Stralsund

 

„Dziedzictwo kulturowe i naturalne - łączy Gryfino i Stralsund”

Gmina Gryfino i Hanzeatyckie Stralsund opracowują obecnie wniosek do funduszu INTERREG VA w okresie wsparcia 2014-2020. Bazując na istniejących kontaktach transgranicznych pomiędzy województwem zachodniopomorskim  a Muzeum w Stralsundzie, stworzenie kolejnego projektu daje szanse, na nowa, trwałą, ponadgraniczną współpracę z Gminą Gryfino.

 

 

 

 PORTRET MIASTA - STRALSUND

Rok założenia miasta – 1234 – jest nie tylko łatwy do zapamiętania, ale jest również początkiem fascynującej 780-letniej historii Stralsundu. W średniowieczu handel morski decydował o życiu kupców, przynosił im bogactwo i zamożność. Kiedyś Stralsund był ważnym miejscem przeładunków i handlu oraz ośrodkiem Hanzy, później stał się kolebką domów handlowych Wertheim i Tietz.

Dziś Stralsund nadal jest atrakcyjnym miejscem z szeroką  ofertą handlową. Spacerom oraz zakupom sprzyja niepowtarzalna, historyczna atmosfera i otoczenie! Ceglana czerwień to dominujący kolor kościołów i klasztorów, ratusza i mieszczańskich kamienic. Tym, czym dla Wiednia jest tort Sachera, tym dla Stralsundu jest jego ceglane budownictwo – jedno i drugie to prawdziwe dzieła sztuki wywodzące się z... pieca.

Jedyne w swoim rodzaju są klasztory ze swym kontemplacyjnym charakterem i klimatem czy też Most Rugijski (Rügenbrücke), który jak tęcza łączy stały ląd z największą niemiecką wyspą, Rugią. Podczas spaceru nad brzegiem Sundu (Cieśniny Stralsundzkiej), przechadzki po Wyspie Portowej, podczas obserwowania statków na Molu Północnym widzimy, że twarz miasta skierowana jest w kierunku morza. W porcie, w takt ruchu fal, tańczą maszty statków. Dalej lśni bielą historyczny żaglowiec „Gorch Fock I“. Pachnie wędzoną rybą, słychać krzyk mew.

Okolice Stralsundu to nie tylko raj dla żeglarzy, ale również ważny teren stoczniowy i morski port. Nawet ryby lubią Cieśninę Stralsundzką, co z kolei cieszy wędkarzy i rybaków. Dzieci i miłośnicy pływania okupują stralsundzką plażę i kąpielisko. Stralsund, największe miasto Pomorza Przedniego, oferuje – również ze względu na swoje położenie – znakomite warunki dla inwestycji przemysłowych i drobnej wytwórczości. Politechnika (Fachhochschule – University of Applied Sciences) zapewnia studentom jak najlepsze warunki do badań i nauki. Stralsund to żywotny ośrodek przemysłu, gdzie można dobrze pracować, studiować i korzystać z czasu wolnego.

Niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się statkami, rybami czy historią – stralsundzkie muzea oferują więcej, niż tylko ochronę przed nieprzewidzianym deszczem.

Jedynie rzut beretem dzieli fascynujące Muzeum Morza (Meeresmuseum) od Occeanarium z jego wyjątkowymi akwariami. Muzeum Kulturalno-Historyczne (Kulturhistorisches Museum) wabi swoim złotym skarbem z Hiddensee, a niewielka wyspa Dänholm opowiada o wielkich morskich przygodach. Miłośnicy zabytkowej architektury z całego świata czują się jak u siebie na historycznym Starym Mieście. Spoglądając na Stralsund z lotu ptaka można zobaczyć, jak przytulają się do siebie – ściana do ściany – domy szczytowe Wyspy Staromiejskiej.

Niewielkie, ale wspaniałe, kładą się jak dywan u stóp trzech kolosalnych ceglanych kościołów. Gigantyczny kościół Mariacki, kościół św. Mikołaja oraz kościół św. Jakuba to imponujący świadkowie dawnej potęgi Stralsundu.

Stralsund jest popularnym miejscem – wśród młodych i starszych. Mieszkać tu można w każdym stylu: czy to w szczytowym domu gotyckim, średniowiecznym klasztorze, barokowym pałacu, domku przy dawnym murze miejskim, nowoczesnej kamienicy, czy też w wyremontowanym bloku z wielkiej płyty. Znajdzie się tu mieszkanie na każdy gust i na każdą kieszeń.

Dla najmłodszych Stralsund jest miejscem i miastem do odkrycia. Tu niesposób się nudzić!
Można  pooddychać świeżą morską bryzą, powiosłować w zawodach na stawie Knieperteich albo pożeglować z rówieśnikami na regatach, poczuć się jak pirat na żaglowcu „Gorch Fock I” czy pomachać konikowi morskiemu w Muzeum Morza. Kto szuka wiedzy i kultury, znajdzie ją w bibliotece dziecięcej, w szkole muzycznej czy też w teatrze. Oferta jest szeroka!

Zapraszamy do Stralsundu!
www.stralsund.de

 

 

AKTUALNOŚCI

Spotkanie z przedstawicielami miasta Stralsund

12.10.2015 r.

W dniu 12 października 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Gryfino z przedstawicielami miasta Stralsund. Ze strony polskiej spotkaniu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, natomiast ze strony niemieckiej Burmistrz Miasta Hanzeatyckiego Stralsund dr Alexander Badrow.

Rozmowy dotyczyły współpracy partnerskiej naszych miast ze szczególnym uwzględnieniem możliwości pozyskania funduszy i stworzenia projektów w ramach nowej perspektywy programu INTERREG V A. Burmistrz Miasta Hanzeatyckiego Stralsund  dr Badrow opowiedział o programie już realizowanym w muzeum w Stralsundzie, które zmieniło nazwę z Kulturalno-Historyczne Muzeum Miasta Stralsund na  Muzeum w Stralsund.

Ustalono koncepcję wspólnych działań, opartych na dwóch płaszczyznach:


- współpracy kulturalnej (z uwzględnieniem współpracy z Biblioteką Publiczną, Gryfińskim

Domem Kultury i w przyszłości ze szkołami muzycznymi w obu miastach);

- współpraca w zakresie rewitalizacji obiektów zabytkowych (Pałacyk pod Lwami w Gryfinie  i Muzeum w Stralsundzie).

Docelowo miasta chcą stworzyć wspólne miejsca spotkań przeznaczone na wystawy oraz konferencje. W trakcie  spotkania przedstawiono ofertę kulturalną  Biblioteki Publicznej w  Gryfinie oraz omówiono dotychczasowe projekty przez nią realizowane: wystawy historyczne, koncerty organowe czy spotkania autorskie. W drugiej kolejności zaprezentowano ofertę Gryfińskiego Dom Kultury, który przedstawił całoroczne kalendarium imprez. Przedstawione zostały również  wydarzenia sportowe takie jak biegi transgraniczne, regaty kajakowe, czy młodzieżowe turnieje piłkarskie, młodzieżowe otwarte turnieje szachowe. Współpraca z miastem Stralsund ma opierać się na wspólnych działaniach kulturalnych, sportowych, tworzeniu wspólnych wydarzeń, które łączyć będzie wspólne miejsce spotkań.

Rozpoczyna się współpraca Gryfina ze Stralsundem

Władze Gryfina i niemieckiego Stralsundu podpisały pierwszy oficjalny dokument dotyczący współpracy miast. Jednym z elementów działań ma być wspólne ubieganie się o środki unijne, co dla Gryfina oznacza szansę na remont Pałacyku Pod Lwami.

Kilka tygodni temu delegacja niemieckich gości odwiedziła Gryfino, ustalono wówczas podstawy współpracy. 19 marca odbyła się rewizyta, Gryfino reprezentowali: zastępcy burmistrza Paweł Nikitiński i Tomasz Miler oraz Krzysztof Czosnowski i Leszek Ludwiniak. Rozmawiano o konkretnych działaniach, podpisany został również pierwszy dokument potwierdzający współpracę obu miast. Ma ona toczyć się głównie na płaszczyźnie kulturalno-historycznej, choć obie strony są zainteresowane również wspólnymi działaniami edukacyjnymi, czy społecznymi.

Koncepcja modernizacji Pałacyku zakłada pojawienie się tam zarówno funkcji kulturalnej, jak i historycznej, wedle założeń wewnątrz Pałacyku powstanie muzeum ziemi gryfińskiej. Znaczna część obiektu będzie wyremontowana, tylna część, obecnie wykorzystywana na działalność kulturalną ma zostać wyburzona, a na jej miejsce pojawić się ma nowa, piętrowa część ze sceną, która odpowiada zapotrzebowaniu Gryfina. Dziś trudno pogodzić w budynku Gryfińskiego Domu Kultury przy ulicy Szczecińskiej funkcjonowanie kina, zajęć tanecznych, teatralnych i innych wydarzeń kulturalnych. Uzupełnieniem środków z Interregu mają być środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z priorytetów jest wspólne ubieganie się o fundusze zewnętrzne, z programu Interreg. Stralsund chce za ich pomocą wykonać muzeum miejskie, Gryfino ubiegać się będzie zaś o pieniądze na rewitalizację, modernizację oraz rozbudowę Pałacyku Pod Lwami. Ten obiekt położony w centrum naszego miasta od lat nie mógł doczekać się rewitalizacji, a jego stan techniczny jest bardzo zły, część z pomieszczeń już teraz trzeba było wyłączyć z użytkowania. Aby Pałacyk odzyskał świetność potrzebne są nakłady szacowane na 8-10 milionów złotych. W trudnej sytuacji finansowej Gryfina jedynym wyjściem jest sięgnięcie do programów, dających dofinansowanie przekraczające nawet 80% wydatków, wniosek przygotowywany przez władze będzie opiewał na 2 000 000 euro i pozwoli na stworzenie skutecznego montażu finansowego.

Stralsund jest miastem położonym dwie godziny jazdy samochodem od Gryfina. Miasto liczy niespełna 60 tysięcy mieszkańców, jest położone nad Bałtykiem, przy wyspie Rugia. Posiada wspaniały zespół zabytków ze starówką wpisaną na listę UNESCO. Znalezienie tak poważnego partnera, stawiającego na współpracę polsko-niemiecką jest dla Gryfina dużą szansą nie tylko na remont ważnego obiektu, jakim jest Pałacyk Pod Lwami, ale wypracowanie wielu wspólnych działań dla obu miast.

Paweł Nikitiński: Podpisanie dokumentu pomiędzy Gryfinem i Stralsundem początkuje współpracę, która w swym zamyśle ma dotyczyć przede wszystkim sfery kulturalnej, a w szczególności historycznej, co nie wyklucza oczywiście jej rozszerzenia w przyszłości. Rewitalizacja i rozbudowa o nowe funkcje Pałacyku pod Lwami wymaga olbrzymich nakładów, zamierzamy pozyskać na ten cel 2 000 000 euro, w projekcie ze Stralsundem mamy na to olbrzymią szansę.

Tomasz Miler: Stralsund pomimo kłopotów największego pracodawcy, czyli tamtejszej stoczni jest miastem, w którym olbrzymią rolę odgrywa turystyka. Jest to miejsce o ogromnym potencjale, który jest doskonale wykorzystywany. Warto przyglądać się takim wzorcom. Rozwój miasta odbywa się na podstawie wieloletniego planu i realizacji strategicznych założeń. Jest to dla nas kolejny dowód na to, aby zająć się nie tylko bieżącymi sprawami, ale i przygotowaniem planów sięgających znacznie dalej niż aktualna kadencja.


 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl