Wrota Gryfina
kultura i historia
 
Strona główna » Gryfińskie legendy » Smok* w Bramie Bańskiej w Gryf..
Smok* w Bramie Bańskiej w Gryfinie


W Bramie Bańskiej przed wieluset laty mieszkał pan zamku, do którego należało miasto i cała okolica.
Pan ten miał wielkiego psa, który był bardzo czujny. Pewnej nocy pies zaczął głośno szczekać.
Pan obudził się, a kiedy spojrzał na zewnątrz bramy, zobaczył wielkiego smoka, który tak się zachowywał, jakby chciał go zjeść. Pan dobył wówczas miecza i zabił smoka. Tym sposobem uwolnił się tylko od bezpośredniego niebezpieczeństwa, bowiem smok ten żył nadal jako upiór i mieszkańcom bramy przez całą dobę nie dawał spokoju.
Także teraz, mimo że brama nie jest zamieszkała, smok od czasu do czasu daje o sobie znać.
Kiedy w Gryfinie obchodzi się jakieś święto, w zwyczaju jest, by w murze miejskim, obok otworów strzelniczych, wywiesić flagę.
Jeśli następnego dnia chce się ją zdjąć, to zawsze jest ona poszarpana bądź wcale jej nie ma. Wówczas mieszkańcy Gryfina mówią: "Zrobił to smok mieszkający w wieży Bramy Bańskiej".


Wojciech Łysiak, w: "Grody, zamki i kościoły - legendy i podania z Pomorza Zachodniego", Wydawnictwo "ECO", Międzychód 1995.
- * smok - w niemieckim określeniu "der Drache" rozumieć można również diabła, ponieważ na Pomorzu Zachodnim określano go między innymi takim właśnie mianem. 


© Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie | Redakcja
Wrota Gryfina są częścią projektu współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego pn. "eGryfino I - wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie Gryfino"

www.icor.pl