Podsumowanie 70-lecia osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej

70 lat osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej. Przeżyjmy to jeszcze raz

 

Mijający 2015 rok stał się wyjątkowym czasem we współczesnej historii Gryfina. Otóż równo 70 lat temu na tych ziemiach zaczęła rodzić się polskość, zaś z terenów całego kraju przybywać społeczność, która rozpoczęła mozolne starania, by to miejsce stało się dla nich przyjaznym domem. Ich zaangażowanie i upór doprowadziły do tego, że dziś Gryfino jest naszą małą Ojczyzną. Przez cały rok odbyło się wiele wydarzeń honorujących pionierów. W ich organizację włączyły się liczne instytucje oraz osoby prywatne, którym zależało na godnym uczczeniu tej niezwykle istotnej historycznie rocznicy. Nie sposób dziś wymienić wszystkich, choćby najmniejszych, uroczystości, które choćby po części odbyły się z tej okazji. Chcielibyśmy jednak przypomnieć większą część z nich i w ten sposób podsumować ten odświętny rok. Rok polskich osadników.

 

7 stycznia Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku ogłosił konkurs literacki na pamiętnik, dziennik, wspomnienia osób urodzonych po 1945 roku i zamieszkałych na terenie powiatu gryfińskiego, pt. „Miejsce, w którym żyję”.

 

Od 13 stycznia trwała wystawa p.t. „Pamiątki dawnego Gryfina”, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Gryfinie.  W większości zaprezentowane zostały oryginalne fotografie, ale również przedmioty użytkowe: monety, banknoty, medale oraz rocznik urzędowego czasopisma z roku 1875 – „Greifenhagener Kreisblatt”.

 

Pod koniec stycznia Burmistrz Miasta i Gminy Mieczysław Sawaryn ogłosił konkurs literacki pod tytułem „70 lat osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej”.Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży historią ziemi gryfińskiej, rozwój wyobraźni literackiej, a także uczczenie pamięci osadników budujących przed laty rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie żyć. W konkursie mogli wziąć udział uczniowieszkół podstawowych,gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wręczenie nagród młodzieży nastąpiło podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie. Ich prace można było przeczytać na portalu www.gryfino.pl

 

17 kwietnia w Gryfińskim Domu Kultury, z okazji 70 – lecia osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej, odbył się wieczór literacko-filmowy, podczas którego staliśmy się świadkami podróży przez kartki osobistych historii kilku bohaterów imprezy. Na scenie wystąpili Jerzy Romaniuk, Marek Brzeziński, Tomasz „GnyHu” Gnych oraz Paweł Drąg. Ponadto zaprezentowany został film dokumentalny autorstwa Michała i Pawła Kulików „Sploty jednego warkocza” oraz obraz satyryczny Henryka Sawki. Został on specjalnie wykonany na okazję 70 – lecia rocznicy osadnictwa.

 

2 maja w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyło się spotkanie z Tadeuszem Polkowskim, czyli raperem znanym jako "Tadek". Raper w swoich tekstach upamiętnia zdarzenia z historii Polski. Patriotyzm, który jest w nich mocno osadzony, był głównym tematem bardzo interesującej rozmowy pomiędzy przybyłymi na spotkanie, a muzykiem.

 

7 maja Marek Brzeziński wspierany przez koordynatora ze strony Urzędu Miasta i Gminy Gryfino Pawła Drąga przekazali na ręce burmistrza obraz w antyramie z rysunkiem znanego rysownika Henryka Sawki. Wykonany on został specjalnie z okazji 70. rocznicy osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej.

 

8 maja w Zespole Szkół przy ulicy Iwaszkiewicza 70 odbył się Przegląd Twórczości Przedszkolnej pod hasłem: „A ja kocham moje miasto!”. W imprezie zorganizowanej z okazji obchodów 70. rocznicy osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej wzięły udział wszystkie publiczne gryfińskie przedszkola. Na scenie zaprezentowało się około 150. dzieci z pięciu placówek edukacyjnych. Nasze najmłodsze pokolenie połączyło siły, by wspólnie opowiedzieć o swojej miłości do rodzinnego miasta - poprzez wiersz, piosenkę oraz taniec. Ponadto dzieci zaśpiewały hymn Polski, a także wysłuchały 10 – minutowego miniwykładu „na wesoło” o historii naszego miasta po 1945 roku, który poprowadził Julian Dalidowicz. W trakcie opowieści została zademonstrowana prezentacja multimedialna ze zdjęciami dawnego Gryfina. W krótkich przerwach między prezentacjami Agnieszka Mucha zapraszała dzieci do zabaw ruchowych oraz nauki piosenek.  Podczas wydarzenia była także możliwość obejrzenia prac plastycznych dzieci z wystawy „Uroki Gryfina”, której pomysłodawczynią i koordynatorką była Dorota Luberska-Chojnacka.

 

 

14 maja w Klubie Nauczyciela odbyło się spotkanie z poezją przygotowane przez aktorów z Teatru Eliksir. Zatytułowane zostało „Szli na Zachód osadnicy” . Spotkanie poświęcone było rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz 70. rocznicy przyłączenia ziem zachodnich i północnych do Polski. W programie znalazły się wiersze o tematyce wojennej oraz te, które poruszały tematykę repatriacji i osadnictwa Polaków po wojnie na ziemiach zachodnich.

 

 

22 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie odbyło się otwarte dyktando pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino. Tradycyjnie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną w Gryfinie przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Gryfinie oraz Uniwersytetem Szczecińskim. W tym roku jego tekst związany był z 70 - leciem osadnictwa polskiego na ziemiach zachodnich i został opracowany na bazie fragmentu "Dziejów Gryfina i okolic" autorstwa Przemysława Kołosowskiego.

 

31 lipca i 1 sierpnia odbył się VI Festiwal Twórczości Ludowej w Bartkowie. Podczas festynu miało miejsce spotkanie z Bogdanem Matławskim, który opowiadał o polskiej muzyce tradycyjnej na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku. Odbyła się również wystawa poświęcona nieocenionemu Edwardowi Mojsakowi, a także koncert kapel ludowych. Nie obyło się także bez biesiady przy ognisku.

 

7 września w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej wystawiona została makieta wykonana przez dzieci z Przedszkola Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie. Dzieci przez cały rok uczestniczyły w projekcie, podczas którego uczyły się w jaki sposób tworzy się miasta. Na zajęciach dydaktycznych grupy tworzyły z papieru przeróżne elementy architektury miast, takie jak kościoły, instytucje kultury, mosty czy domy. Po modyfikacjach połączone je w kilkumetrową makietę, która odwzorowywała Gryfino. Okolicznościowa wystawa zatytułowana "Nasze miasto", została zaprezentowana z okazji 70-lecia osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej.

 

 

12 września na gryfińskim nabrzeżu odbyło się wielkie widowisko historyczne „Orły nad Arnhem”. Wydarzenie zgromadziło potężną ilość mieszkańców naszego miasta oraz gości z odleglejszych zakątków województwa. Rekonstrukcja przygotowana została przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina, Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza oraz Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Wzięło w niej udział ponad 200 rekonstruktorów. Grupy występowały w pełnym umundurowaniu, a ich działania uzupełnione zostały o historyczne pojazdy wojskowe, pirotechnikę i broń hukową, a także skoki spadochronowe i zrzuty zasobników.

 

 

12 września odbyły się także uroczystości związane z 70-leciem osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele p.w. N.M.P. w Gryfinie. W uroczystościach wzięli udział pionierzy ziemi gryfińskiej, przedstawiciele władz, przedstawiciele partnerskiej gminy Raciechowice wraz z Wójtem Markiem Gabzdylem, przedstawiciele miasta Kałusz z Merem Aleksandrem Cheliadynem, przedstawiciele jednostek, organizacji pozarządowych, instytucji oraz poczty sztandarowe. Uroczystą mszę święta koncelebrowali  gryfińscy kapłani wraz z  księdzem prałatem Bronisławem Kozłowskim  oraz księdzem proboszczem Parafii p.w. Świętego Walentego w Kałuszu, Romanem Stadnykiem. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Res Musica” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płot. Po zakończeniu uroczystości nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej pierwszego proboszcza powojennego Gryfina, ks. Jana Palicę, po czym odbył się uroczysty przemarsz uczestników na gryfińskie nabrzeże w towarzystwie pocztów sztandarowych oraz orkiestry. Po przybyciu na nabrzeże rozpoczęło się oficjalne powitanie. Burmistrz Mieczysław Sawaryn, witając przybyłych pionierów, podkreślał że to dzięki nim rozwijała się kultura i tradycja, a ich życie miało decydujący wpływ na rozwój naszej małej Ojczyzny.  Każdy z obecnych pionierów ziemi gryfińskiej otrzymał pamiątkowy medal oraz podziękowanie. Życzenia w imieniu Gminy Raciechowice przekazał Wójt Marek Gabzdyl. Jednym z prezentów od partnerskiej Gminy Raciechowice było drzewo, posadzone w hołdzie pionierom na  gryfińskim nabrzeżu. Podczas uroczystości głos zabrał Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski,  Przewodniczący Rady Miasta Szczecin Artur Szałabawka, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek oraz Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zdzisław Szczepkowski. Wszyscy chętni, którzy przybyli na nabrzeże, mogli przyłączyć się na zakończenie do wspólnego pamiątkowego zdjęcia mieszkańców Gryfina. Od godz. 15:00na nabrzeżu trwał blok artystyczny, podczas którego wystąpiły dzieci z placówek przedszkolnych, kapele ludowe oraz zespoły muzyczne z Gryfińskiego Domu Kultury. Jubileusz zakończył występ zespołu do tańca dla wszystkich „Coco Latino”, który umilał czas mieszkańcom Gryfina do późnego wieczora.

 

 

 

10 października miały miejsce obchody 70-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie. Rozpoczęły się one od uroczystego złożenia kwiatów przy tablicy pamięci Stanisławy Siarkiewicz, w hołdzie nauczycielom placówki, którzy odeszli. Następnie odbyła uroczysta msza święta w kościele p.w. Narodzenia NMP w Gryfinie  w intencji pracowników, uczniów i absolwentów szkoły. Część oficjalna jubileuszu zaplanowana została w Gryfińskim Domu Kultury. Wśród gości obecni byli emerytowani nauczyciele, absolwenci oraz przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. W Zespole Szkół Ogólnokształcących spotkali się absolwenci, pracownicy i przyjaciele szkoły. Specjalnie na ten wyjątkowy jubileusz przygotowano pamiątkową publikację oraz zbiór zdjęć związanych z historią szkoły. Wieczorem odbył się Bal Absolwentów.

 

 

15 października Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wręczył podziękowania dla pionierów ziemi gryfińskiej, którzy nie mogli uczestniczyć we wrześniowych uroczystościach. Wśród zaproszonych gości obecni byli członkowie rodzin pionierów, wychowankowie koła recytatorskiego Gryfińskiego Domu Kultury oraz zespół Ad-Hoc. 

 

 

W listopadzie i grudniu Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn odwiedzał domostwa pionierów ziemi gryfińskiej zamieszkałych w Gryfinie od 1945 roku.
Celem wizyty było osobiste uhonorowanie pamięci o osobach, które jako pierwsze przybyły na naszą ziemię z różnych stron Polski.Pionierzy nagrodzeni zostali kwiatami, dyplomami i okolicznościowymi monetami.

Skończył się rok 2015 , w którym obchodziliśmy  jubileusz 70-lecia osadnictwa polskiego na ziemi gryfińskiej.  W obchodach wzięły udział wszystkie pokolenia mieszkańców Gryfina. 
Szczególne miejsce zajęli w nich pionierzy ziemi gryfińskiej. Wierzymy, że wydarzenia, w których uczestniczyli, bądź byli wspominani w ramach obchodów, były ważnymi lekcjami historii zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla starszych pokoleń Gryfinian.


 
Pobierz Adobe Acrobat Reader Pobierz Real Player

    wstecz . do góry . strona główna . mapa serwisu . archiwum wiadomości                         Wersja XML tej strony

© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja | Uwagi i sugestie
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl