Wrota Gryfina
turystyka
 
Strona główna » Zabytki » Pałacyk pod Lwami
 
Pałacyk pod Lwami

Pałacyk pod Lwami zwany tak z powodu rzeźbionych  wizerunków tych królewskich drapieżników zdobiących bramę wjazdową. W średniowieczu w tym miejscu przebiegała fosa, którą zniwelowano w XVIII wieku. Pałacyk pochodzi z końca  XIX  wieku. W zasadzie jest to willa o charakterze podmiejskiego dworku. Podmiejskiego, ponieważ przemysłowiec niemiecki Henrich Moller (producent mydła i środków piorących)  wykupił na ten cel znaczną część ówczesnych ogrodów miejskich znajdujących się poza średniowiecznymi murami miasta. Wzdłuż obecnej ulicy Chrobrego znajdował sie rów doprowadzający wodę do dawnej fosy. Nad ty właśnie rowem znajdował się mostek ozdobiony dwoma kamiennymi lwami, które są do dnia dzisiejszego zdobiąc wejście do pałacyku.

 

Pałacyk powstawał w kilku fazach: najwcześniej powstała część główna - mieszkalna, póżniej została dobudowana część wschodnia, a na końcu pomieszczenie gospodarcze oraz  wozownia. Na środku dziedzińca stoi murowana fontanna obłożona zieloną glazurą o dekoracyjnych kaflach z motywami masek i zwierząt wodnych.

         

Do pałacyku prowadzi aleja cisów, a w otaczającym parku rosną liczne drzewa, głównie iglaste: czarna sosna, jawory, cisy oraz cyprysik nutkajski. W parku stały liczne kamienne rzeźby, które w czasie II wojny światowej uległy zniszczeniu. Obecnie zachowała się tylko jedna oraz pozostałości fontanny. Południową granicę parku stanowią miejskie mury obronne. W części północno-zachodniej parku jeszcze do niedawna znajdowała się sadzawka.

Po wojnie miały tu swoją siedzibę liczne stowarzyszenia (np. towarzystwa śpiewacze, Komenda Hufca ZHP, sezonowe turystyczne schronisko młodzieżowe). Od 1958 r. w pałacyku była filia Szkoły Podstawowej nr 1 do czasu powołania SP 2, która od września 1959 r. działała w pałacyku, będąc pierwszą świecką szkołą w Gryfinie. W latach 60-tych w murach pałacyku swoje miejsce znalazła Zasadnicza Szkoła Rolnicza (potocznie zwana "Pomidorówką"). Od roku 1977 w Pałacyku pod Lwami funkcjonował równocześnie Młodzieżowy Dom Kultury oraz filie SP 1 i SP 2. Do południa w budynku odbywały się lekcje, po południu, po wyniesieniu ławek - zajęcia kół zainteresowań Młodzieżowego Domu Kultury.

Obecnie mieści się tutaj Gryfiński Dom Kultury.


 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl