Tydzień Żurawi

 

VIII TYDZIEŃ ŻURAWI W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

28.09.2013 - 05.10.2013

   
>> zobacz PROGRAM <<


VII TYDZIEŃ ŻURAWI W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

29.09.2012 - 06.10.2012

   
>> zobacz PROGRAM <<


VI TYDZIEŃ ŻURAWIA W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

01.10.2011 - 07.10.2011

    >> zobacz PROGRAM <<

 Już po raz szósty zapra


V TYDZIEŃ ŻURAWIA W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

02.10.2010 - 08.10.2010

    >> zobacz PROGRAM <<


 
IV TYDZIEŃ ŻURAWI W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

25.09.2009 - 04.10.2009

      >> zobacz PROGRAM <<


 
III TYDZIEŃ ŻURAWI W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

26.09.2008 - 05.10.2008

>> zobacz PROGRAM <<
Już po raz trzeci Park Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry wspólnie z niemieckim Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry w Międzynarodowym Parku Doliny Dolnej Odry organizuje III Tydzień Żurawi w Międzynarodowym Parku Doliny Dolnej Odry.

W Dolinie Dolnej Odry znajduje się jedno z największych noclegowisk żurawi oddalonych od morskich wybrzeży. Około 15.000 majestatycznych, ale również mistycznych ptaków, nocuje na polskim Międzyodrzu, obszarze naturalnego krajobrazu łęgu rozpostartego pomiędzy ramionami Odry Wschodniej i Zachodniej. Żurawie, jak i inne organizmy przyrody ożywionej, nie uznają żadnych granic i w ciągu dnia żerują na rozległych polach w okolicy Gartz nad Odrą. Zapraszamy Państwa do udziału w mistycznym spektaklu ptasich zlotów podczas Tygodnia Żurawi w Dolinie Dolnej Odry.

Tydzień Żurawi odbywa się na obu brzegach Odry. Po stronie niemieckiej żurawie możemy obserwować z wysokiej wieży kościoła w Gartz nad Odrą, podczas wycieczek konnymi zaprzęgiem z wałów przeciwpowodziowych lub także ze statku. Po stronie polskiej natomiast akcja prowadzona będzie głównie poprzez obserwacje porannych wylotów żurawii i wieczornych zlotów żurawii na miejsce noclegowiskowe.

Oprócz tego będzie fontanna z żurawiami na rynku w Gartz nad Odrą, wykłady o żurawiach m.in. połączone z pokazami ilustrowanych przeźroczy czy spotkania literackie z żurawiem. Najważniejsze będą jednak żywe ptaki dookoła we wschodzącym i zachodzącym słońcu, które będą towarzyszyć nam podczas III Tygodnia Żurawi w dniach od 26 września do 5 października.

 


 

 
II TYDZIEŃ ŻURAWI W MIĘDZYNARODOWYM PARKU
DOLINY DOLNEJ ODRY

26.09.2007 - 05.10.2007

 
 
 
II Tydzień Żurawi w Międzynarodowym Parku Doliny Dolnej Odry jest organizowany po raz drugi wspólnie z niemieckim Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry.

Generalnym celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych nie tylko zamieszkałych w gminach Widuchowa i Gryfino, lecz przybywających na spotkania z żurawiami z najdalszych okolic Polski i Europy poprzez bezpośrednie uczestnictwo w obserwacjach żurawi na terenie naturalnych zlotowisk.

W tym roku planowane jest uroczyste rozpoczęcie II Tygodnia Żurawi w dniu 28 września w szkole w Gartz nad Odrą, z udziałem osobiście zaproszonych gości z Polski i Niemiec. Podczas uroczystego rozpoczęcia przewidziane jest: 
·         otwarcie wystawy fotograficznej Huberta Freymanna
·         występy dzieci i młodzieży z Polski i Niemiec
 
Po stronie polskiej akcja prowadzona będzie głównie poprzez obserwacje porannych wylotów żurawi między 6:30 a 9:00 i wieczornych zlotów żurawi na miejsce noclegowiskowe między 17:00 a 19:30. Obserwacje te prowadzone będą na wale w Marwicach w dniach od 28 września do 7 października. Codzienne obserwacje na wale prowadzić będą pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry, przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu: lornetek oraz lunet na statywach.

W dniach 29 września oraz 4 października w świetlicy wiejskiej w Marwicach przewidziane są wykłady, których celem jest propagowanie postaw proekologicznych wśród młodego pokolenia oraz przedstawienie uczestnikom II Tygodnia Żurawi informacji o cechach gatunkowych, żerowaniu, rozmnażaniu się i znaczeniu żurawia środowisku oraz zagrożeniach i ochronie tego gatunku. W pierwszą sobotę trwania akcji – 29 września zaplanowane jest święto wsi z udziałem zespołu folklorystycznego, twórców ludowych oraz ogniskiem integracyjnym.

wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu