C.A.L

Centrum Aktywności Lokalnej

(Budynek "Pod Platanem")

ul. Sprzymierzonych 8

74-100 Gryfino

www.ops.gryfino.pl

Facebook-Centrum Aktywności Lokalnej

 

HARMONOGRAMY:

ROK 2016:

Harmonogram-styczeń 2016

Harmonogram- luty 2016

Harmonogram- marzec 2016

Harmonogram- kwiecień 2016

Harmonogram- maj 2016

Harmonogram- czerwiec 2016

Harmonogram- lipiec 2016

ROK 2015:


AKTUALNOŚCI

ROK 2016

WAKACJE W CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie ma przyjemność zaprosić dzieci na wakacyjne spotkania. Rozpoczynamy już 13 lipca, od godz. 10:00 do 11:30 warsztatami z origami (dla dzieci od lat 7), a następnie:


Czwartek 14.07.2016r.

„Tajemnice Gryfina”  - prezentujemy gryfińskie zabytki i legendy, snujemy własnych opowieści ciąg dalszy…
Tworzymy bramę Bańską w 3D – dla dzieci od lat 5
Od godz. 10:00 do 12:00

Piątek 15.07.2016r.

„Kolorowy zawrót głowy” – impresje malarskie farbami na dużym formacie – bez ograniczeń wiekowych.
Od godz. 10:00 do 11:30

Poniedziałek 18.07.2016r.

Wakacyjna rewia mody – projektujemy stroje z gazet – dla dzieci od lat 6
Od godz. 10:00 do 11:30 wraz pokazem mody.

Wtorek 19.07.2016r.

Dzień gier planszowych – bez ograniczeń wiekowych.
Od godz. 10:00 do 11:30

Środa 20.07.2016r.

„Marzenia duże i małe”
Tworzymy przedmiot swoich marzeń techniką dowolną – warsztaty bez ograniczeń wiekowych.
Od godz. 10:00 do 11:30

Czwartek 21.07.2016r.

„Wakacje z gwiazdami” – prezentacja głównych gwiazdozbiorów, tajemnice wszechświata.
Projektujemy rakietę 3D – praca wspólna dla dzieci od lat 7.
Od godz. 10:00 do 11:30

Piątek 22.07.2016r.

Kalambury, gry i zabawy dla dzieci – bez ograniczeń wiekowych.
Od 10:00 do 11:30

Poniedziałek 25.07.2016r.

Prezentacja najpiękniejszych polskich zabytków, omawiamy które zabytki dzieci widziały bądź znają.
Tworzymy zamek 3D – praca wspólna dla dzieci od lat 6.
Od godz. 10:00 do 11:30

Wtorek 26.07.2016r.

Warsztaty z masą solną , tworzymy koty, sowy, myszki  itp. – dla dzieci od lat 5
Od godz. 10:00 do 11:30

Rodziców prosimy o zapisywanie dzieci na poszczególne dni pod nr tel. 607-770-443 lub w siedzibę CAL (ul. Sprzymierzonych 8 w Gryfinie), Odwiedź nas również na facebook-u.
Zapraszamy!

 

Czerwiec 2016

CZERWIEC W GRYFIŃSKIM CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Zakończenie maja w Centrum Aktywności Lokalnej było wybuchowe więc i czerwiec nie pozostawał nam dłużny.  Miesiąc rozpoczęliśmy pokazem wybuchu wulkanu zbudowanego przez naszych najmłodszych uczestników. Było mnóstwo zabawy, radości, ochów i achów a miejsce po eksplozji wyglądało jak prawdziwe pole bitwy. Nie ma nic piękniejszego jak szczęśliwe i zadowolone ze swojej pracy dzieci.

7 czerwiec należał do naszych zdolnych uczestniczek kursu robienia biżuterii z filcu. Panie wykazały się ogromnymi predyspozycjami i talentem i już zapowiedziały swój udział w kolejnych spotkaniach. W planach na lipiec wpisaliśmy warsztaty z tworzenia kolczyków i bransoletek.

9 czerwiec i nasze cykliczne spotkania z maluchami pt. „Mali Einsteini”. Podczas warsztatów odkryliśmy mnóstwo fascynujących zjawisk! Były naelektryzowane balony, była wstęga Mobiusa, był balon przyciągający  strumień wody, znikający płomień i łyżka z widelcem wisząca na zapałce. Warsztaty „Mali Einsteini” to doskonała zabawa i spora dawka nauki dla dzieci.

15 i 22 czerwca poświęciliśmy  naszym najmłodszym uczestnikom. Mowa tutaj o roczniakach i dwulatkach. Dla nich zorganizowaliśmy warsztaty pt. „Zdolny Maluch”. Nasi mali artyści wykazali się imponującym talentem malarskim. Malowały raczki, malowały stópki, czasem i twarze, a i na mamusiach uczestniczących w warsztatach dzieci kontynuowały swoje malarskie ekspresje. Jesteśmy zgodni co do tego iż największą atrakcją okazało się być wiadro z ciepłą wodą  gdzie dzieci miały myć rączki i nóżki. Chlapania, radości i śmiechu było co nie miara.

 

Nasz zaprzyjaźniony Klub Gryfińskich Mam znów do nas zawitał. 17 czerwca klubowicz ki raczyły się kawą i słodkościami, rozprawiając nad życiowymi dylematami, radościami i osiągnięciami. Tego dnia temat dzieci był im obcy a mamusie relaksowały się jak nigdy. Zapraszamy na kolejne spotkania te mamy, które jeszcze nie miały okazji do nas przyjść.

Na zaproszenie Gryfińskiego Klubu Seniora 16 czerwca przybył w progi CAL’u teatr „Eliksir” z satyrycznym programem pt. „Na zdrowie”. Spektakl mówił o dbaniu o zdrowiem na wesoło a głównym wątkiem był fragment dawnego spektaklu zatytułowany „Dr Piguła przyjmuje”. Sala pękała w szwach od tłumnie przybyłych widzów a humor dopisywał od początku do końca. Warto zaznaczyć iż aktorami teatru „Eliksir” są słuchacze Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku a ich reżyserem jest Pan Janusz Janiszewski.

17 czerwca  był dniem dla mam,  zorganizowanym przez zaprzyjaźniony Klub Gryfińskich Mam, prowadzonym przez Sylwię Barticzkę. Na spotkaniach można zrelaksować się przy kawie i słodkościach, porozmawiać o codziennych zmaganiach w wychowywaniu dzieci, zrobić sobie makijaż czy posłuchać zaproszonych gości np.  Anna Harłukowicz - Niemczynow, trenerka personalna i blogerka lifestylowa. Na takich spotkaniach gwarantujemy, że żadna mama nie będzie się nudziła.

23 czerwca. Kolejny dzień poświęcony warsztatom dla dzieci pt. „ Zwierzyniec”, które są kontynuacją spotkań o temacie recyklingu.
Z rolek po papierze toaletowym dzieci tworzyły sowy, dżdżownice, pszczoły, papugi...ale wśród zwierząt znalazł się również stworzony przez tatę uczestniczącego z synkiem w zajęciach "człowiek orkiestra" zmieniający się z każdą chwilą w inną postać oraz potworek z wyobrażeń pewnej małej dziewczynki. Było śmiesznie, było kreatywnie i jak zwykle, na sam koniec zajęć, rozładowaliśmy resztę energii biegając po sali.

24 czerwca pożegnaliśmy się z naszymi odkrywcami z projektu „Łowcy Skarbów”. Po 7 tygodniowych zmaganiach z zagadkami i szyframi nadszedł koniec zabawy. Na spotkaniu było dużo śmiechu, były omówienia z tras, był poczęstunek, rozdanie nagród i dyplomów. Do całej akcji włączył się również Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, który przekazał dla łowców upominki. Wszyscy uczestnicy okazali się być bardzo zaangażowanymi w poszukiwania skarbów a ich opowieści słuchało się z zapałem. Aleksandra Banuch została wyróżniona spośród wszystkich odkrywców, gdyż wykazała się największym sprytem w trakcie poszukiwań, posiadała największą ilość skarbów i odpowiedziała poprawnie na większość zadanych pytań dotyczących miejsc ukrycia pojemników. Wszyscy uczestnicy opuścili Centrum Aktywności Lokalnej z nadzieją na nową edycję "Łowców Skarbów".
My jesteśmy jak najbardziej ZA i czekamy na Was już we wrześniu.

Miesiąc z rękodziełem zakończyliśmy  28 czerwca warsztatami z tworzenia lampy ze sznurka. Kursantki bardzo wprawnie poradziły sobie z nawijaniem nici na balon a na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. Można powiedzieć, że praca kleiła im się w rękach! Teraz Panie cierpliwie oczekują do kilku dni aż ich prace przeschną a na kolejnych spotkaniu wytniemy otwór i zamontujemy żarówkę. Przedfinałowo prace prezentują się profesjonalnie a co dopiero będzie na koniec! Nie możemy się już doczekać! Następne spotkanie już z początkiem lipca.

W harmonogramie stałych zajęć uczestniczyliśmy w spotkaniach Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zajęciach tanecznych, które odbywają się co czwartek. Gryfiński Klub Seniora, który również spotyka się w CAL co czwartek, w tym miesiącu spragniony witał lato nad Jeziorem Szmaragdowym gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzali podziemia. Na koniec zaplanowano ognisko na którym wystąpił zespół „Borzymianki”. Nie zabrakło śpiewów, tańców i szerokich uśmiechów.

Co poniedziałek nasze wolontariuszki prowadzą korepetycje dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej, we wtorki dzieci klas I-IV uczestniczą w warsztatach tanecznych a środy poświęcają przedszkolakom i uczą ich podstaw języka niemieckiego i angielskiego.

Wtorki i czwartki zarezerwowane  są warsztatom arteterapeutycznym i teatrowi „Bomba Bomba” prowadzonym przez Panią Violinę Janiszewską.

9 czerwca teatr „ Bomba Bomba” uczestniczył w festiwalu Teatralnych UNITHEA  w Słubicach ze spektaklem pt. „Tajemnicza walizka… Nie ma się czego bać!” . Publiczność dopisała, nasz teatr odnosi sukcesy a sami aktorzy dumnie przyjmują laury. My również jesteśmy z Was dumni!!!

Miesiąc zamykamy wieczorem autorskim i promocją książki "Portret Miasta 1945-2015 Gryfino". Na spotkaniu, 30 czerwca, gościliśmy autorów książki, rodziny osób opisanych w książce, władze Gryfina oraz tłumnie przybyłych gości  zainteresowanych książka. Organizatorami spotkania byli Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gryfinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maj 2016

MAJ W GRYFIŃSKIM CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Maj w Centrum Aktywności Lokalnej spędziliśmy bardzo aktywnie. Miesiąc rozpoczęliśmy od warsztatów pt. „Stworki i inne potworki”. Warsztaty poświęcone były tematyce recyklingu i nawiązywały do modnego ostatnio powiedzenia „nie wyrzucaj, użyj ponownie”. Tym razem dzieci tworzyły potworki z plastikowych butelek po płynach czy mleku. Daliśmy się ponieść wyobraźni…


12 maja mieliśmy okazje gościć Panią dr Elżbietę Zubrzycką, znaną autorkę książek edukacyjnych i terapeutycznych dla dzieci. Organizatorem spotkania był Pan Mariusz Kiełtyka z Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Na wykładzie pojawiło się niemal 70 uczniów klas podstawowych. Po spotkaniu każdy z uczestników miał okazję zadać przemiłej autorce kilka pytań i zakupić napisane przez nią książki.

Kolejny dzień i kolejne warsztaty dla najmłodszych. 13 maja mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej prawom fizyki i przyrody. Rozpętaliśmy prawdziwe tornado w butelce wody, stworzyliśmy własne fale oceaniczne z pomocą wody, niebieskiego barwnika i oleju roślinnego, był samopompujący się i niepękający balon, woda zasysana w próżnię, przyglądaliśmy się jak działa fala dźwiękową a na sam koniec zafundowaliśmy sobie mnóstwo radości przy zabawie z cieczą nienewtonowską. Spotkania z eksperymentami noszą nazwę „Mali Einsteini” i przybrały formę cykliczną. Będziemy mieli więc okazję spotykać się z nauką raz w miesiącu.

Z końcem  kwietnia rozpoczęliśmy projekt „Łowcy Skarbów” więc cały maj obfitował we wszelkiego rodzaju skarby. W każdą sobotę ukrywaliśmy na terenie Gryfina pojemniki ze skarbami. Zadaniem uczestników było rozszyfrowanie nie lada trudnych zagadek dotyczących miejsca ich ukrycia, a kiedy już wszystko stawało się jasne, czekała ich tylko radość z odnalezionego skarbu.
Szersze informacje na ten temat można było przeczytać na łamach gryfińskich gazet oraz na fanpage CAL’u na FB.

19 maja w ramach współpracy z Gryfińskim Klubem Seniora zorganizowaliśmy dla uczestniczek klubu warsztaty z decoupage. Panie wyśmienicie i sprawnie poradziły sobie z dekorowaniem drewnianych skrzynek na owoce chusteczkami i zdążyły tak rozhuśtać swą wyobraźnię, że już zapowiedziały się na kolejne warsztaty w dekorowaniu szkatułek, małych mebli czy szklanych naczyń. Nie mamy nic przeciwko! Zapraszamy!

20 maja kolejny raz zaprosiliśmy dzieci do udziału w warsztatach rękodzielniczych pt. „Kocham Cię Mamo”. Warsztaty nawiązywały do Dnia Matki a dzieci tworzyły dla swych ukochanych  mam  przepiękne laurki z życzeniami płynącymi prosto z serca.

Warto wspomnieć, iż po kwietniowym spotkaniu wolontariuszy z Ośrodka Pomocy Społecznej ruszyliśmy z nowym, cyklicznym programem dla dzieci. Co poniedziałek nasze wolontariuszki prowadzą korepetycje dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej, we wtorki dzieci klas I-IV uczestniczą w warsztatach tanecznych a środy poświęcają przedszkolakom i uczą ich podstaw języka niemieckiego i angielskiego. Zajęcia prowadzą wolontariuszki Klaudia i Karolina. Dziękujemy Wam bardzo!

Stałym punktem harmonogramu CAL są czwartkowe spotkania słuchaczy Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy spotykają się na zajęciach tanecznych a Gryfiński Klub Seniora relaksuje się w czwartkowe popołudnia przy kawie, dobrej muzyce czy pogadankach o życiu. We wtorki i czwartki, w ramach warsztatów arteterapeutycznych spotykał się teatr  „ Bomba Bomba”.

28 maja odbyło się spotkanie pt. „ Niedźwiedź Wojtek. Żołnierz Armii Andersa” zorganizowane przez Gryfiński Ruch Patriotyczny oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino. Prelegentami spotkania byli Pan Jerzy Romaniuk, brat Szymona Romaniuka, opiekuna niedźwiedzia Wojtka oraz Pan Kazimierz Rynkiewicz, dziennikarz i autor książki „To nie był ten sam człowiek”. Po prelekcji część zebranych gości stanęła do wspólnej pamiątkowej fotografii a następnie udano się na projekcję filmu dokumentalnego produkcji TVP
pt. „Piwko dla Niedźwiedzia”.

Miesiąc maj zakończyliśmy wybuchowo! Dlaczego? Już śpieszymy wyjaśnić! Nasi najmłodsi uczestnicy własnoręcznie zbudowali wulkan! Przepiękny gejzer stanął przed budynkiem CAL. Były na nim kamienie, były gałęzie, skorupki i pióra. Niestety musieliśmy uzbroić się w cierpliwość gdyż wybuch wulkanu zaplanowaliśmy dopiero po jego całkowitym wyschnięciu (budowla z masy papierowej, maki i soli).

 

 

 

 

 

 

 

Luty 2016

LUTY  W GRYFIŃSKIM CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

Za nami kolejny aktywny miesiąc w Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie. Przez cały luty realizowaliśmy zarówno zajęcia stałe, jak i te o charakterze jednorazowym. Dwukrotnie udało nam się spotkać z rękodziełem artystycznym, którego tajniki przybliżyła nam p. Stanisława Gągolińska. Warsztaty z decoupage czy quillingu spodobały się na tyle, że już w najbliższym czasie planujemy kolejne zajęcia w tym zakresie. Z okazji Święta Zakochanych udało nam się stworzyć walentynkowe upominki dla najbliższych w ramach warsztatów dla dzieci pn. „Walentynkowe serduszko” oraz przeprowadzić muzyczne spotkanie z piosenką miłosną dla amatorów śpiewania, któremu towarzyszyła specjalna walentynkowa poczta. Dzień 14. lutego tym razem wiązał się dla nas również  z innym ważnym wydarzeniem. Właśnie w tym dniu miał miejsce finał ogólnopolskiej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet  pn.  „Nazywam się miliard”. My także włączyliśmy się w to przedsięwzięcie i wykonaliśmy symboliczny taniec na gryfińskim nabrzeżu.  Dzięki współpracy z Gryfińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku mieliśmy w lutym okazję do dwukrotnego spotkania z operą. Wyświetlone zostały „Traviata” oraz „Cyrulik sewilski”. Spotkań z kulturą i sztuką nigdy za wiele. A nawiązując do sztuki nie można nie wspomnieć o działalności naszego Teatru Bomba Bomba, który regularnie spotykał się na swoich warsztatach. Te zaś bywały niekiedy dość urozmaicone. W jednym ze spotkań gościnnie uczestniczyły dzieci biorące udział w zajęciach artystycznych organizowanych przez GDK w Pałacyku pod Lwami oraz członkinie Teatru Eliksir. Warto też wspomnieć, iż aktorzy Teatru Bomba Bomba brali udział w nagraniach do produkcji filmowej opowiadającej o współpracy z Teatrem Barenherz realizowanej przez dziennikarza niemieckiej telewizji. W ramach stałych zajęć spotykał się Gryfiński Klub Seniora organizując m.in. kobiecy wyjazd do kina oraz pogadankę z cyklu „Bezpieczny senior”. Ponadto od lutego każdy czwartek rozpoczynaliśmy od porannej gimnastyki na „Rytuałach tybetańskich” prowadzonych przez p. Krystynę Gil, a kończyliśmy zajęciami tanecznymi słuchaczy GUTW. 

W marcu kontynuujemy nasze stałe zajęcia, tj. warsztaty arteterapeutyczne, zajęcia gimnastyczne oraz spotkania Klubu Seniora, z którym wspólnie organizujemy „Dzień kobiet z poezją”. Przewiduje się również inne ciekawe spotkania dla płci pięknej z okazji ich święta. Te najbliższy będą dotyczyły urody  i wizerunku, a poprowadzi je p. Mariola Trawińska. W planach też m.in. spotkanie z dietetykiem oraz warsztaty rozwojowe dla kobiet.  11. marca odbędzie się natomiast zapowiadane już wcześniej spotkanie nt kryzysu w związkach, o czym opowie psycholog Bożena Kawicka.  Przed nami w marcu także warsztatowe zajęcia wielkanocne dla dzieci. O wszystkich szczegółach informować będziemy na bieżąco na naszym Facebookowym profilu, a harmonogram marcowych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej OPS oraz Gryfina.

 

Styczeń 2016

POCZĄTEK ROKU W GRYFIŃSKIM CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ – CO ZA NAMI I CO PRZED NAMI

 

Styczeń w Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie nie należał do nudnych. W ramach stałych zajęć w każdy wtorek i czwartek spotykał się prowadzony przez Violinę Janiszewską Teatr "Bomba Bomba" w ramach swoich warsztatów arteterapeutycznych.  Członkom „Bomby” udało się kilka razy zaprezentować swój repertuar szerszej publiczności, m.in. gryfińskim przedszkolakom.

Regularnie funkcjonował także Gryfiński Klub Seniora organizując np. kulinarne spotkanie z p. Markiem Kozaneckim. W styczniu mieszkanki Gryfina brały też chętnie udział w próbach dotyczących nauki układu tanecznego związanego z ogólnopolską akcją przeciwko przemocy wobec kobiet pn. „Nazywam się miliard”. CAL jest jednym ze współorganizatorów tej akcji, a jej finał zaplanowano na 14. lutego (niedziela) na Gryfińskim Nabrzeżu.

Urozmaiceniem czasu dla naszej lokalnej społeczności były również warsztaty karnawałowe dla dzieci oraz pierwsze z cyklu spotkanie przy piosence w formie karaoke dla małych i dużych. 

Luty w CAL-u zapowiada się nie mniej emocjonująco. Zaplanowano kolejne atrakcje dla mieszkańców Gminy Gryfino, jak chociażby warsztaty decoupage, które poprowadzi p. Stanisława Gągolińska.

Więcej informacji o tym co za nami i co przed nami można znaleźć na bieżąco na naszym profilu na Facebooku, a szczegółowy harmonogram jest do podejrzenia na stronach internetowych OPS-u oraz Gryfina.

ROK 2015 

Drugi wykład poświęcony tematyce karmienia piersią

 Karmienie piersią nie jest karą- nie boli, bawarka nie pobudza laktacji, a mleko matki nie jest ani za chude ani za tłuste. 

Te mity i wiele, wiele innych dnia 14.10.2015 r. obaliła Pani Dorota Ćwiek na spotkaniu pn.”Fakty i mity karmienia piersią”.

Pani Dorota Ćwiek jest doktorem nauk medycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownikiem Samodzielnej Pracowni Umiejętności Położniczej PUM , położną z wieloletnim doświadczeniem , międzynarodowym konsultantem laktacyjnym i autorką książki „Szkoła rodzenia”.

Padło wiele pytań, odbył się również instruktaż karmienia piersią. 
A obok w sali 13- rgo dzieci w zróżnicowanym wieku bawiło się pod okiem pracowników OPS i wolontariuszek.

Dziękujemy za wspaniały wykład, temat laktacji nabrał całkiem innych barw.

 

 

Pierwszy wykład otwierający cykl wykładów poświęconych tematyce rodzicielstwa

Dnia 07.10.2015 r. odbył się pierwszy wykład otwierający cykl wykładów poświęconych tematyce rodzicielstwa. Wykład poprowadziła Pani Magdalena Mikołajczak - położna specjalista, edukator w opiece okołoporodowej.

Pani Mikołajczak zapoznała nas ze wszystkimi etapami ciąży i porodu. Wykład prowadzony był nie tylko w oparciu o teoretyczne zagadnienia, ale również o praktyczne przykłady, gdyż Pani Mikołajczak jest położną z kilkunastoletnim stażem pracy. Finalnie posiłkując się lalką do złudzenia przypominającą noworodka, Pani Mikołajczak omówiła sposoby pielęgnacji dziecka. Na sam koniec oraz w trakcie wykładu padało wiele pytań, na które prowadząca wykład starannie odpowiadała.

Na spotkanie przybyło około 30 Pań i 3 Panów. Rodzice mogli przyprowadzić swoje małe pociechy, którymi zajmowali się pracownicy socjalni. Rozpiętość wiekowa dzieci była olbrzymia kształtowała się od maluszka 4 tygodniowego, po dzieci 10 – letnie. W innej części CAL można było skorzystać z bezpłatnego kiermaszu odzieży dla dzieci. A jeszcze w innej części rozgrzać się gorąca herbatą , kawą i osłodzić ciastkiem. Po wykładzie każda osoba otrzymała praktyczny upominek.

Dziękujemy Pani Magdalenie Mikołajczak za spotkanie. Zapraszamy na kolejne wykłady!

Przed nami październikowe środowe popołudnia w CAL.

Cykl spotkań rozpocznie mgr Magdalena Mikołajczak - położna specjalista i edukator w opiece okołoporodwej.

Spotkanie nosi tytuł „Ciążą, poród i połóg oraz wszystko o pielęgnacji noworodka”.

Zapraszamy zarówno mamy, przyszłe mamy jak i tatusiów i wszystkie osoby chętne:)

Gwarantujemy opiekę nad dziećmi, ciepłą herbatę lub kawę, a przede wszystkim spotkanie ze specjalistą.WSTĘP WOLNY!

WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU OD 5-12 LAT

Od 17.08.2015 do 21.08.2015r. w godzinach od 9.00 do 14.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku od 5-12 lat.
W warsztatach będzie mogło uczestniczyć 10 pierwszych osób(dzieci)- mieszkańców Gminy Gryfino, które nie brały udziału w lipcowej edycji warsztatów.

Deklarację należy złożyć w terminie od 04.08.2015 r. do 11.08.2015 r.w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie mieszczącego się przy ul. Łużyckiej 12, który czynny jest w poniedziałki w godzinach od 08:00- 16:00 i od wtorku do piątku w godzinach od 07:30 do 15:30.
O zakwalifikowaniu zadecyduje kolejności złożonych deklaracji.

Deklaracja dostępna na stronie internetowej www.ops.gryfino.pl orazw wersji papierowej w budynkach Ośrodka Pomocy Społecznej
ul. Łużycka 12 i Centrum Aktywności Lokalnej ul. Sprzymierzonych 8 w Gryfinie od dnia 04.08.2015 r.

Zajęcia są bezpłatne, należy wziąć ze sobą jedynie drugie śniadanie.

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie w Centrum Aktywności Lokalnej

 

W dniu 31.07.2015 r. Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie odwiedzili wyjątkowi goście tj. Pani Janina Kin ps. "Janeczka" oraz Pan Edward Zamiara ps. "Hrabia" walczący w Powstaniu Warszawskim. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców, którzy aktywnie włączali się w dyskusję.W drugiej części Centrum Aktywności Lokalnej  można było również obejrzeć wystawę upamiętniającą Powstanie Warszawskie.

Organizatorem spotkania był Pan Krystian Wawrzonek opiekun Koła Powstańców Warszawskich przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie. Gryfiński Ruch Patriotyczny oraz Młodzież Wszechpolska po spotkaniu zorganizowali przemarsz na Plac Pamięci Sybiraków aby złożyć hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

 

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów

Dnia 17.07.2015 r. odbyło się spotkanie informacyjne, które prowadził Pan Waldemar Mejna Powiatowy Rzecznik KonsumentówPodczas spotkania Pan Mejna przedstawił istotne zmiany przepisów jakie weszły w życie, a przede wszystkim korzyści z nich wynikające.
Było to kolejne spotkanie informacyjne dla mieszkańców w CAL.

Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniach!

 

Pierwszą edycję Wakacji w CAL mamy już za sobą!
Od dnia 13.07.2015 r. do 17.07.2015 r. w CAL odbywały się warsztaty dla dzieci. Tematyka była przeróżna od morza po góry, poprzez łąki, aż do Afryki.
Warsztaty co dzień rozbudzały wyobraźnię, dzieci tworzyły cuda z papieru, z gipsu i innych rzeczy. Ponadto, gdy pogoda pozwoliła była też zabawa w plenerze.

   „Wakacje w CAL-u”

Informujemy, iż w terminie od 17.08.2015 do 21.08.2015r  w godzinach od 9.00 do 14.00 odbywać się będą warsztaty twórczości dla dzieci w wieku od 5-12 lat pn.„Wakacje w CAL-u”

W warsztatach będzie mogło uczestniczyć 10 pierwszych osób(dzieci)- mieszkańców Gminy Gryfino, które nie brały udziału w lipcowej edycji warsztatów.

Deklarację należy złożyć w terminie od 04.08.2015 r. do 11.08.2015 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie mieszczącego się przy ul. Łużyckiej 12, który czynny jest w poniedziałki w godzinach od 08:00- 16:00 i od wtorku do piątku w godzinach od 07:30 do 15:30.

O zakwalifikowaniu zadecyduje kolejność złożonych deklaracji.

Deklaracja i regulamin dostępne będą na stronie internetowej www.ops.gryfino.pl oraz w wersji papierowej w budynkach Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Łużycka 12 i w Centrum Aktywności Lokalnej ul. Sprzymierzonych 8 w Gryfinie od dnia 04.08.2015 r.

Zajęcia są bezpłatne, należy wziąć ze sobą jedynie drugie śniadanie.

Serdecznie zapraszamy!

 

Porady specjalistów w CALu 

 Informujemy, że w Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie w niżej wymienionych terminach będziecie mogli Państwo skorzystać z porad pracowników Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą do Państwa dyspozycji od godziny 11:00 do 15:30.


Dnia 30.06.2015 – Przewodnicząca Powiatowego Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności udzieli Informacji na nurtujące pytania w zakresie orzecznictwa, kart parkingowych itp.
Dnia 02.07.2015- pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gryfinie przybliży tematykę związaną z usługami opiekuńczymi, procedurami dotyczącymi Domów Pomocy Społecznej oraz ogólnymi informacjami na temat pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, samotnym. 

 

WARSZTATY TEATRALNE


Teatr Eliksir

" Ciocie Bajko-Klocie"

dla dzieci

Dzieci z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie spotkały się z wesołymi Ciociami Bajko-Klociami. Ciocie opowiadały bajki i zadawały ciekawe zagadki. Uśmiechu i radości było bardzo dużo! 

Spotkanie odbyło się w dniu 26 maja 2015 r. w Centrum Aktywności Lokalnej.

 

"Bezpieczny Senior"

W Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie odbyło się spotkanie pod tytułem "Bezpieczny Senior". Spotkanie było okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa osób starszych. Coraz częściej słyszymy o sytuacjach w których przestępcy wykorzystują nadmierne zaufanie wobec obcych osób lub brak ostrożności seniorów.

W budynku "Pod Platanem" zgromadziła się spora grupa zainteresowanych osób. Pracownicy centrum zapewniają, że to nie ostatnia inicjatywa tego typu, organizowana w CAL-u. Działania profilaktyczne postarają się wdrażać cyklicznie w harmonogram .Spotkanie poprowadził dzielnicowy Rafał Lidak.

Spotkanie odbyło się w dniu 27.05.2015 r. w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Sprzymierzonych 1 (budynek "Pod Platanem").

 

JĘZYK NIEMIECKI

Od stycznia 2015 w Centrum Aktywności Lokalnej odbywają się zajęcia z
podstaw języka niemieckiego. Pomysłodawczynią, a zarazem realizatorką tego
przedsięwzięcia jest Pani Marta Szuster. Dzięki życzliwości Pani Marty grupa
siedmiu osób z gminy Gryfino korzysta z  bezpłatnej nauki. Pani
Marta oprócz "suchej teorii" wprowadza scenki rodzajowe. Jest przy
tym dużo śmiechu i zabawy, która niesie za sobą wymierne korzyści.
Dla zainteresowanych - ostatnie zajęcia nosiły tytuł "Pory Roku". 
WARSZTATY ARTETERAPEUTYCZNE

Jedną z grup prężnie działającą w CAL jest grupa teatralna "Bomba Bomba".
Warsztaty odbywają się systematycznie i prowadzone są przez Violinę
Janiszewska. Teatr ma za sobą wiele sukcesów, wyjazdów,
spotkań ale najważniejszym sukcesem, który nie ma swej miary jest
wewnętrzna metamorfoza aktorów. To co dzieje się na warsztatach nie
sposób opisać, dlatego zachęcamy do obejrzenia galerii oraz
zapraszamy na facebook-a. 

Przedsięwzięcia te realizowane są z ramienia Ośrodka Pomocy Społecznej
w Gryfinie, które możemy realizować dzięki ogromnemu wsparciu Urzędu Miasta i Gminy i zastępcy burmistrza Pawła Nikitińskiego. 

 

Spotkanie pt. „ Bezpieczny Senior”

21.05.2015 – czwartek ,

godzina 15:00 w CAL 
ul. Sprzymierzonych 8 w Gryfinie

 

Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie oraz Centrum Aktywności Lokalnej zapraszają na spotkanie pt. „ Bezpieczny Senior”.

Podczas spotkania zostaną poruszone tematy:
- bezpieczeństwo w domu czyli jak nie dać się oszukać,
- jak zareagować kiedy mamy podejrzenie, że skontaktował się z nami oszust,
- najpopularniejsze oszustwa, jak działali przestępcy,
- codzienne problemy osób starszych,samotnych

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy nie tylko seniorów.

Zachęć swoich bliskich do uczestnictwa w tym spotkaniu!

 

Cygański wieczór z Papuszą

Wieczór poetycki 20.05.2015
godz. 18.30 w CAL 

Teatr Eliksir i CAL zapraszają 20 maja na wieczór cygański i spotkanie z poezją Papuszy. W programie znajdą się wiersze słynnej cygańskiej poetki Papuszy. Poza tym aktorzy z Teatru Eliksir zaprezentują utwory o tematyce cygańskiej znanych polskich i obcych poetów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jerzego Ficowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Małgorzaty Hillar i Charlesa Baudelaira.
W programie także krótki wykład o kulturze romskiej, projekcje video oraz dużo muzyki i piosenek cygańskich. Razem z publicznością przypomnimy sobie najlepsze utwory i wspólnie je zaśpiewamy. O oprawę muzyczną zadba Tadek Wasilewski. Całość poprowadzi Janusz Janiszewski.

Na wieczór poetycki 20.05.2015. godz. 18.30 w CAL 
zapraszają organizatorzy:
CAL
Teatr Eliksir
Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Gryfiński Dom Kultury

WSTĘP WOLNY!!!

Spotkanie z Dorotą Zawadzką - Supernianią!

Ośrodek Pomocy Społecznej i Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają rodziców, nauczycieli, studentów na spotkanie z Dorotą Zawadzką – psychologiem rozwojowym, Doradcą Rzecznika Praw Dziecka i popularną telewizyjną Supernianią, która wygłosi wykład:

„Jak wpoić dziecku szacunek dla wartości - bajki wychowawcze”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 13.05.2015 r.
o godz. 16.00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 8 (dawny Hotel "Pod Platanem"). 
Wstęp wolny! 
Zapraszamy!

Współorganizatorzy:
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gryfinie
- Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gryfinie
- Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie

Spotkanie wpisuje się w XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

  

Informujemy, że w Centrum Aktywności Lokalnej w Gryfinie w niżej wymienionych terminach będziecie mogli Państwo skorzystać z porad pracowników Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą do Państwa dyspozycji od godziny 11:00 do 15:30.


 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl