"Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj"

 

O programie „ Sprzątnij po swoim psie. To dobry zwyczaj"

                            

Zieleń jest bardzo ważnym elementem w naszym  życiu. Zaspokaja  potrzeby estetyczne człowieka, umożliwia kontakt z naturą oraz łagodzi uciążliwości związane z życiem w aglomeracji miejskiej. Podkreśla indywidualny i oryginalny charakter miasta. Odwiedzajac miasta europejskie często jesteśmy zachwyceni panującym tam porządkiem i czystością. Na trawnikach parków miejskich można spotkać wypoczywających ludzi, którzy nie boją się spotkania z ”psią niespodzianką”

 

A wszystko dlatego, że tamtejsi miłośnicy psów sprzątają po swoich pupilach.

 

Czy taki scenariusz jest możliwy w naszych realiach?  

 

        Z przykrością muszę stwierdzić, że na dzień dzisiejszy ”życzenie” to na jakiś czas pozostanie w sferze marzeń, ale za jakiś czas…

 

Dziś tam, gdzie jest zieleń problemem są zanieczyszczenia, wśród których dominują psie nieczystości. Aby to zmienić aby poprawić  stan środowiska  oraz  jakość życia mieszkańców napisałam  projekt edukacyjno - społeczny:

 

„Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj”

 

Program ma za zadanie zmienić świadomość i nawyki właścicieli  czworonogów w zakresie sprawowania nad nimi szeroko rozumianej  opieki, ze szczególnym uwzględnieniem sprzątania psich odchodów. Pragnę również zwrócić uwagę na dbałość o estetykę środowiska oraz uświadomić  o zagrożeniach  dla zdrowia powstających  w wyniku pozostawiania zwierzęcych nieczystości w przestrzeni publicznej.

 

Adresatami programu są mieszkańcy Gryfina, jednak szczególny nacisk położony jest na dzieci w wieku przedszszkolnym  i wczesnoszkolnym. Projekt realizowany jest przy współudziale wolontariuszy, nauczycieli, lokalnych liderów oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni publicznej.Do zmiany ludzkich zachowań wymagane są działania cykliczne  i wielotorowe, dlatego w ramach projektu zaplanowałam publikacje materiałów informacyjnych, patrole wolontariuszy przy współudziale służb porządkowych, organizowanie warsztatów, konkursów, wystaw oraz imprez  plenerowych. Początek kampanii – Maj 2012 rok. Drogi Mieszkańcu, jeśli razi Cię krajobraz  z wszechobecną „psią niespodzianką” w tle, jeśli chcesz  poprawić stan środowiska, jakość życia mieszkańców oraz wizerunek Naszego miasta, dołącz do Nas.

 

To czy Gryfino będzie przyjaznym miejscem do życia zależy także od Ciebie.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

Jola Witowska

 

 

 

  
  
  
 
 

 

SPRZĄTNIJ PO SWOIM PSIE. TO DOBRY ZWYCZAJ

Użyj do tego worka z dystrybutora lub zwykłej torebki foliowej. Wrzuć nieczystości do kosza ulicznego.

Dystrybutory z woreczkami ulokowane są w następujących miejscach:

Park Miejski

Plac Solidarności

Nabrzeże

ul. Jana Pawła II

Sklepy: Netto, Plus, Biedronka, Intermarche

 


K A L E N D A R I U M

Drodzy Opiekunowie i Sympatycy psów.
 
W 2012 roku napisałam program edukacyjny "Odpowiedzialny opiekun zwierząt" i podjęłam działania, mające na celu zwrócić uwagę na problem  traktowania psa. Był więc czas na happeningi, pikiety i patrole. Był czas na pikniki, które gromadziły setki mieszkańców miasta i nauczyły wielu bardziej odpowiedzialnego podejścia do pupila. Dla wielu opiekunów pies stał się członkiem rodziny i zaczął wieść bardziej szczęśliwy żywot. Kolejny, zaplanowany etap programu to edukacja i zmiana podejścia do zwierząt na  terenach wiejskich. Stąd akcja i cykl warsztatów w świetlicach wiejskich n/t "Kłopoty Burka z podwórka"  Podjęłam te działania, bo wierzę, że spotkania przyniosą pozytywne zmiany w traktowaniu naszych braci mniejszych. Podjęłam je, bo  marzę , aby wszystkie psy bez wyjątku, także przysłowiowe Burki z podwórka żyły w godnych warunkach, były szanowane i kochane. Dziękuję uczestnikom spotkania za współpracę i mam nadzieję, że przesłanie  "Nowoczesny Polak nie tylko psa ma ale i o psa dba" będzie im zawsze towarzyszyć  Poniżej zdjęcia z warsztatów w świetlicy w Starych Brynkach 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Drodzy Opiekunowie i Sympatycy czworonogów.
Pies puszczony luzem, bez kagańca, biegający po parku kojarzy się tylko z jednym - opiekun prędzej czy później otrzyma mandat. A przecież najlepszy przyjaciel człowieka jest najszczęśliwszy, gdy się wybiega. Niestety, na smyczy wybiegać się jest trudno. Jest na to jednak sposób.
 
W Polsce coraz częściej powstają parki dla psów.Jest to ogrodzony teren, na którym każdy pies może swobodnie pobiegać czy pobawić się. Głównym celem utworzenia specjalnego terenu dla psów jest umożliwienie zaspokojenia wszystkich potrzeb czworonogów, dzięki zapewnieniu im odpowiedniej dawki ruchu i regularnych ćwiczeń.W takim parku psiaki socjalizują się, by czuć się komfortowo w towarzystwie  nowo poznanych psów i ludzi. 
 
Utworzenie miejsca przeznaczonego wyłącznie psom zadowoli nie tylko ich opiekunów, ale także innych mieszkańców. Rozwiąże to bowiem konflikty między przeciwnikami a zwolennikami, związane z dzieleniem się wspólną przestrzenią.
 
W naszym mieście czworonogi nie mają bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni,  dlatego ponownie ubiegam się o utworzenie wybiegu dla nich,  w ramach Gryfińskiego Budżetu Obywatelskiego . Poniżej przykładowy wybieg dla psów i zdjęcia z akcji zbierania głosów poparcia pod projektem. A korzystając z okazji lekcja dla najmłodszych mieszkańców miasta  "Jestem odpowiedzialnym opiekunem psa"opiekunem psa"
 
 
 
 
 
 

 

Drodzy Gryfinianie. W tym roku ponownie złożyłam wniosek do Gryfińskiego Budżetu Obywatelskiego. Walczymy o Budowę wybiegu dla psów" Ponizej zdjęcia z akcji zbierania głosów poparcia dla projektu
 
 
 
 
 
 
 

 

Gryfiński Piknik z Psem

16.09.2017 r.

Kochani Psiolubni, rodzinny festyn dla Czterołapów i Dwunożnych, to już fakt. W sobotę, 16 września na Placu Solidarności w Gryfinie odbył się  piąty "Gryfiński Piknik z Psem". Jak przystało na jubileusz, organizatorzy przygotowali wiele okolicznościowych niespodzianek. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć pokaz tańczącego psa, uwiecznić swoją przyjaźń z pupilem, zrobić dla niego zabawkę oraz skosztować jubileuszowego tortu.     

Tradycyjnie uczestnicy festynu  mogli uczestniczyć w paradzie gryfińskich psów, wyborze Miss & Mister pikniku, Najsympatyczniejszego szczeniaka oraz konkursach "Psie rekordy", "Pies potrafi" lub w zawodach "Psi sprint" i "Rzut kością".

Piknik to doskonała okazja do towarzyskich spotkań, zabawy i edukacji. Gościem specjalnym jubileuszowego pikniku byli przedstawiciele  firmy Asklepios, producenta m.innymi  woreczków na psie odchody. Dlaczego, trzeba sprzątać po pupilu przekonywała zebranych Małgorzata Jania, Manager firmy. 

Niewątpliwą atrakcją pikniku była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w okolicznościowej fotobudce oraz pamiątki - Odcisk przyjaźni

Piknik to dobra okazja do promowania odpowiedzialnej opieki nad pupilem. Jakie są przyczyny bezdomności zwierząt, jak im przeciwdziałać?  Dlaczego warto adoptować bezdomnego psa? Jakie obowiązki ciąża na właścicielu czworonoga? Te i podobne zagadnienia zaprezentowała Iza Mockało, wolontariuszka Kojca w Gryfinie. Podczas imprezy zbieraliśmy karmę oraz akcesoria  do pielęgnacji i zabawy dla czworonogów. Podczas pikniku promowany był gminny program Sterylizacji i Kastracji psów i kotów właścicielskich.

Nowością tegorocznego pikniku była możliwość skorzystania z "Tunelu sensorycznego" dla psów. Dzięki niemu psiaki mogły oswajać się ze światem dźwięków, obrazów i zapachów, by być  bardziej wyedukowanym i szczęśliwym. Podczas pikniku można było także uczestniczyć w warsztatach n/t Jak wykonać  "Matę węchową", zabawkę stymulującą umysł pupila..  Maty wykonane przez Renatę Szymańską rozlosowano wśród uczestników festynu. 

Edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy nigdy dość. Jak udzielać pomocy ludziom i zwierzętom w chwili zagrożenia uczyli ratownicy, WOPR oraz  Szczecińskiego Ratownictwa Weterynaryjnego.

Na uczestników festynu czekały kulinarne niespodzianki. Grochówka od Darka Ludwiczaka z Felix Chicken, ciasta od Koła Gospodyń Wiejskich Vena oraz jubileuszowy tort od Asprod. Serdecznie dziękujemy.
 
 
 
 
 

Kochani, dziękujemy za tak liczne przybycie na nasza imprezę. Niech  chwile  spędzone z nami na długo pozostaną w waszej pamięci.

Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji  V Gryfińskiego Pikniku z Psem. 

 
 Jola Witowska i Wolontariusze


Gryfiński Piknik z Psem

17.09.2016 r.

17 września 2016 roku w Parku Miejskim w Gryfinie odbyła się IV edycja Gryfińskiego Pikniku z Psem. Tradycyjnie, organizatorzy przygotowali bogaty program rekreacyjno-edukacyjny. Na czworonogów i ich opiekunów czekały liczne konkursy, pokazy i zawody oraz aktrakcyjne nagrody i upominki.

Wśród gości specjalnych pikniku byli Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Monika Niewiadomska Szczecin Agility Team oraz Bartosz Radecki Szczecińskie Ratownictwo Weterynaryjne.

Jako, że głównym celem imprezy jest promocja odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia konkursów "Sprzątaj po swoim psie", "Prawidłowe żywienie czworonoga", "Odpowiedzialny opiekun zwierząt"

Nowością tegorocznego pikniku był pokaz "Pierwsza Pomoc Weterynaryjna". Jak pomóc zwierzęciu w sytuacji zagrożenia życia uczyli nas specjaliści poznańsko-szczecińskiej grupy Ratownictwa Weterynaryjnego. Po pokazie zainteresowani uczyli się na psie fantomie umiejętności reanimacyjnych.

 Tradycyjnie odbyła się parada gryfińskich czworonogów, której towarzyszył pokaz psiej mody. Psy rywalizowały także w licznych konkursach: najpiękniejsi, najzdolniejsi, charakterystyczni, najsympatyczniejsze szczenię oraz psie rekordy. Jurorzy mieli nie lada problem, ponieważ wszystkie psiaki są niepowtarzalne, zdolne i urocze. W sytuacji, gdy rozstrzygnięcia były możliwe za pomocą pomiaru ochoczo korzystali z różnorodnych miar i przyborów. Tym z Państwa, którzy chcieli uzyskać porady w zakresie "Jak prawidłowo żywić czworonoga" pomocą służył przedstawiciel producenta karmy dla zwierząt marki Husse

 

W projekcie budżetu miasta, na 2017 rok przewidziano wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego, dlatego złożyliśmy wniosek o stworzenie takiej przestrzeni dla czworonogów. Podczas spotkania przybliżyliśmy wiedzę n/t funkcjonowania takiego obiektu i zachęcaliśmy do głosowania

Dla amatorów sportowej rywalizacji organizatorzy przygotowali zawody "Psi sprint". Uczestnicy tej konkurencji musieli przebiec wyznaczony tor, w jak najkrótszym czasie i zameldować się u opiekuna. Psy rywalizowały w 3 kategoriach wzrostowych, po uprzednim pomiarze ciała. Były emocje a dla zwycięzców puchary i nagrody.

Piknik z psem to dobra okazja do rozmów o traktowaniu zwierząt. To okazja do promocji odpowiedzialnej adopcji czworonogów. Wolontariusze zachęcali zainteresowanych do adopcji psiaków z kojca w Gryfinie i przeprowadzili zbiórkę karmy i wszelkich akcesoriów niezbędnych do życia psa. Amatorzy słodkich wypieków znależli wiele atrakcji przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Vena" w Gryfinie.

Niewątpliwą atrakcją pikniku był pokaz Agility, w którym pies prowadzony gestem i komendą słowną opiekuna musiał bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie pokonać specjalny tor przeszkód.

Uczestnikom tegorocznego pikniku dziękujemy za wspólnie spędzone sobotnie popołudnie. Mamy nadzieję, że dobrze się Państwo bawili a wspomnienia pozostaną na długo w pamięci.

Organizatorzy: Jolanta Witowska - radna Rady Miejskiej w Gryfinie, Monika Niewiadomska Szczecin Agility Team

Zdjęcia: Z. Włodarczyk (Gazeta Gryfińska), T. Szymańska (igryfino.pl)

21.06.2016

Akcja z najmłodszymi mieszkańcami z Przedszkola im. Pszczółki Mai w Gryfinie

Najmłodsi mieszkańcy miasta informali i przypominali o obowiązku sprzątania po swoich psach. Dzieci rozdawały ulotki oraz woreczki, radośnie maszerując przez ulice naszego miasta. Akcja w dniu 21 czerwca miała na celu informowanie i przypominanie o tym, ze warto sprzątać po naszych puliach i dbać o to żeby nasze miasto było czyste i przyjazne dla wszystkich.

fot. Tamara Szymańska / Gazeta Gryfińska

 

Kolejny etap akcji "Sprzątaj po swoim psie"

 

 

Gryfiński Piknik z Psem

5.09.2015 r.

5 września w Parku Miejskim w Gryfinie odbyła się impreza kynologiczna, która na długo pozostanie w pamięci miłośników i sympatyków zwierząt. W tym roku Organizatorzy przygotowali bogaty program podczas którego czworonogi i ich opiekunowie mogli bawić się i edukować. Tradycyjnie odbyła się uroczysta parada psów podczas której prezentowały swą urodę. Paradzie towarzyszył pokaz psiej mody a najciekawsze stylizacje jury nagrodziło atrakcyjnymi nagrodami. Uwieńczeniem parady był wybór  Miss & Mistera oraz wspólna fotografia.

 

 

Organizatorzy festynu przygotowali  mnóstwo atrakcji, w których uczestnicy mogli sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Dla jednych były to zabawy na psim placu zabaw, konkurs psich sztuczek lub zawody Rally-O.

 

 

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego pikniku były zawody Top Speed Dog, czyli  przybieganie na czas do właściciela. Oj, działo się. Były emocje a dla zwycięzców puchary i ulubione smaczki.

 

Piknik to dobry moment, aby zastanowić się nad losem  krzywdzonych zwierząt  i  podjąć działania w ich obronie. W trakcie festynu Organizatorzy uhonorowali Wolontariuszy  Gryfińskiego „Kojca”. Pamiątkowe  statuetki otrzymały Panie: Aneta Kosecka, Elżbieta Janiszewska, Pamela Klimaszewska, Anna Kudła, Iza Mockało, Natalia Hiszpańska oraz Pan Marcin Kazberuk.  Osoby, które zaadoptowały psa z "Kojca" otrzymały okolicznościowy dyplom.

  

 

Nowością podczas festynu były warsztaty Smart &Fit. Po raz pierwszy gryfińskie czworonogi miały okazję ćwiczyć na piłkach rehabilitacyjnych. Uczyły się wykonywać specjalne ćwiczenia, które łączą naukę posłuszeństwa z efektami zdrowotnymi.

 

Pomiędzy uczestnictwem w zabawach i konkursach każdy mógł skorzystać z porad doktora Macieja Tyszki z gabinetu weterynaryjnego "Cztery łapy"  oraz odwiedzić liczne  stoiska, zaopatrzyć się w karmę i gadżety dla psów.

 

Dużym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyła się "Gra Miejska z Psem".  Do historycznej walki rozstrzygającej los Gryfinian przystąpiło 77 osób. Podejmując wyzwanie uczestnicy doskonale bawili się,  promowali Gryfino i wsparli psy bezdomne  z "Kojca". Warunkiem uczestnictwa w grze było przekazanie daru na ich rzecz. Zainteresowani mieli okazje uczestniczyć w pokazie  "Pierwsza pomoc" przygotowanym przez Oddział Powiatowy WOPR w Gryfinie.

 

Imprezę uatrakcyjnił występ zespołów "Teens" oraz "Step By Step" a dobre jedzenie zapewniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Barka" z Żabnicy. Piknik zorganizowała Radna Rady Miejskiej w Gryfinie Jolanta Witowska z wolontariuszami i Katarzyna Wawryniuk z „EduAnimalis” przy wsparciu grupy „GpieS" ( Katarzyna Świerczyńska, Beata i Magdalena Carło, Kamila Tatoń, Piotr Dakowski, Anastasia Wachterowa, Magdalena Gabory-Kryńska i Hubert Weiddemann).

  

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie z serdecznymi pozdrowieniami                  
Organizatorzy  

 

 

Wolontariusze oraz Gryfiński Kojec z nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

 

W naszym mieście prężnie działa grupa wolontariuszy zaangażowana w pomoc zwierzętom bezdomnym i potrzebującym.
Działania wolontariuszy obejmują również akcje edukacyjne dla najmłodszych, akcje pomocowe dla zwierząt.

W Gryfińskim Kojcu istniejącym przy Bazie Sprzętowo - Transportowej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych od lat znajdują schronienie zwierzęta bezdomne z terenu gminy Gryfino.

Zagubione lub porzucone psy mają w tym miejscu zapewnioną właściwą opiekę. Aneta Kosecka zaangażowana w pracę w kojcu pomaga zwierzętom odnaleźć nowy dom i odpowiedzialnego opiekuna. Często wymaga to pracy wolontariuszy i stworzenia domów tymczasowych, ponieważ ilość miejsc w kojcu jest ograniczona. Dzięki pracy społecznej tych ludzi, zwierzęta mają zapewnione ciepłe miejsce (zimą organizowane są specjalne akcje zbierania materiałów potrzebnych do ocieplenia bud), ciepły posiłek (zaangażowanie Panie Izabeli Mockało) oraz  opiekę medyczną.

 

 

03.10.2014 r.

"Zerwijmy łańcuchy"

 

W sobotę 3 października Gryfinianie mieli okazję uczestniczyć w happeningu ogólnopolskiej akcji "Zerwijmy łańcuchy"  ( centrum miasta- Biedronka) Tego dnia w ramach protestu każdy kto chciał  mógł przywiązać się łańcuchem do budy i zobaczyć jak wygląda świat z perspektywy podwórzowego Burka, oraz  jak koszmarnie nudne i bez sensu  jest życie  na dwoch metrach kwadratowych.

W ten niekonwencjonalny sposób  chcieliśmy zwrócić  uwagę przechodniów na skutki niehumanitarnego trzymania psów na łańcuchach, ale także na problem wszelkiego rodzaju okrucieństwa wobec zwierząt.

Podczas akcji zbieraliśmy karmę dla psiaków z "Kojca"  a także przypominaliśmy właścicielom czworonogów o ich "psim obowiązku". Organizatorem happeningu była Jolanta Witowska, akcję wspierali wolontariusze projektu "Sprzątnij...." oraz gryfińskiego "Kojca"

Gryfiński Piknik z Psem

Na Placu Solidarności w Gryfinie w dniu 6.09 odbyła się druga edycja "Gryfińskiego Pikniku z Psem". Głównym celem pikniku jest propagowanie  akcji “Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj” czyli sprzątania odchodów po swoim psie a także kształtowanie  prawidłowych relacji między psem i człowiekiem.

Podczas pikniku  można było skorzystać z bezpłatnego szkolenia psa w zakresie posłuszeństwa. Zaprezentowano psie sporty: agility, rally-o, treibball. Odbyły się również pokazy umiejętności psów ratowniczych. Przygotowano darmowe konsultacje ze specjalistami z zakresu pielęgnacji, hodowli i żywienia.

Niewątpliwą atrakcją były konkursy z nagrodami dla psa i opiekuna: psi pokaz mody,  sztuk-mistrz, miss &mister publiczności, psie rekordy, tor przeszkód.

W trakcie pikniku promowano odpowiedzialną adopcję zwierząt,  zaprezentowano  psy do adopcji z gryfińskiego “Kojca” oraz przeprowadzono zbiórkę darów dla bezdomnych psiaków. Na miłośników czekały “gorące pieski”, grochówka oraz ciasta domowego wypieku. Imprezie towarzyszyły  występy artystyczne dzieci i młodzieży z terenu gminy Gryfino.

 

1.07.2014 r.

Światowy Dzień Psa

Z okazji Światowego Dnia Psa w Gryfinie na Placu Księcia Barnima I Jolanta Witowska oraz wolontariusze działający w akcji "Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj" rozmawiali z mieszkańcami o zwiększeniu naszej wrażliwości w obliczu cierpienia zwierząt. Czas wakacji i długich urlopów potęguje zjawisko porzucania czworonogów. Schroniska w tym okresie są wyjątkowo przepełnione psim nieszczęściem. Wolontariusze tłumaczyli i informowali o odpowiedzialności względem posiadania psa. Informowali o bezmyślności właścicieli i konsekwencjach takich działań, prosili o informowaniu odpowiednich służb i reagowaniu na krzywdę zwierząt.

W temat akcji włączono również problem psów pozostających na łańcuchach. Dobrze znany z innych akcji pies "Kropek" przez trzy godziny pozostawał przywiązany do prowizorycznej budy łańcuchem o wadze ok. 1,5 kg. Często psy egzystują w takich warunkach przez całe życie. Pomyślmy o tym! Bądźmy wrażliwi na krzywdę zwierząt!

Czerwiec 2014 r.

Spotkanie z Burmistrzem

Wolontariusze biorący udział w akcji " Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj" spotkali się z Burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino Henrykiem Piłatem. Wizyta była okazją do podsumowania dotychczasowych działań oraz dyskusji na temat dalszych etapów realizowania programu. Podczas rozmowy zaakcentowano potrzeby i wskazano problemy jakie pojawiają się na drodze realizacji działań młodych wolontariuszy.

Podkreślano potrzebę dalszej współpracy oraz zwrócenia uwagi na zwiększenie odpowiedzialności i świadomości mieszkańców w kwestii sprzątania po swoich pupilach. Rezultatem spotkania jest decyzja o stworzeniu wspólnych patroli wolontariuszy i Straży Miejskiej, zwiększenie częstotliwości uzupełniania woreczków na nieczystości oraz stworzenie tabliczek informacyjnych, które przyczynią się do wzmocnienia przekazu informacyjnego akcji.

Przeprowadzone zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach na terenie gminy, poprawiają stan świadomości i wiedzy na temat nieczystości pozostających po naszych pupilach, jednak wciąż wielu mieszkańców zapomina, że : "Sprzątanie po swoim psie, to dobry zwyczaj". Pamiętajmy!

Maj 2014

  8 maja w Centrum Wodnym "Laguna"ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Zdrowo i bezpiecznie z psem". Jury w składzie Małgorzata Ragan, Elżbieta Narzekalak, Grażyna Rozmyślak i Natalia Szatanik po dokonananiu przeglądu 170 prac plastycznych oceniło i przyznało nagrody i wyróżnienia 29 autorom prac, w czterech kategoriach wiekowych. Autorzy prac dzięki środkom plastycznym przekazali uczucie troski, przyjaźni i odpowiedzialności za los czworonożnych podopiecznych i środowiska, w którym żyją. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonali Wioletta Rożko, Dyrektor PSSE w Gryfinie oraz Zastępca Burmistrza Gryfina Maciej Szabałkin. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i czystości w mieście. Zwiedzającym towarzyszyła muzyka o "psiej tematyce" i wyborne, domowe ciasteczka.

Kwiecień 2014 r.

Grupa wspierająca projekt odwiedziła gryfiński Kojec. W kwietniu obchodzony jest Dzień Psa Bezdomnego. W Gryfińskim Kojcu znajdują schronienie bezdomne psy z terenu gminy Gryfino. Nasi wolontariusze przynieśli karmę i wyprowadzili psiaki na spacer. Dzięki zaangażowaniu Anety, Marcina i Natalii, wolontariuszy działających w Kojcu oraz osób wspomagających, bezdomne psiaki znajdują stały lub tymczasowy dom odwiedź Kojec, psiaki czekają na kochanego opiekuna.

29. marca 2014 r.

W dniu 29. marca w naszym mieście kręcony był klip do"Happy Gryfino". Rekordy popularności w sieci zdobywają amatorskie nagrania wersji teledysku "Happy" Pharella Willimsa.  Ten wesoły sposób promocji miast oraz społeczności został zrealizowany również w Gryfinie, pomysłodawcą akcji jest Łukasz Martyniuk. Grupa wolontariuszy związana z projektem "Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj" wsparła projekt i świetnie się przy tym bawiła. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z realizacji klipu.

Akcja "Sprzątnij po swoim psie" na gryfińskim nabrzeżu

Nabrzeże. Przestrzeń, która staje się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Gryfina. Rodzinne spacerki, pogaduchy z nieznajomymi, jogging...  Niestety atmosferę tego miejsca zakłócają wszechobecne "psie niespodzianki". Aby zapobiec takim widokom wolontariusze instalują chorągiewki, rozdają ulotki i edukują

"Niech wiosna pachnie kwiatami"

"Niech wiosna pachnie kwiatami... a trawa będzie zielona" Z takim przesłaniem ruszyli na ulice Starego Miasta wolontariusze wspierający projekt „Sprzątnij po sowim psie to dobry zwyczaj ”. Zwolennicy czystego i bezpiecznego miasta apelowali do Gryfinian, aby dbali o miejsce, w którym żyją. Zachęcali, aby nie byli obojętni i reagowali widząc "niehigienicznego" właściciela czworonoga, który zanieczyszcza naszą przestrzeń do życia. 

Styczeń 2014 r.

Początek roku rozpoczął się od zorganizowania akcji informacyjnej na Górnym Tarasie. Wolontariusze wręczali wszystkim przechodniom ulotki oraz torebki na nieczystości. Dbanie o porządek i sprzątanie po naszych psich pupilach powinno być naszym podstawowym obowiązkiem. Dbajmy o nasze ulice przyczyniając się do ochrony naszego zdrowia!

Wrzesień 2013 r.

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie

Kolejne spotkanie dotyczące poszerzania wiedzy na temat naszych psich przyjaciół odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie. Dzieci chętnie uczestniczyły w wesołych zabawach edukacyjnych, mających nauczyć je jak dbać o zwierzę w domu. Dzieci uczyły się jak traktować psa, jak go karmić, jak posprzątać po psie w czasie spaceru. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki oraz woreczki, obiecując że będą każdemu tłumaczyć dlaczego tak ważne dla naszego zdrowia jest sprzątanie po psich pupilach.

Gryfiński Festyn z Psem

W dniu 14 wrzenia odbył się wyjątkowy Gryfiński Festyn z Psem. Na Placu Solidarnosci w Gryfinie pies Kropek powitał wszystkich psich pupily z miasta Gryfino. Organizatorzy promowali akcję "Sprzątnij po swoim psie. To dobry zwyczaj". Wolontariusze rozdawali ulotki i specjalne woreczki na psie odchody. Wspaniały pokaz psich umiejętnoci zaprezentował Klub "Gryps". Podczas wielkiego happeningu można było dowiedzieć się jak dbać o psa, czym pielęgnować jego siersc i jak go karmić. Odbył sie pokaz psich pieknosci. Na pikniku można bylo spotkac rownież wolontariuszy  z Gryfińskiego Kojca- kilka psiaków szukało swoich nowych włascicieli, może dzięki spotkaniu na gryfinskim placu odnajda swoich nowych, wiernych przyjaciół.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.kojec-gryfino.blogspot.pl

 

 

 

 

Maj 2013r.

Happening na Palcu Księcia Barnima I w Gryfinie

 

W dniu 10 maja odbyła się wielka akcja z udziałem przedszkolaków oraz uczniów szkolnych  mająca zachęcić wszystkich mieszkańców do sprzątania po swoich pupilach. Organizatorem akcji była Jolanta Witowska.

Uczestnicy akcji  spotkali się na Placu Księcia Barnima I, przynieśli ze sobą przygotowane własnoręcznie plakaty i transparenty. Każdy młody gryfinianin życzył sobie i mieszkańcom miasta czystych chodników i pachnących trawników. Dzieci apelowały do dorosłych odpowiedzialnych za czystość w mieście o troskę o nasze otoczenie. Wśród obecnych gości byli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Henryk Piłat, Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Beata Kryszkowska, Doradca Burmistrza Leszek Droździel, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie,  Straż Miejska w Gryfinie, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gryfinie, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Tadeusz Samoń, Wiceprezes Spółdzielni "Regalica" Danuta Wawrzyniak, Pani Sylwia Kowalska Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Dolna Odra".

Dzieci przywitał również pies Kropek, który wręczył odpowiednim służbom specjalny list, apelujący o właściwe zachowanie właścicieli czworonogów.

 Kwiecień 2013 r.

Warsztaty w Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza

W Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza podczas przerwy w zajęciach grupa wolontariuszy rozdawala swoim kolegom ulotki oraz opakowania na nieczystości po pupilach. Wolontariusze postanowili zachęcać swoich równieśników do sprzątania wymyślonymi na potrzeby akcji hasłami. Hasła mobiliozowały do sprzątania i zwracały uwagę na problem psich nieczystości oraz odpowiedzialności opiekunów.

  
  
  
  
  
  

Styczeń-Kwiecień 2013 r.

Warsztaty edukacyjne w placówkach przedszkolnych na terenie gminy

(Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały, Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka, Przedszkole nr 3 im. Kubusia Puchatka)

 

Warsztaty w Przedszkolu nr 3 im. Kubusia Puchatka

Odpowiedzialny opiekun zwierząt, to kolejne przedsięwzięcie w ramach programu "Sprzątnij po swoim psie. To dobry zwyczaj". Celem spotkań z przedszkolakami jest uzmysłowienie im ogromu odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem psa. Uświadomienie, że  socjalizacja czworonoga oraz odpowiedzialna opieka nad nim mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i są obowiązkiem każdego właściciela psa. Uczestnicy spotkań dowiadują się, czego potrzebuje ich pupil, by być szczęśliwym i bezpiecznym towarzyszem, dlaczego wychowanie zwierzaka jest niezbędne  oraz jakie obowiązki ma jego właściciel.
                                                                                      
Jolanta Witowska uczy dzieci nie bać się  reagować i nie być obojętnym na naganne zachowania właścicieli, którzy lekceważą swoje  obowiązki i pozostawiają psie odchody. Uczy jak bezpiecznie sprzątać  nieczystości po swoim pupilu. Warsztatowa forma spotkań oraz różnorodność pomocy dydaktycznych   sprawia, że przedszkolaki są  zainteresowane i   bardzo aktywne.  W marcu zajęcia zostały przeprowadzone w Przedszkolu nr 3 im. Misia Puchatka w Gryfinie w grupie „Tygrysków”.

  
  
  
  
  
  
 
  
  
  
 
  

 

Warsztaty w Przedszkolu nr 1 im. Krasnala Hałabały

Radna Jolanta Witowska realizuje kolejne etapy akcji „Posprzątaj po swoim psie”. Tym razem niezbędne informacje na temat odpowiedzialnego zachowania wobec swoich pupili otrzymali podopieczni Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały o tym, czego potrzebuje pies, jak o niego dbać oraz jak zachować podstawowe zasady higieny w kontakcie z naszym milusińskim.

Akcja „Posprzątaj po swoim psie” porusza ważne kwestie odpowiedzialności za posiadane zwierzę, uczy prawidłowych postaw i uwrażliwia na problem sprzątania po swoim psie. Dzieci poprzez odpowiednie zagadki i animacje, zdobywają wiedzę poprzez zabawę. W trakcie „pogadanki” mają okazję nauczyć się jak bezpiecznie sprzątać nieczystości po swoim ulubieńcu, jak o niego dbać.

Niewątpliwymi pomocami dydaktycznymi są przygotowane kalambury, malowanki, zagadki oraz pies kropek, które mobilizują dzieci do uważnego i chętnego udziału w zajęciach.

  
  
  
  
  

 

Informatory w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie

  
  

Luty 2013 r.

Akcja Wolontariuszy

W dniu 7.02.2013 r. (czwartek) Jolanta Witowska wraz z wolontariuszkami realizowały kolejny etap akcji informacyjnej dotyczącej sprzątania po naszych pupilach. Kolejne plakaty pojawiają się w sklepach, przychodniach, lecznicach weterynaryjnych. W trakcie rozwieszania plakatów wolontariuszki rozmawiają z mieszkańcami miasta na temat zasadności akcji, informują o dystrybutorach z woreczkami. W ten sposób wolontariusze utrwalają w świadomości mieszkańców potrzebę sprzatania po swoich pociechach. Pamiętajmy o sprzątaniu po swoich zwierzętach, to świadczy o nas samych!

  
  
  
  
  
  
  

 

Gryfinianie sprzątają po swoim pupilu

(fot. T. Miler)

  
  
  

 

Styczeń 2013 r.

Patrole Wolontariuszy ze Strażą Miejską

Styczniowa aura nie zachęcała mieszkańców Gryfina do dłuższych spacerów. Pomimo siarczystych mrozów w wielu rejonach miasta można było spotkać grupę wolontariuszy rozdajacych właścicielom czworonogów ulotki i woreczki na psie nieczystości. Akcja ma przypomieć mieszkańcom o obowiązku sprzątania po swoich pupilach.

  
  

 

Wrzesień - Listopad

Akcja oznakowania miasta

(fot. T. Miler, M. Piznal, Biuro Informacji i Promocji)

  
  
  
 
 
  
  
 
  

Akcja na Placu Księcia Barnima I

Kolejna akcja edukacyjna miała miejsce na Placu Księcia Barnima I w Gryfinie. To właśnie w tym miejscu można spotkać wielu mieszkańców miasta, którzy śpiesząc się do własnych obowiązków z miłą chęcią poświęcili chwilę aby dowiedzieć się od wolontariuszy dlaczego warto posprzątać po swoim psie.

Czerwiec

Patrole wolontariuszy ze Strażą Miejską

Miesiąc czewiec to kolejne działania osób zaangażowanych w akcję "Sprzątnij po swoim psie". W wielu miejscach miasta pojawiły się patrole wolontariuszy z funcjonariuszami Straży Miejskiej. Podczas obchodu mieszkańców edukowano, pouczano oraz obdarowywano ulotkami wraz z woreczkami na zwierzęce nieczystości.

  
  
  
  
  
  

 

1 czerwca 2012 r.

DZIEŃ DZIECKA W PAŁACYKU POD LWAMI

Kolejna akcja miała miejsce w dniu 1 czerwca na terenie Pałacyku pod Lwami podczas "Dnia Dziecka" . Podczas wspólnej zabawy dzieci i dorośli mogli dowiedziedzieć się o wszystkich elemenatch akcji. Otym gdzie można pozyskać woreczki, dlaczego warto sprzątać po swoim pupilu. Do akcji zapraszał wesoły psiak-maskotka, stworzony specjalnie na potrzeby tej wyjątkowej inicjatywy.

(fot. Maria Kruszyńska)

  
  

29 maj 2012 r.

Happening w Parku Miejskim w Gryfinie

(fot. Biuro Informacji i Promocji, T. Miler "Gazeta Gryfińska")

"Sprzątnij po swoim psie, to dobry zwyczaj!"  to akcja zainicjowana przez Radną Jolantę Witowską, mająca na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na potrzebę sprzątania po psich pupilach. Do akcji przystąpiły władze samorządowe, Straż Miejską, dzieci z placówek przedszkolnych i szkolnych.

Akcja ma charakter ciągły. W ramach różnych akcji informacyjnych do mieszkańców kierowane są materiały edukacyjne oraz woreczki na psie odchody.

Akcja została rozpoczęta w dniu 29 maja 2012 r. w Parku Miejskim w Gryfinie gdzie spotkali się entuzjaści akcji. Dzieci niosły kolorowe transparenty zachęcające do zwrócenia uwagi na "psi problem". Podczas akcji Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Maciej Szabałkin, Sekretarz Miasta i Gminy Gryfino Beata Kryszkowska oraz Radna Jolanta Witowska odsłonili pierwszy stojak z torebkami na psie nieczystości. Drugi stojak zostanie umieszczony przy Placu Solidarności. Zademonstrowano jak z niego korzystać oraz namawiano do zachęcania do tak społecznie korzystnej inicjatywy.

 
  
  
  
  
  
  
  
Arykuły prasowe dotyczące akcji:

Nowe 7 Dni Gryfina

» "Od nas zależy zdrowie zwierząt" - 08.06.12 r.

» "Higiena a choroby odzwierzęce - 20.07.12 r.


Gazeta Gryfińska

» "Patrol przypomni o sprzątaniu" - 30.04.12 r.

» "Sprzątanie po swoim psie to nie wstyd!" - 15.05.12 r.

» "Woreczek i bariera" - 22.05.12 r.

» "Przedszkolaki już wiedzą jak sprzątać - 05.06.12 r.

» "Miasto bez psich kup?" - 02.10.12 r.


 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl