się zminimalizować ryzyko, które jest zagrożeniem dla całej naszej społeczności. Staramy się zabezpieczyć przyszłość Gminy Gryfino i jej Mieszkańców. Na co dzień odczuwam Państwa wsparcie, jestem z tego dumny. Dlatego wszystkim pracownikom jednostek gminnych i Mieszkańcom Gryfina dziękuję za udzielane nam wsparcie."

 


2020/04/24, XX nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie

Informujemy, że w dniu 30 kwietnia 2020 r. odbędzie się XX nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Początek sesji o godz. 10:00.

Porządek obrad


2020/04/22, Informacja dotycząca zakupu biletów miesięcznych PKS w Gryfinie

Informacja dotycząca zakupu biletów miesięcznych PKS w Gryfinie.

W celu zakupu biletów miesięcznych zostanie uruchomiona kasa biletowa w Gryfinie:

dn.29.04.2020 r. /środa/ w godz.14:00 - 16:00
dn.30.04.2020 r. /czwartek/ w godz.14:00 - 16:00
dn.04.05.2020 r. /poniedziałek/ w godz.14:00 - 16:00
dn.05.05.2020 r. /wtorek/ w godz.14:00 - 16:00


2020/04/21, Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej: środa 22 kwietnia, Górny Taras, Gryfino

W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych.

Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W środę 22 kwietnia przeprowadzona zostanie kolejna dezynfekcja. Tym razem na Górnym Tarasie w Gryfinie. Rozpocznie się o godz. 19:30.

Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Odpowiedni dystans zapewni sprawne wykonanie dezynfekcji.

Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.


2020/04/23, XX nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie - brak quorum

Ze względu na brak wymaganego quorum XX nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Gryfinie nie odbyła się. Przewodniczący ustalił termin kolejnej sesji na 30.04 na godz.10.00.

 


2020/04/20, Pomoc prawna dla mieszkańców gminy w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

 Drodzy Mieszkańcy! Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino uruchomił bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców.Pomoc obejmuje udzielanie porad i konsultacji prawnych (opinii prawnych i odpowiedzi na problemy mieszkańców gminy wywołanych epidemią koronawirusa).

W jaki sposób skorzystać z pomocy prawnej?

Pytania i wnioski o udzielenie opinii prawnych należy kierować do adwokat Magdaleny Jatczak pod numer telefonu: 513 913 477 lub na adres e-mail: jatczak.magda@gmail.com.

Pomoc prawna będzie świadczona w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 15.00 do 17.00.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.


2020/04/20, Pomoc psychologiczna dla mieszkańców gminy w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Drodzy Mieszkańcy! Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla mieszkańców. Pomoc obejmuje udzielanie porad i konsultacji psychologicznych (wynikających z obecnej sytuacji).

W jaki sposób można skorzystać z pomocy psychologicznej?

Bezpłatne wsparcie psychologiczne udzielane jest pod numerem telefonu: 73 12 12 112.

Dyżury psychologów odbywać się będą w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 15.00 do 17.00.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.


2020/04/19, Pierwsze maseczki trafiają w Państwa ręce!

Od 16 kwietnia każdy z nas musi zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. Pierwsze maseczki trafiają w Państwa ręce!

Do wszystkich gospodarstw domowych na terenie gminy Gryfino dostarczone zostaną maseczki niemedyczne ochronne wielorazowego użytku. W ich tworzenie zaangażowane są różne środowiska oraz wolontariusze reprezentujący instytucje, placówki edukacyjne, stowarzyszenia.

Na apel odpowiedziało mnóstwo naszych mieszkańców, okazując ogromne zaangażowanie oraz chęć pomocy. W urzędzie, mieszkaniach wolontariuszy, świetlicach, instytucjach ruszył cały proces tworzenia i logistyki, aby w sposób bezpieczny maseczki mogły trafić w Państwa ręce.

Wolontariusze kroją materiały, gumki, tasiemki, szyją, rwą nitki, piorą i prasują gotowe maseczki. Wszystko po to, aby maseczki systematycznie trafiały do skrzynek pocztowych oraz bezpośrednio do Państwa rąk. Każdy z przygotowanych pakietów zawiera również informację dotyczącą bezpiecznego użytkowania.

W akcję dostarczania pakietów zaangażowani są sołtysi, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz wolontariusze.

Pamiętajmy o dezynfekcji naszych maseczek. Należy je regularnie prać w minimum 60 stopniach przez 40 minut oraz prasować przed kolejnym użyciem.

Bardzo ważne jest bezpieczne zakładanie maseczki

 • Używajmy zawsze nowej lub zdezynfekowanej maseczki.

 • Przed zakładaniem dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

 • Przyłóż ją do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż tak, by dobrze przywierała bez szczelin pomiędzy twarzą a maską.

 • Zwiąż sznurki lub nałóż gumki na uszy.

 • Pamiętajmy aby nie dotykać maseczki w trakcie jej noszenia.

 • Jeśli taka sytuacja się zdarzy, dokładnie umyjmy lub zdezynfekujmy ręce.

 • Zawsze wymieniajmy maseczkę na nową, kiedy stanie się wilgotna.

Równie ważne jest poprawne zdejmowanie maseczki

 • Nie dotykając przedniej części należy chwycić ją za wiązanie z tyłu i rozwiązać (jeśli jest zaczepiana na uszy, to należy zdejmować każde łączenie).

 • Przy ściąganiu unikajmy dotykania zewnętrznej części.

 • Umieśćmy maseczkę w przygotowanym woreczku aby móc ją wyprać w domu.

 • Umyjmy i zdezynfekujmy ręce.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Przestrzegajmy wszystkich zasad higieny. Myjmy często ręce. Wychodźmy z domu tylko wtedy, gdy to konieczne, a jeśli już to robimy – zachowajmy odpowiedni odstęp od innych ludzi.

#zostańwdomu


2020/04/23, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie wyboru oferty na realizację zadania publicznego, w drodze zlecenia, z zakresu działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.


2020/04/15, Dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej

W związku z epidemią koronawirusa Covid-19 na obszarze miasta i gminy Gryfino przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażanie realizowane jest zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W czwartek 16 kwietnia dezynfekcja przeprowadzona zostanie w staromiejskiej części Gryfina. Rozpocznie się o godz. 20:00.

W piątek 17 kwietnia dezynfekcja odbędzie się za pomocą ciężkiego sprzętu wzdłuż długich ciągów komunikacyjnych. Rozpocznie się o godz. 22:00. Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Zwracamy się z prośbą o ograniczenie obecności w przestrzeni publicznej i zachowanie bezpiecznej odległości od wykonujących czynności odkażające strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Odpowiedni dystans zapewni sprawne wykonanie dezynfekcji.


2020/04/15, Nowe tymczasowe miejsce funkcjonowania dworca autobusowego

Uwaga Mieszkańcy i Podróżni! Od środy 22 kwietnia dworzec autobusowy funkcjonować będzie na ul. Kolejowej. Przystanki zlokalizowane zostaną na jej wyremontowanym odcinku, w sąsiedztwie garaży.

Odcinek ul. Kolejowej między ulicami 9 Maja i Armii Krajowej będzie tymczasowo zamknięty dla ruchu innych pojazdów - za wyjątkiem dojazdu do garaży. Zmiana wynika z uruchomienia kolejnego etapu przebudowy ulic 1 Maja i Sprzymierzonych. Rozpoczęły się prace przy dworcu kolejowym.

W jego otoczeniu powstanie wygodne i bezpieczne centrum przesiadkowe. Inwestycję realizuje Gmina Gryfino.

 

 

 

 


2020/04/10, Koronawirus – sytuacja w Gminie Gryfino

Mija blisko miesiąc od dnia, w którym Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego określił po raz pierwszy zasady funkcjonowania Gminy w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Skutki epidemii dotknęły nas już w sposób bezpośredni. Obecny stan jest sytuacją nową dla nas wszystkich. Działania jemu zapobiegające to w znacznej mierze przedsięwzięcia dotąd nie praktykowane. Dziękujemy za Państwa wsparcie i wyrozumiałość.

Oto działania podjęte i planowane przez Gminę Gryfino:


Dezynfekcja miejsc publicznych

Podczas pierwszego etapu dezynfekcji Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych odkażało przystanki autobusowe i małą architekturę miejską. Drugi etap realizowany jest przez Ochotnicze Straże Pożarne na terenie całego miasta i sołectw, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego wydanymi samorządom w dniu 2 kwietnia 2020 r. Stosowany w odkażaniu środek dezynfekujący jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Przed dezynfekcją emitowane są komunikaty z przemieszczającego się po mieście pojazdu.  Prosimy o pozostanie w domach lub zachowanie odpowiedniego dystansu od wykonujących odkażanie strażaków.


Zaplecze materiałowe

Gmina stale powiększa zasoby materiałów ochronnych i sanitarnych, m.in. maseczek, rękawic, płynów dezynfekujących. W tej chwili przede wszystkim dla służb miejskich, docelowo – do redystrybucji wśród mieszkańców. Jak wiemy są spore trudności ze zdobyciem tych materiałów na rynku, gmina czyni jednak na różne sposoby starania o zwiększenie zasobów. Np. dzięki wsparciu Zespołu Elektrowni Dolna Odra otrzymaliśmy 1000 l wody zdemineralizowanej na potrzeby działań dezynfekujących.


Dzień dobry! Pomagam – akcja pomocy w zakupach

Ruszyła akcja pomocy w zakupach zainicjowana przez gryfińskich wolontariuszy. Gmina Gryfino pełni w niej rolę koordynatora, wyposaża wolontariuszy w odpowiednie środki ochrony osobistej oraz prowadzi działania informacyjne.

„Dzień dobry! Pomagam” to inicjatywa adresowana do osób, które wymagają pomocy w zakupie produktów niezbędnych do życia. Pomoc przeznaczona jest dla osób starszych 65+ oraz osób z niepełnosprawnością ruchową, które ukończyły 18 lat i prowadzą gospodarstwo jednoosobowe:

- pomoc polega na zakupie przez wolontariusza podstawowych produktów spożywczych, środków higienicznych, środków czystości – do kwoty 100 zł - oraz leków,

- zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 500 471 087 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00,

- osoby objęte pomocą mogą z niej skorzystać maksymalnie 2 razy w tygodniu,

- podczas rozmowy telefonicznej należy podać następujące dane: imię, nazwisko, adres, nr telefonu, lista zakupów,

- koordynator przyjmujący zgłoszenie nadaje indywidualny numer zamówienia oraz udziela informacji o sposobie realizacji zamówienia,

- wolontariusz, który robi zakupy, rozlicza się na podstawie paragonu.

To wyjątkowe przedsięwzięcie, bo w tak trudnym dla wszystkich momencie w wolontariat zaangażowały się osoby reprezentujący różnorodne lokalne środowiska, opcje polityczne i zawody.


Dzień Dobry! Pomagam – maseczki dla mieszkańców

Gmina Gryfino, tak jak i inne lokalne inicjatywy, również włączy się w społeczną akcję szycia maseczek wielorazowego użytku. To kolejna odsłona akcji „Dzień Dobry! Pomagam”.

Gmina odpowiadać będzie za koordynację akcji, logistykę i zakup certyfikowanych materiałów do szycia. Maseczki szyć będzie ok. 50 osobowe grono wolontariuszy. Docelowo planujemy przekazanie maseczek wszystkim mieszkańcom gminy.


Dzień Dobry! Pomagam – śniadanie dla samotnych

Wielkanocną edycją akcji będzie stworzenie i dostarczenie paczek żywnościowych dla osób samotnych i potrzebujących. Z inicjatywą wyszedł Pan Paweł Łopata, właściciel Restauracji Rodzinnej, który zadeklarował gotowość przygotowania paczek i współudział darczyńców: SOT Szczecin, Piekarnia Kruszynka, Jacek Przetak, Dariusz Wala, Makro Cash & Carry, ELTE Kołbacz oraz osób pragnących zachować anonimowość.

Gmina wesprze działanie zasobami żywnościowymi znajdującymi się w posiadaniu placówek przedszkolnych i szkolnych, które z racji na kwarantannę społeczną nie wytwarzają posiłków dla uczniów.

Do rozdysponowania paczek na terenie gminy i sołectw gotowa jest grupa ok. 50 wolontariuszy.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od powyższej akcji, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie stale udziela wsparcia żywnościowego osobom objętym kwarantanną, które znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Żywność dostarczają druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.


Pomoc dla przedsiębiorców

Burmistrz Mieczysław Sawaryn po konsultacjach z lokalnymi przedsiębiorcami wprowadził 8 kwietnia zarządzenie o szczególnej formie pomocy społeczności lokalnej, która polega na obniżeniu miesięcznej stawki czynszu dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach użytkowych oraz na gruntach stanowiących własność Gminy Gryfino.

Obniżenie stawki może nastąpić na pisemny wniosek najemcy lub dzierżawcy i wynosi 50% lub 90% w zależności od charakteru ograniczenia działalności. Obowiązywać będzie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej:

https://bip.gryfino.pl/chapter_110146.asp?soid=D800256CA6E947D3964C14CF11A30854

Szczegółowe informacje na temat wsparcia udzielanego przedsiębiorcom i pracownikom w ramach Tarczy Antykryzysowej dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa


Żłobek Miejski

Od 1 kwietnia 2020 r. jest możliwość zawieszenia umowy o świadczenie usług opiekuńczych w Żłobku Miejskim w Gryfinie, do czasu ustania przesłanki uniemożliwiającej realizację umowy, wynikającej ze stanu zagrożenia epidemiologicznego.

W tym celu należy pobrać ze strony internetowej Żłobka Miejskiego w Gryfinie druki porozumienia i aneksu do umowy o świadczenie usług opiekuńczych, a wypełnione i podpisane przez obojga rodziców/opiekunów prawnych druki przesłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną na adres żłobka.


Tablety dla nauczycieli

Gmina złożyła wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o doposażenie gryfińskich szkół w 100 tabletów do e-learningu. Pierwszy raz mamy do czynienia ze zdalną edukacją prowadzoną na tak szeroką skalę. Wiemy, że obecny proces nauczania jest ogromnym wyzwaniem. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni naszym nauczycielom i rodzicom za kontynuowanie w tak trudnych warunkach edukacji naszych dzieci i młodzieży.


Pomoc prawna i psychologiczna

Wkrótce uruchomiona zostanie telefoniczna pomoc prawna i psychologiczna kierowana do mieszkańców, którzy w stanie epidemii mierzą się z wyzwaniami natury prawnej lub oczekują wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.


Zamknięcie obiektów rekreacyjnych

Mimo obowiązującej kwarantanny społecznej, na terenie naszej gminy miały miejsce przypadki przebywania większej ilości osób na obiektach rekreacyjnych. W związku z tym Gmina Gryfino przy wsparciu Ochotniczych Straży Pożarnych oznakowała wszystkie informacją z prośbą o niekorzystanie z nich do odwołania.

Należy pamiętać, że obecnie obowiązuje także odgórny zakaz korzystania z takich obiektów, którego złamanie grozi mandatem w wysokości 5 tys. zł.


Aktywność on-line

Mimo tak trudnej sytuacji i ze sporymi ograniczeniami nasze życie społeczne toczy się dalej. Pomagają w tym placówki gminne, które przeniosły swoje aktywności w przestrzeń internetową. Komunikację online oferują gryfińskie przedszkola. Gryfiński Dom Kultury serwuje szereg materiałów zachęcających do aktywności kulturalnej i artystycznej w domach. Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie ogłosiło konkurs dla najmłodszych. Zachęcamy do zapoznania się z ich działaniami!


Pragniemy w tym miejscu podziękować wszystkim mieszkańcom Gminy Gryfino, instytucjom i przedsiębiorstwom, które w czasie epidemii podejmują konkretne działania na rzecz naszej lokalnej wspólnoty. To czas próby, kiedy hasła przekuwane są w czyn. Dziękujemy wszystkim, którzy w poczuciu odpowiedzialności i solidarności stosują się do ogłaszanych zaleceń i nakazów, a przy tym są sobie życzliwe.


2020/04/08, Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 8 kwietnia w sprawie szczególnej formy udzielania pomocy dla przedsiębiorców poprzez wprowadzenie możliwości obniżenia miesięcznej stawki czynszu za najem lub dzierżawę lokali użytkowych i gruntów stanowiących własność Gminy Gryfino

Zarządzenie wprowadza szczególną formę pomocy społeczności lokalnej, polegającej na wprowadzeniu obniżenia miesięcznej stawki czynszu dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach użytkowych oraz na gruntach stanowiących własność Gminy Gryfino, których działalność została czasowo ograniczona w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Obniżenie stawki obowiązywać będzie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br.

Treść zarządzenia wraz ze wzorem wniosku do pobrania poniżej oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej:

https://bip.gryfino.pl/chapter_110146.asp?soid=D800256CA6E947D3964C14CF11A30854

Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Załącznik do zarządzenia - do pobrania


2020/04/07, Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie ulg dla przedsiębiorców w związku z wystąpieniem epidemii

Szanowni Państwo! Nasza Ojczyzna, w tym gmina Gryfino, z uwagi na epidemię koronawirusa, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem chorobowym oraz radykalnie pogarszającym się stanem gospodarki. Materializują się zagrożenia spadku dochodów gospodarstw domowych, przedsiębiorców oraz finansów gminnych. Tak jak w przypadku wielu naszych rodaków, również i gmina Gryfino poniesie dotkliwe straty finansowe.

Rząd Polski przygotował wiele przepisów, z których można skorzystać. Przepisy te są zaadresowane do przedsiębiorców, a także do pracowników. Niestety na tym etapie samorząd terytorialny nie jest ujęty w możliwości skorzystania z ulg.

Obecnie na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) skorzystać można z ulg, zwolnień i dofinansowań udzielanych między innymi przez urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ustawa ta dopuszcza złożenie do Burmistrza Miasta i Gminy wniosków w sprawie o odstąpienie od dochodzenia należności, odroczenie terminów płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie spłaty zobowiązań z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie na okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przez przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu COVID-19.

Oprócz rozwiązań przewidzianych w tej ustawie, Ordynacja podatkowa oraz Uchwała Rady Miejskiej w Gryfinie Nr LIII/564/10 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 24 czerwca 2010 roku dają możliwość złożenia wniosków do Burmistrza Miasta i Gminy w sprawie udzielenia ulg z tytułu podatków, opłat oraz należności cywilnoprawnych.

Każdorazowo indywidualny wniosek podmiotu ubiegającego się o ulgę powinien zawierać: określenie rodzaju wnioskowanej ulgi, wskazanie okoliczności przemawiających za wystąpieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego, wymagane informacje o pomocy publicznej (gdy o wsparcie ubiega się przedsiębiorca).

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino będzie stosował odpowiednie ulgi w przypadku, gdy składający wniosek udokumentuje radykalne pogorszenie się sytuacji gospodarczej lub życiowej.

Jednocześnie wskazuję, że nie ma możliwości prawnych do zastosowania ulg wybranym grupom przedsiębiorców czy mieszkańców.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia udzielanego przedsiębiorcom i pracownikom w ramach Tarczy Antykryzysowej dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa


2020/04/07, Termomodernizacji szkół podstawowych

Nie wszystko widać z dołu, pokażemy więc Państwu, jak to wygląda z nieco wyższej perspektywy.

W Gminie Gryfino trwa proces termomodernizacji szkół podstawowych. Jego celem jest obniżenie kosztów ogrzewania i zużycia prądu.

Niedawno zakończyła się inwestycja przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 3. W jej ramach wykonano:

- instalację fotowoltaiczną na dachu szkoły,

- wentylację mechaniczną auli i sali gimnastycznej,

- modernizację podłogi w sali gimnastycznej,

- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,

- docieplenie budynku wraz z nową kolorystyką,

celem poprawienia jego stanu technicznego oraz walorów estetycznych.

Ile inwestycja kosztowała? Blisko 4,8 mln zł. W tej kwocie zawiera się dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w wysokości 3,2 mln zł.


2020/04/02, Wspieramy osoby z autyzmem

Funkcjonowanie naszej gminy podporządkowane zostało w dużej mierze aktualnej sytuacji związanej z epidemią #Covid19, co było też przedmiotem dzisiejszego roboczego spotkania Burmistrza Miasta i Gminy #Gryfino Mieczysława Sawaryna ze swoimi zastępcami.

Nie zapominamy jednak o innych ważnych sprawach. 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach akcji #polskananiebiesko burmistrz i zastępcy założyli dziś niebieskie koszule. Jest to symboliczny wyraz solidarności z osobami autystycznymi, ich rodzinami i opiekunami.

Gmina Gryfino pośród wielu działań wspierających osoby potrzebujące i niepełnosprawne, posiada także rozwiązania ułatwiające życie osób z autyzmem: 

 • prowadzi dwie jednostki, które są przygotowane do sprawowania opieki nad pełnoletnimi autystami - Środowiskowy Dom Samopomocy i Dzienny Dom Senior +,
 • współpracuje z organizacjami, które w zakresie swojej działalności oferują m.in. warsztaty terapii zajęciowej dla autystów - są to Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryfinie i Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Most",
 • do przyjmowania najmłodszych dzieci z autyzmem przystosowany jest Żłobek Miejski,
 • do opieki i edukacji dzieci autystycznych przygotowane są gminne przedszkola - w szczególności zaś Przedszkole nr 4 z oddziałami integracyjnymi, które posiada salę do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej,
 • również nasze szkoły realizują otwartą politykę wobec autystów, w tym Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi oraz Szkoła Podstawowa nr 3, w której niedawno oddano do użytku profesjonalną salę do zajęć z integracji sensorycznej.

Bądźmy wrażliwi i otwarci na osoby z autyzmem! Nasza empatia i zrozumienie dla nich dają im siłę w mierzeniu się z wyzwaniami codzienności.

 


2020/04/06, Pomoc dla Fundacji Centaurus

Fundacja Centaurus ze Szczedrzykowic, prowadząca największy w Europie azyl dla koni (na co dzień opiekę dostaje 500 koni i prawie 300 innymi zwierząt), po 15 latach działalności stanęła na krawędzi, przez epidemię koronawirusa. Jeśli zostanie nałożona kwarantanna na kogokolwiek na folwarku, nikt nie wjedzie z dostawami. Ani owsa, ani siana, ani niczego.

Zwierzęta, które zachorują, nie otrzymają pomocy. Dostawy za moment przestaną przyjeżdżać, bo firmy, które finansowały przez lata stałe, codziennie utrzymanie zwierząt zwyczajnie się wycofują. W wyniku epidemii albo już zbankrutowały, albo ograniczają wydatki. O całej tej sprawie można szczegółowo poczytać na stronie https://centaurus.org.pl/dla-zwierzat/#historia. Dlatego właściele zwracają się z wielką prośbą o pomoc, przede wszystkim o otrzymanie darowizny w postaci karmy (siano, zboże itp.). Dowódca 14 Zzachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zadeklarował, że jeżeli takowy darczyńca się znajdzie wystawi transport, który bezpłatnie zawiezie karmę dla ratowania zwierzaków w Fundacji. 

Zainteresowani tematem proszeni są o kontakt z koordynatorem Grupy Łącznikowej Wsparcia Społecznego w 14ZBOT na powiat gryfiński szer. Sebastianem Rożko (mail: sebroz@onet.pl). 

 


2020/04/02, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Celem inicjatywy ustanowionej przez ONZ jest zwrócenie uwagi na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych.

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Pocieszający jest fakt, że w Polsce wiedza o autyzmie oraz akceptacja i zrozumienie dla autystów wzrastają.

Także Gmina #Gryfino posiada szereg rozwiązań wspierających funkcjonowanie osób z autyzmem w naszej lokalnej społeczności - o czym już wkrótce w kolejnym poście.2020/04/01, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie opłat w przedszkolach, szkołach i Żłobku Miejskim działających na terenie Miasta i Gminy Gryfino
1. Zgodnie z ustawą z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych w przedszkolach, w czasie nieobecności wychowanków, nie będą pobierane opłaty za wyżywienie i za świadczenia opiekuńczo-wychowawcze.

2. We wszystkich szkołach w okresie nieobecności uczniów nie będą pobierane opłaty za wyżywienie.

3. Opłata stała za miesiąc marzec 2020 r. w Żłobku Miejskim w Gryfinie będzie naliczana zgodnie z uchwałą Nr XXVI/233/16 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie utworzenia i nadania statutu Żłobkowi Miejskiemu w Gryfinie oraz uchwałą Nr XXVI/235/16 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka i częściowych zwolnień z tych opłat oraz maksymalnej opłaty za wyżywienie dziecka w żłobku utworzonym przez Gminę Gryfino, tj.:
a) opłata stała za każdy dzień nieobecności w żłobku będzie obniżona o 1 zł, co wynika z wyżej wymienionych uchwał.
b) oplata żywieniowa za czas nieobecności dziecka w żłobku nie będzie naliczana.

4. Od 1 kwietnia 2020 r. jest możliwość zawieszenia umowy o świadczenie usług opiekuńczych w Żłobku Miejskim w Gryfinie, do czasu ustania przesłanki uniemożliwiającej realizację umowy, wynikającej ze stanu zagrożenia epidemiologicznego. W tym celu należy:
a) pobrać ze strony internetowej Żłobka Miejskiego w Gryfinie lub strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie druki Porozumienia i Aneksu do Umowy o świadczenie usług opiekuńczych,
b) wypełnione i podpisane przez obojga rodziców/opiekunów prawnych druki przesłać w formie skanów na adres poczty elektronicznej Żłobka Miejskiego w Gryfinie zlobek@gryfino.pl lub pocztą na adres: Żłobek Miejski w Gryfinie, ul. Władysława Łokietka 10, 74-100 Gryfino.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino
Mieczysław Sawaryn

2020/03/31, Oczyszczanie i dezynfekcja miejsc użyteczności publicznej

  Dziś i w najbliższych dniach na ulicach Gryfina zobaczymy pracowników Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, którzy oczyszczają oraz dezynfekują miejsca użyteczności publicznej. 


2020/03/26, Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino w sprawie zagrożeń finansowych dla Gminy Gryfino w związku z wystąpieniem epidemii

Szanowni Mieszkańcy! Dziś przedstawiłem Radzie Miejskiej analizę najważniejszych zagrożeń finansowych dla Gminy Gryfino, związanych z wystąpieniem epidemii. Sześć najbardziej istotnych czynników daje kwotę przekraczającą trzy miliony złotych.

Co ważne, przedstawione niżej informacje, trzeba traktować jako prognozę. Założyliśmy, że stan nadzwyczajny potrwa do 30 kwietnia i tak dokonywaliśmy obliczeń. Z biegiem dni, gdy będą pojawiały się kolejne informacje, będziemy je precyzować.Trzeba mieć na uwadze, że kwoty te znacznie się zwiększą, jeżeli przestój gospodarczy potrwa dłużej. Analiza nie bierze pod uwagę innych poważnych ryzyk, które mogą się zmaterializować (np. przejście na odbiór wyłącznie odpadów zmieszanych, roszczenia ze strony firm wykonujących usługi na rzecz gminy itd.).

1. Zamknięcie Centrum Wodnego Laguna – szacunek 1,2 miliona złotych. Założenie: całkowity brak wpływów ze sprzedaży biletów do końca kwietnia oraz obniżona o 50% frekwencja w okresie maj-lipiec.

2. Brak realizacji sprzedaży nieruchomości - 1,128 miliona złotych. To wartość nieruchomości, których przetargi są i będą musiały być odwołane. Jeżeli sytuacja pozwoli będą one ogłoszone ponownie, w drugiej połowie bieżącego roku. Należy jednak liczyć się ze zmniejszonym popytem, zwłaszcza przy większej podaży w jednym okresie. Istnieje również ryzyko, iż część środków ze sprzedaży nieruchomości, może wpłynąć na konto gminy dopiero w kolejnym roku.

3. Zmniejszone wpływy z podatku PIT – 800 tysięcy złotych. Pogorszenie koniunktury gospodarczej będzie miało niebagatelny wpływ na wpływy z tytułu podatku PIT. Zagrożenie zostało oszacowane na 20% wpływów w analizowanym okresie.

4. Zmniejszone wpływy z podatku CIT– 150 tysięcy złotych. O wiele większe konsekwencje mogą dotknąć wpływy z udziału w podatku CIT, czyli płaconego od zysków przedsiębiorstw. Tutaj przyjęto obniżenie się wpływów o 50% w analizowanym okresie.

5. Zwiększona ilość odpadów komunalnych – 72 tysiące złotych.

6. Brak wpływów z tytułu opłaty za przedszkola – 46 tysięcy złotych.

Suma pozycji 1-6 to kwota 3,396 miliona złotych.

Informuję również, że uruchomiona została rezerwa na zarządzanie kryzysowe w kwocie 125 tysięcy złotych. Do tej pory zrealizowane wydatki to kwota niecałych 30 tysięcy złotych. Wśród wydatków największą kwotę stanowił zakup masek ochronnych oraz żelu antybakteryjnego – kwota 15,3 tysiąca złotych. Zakupione zostały również rękawice, mydło, płyny do dezynfekcji, materiały ochronne oraz usługa druku plakatów informacyjnych. Kolejne zamówienia są na etapie realizacji.

Jest to pierwsza analiza, na tym etapie wielu zagrożeń nie da się jeszcze przewidzieć, jednocześnie zapewniam, że kolejne informacje będą przekazywane wraz z nowymi okolicznościami.


Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino

Mieczysław Sawaryn


2020/03/26, Dzień dobry! Pomagam – w Gryfinie rusza akcja pomocy w zakupach

„Dzień dobry! Pomagam” to inicjatywa adresowana do osób, które wymagają pomocy w zakupie produktów niezbędnych do życia. W ten sposób gryfińscy wolontariusze oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie chcą wesprzeć potrzebujących w czasie epidemii koronawirusa.

Pomoc przeznaczona jest dla osób starszych 65+ oraz osób z niepełnosprawnością ruchową, które ukończyły 18 lat i prowadzą gospodarstwo jednoosobowe.

To wyjątkowe przedsięwzięcie, bo w tak trudnym dla wszystkich momencie w wolontariat zaangażowały się osoby reprezentujący różnorodne lokalne środowiska i zawody – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Mieczysław Sawaryn – Gmina Gryfino pełni w tym działaniu rolę koordynatora, wyposaża wolontariuszy w odpowiednie środki ochrony osobistej oraz prowadzi działania informacyjne w tym zakresie.

 • Pomoc polega na zakupie przez wolontariusza podstawowych produktów spożywczych, środków higienicznych, środków czystości – do kwoty 100 zł - oraz leków,
 • Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 500 471 087od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00,
 • Osoby objęte pomocą mogą z niej skorzystać maksymalnie 2 razy w tygodniu,
 • Podczas rozmowy telefonicznej należy podać następujące dane: imię, nazwisko, adres, nr telefonu, lista zakupów,
 • Koordynator przyjmujący zgłoszenie nadaje indywidualny numer zamówienia oraz udziela informacji o sposobie realizacji zamówienia,
 • Wolontariusz, który robi zakupy, rozlicza się na podstawie paragonu.

Jeśli znają Państwo osobę, której należy pomóc w takich zakupach – prosimy o poinformowanie jej o tej możliwości i podanie naszego numer telefonu 500 471 087 – apeluje burmistrz. Będziemy wdzięczni także za przestrzeganie wszelkich zalecanych higienicznych środków ostrożności podczas wizyty wolontariusza.

 

 Plakaty informacyjne o akcji „Dzień dobry! Pomagam” zawisną m.in. na klatkach budynków gryfińskich spółdzielni, na grzybkach miejskich oraz sołeckich tablicach ogłoszeń. Kampania informacyjna prowadzona będzie również w mediach społecznościowych.


2020/03/26, Informacja o zamknięciu ul. Niepodległości

 Od dnia 24.03. 2020 r. czasowo zamknięty zostanie odcinek ulicy Niepodległości na wysokości budowanej hali sportowej celem wykonania przyłączy wodociągowego, sanitarnego i deszczowego. W projekcie organizacji ruchu przewidziany został objazd. Termin wykonania robót do 03.04.2020r.


2020/03/26, Informacja o zawieszeniu działalności żłobków dziecięcych oraz klubów dziecięcych

 Na podstawie komunikatu Wojewody Zachodniopomorskiego dotyczącego szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zawieszona zostaje działalność żłobków dziecięcych oraz klubów dziecięcych w terminie od dnia 26.03 do dnia 10.04 tworzonych i prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne instytucje publiczne.


2020/03/25, Koronawirus – sytuacja w Gminie Gryfino

Dziś mijają dwa tygodnie od dnia, w którym Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego określił nowe zasady funkcjonowania Gminy w obliczu zagrożenia koronawirusem. 

Każdy dzień przynosił nowe zarządzenia i rozwiązania. Dzięki nim urząd i jednostki gminne mogą nadal realizować swoje zdania, zachowując zalecane środki ostrożności. 

Przedstawiamy najważniejsze działania podjęte przez Gminę Gryfino.

 

Pomoc osobom bezdomnym

Sytuację osób bezdomnych monitorują gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Straż Miejska.

Przeprowadzono wywiady stanu zdrowia bezdomnych, dostarczono żywność, poinformowano o stanie zagrożenia, obowiązkach obywatelskich. Proces ma charakter stałej pomocy.

 

Reorganizacja pracy Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie oraz jednostek gminnych

Biura urzędu oraz jednostek organizacyjnych gminy został zamknięte dla interesantów. Obsługa odbywa się przez internet i telefonicznie. 

Z urzędem skontaktować się można:

- drogą telefoniczną: Biuro Obsługi Interesantów, tel. 91 416 20 11, wew. 106 lub 156,
- pocztą elektroniczną: boi@gryfino.pl,

- za pośrednictwem platformy ePUAP przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej urzędu: /UMIGG/skrytka lub /UMIGG/SkrytkaESP oraz posiadanego e-podpisu, tzw. podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

W sprawach wyjątkowo pilnych mieszkańcy gminy mogą otrzymać niezbędną pomoc poprzez specjalny punkty do bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem – w urzędzie taki punkt znajduje się w wejściu od strony ulicy Parkowej.

 

Zamknięcie żłobka, przedszkoli i szkół

Aktualną decyzją rządu stan ten będzie trwać do dn. 14 kwietnia.

 

Przedłużenie elektronicznej rekrutacji do publicznych przedszkoli do dn. 27 marca

 

Realizacja nauki on-line

Gmina Gryfino jako organ prowadzący placówki edukacyjne, zachęcała je do poprowadzenia nauki on-line wcześniej niż zostało to zarządzone przez Ministra Edukacji Narodowej. 

 

Zawieszenie działalności gminnych instytucji kultury, zamknięcie obiektów rekreacyjnych i sportowych oraz ograniczenie działalności placówek społecznych

 

Ustalenie nowych zasad funkcjonowania komunikacji publicznej

Komunikacja autobusowa na terenie Gminy Gryfino wykonywana jest wg rozkładu jazdy obowiązującego w okresie ferii letnich i zimowych oraz szkolnych przerw świątecznych. Na bieżąco monitorowane jest obłożenie autobusów pasażerami (na ogół jest dużo niższe od zalecanego przez rząd poziomu – maks. 50% miejsc w pojeździe). Sygnały o przekraczaniu limitu można zgłaszać na adres e-mail gospodarka.komunalna@gryfino.pl jak i telefonicznie 091 416 20 11 wew. 215

 

Monitoring sytuacji osób objętych kwarantanną

Gmina Gryfino jest w tym zakresie w stałym kontakcie operacyjnym z Policją oraz Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną.

 

Zamówienie dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Gryfino niezbędnych środków ochrony osobistej

Są to: maseczki, rękawice, okulary ochronne i płyn do dezynfekcji rąk. Jednostki OSP zgodnie z wytycznymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej są wyznaczone do realizacji działań związanych z koronawirusem.

 

W najbliższym czasie podjęte zostaną kolejne działania, m.in.: 

- zamknięcie gminnych placów zabaw i otwartych obiektów rekreacyjnych, 

- uruchomienie akcji pomocy w zakupach dla osób starszych i niepełnosprawnych pod hasłem „Dzień dobry! Pomagam”, skupiającej wolontariuszy gryfińskich środowisk pozarządowych.

 

Mimo tak trudnej sytuacji, Gmina Gryfino konsekwentnie realizuje zaplanowane inwestycje. Dzięki temu sytuacja uczestniczących w nich przedsiębiorców jest stabilna. Trwa budowa hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym. Rozpoczyna się przebudowa ul. 1 Maja i Sprzymierzonych. Wkrótce ruszy też transza dopłat dla mieszkańców gminy do zakupu ekologicznych systemów ogrzewania. 


2020/03/25, Informacja dotycząca obiektów rekreacyjnych

Mieszkańcy!

Spotykanie się w grupach nie sprzyja zapobieganiu epidemii koronawirusa. 

Mimo obowiązującej kwarantanny społecznej, miały miejsce przypadki przebywania większej ilości osób na niektórych obiektach rekreacyjnych.

Dlatego też Gmina Gryfinoe: zwraca się z prośbą, by do odwołania nie korzystać z placów zabaw, plenerowych siłowni, wiat turystycznych i innych obiektów wypoczynkowych.

Widoczna na grafice informacja pojawi się na wszystkich tego rodzaju obiektach w gminie. Prosimy o jej respektowanie - dla zdrowia naszej społeczności.

#zostańwdomu #trzymajdystans


2020/03/25, Pomoc osobom bezdomnym w Gminie Gryfino

Gmina Gryfino podejmuje szereg działań na rzecz osób bezdomnych. W możliwie szeroki sposób zabiega o ich bezpieczeństwo. Zasadniczym i podstawowym zdaniem jest zapewnienie im noclegu i wyżywienia.

Z terenu Gminy Gryfino, spośród osób bezdomnych, 12 zostało skierowanych i przebywa w schroniskach. Jednocześnie Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy ze Strażą Miejską stale monitoruje osoby, które pozostały na terenie gminy Gryfino, odmawiając pomocy w formie polegającej na umieszczeniu w schronisku. 

W zakresie profilaktyki zdrowotnej, pracownicy OPS oraz Straży Miejskiej systematycznie monitorują miejsca niemieszkalne, w których przebywają osoby bezdomne. Podczas spotkań uzyskują one wszelkie niezbędne informacje na temat obecnego stanu zagrożenia, są także informowane o zaleceniach, obowiązkach obywatelskich, przedstawiane są także oferty pomocy żywnościowej i higienicznej. Ponadto został przeprowadzony wywiad obecnego stanu zdrowia osób bezdomnych i będzie systematycznie powtarzany. 

Aby zminimalizować konieczność przemieszczania się po gminie Gryfino, została dostarczona osobom bezdomnym żywność, a proces ten będzie kontynuowany Osoby bezdomne mają również możliwość pomocy w formie usługowej, mogą skorzystać z natrysku i odzieży po zgłoszeniu takiej potrzeby. 

Gmina Gryfino dochowuje wszelkiej staranności i w możliwie szeroki sposób zabiega o bezpieczeństwo osób bezdomnych, czyni także starania aby nie przemieszczały się po terenie gminy. Trzeba także zwrócić uwagę, że udzielana pomoc nie ma charakteru doraźnego, jest realizowana w każdym czasie i wobec każdej osoby bezdomnej.

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino
Paweł Nikitiński


2020/03/25, Jak wyrobić dowód osobisty przez e-puap? Praktyczny poradnik

W związku z wprowadzonym stanem epidemii informujemy Państwa o możliwości załatwiania spraw urzędowych z zakresu ewidencji ludności i dowodów osobistych przez Internet.

Załóż profil zaufany bez wychodzenia z domu.

Ułatwi to załatwienie wielu spraw w urzędzie. Jak to zrobić? Tutaj znajdą Państwo krótki instruktaż:

https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU

https://pz.gov.pl/dt/index,

Osoby posiadające kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty mogą załatwić sprawy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej – ePUAP: 

https://pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=2rsvhsv2772ia7aoh0q2

Jakie sprawy możemy załatwić za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej?

 • można zameldować się na pobyt stały lub czasowy,
 • można wymeldować się z pobytu stałego i czasowego,
 • można zgłosić emigrację stałą i czasową,
 • można uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu lub wymeldowaniu,
 • można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, https://www.youtube.com/watch?v=dGJWUFxUSSE
 • można zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego,
 • można uzyskać zaświadczenie z Rejestru Dowodów Osobistych lub dokumentacji dowodowej.

Poprzez pocztę tradycyjną lub poprzez wrzucenie do specjalnie przygotowanej skrzynki podawczej znajdującej się w wejściu do Urzędu Miasta i Gminy Gryfino od strony ulicy Parkowej można złożyć:

 • wniosek o nadanie numeru PESEL,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia z Rejestru Dowodów Osobistych lub dokumentacji dowodowej.

2018/11/26, Wykaz aptek z terenu gminy Gryfino, do których można bezpłatnie oddać opakowania po lekach

Wykaz aptek z terenu gminy Gryfino, do których można bezpłatnie oddać opakowania po lekach i przeterminowane leki pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych

1. Apteka, 74-100 Gryfino, ul. Łużycka 3 F

2. Apteka "Verbascum", 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 16

3. Apteka Gryfińska, 74-100 Gryfino, ul. Piastów 10A

4. Apteka Cefarm nr 81-064 , 74-100 Gryfino, ul. Grunwaldzka 6

5. Apteka "Mandragora" , 74-101 Gryfino, ul. Krasińskiego 89

6. Apteka "Vademecum" , 74-100 Gryfino, ul. 1 Maja 15 H

7. Apteka , 74-101 Gryfino, ul. 11 Listopada 66 – 68

8. Apteka "Muszkieter" , 74-100 Gryfino, ul. 9 Maja 14

9. Apteka "W Galerii" , 74-100 Gryfino, ul. Flisacza 63

10. Apteka „Centrum Zdrowia”, 74-100 Gryfino, ul. Niepodległości 28

Przeterminowane leki oraz opakowania po lekach można również dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:

1. na terenie Składowiska odpadów Gryfino-Wschód, działka 96/16 obręb Wełtyń II, pn-sb 7:00-17:00

2. przy ul. Targowej 9 w Gryfinie, pn-pt 7:00-17:00.