Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy było wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości Gmina Gryfino otrzymała od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Wsparcie finansowe stanowiło 100% kosztów realizacji zadania - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
W ramach otrzymanego wsparcia finansowego szkoły zakupiły wyposażenie techniczne potrzebne w?kształtowaniu i?rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o?porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia.
Wysokość otrzymanego wsparcia:
Szkoła | Kwota wsparcia |
Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie | 195.600,00 |
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie | 122.100,00 |
Szkoła Podstawowa nr 3 w Gryfinie | 268.500,00 |
Szkoła Podstawowa w Chwarstnicy | 60.000,00 |
Szkoła Podstawowa w Gardnie | 61.500,00 |
Szkoła Podstawowa w Żabnicy | 30.000,00 |
Szkoła Podstawowa w Radziszewie | 30.000,00 |
Łącznie | 767.700,00 |
1-100 uczniów – 30.000,00
101-200 uczniów – 60.000,00
201-234 uczniów – 70.000,00
235 i powyżej – ilość uczniów x 300 zł
Wysokość wsparcia uzależniona była od ilości uczniów w danej jednostce, stąd różnice w jego wysokości.
Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie za otrzymane wsparcie utworzyła m. in. pracownie robotyki, audiowizualną oraz techniczną wyposażając je w drukarkę i skaner 3D, Studio telewizyjne, wirtualne laboratorium przedmiotowe i wiele innych.
Szkoła Podstawowa w Żabnicy wykorzystała dofinansowanie na zakup podstawowych elementów wyposażenia z katalogu zakupując m.in. drukarkę 3D z laptopem, aparat fotograficzny do wideoblogów wraz z oświetleniem, mikrofonami oraz innymi elementami wyposażenia pracowni druku 3D. Utworzono w szkole pracownię kulinarną doposażając ją w niezbędne elementy wyposażenia ADG m.in. kuchenkę, opiekacz, mikser, blender.
W Szkole Podstawowej Nr 3 w Gryfinie utworzono 5 laboratoriów - Informatyczne, Audiowizualne, Małych Odkrywców, Przyrodnicze i Biologiczne. Każde z nich wyposażono w meble oraz pomoce m.in. zakupiono-kamery, roboty, studio telewizyjne, mikroskopy, meble, mikrofony, głośniki, oświetlenie sceny, pomoce do obserwacji przyrody, zestaw alchemika.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziszewie otrzymane fundusze przeznaczył na doposażenie pracowni informatycznej zakupując m.in. drukarkę 3 D, System Qomo Qclick QRF50 oraz zestaw do testowania uczniów Flashforge Adventurer 4 oraz inne wyposażenie z wymaganych katalogów.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości w Szkole Podstawowej w Gardnie zakupiono sprzęt do pracowni informatycznej, technicznej i chemicznej. Najważniejszy zakupiony sprzęt to drukarka 3D, regał z wyposażeniem do sali technicznej, zestaw do tworzenia robotów z klocków Lego, zestaw ARDUINO.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chwarstnicy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” wykorzystała pełną kwotę wsparcia finansowego – 60 000 zł na zakup sprzętu i środków dydaktycznych niezbędnych do wyposażenia pracowni robotyki oraz sprzętu obowiązkowego. Zakupiono m.in.: zestawy klocków Korbo, zestawy klocków Lego, zestawy klocków Krypton, roboty, laboratoria SMART BEE CLUB, zestawy pociągów i torów, drukarkę 3D, długopisy 3D, laptopa, sprzęt nagłaśniający, mikrofont, aparat fotograficzny z kamerą, zestaw oświelenia studyjnego, wizualizer.
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gryfinie w ramach programu zakupiła sprzęt, który jest wykorzystywany podczas zajęć kształtujących kreatywność, podczas lekcji oraz zajęć świetlicowych. Celem był rozwój zainteresowań dzieci.
Zakupiony sprzęt to min. roboty do zajęć z robotyki, zestawy do nauki podstaw elektroniki, drukarki 3D, wirtualne okulary do kreatywnego prowadzenia zajęć przedmiotowych, sprzęt nagłaśniający, oświetleniowy i fotograficzny do organizowania imprez szkolnych, sprzęt AGD wykorzystywany podczas zajęć kreatywnych w klasach 1-3 oraz świetlicy.